zich mede hetwelk zij bezitnimmer heeft iemand des avonds in dit woonvertrek licht zien branden, want 's winters zoowel als 's zo mers gaat zij met de zon naar bed en staat met de zon op. Deze vrouw bezit volgens het openbaar gerucht een inkomen van nagenoeg 10,000 fr. en zij heeft aan haar eenige dochter die thans aan een ambassade-beambte is gehuwd eene allerschitterendste opvoeding doeti geven. Des avonds van 17 Maart jl. zag de dikke fruitvrouw, dio sedert 25 jaren nabij de fontein op de grasmarkt staat lot hare uiterste verbazing licht in het woonvertrek van de Swerte Madam; door deze soort van buitengewoon verschijnsel getroffen liep zij ijlings de policie waarschuwen, die terstond verscheen, naar het woonvertrek opklom er binnen drongmaar er niemand vond een dief was door het dak onlvlugt hij werd ontdekt, en, op het oogetiblik toen hij naar de straat wilde afspringen in hechtenis genomen. IJeze dief had de deur van het woonvertrek opengebroken en men ontwaardedat cenig geld hetwelk in eenen kookkelel was verborgen geweest daaruit gestolen was. De Stcerle Madam was op dat tijdstip in eene der voorsteden gaan logeren. Het bleek verder dat de dief een brusselsch jongman was ge naamd van Gaethoven, wiens vroegere levenswijze bevonden is, vol strekt onbesproken geweest te zijn en die sedert zijne gevangen zetting blijken van een diep en levendig berouw heeft betoond hij beweert niet uit zijne eigene beweging te hebben gehandeld maar dat de Zwarte Madam het zonderlinge denkbeeld had opgevat zich te laten beminnen door oen jong ambachtsman, genaamd de Wit, die dood-arm is en die tijdens een zwaren val welken zij onlangs gedaan had haar als een zoon had opgepast en later van haar de gunst verwierf, hij haar in te wonen haar het middagmaal Ie be reiden een gedeelte barer inkomsten te innen en haar op hare wandelingen te begeleiden in zooverre die door haren geneesheer aanbevolen werden. Deze galant der Zwarte Dame wordt door den voormelden dief beschuldigd van hem tot de daad te bobben aangezet, en de eigenlijke aanlegger van het feit te zijn hij zoude al de noo- dige onderrigtingen en aanwijzingen gegeven hebben omtrent de manier om in het geheimzinnig woonverblijf te kunnen binnen komen om te weten waar de verborgen schat te vinden was en om dien to kunnen meester worden. Overigens wordt de minnaar der Zwarte Dame beschuldigd van in zijne gehouden gesprekken bedreigingen te hebben geuit laalstge- inelde zoude zelfs aan voormelde fruitvrouw bij wie zij hare maal tijden hield gezegd hebben dat indien men haar eenmaal verinoord vond de verdenking op den jongen de Wil zou moeten vallen weinrgo oogenhlikken voor het plegen van den diefstal zouden de heide beschuldigden te zamen gezien zijn tot tweemalen toe het huis des Trois-Coupes voorbijgaande hetgeen door den gunsteling der Swerte Madam volstrekt wordt ontkend. Uit de debatten bleek van de eene zijde de schuld van van Gaet hoven terwijl van de andere zijde geen ander bewijs voor de schuld van de Wil bestond dan de getuigenis van zijnen medebeschuldigde. In dezen stand der zaak meende dan ook het openhaar ministerie de aanklagte te moeten laten varen legen de Wit, welke door den jury niet schuldig verklaard en dadelijk op vrijo voeten gesteld werd. Van Gaethoven, schuldig verklaard mei verzachtende omstandighedenwerd veroordeeld tot 5jarige tuchthuisstraf zonder tepronksteliing." Te Nottingham (Engeland) is den 7 dezer de doodstraf voltrokken aan een moordenaar William Saville genaamd. Zoo als gewoonlijk bij dergelijke tereglslellingen was de toevloed der aanschouwers we derom ontzettend groot. Ook in eene zeer enge met trappen af gaande en op het executie-plein uitkomende straat hadden zich de nieuwsgierigen opgepropt. Op het oogenblik