derrjcn als met andere plaatselijke omstandigheden kunnen verdienen. overweging mogt GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Eene hevige orkaan uit het zuid-oosten heeft den 24 der afgeloopen maand te Biga eene schade aangerigtdie op verscheidene honderd dui zenden roebels geschat wordt. De groote vlotbrug isdoor het aan drijven der houtvlotten aan stukken geslagen en weggedreven en is een 50tal met koopwaren opgevulde barken gezonken terwijl vele mon- schen het leven verloren hebben. In de tuinen van Windsor zijn op bevel van prins Albert twee bijenkorven geplaatst. Dezelve zijn van glas vervaardigd en hebben den vorm van een' tempel. Men kan de bijen zien werken en er den honig uitnemen zonder iets te schenden fe Maagdeburg Halle Neurenburg, Wurtzburg en op nog verscheiden andere verre van eiknnder gelegene plaatsen is in den nacht van den 20 op den 21 Julij een witgriusterende vuurbol gezienwelke men zegt dat bij het dorp Prester, niet verre van eerstgemelde stad onder sissend ge luid ter aarde gekomen en vaneen gesprongen is. De graanoogst is in Italië bijna overal zeer rijk uitgevallen. Onder de geschriften die in het op den 22 der vorige maand te Rome gehouden consistorie door den paus op den index geplaatst or verboden zijn bevindt zich ook het Herderlijk onderrigt van den heer AJ. van Buul, bisschop van Haar lem over de Kerkscheuring onder de Katholijken in de Nederlanden. Te Brussel is een huis eene prooi der vlammen gewordenhetwelk door den heer Dewitte werd bewoond van wien twee kinderen bij dat onheil zijn omgekompn. De gebeele schade wordt op 35,000 franks geschat. ïn genoemde hoofdstad hebben twee jonge lieden de weddingschap aan gegaan om van daar naar Spa te loopenzonder onder weg iels te eten of te drinken en zelTs zonder een oogenblik te rusten. De regl- bank te Madrid heeft den hoofdredacteur van een legitimistiscb dagblad die in een uit de Gazette de France overgenomen artikel don Carlos en zijn' zoon koning van Spanje en prins der Asturiën had genoemd tot eene geldboete van 35,000 realen veroordeeld en hem tevens voor altijd onbekwaam verklaard om eenig openbaar ambt of bediening te beklee- den. Het russische eskader is van de reede van Elseneur zuidwaarts gestevend. Den 5 dezer beeft to Utrecht de aanbesteding van den bomvrijen toren te Honswijk plaats gehad en is die toegewezen aan den heer IE. de Grootte Dordrecht, voor f 251,000. Den 4 dezer is de nieuwe Hervormde kerk te Hoorn met gepaste plegtigbeid ingewijd. Zoo als bekend is was de oude kerk door een hevigen brand den 3 Augustus 1838 vernield. De kerk mist voor het tegenwoordige nog een orgel, waartoe gelden verzameld worden. Een metselaarsknecht te Amster dam klaagt in het Handelsbladdat de bazen aldaar te veel buitenlanders in dienst nemen, omdat deze voor minder loon werken en aan den baas jaarlijks eene ham of eenige ponden worst medebrengen. Een ander antwoordt in dat blad hierop, dat de vreemde handwerkers doorgaans beter doorwerken, minder gekheid maken geen lood enz. afsnijden, om ander werkvolk ook een karrevei le bezorgen minder dorst hebben enz. en dat dit de reden is, waarom men aan hen veelal boven vele ingezete nen de voorkeur geeft. De beer van der Hoopte Amsterdam heeft het getal prijzen door harddraven hier en daar behaald en welke van meerdere en mindere waarde zijn, reeds tot honderd vijf en zestig (zegge 165) doen stijgen. Waarlijkom zoo iets te kunnen doen en volhouden behoort men een vorstelijk kapitaal te bezitten, en het is aan kleine, eerstbeginnende houders van barddravers wel aan te radenvqor- zigtig te zijn, om met dien grooten baas, die weldra wegens zijne harddravers eenen europeschen naam behaald zal hebben in dien wedstrijd te blijven verkeeren, daar een eu ander roet geene geringe of beperkte middeleu is vol te houden. Een belgisch blad behelst de volgende merkwaardige opgave «Wy hebben over eenigen tijd aangekondigd bet zenden van Luik aaer San-Sebastan (Spanje) van 38 duiven. Deze zyn daer den 27 of 28 Jufij moeten opgelaten worden. Den 30 waren de twee eerste duiven op het hok terugen des anderendaegs is eene derde aenge- komen. Deze gevleugelde reizigers hebben dus den afstand tusschen Luik eu San-Sebastan (300 mylen) in minder dan dry dagen afgelegd. Is dit niet verwonderlyk Maer zie bier nog beters. Van 167 duiven door de maetsohappy van Erisival (Luik) naer San-Sebas(an gezondenen aldaer den 29 July tusschen 5 a 6 ure 's morgens opgelaten is de eerste dingsdag 30 July ten 5 ure 's morgens op het hok weêrgekomen. Deze duif heeft dus dien verbazenden over- logt in 24 uren gedaen." Berigten uit Polen van het eind van Julijgeven eene treurige schildering der verwoestingen welke de hooge stand der rivieren in het koningrijk teweeg gebragt heeft. De Weixel heeft de brug tus schen Warschau en de voorstad Praga weggerukt geheel die voorstad ®n overal de oevers onder water gezet en wel tot zulk eene hoogte dat op het eiland Saska-Kempa slechts do gevels der huizen en do toppen der boomen boven het water uitsteken. Op bet land en in de omliggende plaatsen ziet bet er nog erger uit. De Weixel stond 18 voel boven het gewone peil. De tafereelenwelke geloofwaardige