SSeSturen en Administration* JVi euwstijdingen COURANT» SEPTEMBER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengen ter kennis van al de patentpligtige In- en Opgezetenen dat de gezegelde Patenlbladen voor liet loopende dienstjaar inge vuld gereed liggen en dat tot de uitgifte daarvan zal worden gevaceerd van Maandag den 9 lot en met Zalurdag den 14 dezer tnaand, dagelijks, gedurende de kantooruren, ter Secretarie dezer Stad en worden de patenIpligtigen uitgenoodigd om in persoon hun Patent te komen afhalen zullende aan diegenen hunner welke daarin nalatig moglen blijven het Patent worden te huis bezorgd door de Deurwaarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald Patentblad ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 4 September 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal het kohier Voor de belasting op het Personeel iitt. A n.° 7 van deze Stad over het loopende dienstjaar op den 30 Augustus jongstleden door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is invorderbaar verklaard en op heden gesteld in handen van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordende de belasting schuldigen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen getrouwelijk ingevolge de wette Voldoen. Zierikzee, don 5 September 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd t DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. CURATOREN der LATIJNSCHE SCHOLEN binnen deze Stad maken hiermede bekend dat de jaarlijksche PROMOTIE en S'RUS- UlTDEELING aan de Leerlingen dier Scholen eerstkomenden Maan dag den 9 dezer, voormiddags ten 11 ure, in de I.uthersche Kerk alhier zullen plaats hebben bij welke gelegenheid door den lïector den Heer D.' H. M. de Bbeijn de Neve Moll erne Redevoering in de Nederduitscho Taal zal gehouden worden. Zij noodigen hier mede tevens allen die in opvoeding eii onderwijs belang stollen uit om genoemde plegligheid wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Zierikzee, den 5 September 1844. Curatoren der Latijnsche Scholen voornoemd W. J. P. KROEF President-, P. J. AN Dit iv/Ii Secretaris. NEDERLANDEN. 4sGRAYENHAGEden 4 September. Heden morgen, omstreeks 9 ure, is Z. M. de koning, van hoogstdeszelfs reize naar Weimar, in goeden welstand in deze residentie aangekomen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEB1GTEN. De slaat van spanning tussc'nen Engeland en Frankrijk schijnt bij de lersche bevolking allerlei hooggespannene verwachtingen te hebben opge wekt. Egypto zal een twistappel tusschen de mogendheden en het schouwtooneel van cenen oorlog worden die ten lange laalste gebeuren moet. Op 's rijks werf te Amsterdam is den 3 dezer met het beste ge volg van stapel geioopen Z.' M.' fregat de Lek, en levens de kiel gelegd van een fregat, nieuw model, gewapend met 38 vuurmonden van zwaar kaliber. Den 1 dezer is te Haarlem een wagentje, waarin twee kinde ren gezeten waren in het water geraakt. Zekere Sloetz is terstond in het water gesprongen om die kinderen te hulp te komen doch is on- middelijk gezonken en daarbij om het leveu geraakt nalatende ecne we duwe en kinderen. Daar het wagentje nog eenigen tijd drijvende was ge bleven, zijn de kinderen gered. Een handel- en navigatie-lraklaat tiis- scben Belgie en het duilsche tolverbond is den 1 dezer geteckend hier onder is ook begrepen de instandhouding der terugbetaling van den Schelde-toi. In de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika bloeijen han del en nijverheid en bet openbaar krediet neemt dagelijks toe. Er is ruimte van geld in do sleden en zelfs op het platte land en te New-York weet men het bijna niet te plaatsen. De hamburger assurantie-verec- nigingen willen geene jaors-verzekerlngen op engelsche en fransche sche pen meer aannemen daar haar de spanning tusschen beide natiën einde lijk te sterk schijnt te worden. Tot troost na de vele schade en onaan genaamheid welke de schrale voorzomer en natte nazomer van dit jaar heeft berokkend, herinnert een der gronlngsche couranten een in Duitsch- land algemeen bekend oud spreekwoord welks ziii hierop uederkomtdat men een schoone herfst te wachten heeft wanneer zoo als nu, de zon op den t September helder heeft geschenen. Uit een deswege opge- maakten staat blijkt dat er in 1843 hier te lande waren 719,630 runde ren hoven en 341,486 beneden de twee jaren; 176,790 paarden boven en 41,530 beneden de drie jaren en 615,001 schapen. Te Arnhem is. onder anderen, gevankelijk binnengevoerd zekere 'AI. Mvan beroep naaister, beschuldigd van diefstal te Nijmegen, en wel van ongeveer f 50 a [60 uit den broekzak van een' landbouwer, die in eene herberg gelag maakte. Den 3 dezer had op den Rijn-spoorweg een droevig ongeluk plaats. A Andersen, wegwachter bij eenen overweg nabij Zuilen, had verzuimd bij tijds de hekken over den spoorweg, voor het doorlaten van den trein, die