Zeetijdingen. A. dvertentiën. i'. Dat de rottende viscb welke hier en daar zal blijven liggen ih kuilen geworpen en daarna met eene dikke laag aarde bedekt opdat hierdoor elke uitwaseming worde belet." Te Haarlem, hij de heeren Joh. Enschedé en Zonen, zijn al de bijbels die in Nederland worden gebruikt in letters uitgezetof in stereotype-platen gegolen hetwelk, naar opgave, meer dan een millioen ponden moet bedragen alleen de onlangs uitgekomene folio bijhei waaraan 5 jaren is gewerkt zou ruim 1400 platen bedragen. Al deze letters en platen worden zorgvuldig in kasten bewaard; en men is daardoor in de gelegenheid, met den meesten spoed bijbels, testamenten enz. te vervaardigen omdat men niet verpligt is die telkens op nieuw te doen zetten cn corrigeren. Uit Trier wordt van den 1 dezer het volgende, gemeld «Niette genstaande den grooten toeloop van pelgrims, om den alhier ten toon gestelden Heiligen rok te aanschouwen en te-vereoren zijn hier nog geene ongeregeldheden voorgevallen. Alleen hoort men van diefstal len zoowel in de kerk als in de volgepropte huizen. De levensmid delen zijn eer gDedkooper dan duurder, daar de meeste pelgrims ruimen voorraad van levensbehoeften medebrengen. Het meeste geld wordt hier voor rozenkransen uitgegeven aan welke penningen van verschillende grootte en kwaliteit met afbeeldingen van den' Heiligen rok hangen en die met dczon rok in aanraking gebragt zijn. Een koopman alleen alhier had 34 centenaars dergelijke' rozenkransen laten komen en. binnen zeer korten tijd verkocht. Overigens waren een aantal speculanten in hunne verwachtingen op grove winsten neer teleurgesleld. Meh spreekt reeds van eenige wonderen die door het aanschou wen van den fi. rok zouden geschied zijn; onder anderen van de genezing der nicht van den aartsbisschop van Keulen-, baron Droste t>. Visschering wolk meisje sedert 3 jaren aan eene zeer smartelijke optrekking van het linkerbeen leed zoodot zij op krukken ging doch na het doen van een gebed en aanraking dor H. rok plot selings is genezen zoodal ij zonder krukken slechts steunende op den arm barer grootmoeder de, kerk heult verlaten." Hen dor triersche dagbladen zegt dat de tegenwoordige optogt naar die stad om den Heiligen rok van Christus te zien veel heeft Van eeno kruisvaart. Deze reliquie was achter het altaar ingemetseld. «Na een half uur arbeidens (aldus schrijft men) werden de metsel werken geopend en was men in staat de kasten voor den dag te halen; de kapeilanen van de hoofdkerk droegen dezelve, bij wijze van processie naar de zaal van hot kapittel waar de bisschop met het openen een aanvang maakte. De eerste bevatte bel protokol van .1810, bel tijdstip van de laatste opening. Het protokol werd voor gelezen, bevattende de naauwkeurige opgave der drie in elkander staande kisten de beschrijving der zegels der sloten der kleur breedte en grootte der zijde, welke de reliquie beval en eindelijk de beschrijving van hol Heilige kleed zelve. Het protokol was van alle toenmalige besturen van Trier onderleekend. De prelaat opende hierna de tweede kast vervolgens ha onderzoek der zegels, de derde Welke zeer kostbaar bewerkt is. «Toen hield de deken eene korte aanspraak aan de vergaderde gemeentedat het trestuit van het kapittel iedereen uitgezonderd den bisschop verbood de reliquie aan te raken. Na deze vermaning opende de bisschop Ie midden van een heilig stilzwijgen de laatste kast nam er het Heilige kleed uit en legde het op de tafel die irien ten dien einde iri gereedheid had gebragt. Aller blikken Waren np de tafel geriglwaar de vrome prelaat mol enne bevende band hét kleed nederlegde dat de ootmoedigheid de armoede en de liefde a'iinwijst van Hom die hetzelve gedragen heeft. Gedurende deze heilige bezigheid van den bisschop beving een godsdienstig gevoel de tegenwoordige personen allen wierpen zich op de knieën tranen ontsnapten aan aller oogen en het geween vermeerderdetoon de prelaat liet bovenste gedeelte van het kleed ontvouwde, en de om standers et de sporen van het kostbare bloed van den Zaligmaker op