toen de misdadiger op het schavot verscheendrong de menigte in dit straatje of steegje zoo geweldig naar voren op om den moordenaar te zien dat een groot aantal personen van de steile trappen afgeworpen door de opdringenden werd onder den voet geloopen. Dit leverde gedurende cenigen tijd een ontzettend schouwspel op tegenover datgene het welk door de justitie werd voorbereid. Toen het eindelijk gelukte de menigte tot staan te brengen en de vertrapten van den grond op to rapen vond men 12 lijken maar het getal der gekwetsten is veel grooter en verscheidene hunner bevinden zich in den gevaarlijk sten toestand. De dagbladen van Warschau verkondigen eene verordening des keizers van den 17 Julij, ter beperking vooreerst van het stoken van brandewijn in Polen en ten tweede van het verderfelijke hand over hand toenemende misbruik van sterken drank. Voortaan zal de verguning tot het vervaardigen van gebrande wateren slechts voor den tijd van 7 maanden in het jaar verleend worden en het ter verkrij ging van zoodanige vergunning te betalen patentregt, alsmede dat van de tappers is verhoogd. In de gemeenten ten platte lande mo gen geene nieuwe branderijen worden aangelegd, zonder bepaald ver lof der overheid. Voor de in de tapperijen te verkoopen sterke dran ken is een bepaalde graad van sterkte voorgeschreven. Na Julij van het volgende jaar zullen de Israëliten in de dorpen geene branderijen of tapperijen mogen hebben in de steden kan hun daartoe verlof ■worden gegeven doch telkens slechts voor den tijd van een jaar. ïn sleden van de Is", 2d° en 3i0 klasse zal niet meer dan ééne tap perij op de 500 zielen en in de kleinere niet meer dan ééne op de 300 zielen mogen bestaan. De inkomstenwelke de geestelijkheid lot dusver trok van branderijen of tapperijenzijn opgeheven en het gemis daarvan zal vergoed worden door andere middelen. Beriglen uit Konstantinopelgedagleekend 30 Junij geven hoog op van de belangstelling, welke de opgravingen van Botta, in Chor- sabadbij Ninive, bij al de Europeanen in eerstgenoemde stad te weeg brengen. De teekenaar Flandin, door de franscbe regering gezondende nieuw benoemde pacha van Mossul en de turksche commissaris waren voor 2 maanden in Mossol aangekomen, en men had weder een' aanvang gemaakt met graven. Kolta beeft 2 poorten ontdektvan welke elke aan den eenen kant door een kolossalen stier met een menscbenhoofd en aan den anderen door eene men- sehelijke figuur soek esn adeïaarskop en vleugels gevormd waren beide 15 voet hoog. Deze poorten verleenoti toegang tot eene zaal van 120 voet lengte, doch wier breedte nog onbekend is. De eenige muur, welke tot dusverre bloot is (dio der zuidzijde), is bedekt met basreliëfs, veroveringen van vestingen veldslagen enz. voorstellende, en voorzien met opschriftenaltijd in hetzelfde gegraveerde schrift. De heuvelop welken het paleis stond was vroeger omringd door een' muur van gehouwen steenen en bastions en werd geheel bedekt door het prachtig gebouw, welks ruïnen Botta opgraaft. Hij heeft thans 50 arbeiders in dienst en rekent binnen 10 maanden zijn' arbeid te zullen voltooijen. De jongste ontdekking van Botta is, dat de heuvel met Ninive in verhand stond men vindt op den regtstreek- schen weg van Ninive naar Chorsabad een reeks v3« soortgelijke heuvels overdekt met fragmenten van baksteenen en gegraveerde marmeren platen, die vermoedelijk weleer insgelijks-het fondament van paleizen vormden en het begint waarschijnlijk je worden dat Chorsabad een koninklijke burg was, die aan het einde der stad lag. In dit geval zou de vierkante plaats welke tegenwoordig nog met een wal omringd is en den heuvel van Jonas bevat en die men gewoonlijk voor de geheele stad Ninive hieldwaarschijnlijk slechts de groole holburg geweest zijn terwijl