ZIERI&ZEESCHE 3V„° 64. VRIJDAG Besturen en jidministratiën Nieuwstijdingen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 'der Stad ZIERTKZEE Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KERMIS öf JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden als van ouds aanvangende op dén laatslr.n Maandag in Augustus ge durende twee weken en alzoo van den, 26 Augustus tot en met den 7 September aanstaande. De kramers worden verzocht 'tot hot bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven hij den heer A. van dek Velde Cz. Stads Architect en Marktmeester alhieraan tc melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk Patent moeten zijn voorzien terwijl geene Rijfeloars Horöskooptrekkcrs of Bedelaars óp de Kermis zullen Worden toegelaten. Zïerikz'ee, den 5 Augustus 1844. Burgemeester oh Wethouders Voornoemd DE CBANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. U I T S C II L A N D. BERLÏJN deh 2 Augustus. Dö uniforni-rok en de mantel Vvaarmede dé koning gekleed was tijdens de uitvoering van den moordaanslag -, zijn hefwaarls gezonden om bij het geregtelijk onder zoek der zaak Ie dienen. Naar men verzekert is de manlcl op vijf plaatsen door ecnen kogel doorboord en is de rok ter hoogte vari do horst rnede beschadigd. Men meent het derhalve nis zeker te kunnen stellen dat Z. M. wérkelijk door éen dér kogels getroffen is maar dat dezè na eenige malen door dén laken-mantel te zijn gegaan geene genoegzame kracht gehad heeft orn verder door to dringen. De andere kögel is plat gedrukt mede in hét rijtuig ge- Vonden dezelve schijnt noch den koning noch de koningin getroffen te hebben maar eenig ijzeren voorwerp boven in het rijtuig. Een der loopeh van het pistool was een dusgenaamde gelrokken loop. Indien het de uit dezen löop afgeschoten kogel geweest ware, welke 2. M. getroffen heeft dan zóu dezelve naar alle waarschijnlijkheid dieper zijn doorgedrongen en het schot alzoo de treurigste gevolgen gehad hebben. Verder verzekert men dat liet pi Stool toen het afgeschoten werd niet den mond op het portier van het rijtuig rustte én dat alzoo de afstand tusschen hetzelve en den koning ten hoogste een paar voeten geweest is. Een en ander lévert liet bewijs op dat het leven van den vorst zeer groot gevaar hoéft geloopen en dat zijne redding aan eene zeer ziglbarë beschikking dér goddelijke Voorzienigheid is te danken. Nader verneemt met! dat de misdadiger, na het lossen der pistool, zich tot den adjudant des konings wendde en hem toevoegde «Bescherm mij, mijnheer f ik sta hier onder de wét. Ik weet wel dat het mij het hoofd zal kosten maar door de volkswoede wil ik niet verscheurd worden." In alle oorden des rijks worden godsdienstige dankfeesten voof do redding van Z; M. gehouden. GROOT-B RiTTANNIEN. LONDENdon 3 Augustus. Blijkens do jongst ontvangen bé- tigten van Otaheite (Societeits-Eilanderi)hébhen de engelsche onder danen aldaar vooral in den persoon van den consul éone grove beleediging, van de zijde eener fransche tijdelijke autoriteit, onder gaan. De engelsche regering is voornemens daarover onverwijld met die van Frankrijk in onderhandeling te treden dié naar nicn ver trouwt geeri last lot het verrigte aldaar gegeven had en bereid zou zijn tol het verschaffen van genoegdoening. (Te Parijs is deii 2 dezer een kabinetsraad gehouden Waarin be paald is, dat er drie commissarissen zullen worden benoemd, die naar Otaheite vertrekken en aldaar onderzoek doen zoude naar do gebeurtenissen die lot de afzetting van koningin Porriarê en de ge vangenneming van den engelschen consul Prilchard geleid hebben.) FRANKR IJ K. PARIJS den 4 Augustus. Van regeringswege is nopens Marocco het volgende openbaar gemaakt: «De keizer van Marocco heeft, den 11 doorzijn minister Sid Mohammed-Iiendris doen antwoorden op den briefwelken de con sul-generaal des konings tc Tanger, dé lieer de Nion, hein den 28 Junij had doën toekomen téri einde hom do inzigten van de regering des konings te doen kennen. Dat antwoord hetwelk den 22 Julij te Tanger is aangekomen is uitstellend en ontwijkend. «De keizer herkent er inde op ons grondgebied gedane aanvallen, belooft de straf der caïdsdie zich daaraan hebben schuldig ge maakten vraagt de terugroeping van den maarschalk Bugeaud omdat deze Ouschda heeft ingenomen.' Hij laat zich volstrekt niet nopens Abd-el-lxader uit. Bij de ontvangst van dezen brief y en op' de beriglert van denl maarschalk Bugeaud, inhoudende, dat de oorlog op onze grenzeri van Algerie met der daad werd voortgezet heeft de prins de Join- ville zich den 23 Julij op Ie Pluion voor Tanger begeven. Z. K. IJ. heeft den consul-generaal des konings te Tanger zijne familie en een. zeker aantal onzer landlieden doen komen en aan boord gehouden. >>Z. K. II. heeft de stoomboot le Véloce langs de westelijke kust van Marocco tot aan Mogador gezonden ten einde evenzeer onze consulaire agenten en onze landslieden in te nemen. «Den 23 Julij beeft de beer de Nion aan den keizer van