ontdekten. Nadat de heilige reliquie gedurende eenigen tijd tentoon gesteld en vereerd was haastte zich iedereen een klein gedeelte van de linten te ontvangen die het kleed bedekt hadden vervolgens terwijl een Te Deum in de kerk gezongen werd maakte een der kanunniken het proces-verbaal van do opening op hetwelk door al de tegenwoordige autoriteiten geteekond werd. De reliquie werd ver volgens aau de eerbewijzen der geloovigen blootgesteld." Uit Home wordt geschreven dat de Heilige Vader zich eerlang in het zeer zeldzaam geval zal bevinden van de nietig-verklaring van ceia huwelijk uit te spreken de omstandighedendio hiertoe aanlei ding zullen geven, zijn de volgende: «In 1824 is te Brescia een ongehuwd heer, met name Delta Croce komen te overlijden een vermogen van omstreeks de 700,000 lires 350,000) nalatende, en bij testament beschreven hebbende, dat alle zijne nagelaten goederen door de uitvoerders van zijn testament gerealiseerd en de opbrengst er van, gedurende de 20 eerste jaren na zijn overlijden, op renten uitgezet moest worden, na verloop van welken termijn over het aldus opgeloopen kapitaal beschikt moest worden overeenkomstig een hij het testament gevoegd verzegeld codicil. De termijn van 20 jaren thans verstreken zijnde, hebben gedachte executeuren van het testament het codicil geopend en daarin de vol gende bepalingen gevonden: «De testateur legateert aan de instel lingen van weldadigheid van Brescia en van Milaan de som van 200,000 lires; hij legateert gelijke som aan de natuurlijke dochter, die hij in 1820 hij zekere juffer F heeft verwekt en stelt tot zijnen algemeenen erfgenaam een' natuurlijken zoon in 1818 uit zijne verkeering met eene juffer geboren." Nu heeft men nazoek gedaan naar de gestelde legataris en den benoemden erfgenaam, en is het gebleken dat zij, onbewust van hunne bloedverwantschap, want de registers in welke hunne doop- oclen zijn opgeteekend maken geene vermelding van den naam van den vader, in het tegenwoordige jaar 1844 zich te zamen wettelijk in den echt hebben verhonden. De beide echtelingen hebben zich oogenblikkelijk op hevel van het gezag, van elkander gescheiden en de vrouw heeft de wijk in een klooster geoomen. Gelukkig is cr noch kindnoch zwangerschap. Bet stukken, deze zaak betreffendezijn naar de pauselijke kanselarij te Home opgezonden, en haar alle waarschijnlijkheid zal Kejhuwel, door Zijne Heiligheid worden verbroken en nietig verklaard. ZIERIKZEE, den 17 September. Jl. zaturdag had er op h naburig gehucht Kapelle gemeente Nieuwerkerk (Duiveland) e, ongeluk plaats daar het 5jarig zoontje van G. Schoenmakerarbeid aldaar, spelende met andere kinderen, in eene aan dén achterw, grenzende sloot viel, met dat treurig gevolg, dat hetzelve, na ei onhepaalden tijd in het water le hebben gelegen levenloos werd huis gebragt. Hoezeer spoedig na het gebeurde de doelmatigste hulp is aangebra, door de heide geneesheeren te Nieuwerkerk de heeren J. li. Lei en J. J. de Moor, heeft het hun echter niet mogen gelukken hunr pogingen met een gewenscht gevolg bekroond te zien zoodat o- daar weder bij de vele voorbeelden ééne is gevoegd welke zoo .vai ontstaan door de kinderen vooral ten platten lande zonder naauv keurig opzigt te laten. Ofschoon de eeuw die wij thans beleven., in vele opziglen m> regt de verlichte genoemd wordtis het echter te bejammeren dat vooral onder den geineenen man-, nog zoo vaak aan stellingen waard wordt geschonken die thans ten eenenmale als ondoelmatig diltwij zelfs als hoogst schadelijk worden verworpen en hieronder is da ook te brengen het heen- en weêrrollen van een drenkeling op ee ton of vat hetgeen men aan dit lijkje ook heeft aangewend a vorens er geneeskundige hulp hij de hand was. Het is in het lielan der mensehheid te wenschen dat men zich voortaan van dergelij schadelijk en slrafbaar gevoelen on.thoudc-, daar men geneeskundig dient te zijn., om in den geheele.n omvang het verkeerde dier ban delwijze te kunnen berekenen. !n de Middelburgsche Courant, 'eest men: Er is dezer dagen i verscheidene dagbladen een