J& dvertentiën. vertooningen en voorwendsels hoe schijnbaar treffend die ook mogen zijn van den indringenden bedelaar eenig geloof te hechten en zich tot het geven van gelden te laten bewegen daar toch de ware armoede zich zeldzaam in het openbaar vertoont en niet tot bedriege- lijke middelen hare loevlugt behoeft te nemen om medelijden te verwekken. Het volgende voorbeeld van het weÈrstaan eener groote verzoeking en van niet karige belooning dezer braafheid wordt door de fransche dagbladen vermeld. Den -i dezer 's morgens vroeg vond de tam boer-majoor van liet 3d' legioen der nationale garde op de kaai der Tuileriën te Parijs, een rol papieren, die bij opening bleek niet minder dan 1,800,000 fr. aan geldswaarde te bevatten. Zij behoorden aan zekeren Engelschman die van zijnen notaris komende dezelve uit zijn kabriolel verloren had. De tamboer-majoor, het verlorene den eigenaar teruggebrogt hebbende heeft van dezen 28,000 fr. (t,agenoeg f 14,000) ten geschenke ontvangen. Man herinnert zich hoe vele jaren geleden in Frankrijk een groot gebouw, dal door het krommen en uilpuilen der muren dreigde in te storten door aanwending van de eigenschap der metalen om zich bij h itte uit te zetten en bij koude in te krimpen regt gezet is. Ditzelfde is thans weder inet goeden uitslag volhragt geworden aan de kerk van Mnrkel-Weston in het engelsch graafschap Lancaster. Dit gebouw, heigeen men denkt dat in de 14le eeuw is opgerigtwas door onweder en stormen zoo beschadigddat een der muren 19 duim uit bet lood hing. Om dit te herstellen, zonder het oude gebouw af te breken, heeft de architect der stad liuryde heer Cottinghamettelijke ijzeren tangen van derdehalve duim dik door den hellenden muur en den tegenoverslaanden laten brengen. Vervolgens deed bij door vuurkomforen aan deze stangen gehecht, het ijzer in deszelfs geheele longte heet maken, en wanneer nu da stang zich hierdoor verlengde, de zware schroeven, die aan het oene einde aan- gebragt waren, toeschroeven. Bij de bekoeling, die het gevolg van liet wegnemen van het vuur was, verkortte de stang zich weder, en de onweerstaanbare kracht van bel zamentrekkende ijzer bragl bij het herhalen der verrigtingden muur allengskeus in het lood. De Schlesische Zeilung behelst den volgendon brief van een' oog getuige betreffende de gevangenneming der roovers Psieg en Greinert. De beide gendarmen Wenzel uit Kempen en Gnerich uit Schild— berg, op de heerlijkheid Strez (in den Schildberger Kreils, op eene mijl dezerzijds do silezisclie stad Reichsthal) geslationneerdhadden vóór ettelijke dagen hel zekere herigt ontvangen wegens het opont houd der beruchte roovers Psieg en Greinert. Beide zouden name lijk, zich ophouden in een woud der heerlijkheid Slrenz, in heihuis van eenen slrooperslechts op eene mijl afslands van de russiscb- poolsche grenzen. Op grond dezer bekomene inlichtingen begaven zich de beide gendarmen naar Reichsthal om aldaar vrijwilligers tot de gevangenneming der roovers aan te werven. De inwoners van Reichsthal, reeds door Psieg's bedreigingen, dat hij de stad zou in brand sleken, beangstigd, betoonden zich terstond bereidwillig, om lot zijne gevangenneming mede Ie werken. Een aantal dezer wakkere burgers sloot zich aan du landlieden der nabij gelegen dorpen aan die insgelijks door Psieg''s roeverijen in schrik gebragt waren en over verscheidene zijner wandahen Ie klagen hadden. Buitendien bad ook dc gendarme Wenzel aan den hoofdbeambte der aan Slrenz belendende heerlijkheid L herigt van zijn voornemen gegeven. Op de be reidwilligheid van dezen beambte kon bij des te meer rekenen ver mits de wouden en houtvesterijen van L in den jongsten tijd schier dagelijks door de bende van Psieg ovcrloopen werdenen niemand eenzaam of ongewapend in het woudgebied of in deszelfs omstreek zich waagde. De hoofdbeambte der goederen L zijn dienstpersoneel alsook de nabij wonende opperhoutvester met zijne manschap, deels met schietgeweer, deels mei andere verdedigings werktuigen gewapend begaven zich dan ook, naar aanleiding der bekomen herigten op weg. Door digt struikgewas henen sluipende kwamen zij ook onopgemerkt ter afgesprokener tijd hij het huis aao hetwelk als Psieg's verblijfplaats was aangeduid