N.° 71. ZIERIKZRESCHE DINGSDAG A.ü 1844. COURANT. 3 SEPTEMBER. Besturen en Administration. Nieuwslij diny en. ÜUITSCTILAND. GROOT-B RITTANNIEN. Irank rij k. BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's beslui! van den 6 Januarij 1831 n.° 68, [Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de lieer Minister van Financiën, bij resolutie van den '29 Augustus jl. bepaald de prijzen het opgeld daaronder hegrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de .tweede week der trekking van de laatste klasse der 193st' Loterij zullen mogen uitgeven te weten Geheele Halve Vijfde Tiende Twin tigste Wordende hij verkoop loten f 76,00 - 38.00 - 15,20 - 7,60 - 3,80 Geheele Halve Vijfde Tiende Twintigste hij verhuring loten f 30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1,50 de belanghebbende,n bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 2 September 1844. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. FRANKFORT den 25 Augustus. In een door het dagblad van Augsburg medegedeeiden brief uit Londen 16 Augustus leest men nadat gesproken was van de middelen die het britsche gouvernement bezit om in weinige weken eene talrijke vloot geheel uitgerust en bemand te hebben, het volgende: «Intusschen begunstigt de ver wikkeling tusschen Frankrijk en Engeland de inzigten des keizers van Rusland voortreffelijk. De door dezen vorst gedurende zijn jongste verblijf alhier gedane voorstellen zijn sedert de aankomst van den heer van Nessclrode herhaald. Men verneemten de fransche regering draagt volkomen kennis van deze onderhandeling dat'het peterburg- sche hof aan de koningin van Engeland ingeval van ennen oorlog niet Frankrijk een openlijk verbond van bescherming en trouw heeft voorgesteld cn dat de keizer zich bereid heeft verklaard om zijne geheele krijgsmagt te land en te water ter beschikking der verbondene stalen te stellen. Het antwoord der engelsche regering is gemakkelijk te raden namelijk dat men hoopt dal het fransche kabinet aan de billijke en gematigde voorstellingen van Engeland ook zonder het aanwenden van oorlogs-middelen zal gehoor geven maar dat indien onverhoopt de rust van Europa verstoord rnogt worden hel alge- meene belang van alle regeringen zoude medebrengen om aan de vijandelijkheden zoo spoedig mogelijk een einde te maken door zoo danige ontwikkeling van magt als dit doel spoedig zou moeten doen bereiken. Er is mitsdien geen twijfel aan of er zal ingeval van een en oorlog eene engelsch-russische alliantie gesloten worden. Alles hangt thans af van hel antwoord van den heer Guizot op de depêche van den 11 dezer, waarbij eene meer afdoende en stellige voldoening verlangd is. Wordt deze toegestaan dan zal de storm voor het tegenwoordige nog voorbij drijven zoo nietdan kan men niet weten wat gebeuren zal." LONDEN, den 28 Augustus. Het liet zich, na al het sedert eenige maanden gezegde tegen de blijvende bezetting van eenige plaats in Morocco door de Franschen verwachten, dat onze dagbladen zou den opkomen tegen de bezetting van het eiland en de haven van Mogad or. De Times meent dat die omstandigheid de diplomatische inoeijelijkheden slechls vermeerderen kan ten zij die nader worde opgehelderd. Het blad beschouwt de bezetting echter op viij kalmen toon, en meent dat zij uit hoofde van de bijzondere ligging der stad tijdelijk voor de Franschen noodig kan zijn. Ingeval zij echter langer duurde, dan noodig was; indien ook andere plaatsen waarhij geenerlei verschooning geldig zou wezen wierden bezet dan zou er eene trouwbreuk van Frankrijks zijde hebben plaats gehad hel blad hoopt evenwel beter van het gezond verstand en de goede trouw van den franschen koning en raadslieden; het verwacht dat deze er tegen ■waken zullen dat er stappen gedaan worden die zouden strekken om eene fransche zeemogendheid aan de afrikaansche kust te vestigen. Dit zou Engeland niet dulden. Over het geheel is de loon onzer dagbladen meer verzoenend doch aan den anderen kant blijven zij toch staan op de behartiging van de belangen in de Midüollandsche-Zeewaarvan zoo veel voor dat rijk afhangt. Den 31. De Times herigtdat de reis van den koning der Fran schen naar Londen geen voortgang zal hebben. Hetzelfde blad vermeldt in brieven uit Oron dat Abd-el-Kader bij deu slag van Isly tegenwoordig is geweest. PARUS, den 27 Augustus. Van regeringswege is heden de vol gende telegrafische depêche openbaar gemaakt Mogadorden 17 Augustus. De prins van Joinville aan den minister van marine. »Den 15 hebben wij Mogador aangetast. »Na de stad en hare batterijen vernield te hebben hebben wij van het eiland en de haven bezit genomen. «Acht en zeventig man waaronder 7 officieren zijn gesneuveld of gekwetst. Ik houdt mij bezig het eiland te doen bezetten. Ik heb de haven in staat van beleg verklaard." Mogador is de aanzienlijkste haven van Marocco en de naastbij gelegene aan de hoofdstad zij is ook bet meest versterkte punt der kust en de nadering tot dezelve is allermoeijelijk-st. Men