romantisch verhaal geplaatst, ten aanzie van zeker voorval hetwelk op den 3 dezer maand te Weslkapelle int een zinkstuk zoude hebben plaats gehad. Daar het nu zonderling, zooniet onvoegzaam zoude moeten geach worden dat zoo dit voorval werkelijk in dier voege had plaat gehad, als zulks in het gezegd verhaal is opgegeven, de daarbij he trokkene. autoriteiten hiervan geheel onkundig waren gelaten is he niet onbelangrijk voorgekomen de ware toednagt der zaak op .eent voldoende wijze uit echte bronnen, toe to lichten. Het is dienvolgons waardat men op den 3 dezer maand te West kapelle het voornemen had om een rijzen zinkstuk aan den oever te plaatsen dat' de in den morgeti van dien dag aanwakkerende noord oostenwind dit onmogelijk heeft gemaakt, en dat door het, omstreeks 7 ure in den morgen springen van een tros waarmede het zink stuk aan een daarbij zijnde met steen beladen schip was verbonden hetzelve nevens 4 bemande sloepen of booten zeawaards is afgedreven. Doch het is levens waardat het gemelde schip het afgedreven zinkstuk is gevolgd, en dat do meer spoedige hulp die door een uit zeilende hélgische loodsboot konde worden aaogehragteen dier sloe pen aan deze hoeft doen verzoeken om zich met het Opnemen der zich in dezelve bevindende manschap te willen belasten. Dat gemelde loodsboot met de meeste welwillendheid zich daartoe heeft laten vinden en dat alzoo de heide schepen de in de booten zich bevindende manschappen hebben overgenomen en te Westkapella aan wal gezet. Maar dit is binnen den tijd van 3 i 4 uren geheel afgeloopen tot 7 ure des morgens was ailes nog in eene voldoende orde en om 11 ure waren do manschappen 'reeds te Weslkapelle terug; al liet overige wat deswegens in de dagbladen is verhaald kan dus als over dreven worden aangemerkt. Men voegt, intusschen hier gaarne bijdat de wijze waarop de vermoeide manschappen op de meergemelde' loodsboot ontvangen en van de noodige verkwikkingen zijn voorzienallezins lofwaardig is geweest, cn de dankbaarheid van allen die daarin belangstellen in de ruimste mate verdient." BROUWERSHAVEN, den 16 September. Binnengekomen: Jean- nellekapt. S. Halfweg, Jan Daniël, kapt. J. H. Zeeman, Ganges, kapt. J. G. Walker, alle drie van Batavia naar Rotterdam, en Juno, kapt. W. J. Chevalier van Batavia naar Dordrecht en binnendoor opgesleeptEdouard, kapt. M. Harkema en JeanneLtekapt. S. Halfweg t beide naar Rotterdam laatst van Batavia. De Notaris M.' J. S. ERMER1NS zal ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen JAN de WAA1J en D1NA db VREDE, op Vrijdag den 27 September 1844, 's namiddags ten 2 ure in de Herberg le Dreischor presenteren to verkoopen 1." Vier bunders 43 roeden 50 ellen KOORNLAND gelegen onder de Gemeente Dreischor, sectie A, n.° 139, en sectie G n.™ 436 437 en 443. 2." Zeven bunders 33 roeden 10 ellen WEILAND gelegen onder de Gemeente van Kerkwervesectie E, n." 13 v15 en 101 en sectie H, n.°' 102-106; en 3.° Een twintigste Portie in de NIEUWE MEESTOOF te Dreischor. ïn onderscheidene perceelen hij de plakhiljetlen omschreven. Nadere informatiën te hekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. De Notaris D. GOEKOOP gevestigd te Goedereede, als last hebbende van zijne principalen is voornemens oin op Zaturdag den 28 September 1844, des namiddags ten twee ure bij veiling en afslag, in de Dorps-Herberg van Stellendam, in heÊ openhaar aan de hoogstbiedende of- eerstmijnende te verkoopen Het REGT van OPSTAL van een STANDER WIND-KOORN- MOlEN met alle de MATERIALEN en GEREEDSCHAPPEN daartoe hehoorendestaande en gelegen to Stellendam, mitsgaders een WOONHUIS SCHUUR en Gevolgen staande aldaar ten zuid oosten voornoemden Koornmolen met den daar nevens liggend.en TUIN en ERVE over den jare 1844 aangeslagen in de Grondbe-» lasting tegen f 48,80; om dadelijk le kunnen worden aanvaard- Zullende drie dagen voor de verkoop de conditiën te lezen en in formatiën te bekomen zijn ten Kantore van hovongemelden Notaris. ïe ziekikzbbbw bb web. be vos bn zoo» stads dkc&kess,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2