N.o ?5. ZIERMZEESCIIE 1 JDINGSDAG ÈÖÜRA» T» 17 SEPTEMBER. Besturen en A dm In isra lien Nieuwst ij dingen BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's liosluit van dén 8 Januari] 1831, n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 12 dézer maand, bepaald de prijzen het opgeld daarónder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debilanten der Koninklijke Nedorlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor dé vierde week dei' trekking van de laatste klasse der 193"° Loterij zullen mogen uitgeven, te weten: Bij verhoop Geheele loten f 85,00 Halve ...- 42,50 Vijfde - 17.00 Tiende - 8,50 Twintigste» - 4,25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeedon 14 September 1844. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Ziérikzèe NELEMANS Wethouder L. B. if R A N K R IJ K. PABIJS, den 13 September. Men betwijfelt tbans volstrekt de reii des konings naar Engeland niet meer. De Conslilutionnel zegt, dat Z. M., alsmede de koningin en twee ministers, zich den 8 October aan boord van den Gomer zullen inschepen. Deze riiinislers zijn waar schijnlijk de heer Guizot en dé maarschalk Sonlt. Twéé dagen te voren zal Z. M. zijn 72'1° jaar zijn ingetreden. B E L G I E. BRUSSEL, den 9 September. Bij koninklijk besluit vart éergiste- TP,n is bepaald dat de pfuissisfihe schepen voortaan in de belgisehe havens geene andere tonne- en loodsgelden zullen betalen doh die ■welke de nationale schepen verpligt zijn te voldoen en dat de schor sing der teruggave van den Scheldetöl ten aanzien der pruissische schepen opgeheven wordt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 15 September. Het heeft Z. M. behaagd; aan den beer d.r Menserl, oogarts te Amsterdam, de gouden me daille des rijks te verleenen voor zijnen onvermoeiden ijver in het helpen van ongelukkige lijders. Het schijnt, vólgens officiële berigten zeker; dat de beide gou vernementen van Hanover eh Nederland zich wegens het stremmen van den verderfelijken sluikhandel vereenigd hebben. Men heeft Javasche Couranten ontvangen tot den 24 April. Mén had alsloen de tijding ontvangen van het overlijden van Z. M. koning Willem Fredèrikgraaf van Nassau. Z. exc. de gouverneur-generaal had zulks ter kennisse van hel publiek gebragt en bepaald dat ge durende 18 weken deswege in geheel Nederlands Indie door allo europcsche ambtenaren en officieren de rouw zou worden aangenomen. De Javasche Couranten zijn met rouwranden in bet licht verschenen. In het engelse!) dagblad de Globe leest men het volgende: «Wij hebben mededeeling van brieven uit Java met de overlandmaal Ontvangen, volgens welke de geheele nédeilnndsche Scheepsmagt in de javasche zeeën Vertrokken is, naar men geloofde tot opsporing van zeeroovérs waarvan een groot gedeelte Straat-Sunda onveilig maakte, iijnde dezelve buitengewoon stout en ondernemend geworden. Ér Werden 2 koloniale schepen vermisten men geloofde dat dezelve door deze zeeschuimers in beslag genomen waren. De rijst was op Java zoo schaarsch' geworden dat de prijs van dit artikel ruim 200 pc.' gestegeri is, en dat de regering den uitvoer van hetzelve heeft Verboden." GEMENGDE BUtTEN- EN BINNENLANDSCHÈ BERIGIEN. De stad Hamburg poogt thans, hij alle ongelukkendie andere oorden Van Duitscbland treffen door het verleenen van bijstand hare danker kentenis ie beloonen voor dien welken zij in den tijd van haten eigen nood ontvangen heeft. De AUg. Zeilung meldtdat den 2 September van daar door de ingezetenen reeds 6000 mark banco aan de berlijnsche bulpvereeniging voor de overstroomde streken in West-en Oost-Pruissen waren afgezonden. Er beerscht te Palermo een gebruik om iederén Heiligen dag veel vuurwerk af te steken. Een vuurwerkmaker bad vuur werk voor éene kerk in bet binnenland onderhanden hetwelk met veel voorraad van kruid in brand vloog het huis buiten de stad maar te mid den van andere huizenis uit elkander geslagen cn velen zijn zwaar be- èchadigd. Men heelt 6 dooden en 12 zwaar gekwetsten uit de puin op gegraven. Het belgisehe koopvaardijschip Cluitles, bemand met eené rijks equipage is op den togt van Singapore naar Manilla op de kust Van Borneo gestrand en door de inboorlingen geplunderd. De equipage is het met de sloepen ontkomen, en, na eene vaart van 10 dagen, te Macassar aan wal gestapt. De beroemde rekenkunstenaar Dasê/üit Hamburg is dezer dagen te Frankfort aangekomen en zal in het open haar proeven geven van zijne aan het ongelooflijke grenzende vaardigheid in het rekenen uit het hoofd. Hij neemt aan óm een getal van 100 cij fers met een ander getal mede van 100 cijfersuit het hoofd te verme nigvuldigen. Van daar begeeft hij zich naar Nederland en vervolgens naar Engeland. De berigten uit Madrid bevestigen de tijding, dat da geschillen welke tusschen Spanje en Marocco hestonden vereffend zijn geworden. Ten blijke dat op de fransche werven geenszins rnet over haasting gebouwd wordt dient dat de driedekker ViHe de Paris sedert 37 en de Louis XIV 'sedert 33 jaren op stapel staat. De berigten uit Dublin geven éene uitvoerige beschrijving van de