te 10 ure van Amsterdam vertrekt, (e openen. Dit nog Willende doen toen de trein reeds zeer nabij was, heeft de locomotief hem zoodanig getroffen dat hij plotselijk dood is gebleven. Geene der in de Wagens zich bevindende reizigers hadden echter iels van dit ongeluk be speurd. Ter beurzo van Parijs heeft eene vrij aanzienlijke rijzing plaats gehad voorzeker ter zake van de meer bedaarde houding welke dé openbare meening in Frankrijk en Engeland schijnt aangenomen te hebben. Uit Staphorst (Overijssel) meldt men van den 29 Augustus het volgende: «De toestand van den landman alhier verergert van dag tot dag, zijne hoop is verijdeld; door den regen van II. zondag ziju de bouwakkers zoodanig met water beloopen dat de veldgewassen plas staan en een snel verderf te gemoet gaan op vele plaatsen rollen de golven over de akkers de keerdammen van dezen polder den Noordwal der Dedemsvaart en de sluw langs het Meppelerdiep zijn aan het óverloopen zoodat de hooi- en Weilanden van dezen uilgestrekten polder eene oppervlakte van eenige duizende bunders eene bare zee gelijk zijn treurig ook voor den veenman die thans zijn turf aan het water ten prooi moet overlaten hadden de keer dammen waartoe tot instandhouding zooveel moet worden opge offerd eene betere capaciteit mogen hebben gewis dezelve zouden niet bezweken ziju; dat men (och deze arme gemeente niet aan haar eigen lot overlate." Den 26 Augustus heeft in de socieleit de Unie, te 's Hertogeri- bosoh het jaarlijksche handboogschuttersfeest plaats gehad bestaande in een' wedstrijd waaraan 20 verschillende gezelschappen deel namen meeslal uit de nabuurschap doch waaronder voor het eerst een ge zelschap uit Holland en wel uit Rotterdam werd opgemerkt. Allen verzamelden zich op het stadhuis, en ten 10 ure begaf zich de trein begeleid door de detachementen lansiers en infanterie met de muzijk der stedelijke schutterij door de voornaamste straten naar gemelde Sociëteit, waarde wedstrijd onmiddellijk een' aanvang nam. De eersté prijs bestaande in eene gouden medaille werd behaald door de schutterij van Sl.-Sebasliaante Oirschot Waarvan de hoogwelge boren lieer baron Smeris de Landas beschermheer is de tweede prijs, zijnde eene zilveren medaille, werd verworven door de schut terij Philharmoniete Tilburg de derde prijs eene bronzen medaille, viel aan de schutterij Alliance d'Union te's Hertögenbosch ten deel. terwijl de vierde prijs, of persoonlijke decoratie, aan A. Moonen van de schutterij de Vriendschap, te Stratum, werd toegekend; de premie voor de verstkomende werd vereerd aan de schutterij Willem Tell, van Rotterdam. Het feest werd met illuminatie vuurwerk eu hal besloten men danste tot laat in den nacht alles getuigde van de hartelijkste verbroedering en liep in de beste orde af. Meer dan 80 bekende schutterijen Waren opgeroepen waarvan vela om den te verren afstand als andere redenen zijn achtergebleven. Van Brugge wórdt, onder dagteékenirig van den 24 Augustus, gé schreven Hoezeer het weder de gebeele week door zeer los ge weest is is bet grootste doel onzer tarwe op lioopcn gebragt kunnen worden zeer tveinig daarvan beeft gekiemd alles is niet zeer droog, maar in een' staat dat bet zulks worden kan en dus goed bewaard kan blijven. Het oude graan dal is te zeggen van de oogst van 1843 zal voor het verbruik tut in het nieuwe jaar voldoende wezen en alsdan zal het nieuwe koren in eenen toestand gekomen zijn dat het volgen kan." Twee dagen vroeger meldde men van Brecht «Den 17 dezer heeft oen akelig natuurverschijnsel onze gemeente Brecht verschrikt. Tegen half zeven des avonds is een dwarlwind uil het noord-westen komende en oostwaarts optrekkende over onze gemeente gegaan alles op zijnen weg verwoestende. Vier huizen aan dezelfde familie be- hoorende waren in een oogénblik zonder dak koren dat op het veld stond gereed om binnen gebragt te worden werd opgenomen en tot op eenen afttorid van 600 ned. éllen verslrooid verscheiden hoornen werden afgebroken en zeer verre weg geworpen. De haver werd ncêrgcslagcfl. Dd veroorzaakte schade wordt op 2000 gulden begroot." Uit Ulm wórdt de bijzonderheid gemeld, dat zekere Enderlewelkë te WiddingCn gevangen zat, als beschuldigd aan denschout te Dorn- dorf eenen moord gepleegd te hébben en dié de zucht om zijn huis en gezin weder te zien niet kunnende Weêrstnan uit zijne gevangenis ontvlugt wasvrijwillig daarin is teruggekeerd. Hij had bij zijne vlugt een briefje aan den cipier achtergelaten waarin hij hem ver zochtgeen gerucht te willen maken, want dat hij den volgenden morgen vroeg terug zbu zijn en hierin heeft hij woord gehouden. Hij beweert aan den moord onschuldig te wezen en misschien ge tuigt zijne handelwijs van vertrouwen op die onschuld en op zijnd regters. Do gelatenheid met welke de Amerikanen rampen Weten tö yef«

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1