Maroccó een nieuwen brief gerigtwaarin hij een juist en bepaald antwoord vraagt, en 8 dagen uitstel vóór de opening der vijandelijkheden, geeft. De prins de Joinvillemet den heer de Nion aan boord is tot na de verschijning van dit uitstel naar Cadix teruggekeerd. «Van de zijde onzer landelijke grenzen, is de caïd van OuScbda y Fl-Gennaouiafgezet en gevangen genomen en Sidi- 11ammidn-Bcn- AH, zijn opvolger heeft aan den maarschalk Bugeaud vredelievende openingen gedaan. De maarschalk heeft geantwoord, dat hij do handhaving van den vrede wilde maar op de voorwaarden door dë regering des konings uitgedrukt. «De keizer heeft Marocco verlaten öm zich naar het noordelijk gedeelte van zijn rijk te begeven zonder zelfs den engelschen consul- generaal Drummond Hay le ontvangendie zich op weg had be geven ten einde zich hij hem te voegen." NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 6 Augustus. Het heeft. Z. M. den koning goedgunstig behaagd hij gelegenheid der heugelijke tijding van dé gelukkige bevalling van hoogstdeszelfs dochter, de erf-groot-hertogiri van Saxen-Weimar-Eisenachvan eehen prins, aan den heer burge meester dezer residentie, ten behoeve der armen, te doen lockomert de aanzienlijke som van vijf duizend gulden. HH. KK. HU. prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn eergisteren van hunne reis naar Pruissen op hét buitenverblijf dè Paauw teruggekeerd. - Bij koninklijk besluit is bepaald dat op den Rijnspoorweg tusschen Utrecht en Arnhem 5 stations zullen worden gevestigd als: te Driebergen, Moersbergen Veenendaal Eden en Wplfhezel. De prijzen van Utrecht op Arnhem zijn daarbij bepaald lsl° klasse f 2,90 2d° klasse f 2,30, 3de klasse 1,50, Uit den Helder schrijft trien van den i: «De matroos der 2de klasse Adolf d<è If 'it gedetineerde aan boord van Z.' M.' fregat de Sambréin het Nieuwe Diep was veroordeeld tot de straffe des doods door middel van den kogel omdat hij zijnen officier den luitenant der 2lf° klasse Mossel, aangegrepen, geslagen en op het dek geworpen heeft ofschoon deze hem nimmer ecnig leed had ge daan. Z. M. dé koning heeft hem thans gratie van die straf verleend en dezelve veranderd in het vervallen verklaren van den militairen stand én in eene gevangenis voor den tijd van 6 jaren in een tucht- of rasphuis;" Ter voorkoming van rrioeijclijkhederi en het voereri van rrieriig- vuldige nuttclooze correspondcnliiin is op verzoek van z. exc. 3,eri minister van hinnenlandschè zaken door de hecreri gouverneurs der provinciën de aandacht der plaatselijke besturen wederom gevestigd op art. 4 van Z.r M." besluit van den 30 October 1843 houdende voorschriften omtrent de opzending van personen die zich zoudori aanbieden om ais vrijwilligers naar dé bedelaars-gestichten te worden Opgezonden, bepaaldelijk medebrengende: 1." Dat dié opzending alleen kan plaats hébben vari zoodanige personen welke in do ge- ineenie*, uit welke zij worden opgezonden, onderstands-domicilie hebben en 2.° dat voor dc opzending van vrijwilligers wanneer zij gehuwd zijn de löcsternriring der ëchlgenooien ori wanneer zij minderjarig zijn die dér ouders of voogden en daar le boven ten aanzien der laatslbedoelden de voorafgaande vergunning van den minister van binnenlandseho zaken gevorderd wordt. Z. exc. de minister van financiën heeft békend gerriaakt, dak de heer Daniel Picciotloridder der orde vari den Ne.derlandscheii Leeuw en consul van Zijne Majesteit, den koning te Aleppo ofschoon door geboorte geen Nederlander zijnde noch uit de nederlandsche Schatkist eenige bezoldiging genietende ha kennis te hebben bekómeri van dé eervolle wijze waarop door dé nederlandsche natie onlangs in de geldelijke ongelegenheden vari den Staat is voorzien geworden mol hetzelfde Oogmerk eèné vrijwillige gift van vijf honderd gulderi als blijk zijner gehechtheid aan Nederland heeft aangeboden'welke som door tusschènkomst van Zijner Majesteits minister-resident te Konslantinopel aan dé nederlandsche regering is overgemaakt. In de Siaais-Courant leest mén Dezer dagen is bij den hoekverkoopcr IF. Fekhnjf, te Leeuwarden uitgegeven een werkje, getiteld: De verbeterde vlasbóuuiof beschrij ving van de wijze waaróp in BelgieReijèreh enz.dè vlasieelt eri vlasbereiding plaats heeft; door Rairriurid Veil, hoogleèraar aan de landhuishoudkundige school te Augsburguit liet hoogduiisch vertaald door Bienk J. van der Ley, lid der commissie van landbouw in Vries land en landbouwer ie Hollüfri. Het schijnt niet ongepast de belanghebbenden op dit vverkje (het welk slechts 40 centen kost) opmerkzaam le maken, daar deszelfs inhoud tot vergelijking kan dienen met de verschillende wijzen' waaróp) het vlas hier le lande gebouwd en bewerkt wordt terwijl hierin! tevens een, prikkel kan liggen tot het beproeven van datgene uit hek medegedeelde wat hier ie lande welligt nog- minder bekend mogj- zijn y eri wat in verband zoo met dén aard dér Otfdé'rséferdéö faüt*

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1