ooggetuigen ophangen van de straffen, welke de russische overloopersdie men weder in banden heeft kunnen krijgen, le verduren hebben, gaan alle denkbeelden te hoven. Onlangs werden in eene pruissïsche grensplaats 5 van deze on gelukkige!) ieder met 1500 slagen gestraft. Schier geen der lijders overleefde den duizendsten stag. De stukken vleesch hingen van allo zijden aan de mishandelde ledematen. De dood der boetelingen belet niet, dat de beulen strengpïigtmatïglijk het volle getal slagen aan de lijken uitdeelen. De bloedverwanten der tot stervens toe gemartelde slagtoffers waren verpligt deze openbare strafoefening van het begin lot het einde hij te wonen 1 Volgens de jongste berigten uit China, is aldaar een keizerlijk hevel bekend gemaakt, bij hetwelk aan de Mandarijnen de vervol ging der christelijke zendelingen verboden wordt. l)it doet nieuwe hoop koesteren op grootero uitbreiding van het Christendom in het hemelsche rijk. De meeste zendelingen behooren tot de engelsche kerkwaaruit zich zeer wel de inschikkelijkheid der chinesche re gering verklaren laat, welke met de vroegere wreedheden in lijn- regte wederspraak is. Behalve de Engelschen bevinden zich vele Katholijke zendelingen in China, en ook van uit Rusland zijn in de laatste jaren vele pogingen tot bekeering uitgegaan. Voor de be schaving zoude het inderdaad eene groote aanwinst zijn, indien bet Christendom in die streken vasten voet konde verkrijgen. MIDDELBURG den 7 Augustus. In den avond van 11. zondag omstreeks half 8 ure is, waarschijnlijk door het onwederbrand ontstaan in de schuur en het wagenhuis van eene der hofsteden van den heer van Hobohen onder Kortgene in Noord-Bcveland bewoond door A. van Leeuwen. De bliksem moet den noord-westelijken hoek der schuur hebben getroffen zijnde de brand zoo spoedig toegenomen dat men besloot het wagenhuis af le breken om het huis te behouden zooals gelukt is. Zeetijdingen. ZIERIKZEE den 7 Augustus. Heden is alhier ter reede gearri veerd.: het barkschip de Onderneming, kapt. J. A. van Boven van Batavia naar Middelburg bestemd. Volgens berigt van, Batavia is bet barkschip Elisabeth en Johanna kapt. M. van Vellhoven van deze reede den 9 Januarij jl. vertrok ken aldaar den 3 Mei gearriveerd. Het banoversch kofschip Bramakapt. B. E. Schniedersvan W indau met granen naar Rotterdam bestemd en geconsigneerd aan de beeren Kuypervan Dam en Smeer, aldaar, is, volgens brief van Brielle van den 3 dezer na posllijd dien namiddag op de buiten vlakte ter hoogte van de Laan Zeeburg en den Briel in een drie sprong aan den grond geraakt en geheel verongelukt de equipage is door de naar Londen uitvarende stoomboot Columbine, kapt. NV. Norwood gered welke na op de reede te zijn teruggekomen haar heeft aan wal gezet. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 7 Augustus 1844. Nederlanden 2'/ï pC. Werk. Schuld 5 Amorf. Syndikaat 4'/2 pC. Nieuwe 3 pC.' Leening Handel-Maatschapprj 4'/a Oost-lndiën 5 Rüsland Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 61 'A pC. 100 99'/,, 74 100 107 20'/, MIDDENPRIJZEN van df. volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE, O. Tarwe 18"/»ï N. dito 1843 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843. N. VVinter-Gerst ZomeT-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito van De Ned. f 8,50 - 7,00 - 0,00 - 6,00 - 5,00 4,00 3,80 2,50 4,00 0,00 0,00 den 8 A 1/ lalde. a 9,00 a 8,00 0,00 0,00 5,75 4,50 4,00 2,60 4,50 0,00 0,00 8 Augustus 1844. Graa uwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 - 11,00 a 11,80 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 Raap-Olie te Zierilczee, f 42,00 p. v. Patent-Olie - 45,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken /"00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 jS dverten tië n Heden overfeed ten mijnen Huize waar zij sedert vier weken vertoefde mijne hartelijk geliefde Moeder HELENA MARIA van ADRICHEM Weduwe van den Heer R. C. Ermerins, in leven Med. Doctor te Zierilczee. Zij stierf in den ouderdom van ruim 70 jaren, diep betreurd door mij en alle bare dierbare be trekkingen. Uit aller naam Groningen, J. W. ERMERINS. den 1 Augustus 1844. AANBESTEDING. De onJergeteekendo is voornemens bij inschrijving onderhands ten zijnen huize aan fe besteden het bouwen van liet afgebrande gedeelte der hem en zijne mede-Eigenaren behoorende MEESTOOF HOLLANDte Wilhelminadorpwaarvan het bestek ter lezing ligt in het Logement het Hof van Holland, te Zierilczee, bij den Heer F. J. van Oppen. Gegadigden gelieven hunne inschrijvings-biljetten franco en verze geld in te zenden vóór of op Maandag den 19 dezer, des middags ten 12 ure, op welken dag des morgens ten 10 ure aanwijzing in loco zal geschieden terwijl de teekening inmiddels ter visie ligt bij den ondergeteekenden hij wien ook nadere information te be komen zijn. Wilhelminadorp, den 7 Augustus 1844. J. G. J. van den BOSCH. De Notaris M.' J. J. ERMEBINS zalop Maandag den 12 Augustus 1844, 's middags ten 12 ure, voor het Gebouw presenteren (e verkoopen Een WOONHUIS en EBVE staande en gelegen aan de noordzijde van de Hoofdpoortstraat te Zierilczee, wijk C, n.° 294. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2