vreugdebedrijven dia daar hebben plaats gehad ter zake van de vrijlating van den heer O'Con- nell. In processie en op een' triomfwagen gezeten is hijonder de bui— tensporigste toejuichingen der menigte, uit da gevangenis naar zijn huis gebragt. Er wérden toebereidselen gemaakt lot het aanriglen van een monslerfeestop eene zeer groote 'schaal voor de zoogenaamde martela ren. Ter gelegenheid van de laatste verkiezingen in Griekenland is in eene der plattenfancis gemeenten waar de te groote ijver op het punt was van lot feitelijkheden té gaan uitspatten een zoo zonderling als ra dicaal middel gebezigd, óm eene heilzame afwending te maken en de heet hoofden uiteen te jagen een landman heeft, namelijk, dood eenvoudig een korf honigbijen onder de twistenden uitgestort; het middel is proefhou dend bevonden. Den 9 dezer heeft de koningin van Engeland, verge zeld van haren gemaal, te water eerie reis naar Schotland ondernomen. Ter markt van Botterdam blij ven de meekrappen zeer geanimeerd, vooral oude onberoofdewaarvan onder dé f 45 weinig te vinden is. Van het nieuwe gewas zijn reeds eenige vaten onberoofde f 41*/s a 43verkocht; de kwaliteit was redelijk goeil echter niet zoo goed als die van gepas seerd jaar, wordende ook de kwantiteit minder dan die van 1843 ge wacht. Den 6 dezer stonden to Amsterdam voor het provinciaal hof teregt een man en vrouw en twee knapen, beschuldigd van straatslee- hen uit de openbare straat te hebben opgenomen en gestolen. De man, de eigentlijkc leider van dezen diefstal is tot één jaar, dè vrouw, die mode tot bet verheelen der stoenen had bijgedragen tot 6 maanden ert de jóngens die de straatsleenen hadden opgebroken en weggevoerd zijd ieder tot 8 dagen gevangenzetting veroordeeld. De heer le Jeune, te Rotterdam en de hoogleeraar Kaiserto Leiden hebben eene komeet waargenomen. Vermoedelijk is deze dezelfde, welke reeds voor eenige dagen te Rome in het slerrebeeld den Waler- mun ontdekt werti maar van die ontdekking is tot dusverre geen stellig bcrigt tol de sterrekuhdigeh gekomen. De komeet vertoont zich door den kijker met eene heldere kern en eenen zeer merkbaren staart, ftij laat zich voor eén ongewapend maar zeer scherp oog éénigermate onderscheiden. Ook le Parijs heeft men die komeet gezien. Men meidt uit Utrecht van den 9 September.het volgende «Sedert eenige dagen zag men met verwondering de visschen in onze wateren hoven zwetnm.cn als óf zij lucht wilde scheppen en velen dood op het water drijven. Daar men den visch met de hand kon grijpen en met netten kon scheppen, hebben velen daarvan gebruik gemaaktj om denzelven te vangen. Men heeft irilusschen opgemerkt, dat de visch ziek is, veroorzaakt, zoo men riteentdoor het afstroomen van het heidewater in ónze slöotcn grachten en wateren Door den ver- schrikkelijkeri regen in den nacht van den 24 op den 25 Augustus, ook op de heide gevallen is dit water aldaar eenigen tijd blijven staart en schijnt voor den visch nadeélige stoffen naar zich genomen le heb ben. Dit water heeft een Weg haar slooten en grachten gevonden; en den visch als het ware vergiftigd. Wij vernemen met genoegen dat z. exc. de lieer staatsraad gouverneur na de provinciale genees kundige co'mmissie te hebben gehoord de stedelijke en plaatselijke besturen beeft gewaarschuwd 1.° Tegen het eten van planleri-vöedéel Hetgeen ónder water heeft gestaan eri -daardoor tot bederf gfehegéri of reeds ten deèlo bedorven is. Bij eenige vah deze planten schijnt dit bedelf zeer kennelijk te zijn Zoó als hij de kool en de aardappelen anderen zoo als de peulvruch ten bezitten nog den schijn van onbedorven te wezen zonder dat men zich daarop kan vertrouwen. 2." Tegen het ruim gebruik van Visch althans tegen het aanwen den tot voedsel voti visch welke reeds dood of stervende van het Overstroomde geweest zijnde larie! of elders wórdt opgehaald en bijeen gebragt welk voedsel zeer nadéelige gevolgen moet uitwerken. 3." Tegen bet drinken van water uit de weteringen eri rivieren, als bevattende Schadelijke deo'len van dooden visch eri rottende plan ten afkomstig. De besturen uitnoódigendé om zoo veel dit in hun vermogen zal Weiten, hot ter verkoop aanbieden van die gewassen tot voedsel bestemd welke maar Oenigzins in hunne eigenschappen ver anderd zijn', lè beletten. «Ik moet - zegt z. exc. - dè aandacht derzèivè besturen almeds nadrukkelijk bepalen tóf de omstandigheid dat naarmate de hoderri van het water bevrijd worde de uitwasemende oppervlakte schade lijker worden zal door de menigte rottende planten welke zich op die oppervlakte bevinden dat zulks op die moesgronderi inzonderheid is le vreczen Welke door huizen en hutten zijn omgeven; en dat bet alzoo van hét grootste belang is dat de gedachte besturen er voof' zorgen a. Dat al die rottende voórWerpén uit het plantenrijk, tón spoedig ste op hoo'pen worden bijeen gebragt en met aarde bedekt ten einda derzelvcr schadelijke uitwasemingen: «ogenblikkelijk voo'r te kómértj waarna de' grond aöö Spoedig mógelijk ia! worden omgespit b'ézósidfj

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1