geworden. Schielijk ging men nu over tot het bezetten en omsingelen van dit huis, ge- znmentlijk met de reeds van Beichsthal en uit de omliggende dorpen aangekomen inwoners. Toen alles in orde volvoerd was eischlen de gendarmen Psieg en zijnen makker op, zich goedwillig over te geven. Maar te Vergeefscli. Er moest eindelijk overgegaan worden tot bet openslaan van den uit planken-getimmerte bestaandengevelwand des zolders want daar bad Psieg zijne wijkplaats genomen. Een der aanwezigen beklauterde kloekmoedig eene laddersloeg eene plank van den gevelwand in en overtuigde zich, door een' blik op den zol der te werpen, dat slechts 2 personen, Psieg en Greinert. zich op denzelven bevonden. Naauwelijks was de plank ingeslagen toen ook reeds Psieg door de gemaakte opening zijn geweer op den man die de ladder bestegen had aanlegde. Slechts door een' snellen teruglogt ontging deze het hem dreigende gevaar. Door herhaaldelijk beklau teren der ladder en door het inslaan van verscheidene planken van den gevelwand was eindelijk de opening zoo veel verwijd dat ook de beneden staande manschap de roovers zien, en waarnemen kon, hoe zij hunne maatregelen tot verdediging troffen, door namelijk hunne geweren en pistolen te laden. Herhaalde malen nu werden zij op- géëischt, zich aan de gendarmen over te geven, ten einde iederen noodwendigeri dwangmaatregel te ontgaan; daarop echtersloegen zij geene acht, maar antwoordden veeleer, onder gedurige smaadredenen en bedreigingen, dat «de gendarmen zouden aftrekken, of dat zij anders zouden neêrgeschoten worden." Twee malen legde zelfs Psieg zijn geweer op den gendarme Wenzel aan; deze echter, zich in klaaf- blijkelijk levensgevaar bevindende, wist telkens, door eene geschikte wending met zijn paard te maken den roovers uit het bereik hunner schietgeweren te komen, weshalve ook wel Psieg, om niet nutteloos zijn schol te verliezen het geweer wederom afzette. Dikwijls beproefde hij nu nog wel, om door openingen, welke hij in het rietendak had aangebragl zijn schietgeweer aan te wenden, maar ook dit wilde hem niet gelukken. Lang bleef men tegenover bet vermetel verzet der roovers, besluiteloos, wat te doen, om hen, nog vóór bet in vallen van den nacht, van boven den zolder naar beneden te krijgen. Gedurende dezen tijd veroorloofden laalstgemclden zich de smadend- sfe uitdrukkingen jegens de omstanders, bespolteden zij alle opelscbin- gen en bedreigingen, en toch kon niemand, zonder zijn leven op te offeren, bet wagen, ben op den zolder aan to tasten. Eindelijk na verloop van genoegzaam l'/s uur, nam men, om aan de gevaat dreigende onderneming een einde te maken, het besluit, het rieten dak in brand te stekenen door vuur en rook de heidesteeds woedender geworden, en op wraak bedachte, roovers uit hunne ver schansing naar huiten te drijven. Snel werd dit besluit uitgevoerd het dak ging in vlammen op. Daardoor bevonden de roovers zich in blijkbare verlegenheid vooral omdat de bezetting-manschap zich ter hunner ontvangst voorbereid had; reeds tastte de vlam de kleederen van Greinert aan; hij doofde ze uit. Eindelijk toen de hitte schier onverdragelijk werd - sprong Greinert door de opening van het dak uil Psieg volgde hem snelniet hura-kroten en bespottingen over de nietige bezetting. Laatslgemeldeeen zeer sterk, met ongeloofe- lijke vlugheid en onversaagdheid begaafd man ijlde terstond op het woud aan, en drukte, onder zijne vlugt zijn geweer verscheidene malen naar zijne vervolgers af; telkens echter weigerde zijn geweer. Reeds had hij het digte herken-struikgewas langs eene moeras bereikt en zou ongetwijfeld ontkomen zijn indien niet hiernog tijdig ge noog de met schroot geladen geweren der bezetting-manschap en inzonderheid die der tweede geschaarde linie, in aanwending waren gebragt. Verscheidene kogels hadden reeds zijnen mantel doorboord; niettemin doorliep Psieg liet kreupelgewas, zijne vervolgers listiglijk in het moeras lokkende, alwaar zelfs de gendarme Gnerich zijn paard moest in den steek laten. Eerst op ettelijke schreden van liet woud- huis verwijderd in het belendende liooge woud van Sieinianitz gelukte het aan de krachtsinspanningen der vervolgers, zich van hem meester, en hemzelven weerloos te