zich in dit geval de stad moet uitgestrekt hebben tot aan de heuvels van Chorsabad alzoo eene lengte van 5 karavane-uren. Op deze wijze begrijpt men hoe de profeet Jonas 3 dagen in de stad kan gewandeld hebben hetgeen iiij de betrekkelijk geringe oppervlakte, welke dezelve volgens de vroe gere opvatting zou gehad hebben, moeijelijk te verklaren was. Men verwondert zich dat de lieer v. Bourqueney nog geen verlof van de turksche regering gevraagd heeft om de basreliëfs naar Parijs te mogen vervoeren een verlof, dat de divan nooit van de hand gewe zen heeft, en dat een man van zijn invloed zoo ligt verkrijgen kon. Naar alles wat de franscbe regering voor doze opgraving doet, moet zij hoogen prijs op deze oudheden stellen, en dat met alle regt; want zij zijn de grootste geschiedkundige ontdekking, die sedert lang gemaakt is. Men mag toch niet veronderstellen dat de fransehe regering deze oudheden, de eenige assyrische, welke men ooit ontdekt heeft aan de verminking van eene onwetende bevolking zal blootgesteld laten. Meermalen heeft men noord-amerikaansche Indianen of zoogenaamde wilden in Engeland gezien. Thans echter is zoodanig een gezelschap uit mannen en vrouwen te zamen 15 a 1G in getal bestaande derwaarts op weg van hetwelk men verzekert dat het tot de lowa- natie behoort, welke hare jagtgronden 500 mijlen westwaarts van den Missouri heeft. Het moet een buitengemeen sterk en rijzig slag van lieden wezen en zij hebben iets dat tot nog toe met geene andere Indianen het geval was, het voornaamste opperhoofd van den stam bij zich. De personen die hen herwaarts voeren denken hen op eenige open plek buiten I.onden Ie doen kamperen en van hunne vertooningen voordcel Ie trekken. Bij New-York lagen zij op gelijke wijs te Hoboken gekampeerd. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN, den 12 Augustus. Binnengekomen: ttalvo Gellardkapt. C. Dreiërvan Libau naar Rotterdam, en Ferdinand, kapt. A. N. Anderson, van Stokholm naar Dordrecht. yidrerlentien. Heden verloste voorspoedig van een' ZooürK. HOCKË MOOLENBURGH Echtgenoot van ZonneMaire den 10 Augustus 1844. K. HOCKE HOOGENBOOM. Tegen November eene KEUKENMEID benoodigd hij Me- vrouw BADON. HES HISHt H. PURMER CHIRURGIJN TANDMEESTER van het, Koningrijk der Nederlanden volgens besluit van ZIJNE MAJESTEIT) den KONING, verwittigt zijne geëerde begunstigers, alsmede, zijne vroegere geabbonneerde van vóór 20 jaren reeds dat hij verzocht is geworden zelfs te Zierihzee te komen van wege vele menschen die mishandeld zijn geworden door andoren die de kroon der Tanden of Kiezen hebben afgebroken al zijn er ook verzweringen bij zoodat men naauwelijks den mond kan openen is te spreken of te ont bieden hij N. van deb Scuei.de in bet Oude Schippershuis op de Nieuwe Haven te Zierihzee. De Armen kunnen gratis bediend worden van's morgens 8-10 ure Een nieuw TAPIJT uit de hand te koop te bevragen bi de Uitgevers dezes. i AANBESTEDING. De ondergeteekende is voornemens hij inschrijving, onderhand ten zijnen huize aan Ie bestedenhet bouwen van het afgebrand gedeelte der hem en zijne mede-Eigenaren behoorende MEESTOO! BOLLANDte Wilhehninadorpwaarvan het bestek ter lezing lig in hel Logement hel Hof van Hollandte Zierihzeebij den Hee F. J. VAN Ol'I'B.N. Gegadigden gelieven hunne inschrijvrngs-DiIjetten franco en verz^ geld in te zenden vóór of op Maandag den 19 dezer, des middaj ten 12 ure, op welken dag des morgens ton 10 ure aanwijzing i loco zal geschieden terwijl de leelcening inmiddels ter visie ligt b den ondergeteekenden bij wien ook nadere informatiën te bs komen zijn. Wühelminadorpden 7 Augustus 1844. J. G. J. VAN DEN BOSCH. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN 7-OON STADS DRVKKEKï.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2