houdt bet er don ook voor dat er lot den aanval reeds eene ontscheping vau manschappen zal noodig geweest zijn. In de gegeven omstandigheden verdient dit opmerking maar vooral ook dat hetgeen mede niet te Tanger geschied is te Mogador eene bezetting is achtergelaten en de werken door de onzen zullen worden hersteld. De aanzienlijke verliezen welke onze marine hij den aanval geleden hebben bewij zen dat do Maroccanen zich op nieuw dapper verdedigd hebben. Naar luid der voorloopige berigten nopens den slag van de Isly wordt gemeld dat de maarschalk hugcaud reeds den 11 over tuigd was geworden dal er aan geene minnelijke schikkingen met de Maroccanen le denken was vermits destijds reeds zijne voorposten gedurig door enkelde ruiters werden verontrust en zelfs uit de verte beschoten. Zoodra den 14 de fransche troepen in beweging ge raakten ontwikkelde ook de maroccaansche hevelhebber zijne krijgs magt welko op 25,000 man incerendeels ruiterij werd gerekend in eene vrij geregelde orde. Op last van den maarschalk vormdë zich het voetvolk der Franschen sterk 6- a 7000 man in een ge sloten vierkant met de ruiterij in het midden en de batterijen artillerie op de hoeken weldra was dit vierkant aan alle zijden door den vijand ingesloten en werd het allcrwege met groote onverzaagd- heid aangegrepen doch elke poging om het te breken was vruch teloos en toen de moorsche ruiterij door het kanon- en klein ge weervuur zware verliezen had geleden, en genoegzaam in verwarring was gebragtopenden zich de gelederen voor de fransche ruiterij die ditmaal den vijand met geene mindere drift aanrandende de zege in korten tijd heslisfe. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 1 September. Z. M. de koning is inden avond van den 24 en H. M. de koningin den volgenden dag te Weimar hij hoogstderzelver dochter de erf-groot-hertoginaan gekomen. Door Z. M. is, hij besluit van den 20 Augustus, eene staats commissie benoemd, welke belast is met het doen van een bepaald onderzoek der bestaande verordeningen omtrent de burgerlijke pensi oenen en vervolgens een ontwerp van wet aan te bieden tot re geling van de eventuele aanspraken der tegenwoordige en toekomstige burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen of weezen, op pen sioen ten laste, van den staat. Men verneemt dat hij den raad van state op dit oogenblifc onderscheiden ontwerpen van belangrijke wetten aanhangig zijn die aan de stnton-generaal in hunne aanstaande zitting, ter overweging zullen werden aangeboden. Daartoe behoort, zegt men, onder anderen eene nieuwe wet op het stuk der schutterijen. Het dagblad van Augsburg meldt uit Rome, 17 Augustus, het volgende: «Gisteren middag is de prins van Oranje met zijne gema lin en gevolg in gala naar het paleis van het Quirinaal gereden alwaar HSL KK. 11H. met al de aan hunnen rang verschuldigde eer bewijzen ontvangen' zijn. Hel vorstelijk paar bleef een geruimen lijd met den SI. Vader alleen in desz'elfs vertrek, alwaar later ook het gevolg werd toegelaten. Het vertrek van den prins en der prinses, hetwelk op heden bepaald was, is tot den 21 dezér verschoven." GEMENGDE RUITEN- EN BINNENLANDSCUE BERIGTEN. De keizer van Rusland heeft een besluit genomen volgens hetwelk aan geen' bewoner van het koningrijk Polen heneden de 25 jaren paspoorten zullen gegeven worden om naar huilen 's lands te reizen. Uitgezonderd zijn hiervan kooplieden voerlieden kinderen die met hunne ouders of opvoeders vrouwen die met hunne mannen reizen. Van de poolsche grenzen wordt geschreven dat aan tien nieuw ver kozen en door den keizer bekrachtigden bisschop van Kalisch de pause lijke erkenning geweigerd is.^. Deze stap zal, naar men vreest, nieuwe moeijelijkheden voor de Kathol ij kén in Polen ten gevolge, hebben. Aangaande het schip Johannes, kapt. Deerksden 22 Maart met 156 passagiers en 14 man equipage van Bremen naar Baltimore vertrokken, h«eft men sedert niets vernomen. Zoowel uit Polen als uit de aan de monden der rivier gelegene landstreken wordt gemeld dat de Weixel eindelijk binnen zijne oevers teruggekeerd is. De omstandige berigten nopens de overstroomingen in Oo'sl-Pruisscn luiden intusschen hij voort- durig allertreurigst. Alleen in het regerings-district Marienwerder hetwelk eene oppervlakte vari 9 v. mijlen beslaatzijn slechls 22 ge meenten, met 3319 inwoners van do overstroorning verschoond gebleven terwijl 171 gemeenten met 23,000 inwoners geheel en 115 andere met 30,000 inwoners, gedeeltelijk onder water gezet zijn. Opliet gebergte in Silezie ligt op sommige plaatsen nog zoo veel sneeuw, dat dezelve naar alle waarschijnlijkheid in dit jaar niet geheel zal smelten. De berigten uit Hongarije, alsmede uit Engelandomtrent den oogst luiden gunstig. Tot den 27 Augustus, 's middags, waren hij de policie te Trier(sedert den 19 112,259 vreemdelingen ingeschreven. Vermits degenen die niet in de stad overnachten, niet ingeschreven worden

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1