maken. Greinert, op wien de verdenking rustvóór nagenoeg 8 dagen op den opperhoutvester P. der heerlijk heid Slrenz geschoten te hebben, werd, in weërwil zijner tegenweer, spoediger gevat. Hij had 2 pistolen bij zich welke hij echter waar schijnlijk door angst en verwarring niet meer gebruikte. Ook hij werd door verscheidend schoten der gewapende menigte bereikt en even als zijn makker Psieg, aan het land- en stadgerigt te Kempen overgeleverd. Bij de schermutseling, die in het oogenblik van de vervolging der beide roovers ontstaan waskon bet niet missen of ook verscheidene der bij de vervolging werkzame personen moesten gekwetst worden als bij voorbeeld een huisbediende uit Ldio een schot in den arm heeft bekomen. Ook het paard van den gen darm Gnerich werd gekwetst. Mogt het nu ook slechts nog geluk ken de overige medeleden der Psiegsche bende meester te worden die nog hier en in den omtrek hunne rooverijen voortzetten, en mogt rhen zoodoende wederom van onze wegen en landstraten de veiligheid kunnen verzekeren. Uil Philadelphia meldt men van den 20 Julij«De stad is vol komen rustig; maar hij de naderende teregtstellingvoor het criini- neele hof, van de beschuldigden ter zake der jongste onlusten in de voorsteden van Kensington en Southwark heeft men de voorzorg zware bezettingen van troepen in de kazernen bijeen te trekken. Een der merkwaardigste incidenten van bet regtsgeding heeft be trekking tot een' oeslerkoopermet name Coolte. In een der laatste dagen van de beroerten heeft hij zich aan het hoofd gesteld van eene hoop jonge lieden en kinderen. Met deze is hij getrokken naar het magazijn van den ijzeren spoorweg, en heeft zich meester gemaakt, van een balk op houten wielen dien hij gebruikt heeft lot affuit voor een stuk geschuthetwelk hij uit hel tuighuis der marine had genomen en dal stuk heeft hij gepointeerd op de soldaten achter de kerk van Greenstreet geposteerd. Gelukkig evenwel wist hij er niet mede om te gaan, en de kogels to hoog schietende, heeft hij slechts de bovenverdiepingen der huizen beschadigd. Alstoen bedacht hij een list die moorddadig had kunnen worden. IJy laadde het stuk met schroot, bedekte het voorts niet eene plank, en op die plank stak hij eene hoeveelheid kruid in brand leri einde de soldaten te doen gelooven, dat het stuk gelost was en hen alzoo uit te lokken, tegen hem op te rukken, als wanneer hij het schot, wanneer zij vlak voor hem genaderd zouden zijn gedaan zou hebben. De koin- mandant bemerkte nog tijdig de listliet van zijnen kant een zes- ponder tegen het kanon van Cooke pointeren en deze ontving een doodelijk schot. De schade, gedurende de dagen der beroerten veroorzaakt, wordt op niet minder dan 5 milliocn dollars begroot. Bovendien zoo is er volkomen stilstand van handel en vele lieden verlaten de stad uit vreeze dat dc teregtstelling aanleiding tot nieuwe onlusten zal geven." MIDDELBURG, den 6 September. Wij vernemen, dat zijne exc. de minister van binnenlaiidscbe zaken het stedelijk bestuur beeft gemagtigd om alhier twee jaarlijksche veemarkten in te voeren en respectivelijk te doen houden op den eersten donderdag in de maand April en den laatsten donderdag in de maand October. Op woensdag II. den verjaardag van den erfprins van Oranje zijn te Vlissingen op 's rijks werf de kielen gelegd van twee oorlogs vaartuigen zijnde een brik en een schooner. BROUWERSHAVEN den 9 September. Binnengekomen Prinses Royalkapt. R. Payn van Liverpool naar Dordrecht, en 5 April, kapt. J. Rein, van Bergen naar Veneliewelke laatste wederom naar deszelfs bestemming is uitgezeild. Heden beviel van eene Docuter SOPHIA WILHELMINA van WASSENAAR DANCKQUART Echtgenoot van ZlERIKZKE M. J. DE LOOZE Jz. den 8 September 184-1. Apotheker. Algemeene kennisgeving. De ondergeleokende is nog van den 9 lot en met den 12 te spreken of te ontbieden hij den Heer J. Swarts in het Nieuuie Logement van Zeeland. H. HESS, Gezigtkundige. CONCERT VOCAL Van den Heer VAL. BRUCKNER en de Gebroeders BAUDTS welke op Dingsdag avond den 10 September in het Nieuwe Logement van Zeeland plaats zal hebben, aanvang ten 7 en een half ure; ingangprijs 75 cents per persoon. te zierikzee, BIJ de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2