ZIERIK.ZEESCHE C O U II A N T, N.° 62. VRIJDAG A.° 1844. 2 AUGUSTUS. Besturen en Administration Ni 'euwst ij dingen. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 7 Augustus aanstaandedes mid dags ten Raadhuizein het openbaar aan den minsteischenden behoudens nadere goedkeuring te besteden Bet inrigtendoor het aanbrengen van BESCHOTTEN, ZOLDER en KASTEN van een VERTREK voorzien van de noodige Berg plaatsen der thans onder de Notarissen berustende Protocollen in een der boven-lokalen op hel Raadhuis, met de leverancie van al de daarbij benoodigde materialen gereedschappen en dagloonen achtervolgens het bestek en de voorwaarden tot die besteding gearresteerd welke van heden af ter Stedelijke Secretarie voor de gegadingden ter lezing liggen terwijl de noodige inlichtingen en aanwijzingen des works verkregen kunnen worden hij den Stads Architect. Zierikzeeden 18 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1. 5'. KROEF. DUITSCIILAND. BERLIJNden 27 Julij. JUS. MM de koning en koningin zijn gisteren naar Erdmannsdorf in Silezie en verder naaf de hadplaats Ischl vertrokken. Op liet oogenblik dat Z. M. de koning in het. rijtuig plaats nam en de lakkei zich hukte om het portier te sluiten naderde een man uit de menigte digt hij het rijtuig en school met een pistool met dub belen loop tweemaal achter elkander op het rijtuig dat op hetzelfde oogenblik vertrok. Z. M. liet hetzelve echter dadelijk stilstaan en gaf de toesnellende in angstige spanning verkeerende menigte te kennen, dat hij ongekwetst was, dankte voor de algemeeno deelne ming, en zette vervolgens de reis dadelijk voort. Het is later bij naauwkeurig onderzoek gebleken dat heide kogels in het rijtuig ge drongen zijn en dat het alzoo als eene - bijzondere genade der Voor zienigheid te beschouwen is dal Z. M. ongekwetst is gebleven. De misdadiger is dadelijk gevat met moeite aan de volkswoede onttrokken en in verzekerde bewaring gebragt. In de gevangenis noemde hij zich als de voormalige burgemeester Tscheck en hij is ook als zoodanig erkend. Hij is 56 jaren oud was vroeger koopman later onderscheidene jaren burgemeester te Storkow en nam in het jaar 184! na op eene zeer slechte wijs zijn' dienst volbragt te heb ben zijn ontslag. Sedert hield hij zich meerendeels te Berlijn op en zocht hij het bestuur eene aanstelling welke hem hij gebrek van eenige aanspraak daartoe werd geweigerd. Ook in het vorige jaar bekwam hij van Z. M. een dergelijk afwijzend antwoord. Hij was als een zeer hevig mensch hokend die zich in den hoogsten graad aan zijne driften overgaf. Bij een eerst geregtelijk onderzoek heeft hij als grond zijner wre- veldaad opgegeven, dat hij zich wilde wreken voor do, naar hij op gaf, onreglvaardige weigering, om hem in dienst te stellen. Hij heeft tevens uitdrukkelijk verzekerd geheel uit. eigene beweging ge handeld en aan niemand van zijn voornemen kennis gegeven te hebben. Het stedelijk bestuur heeft besloten, morgen, zondag den 28, een' hijzonderen dienst te doen plaatshebben, ten einde den Almag- ligen dank te zeggen voor de gelukkige redding des konings. Den 28. De welstand van Z. M. den koning wordt ook nog door eenen van hoogstdenzelven eigenhandig te Frankfort geschreven brief betuigd en het is des te verheugender deze lijding te kunnen mededeelen daar het gebleken is, dat Z. M. door eenen der, met een zoo misdadig oogmerk, geloste kogels werkelijk getroffen, maar door eene uiterst genaderijke beschikking niet verder bezeerd is, dan dat zich midden op de horst eene roodachtig en gezwollen plek bevindt. Den 23 Julij lag eene russische vloot van 12 schepen waar onder 8 linieschepen op de reede van Elseneur ten gevolge van tegenwind. Bij hetzelve zal zich voegen een nieuw linieschip het welk van Archangel voor Kopenhagen is aangekomen aan boord hebbende den grootvorst Konslantijn alsmede het gewapende stoom schip Kamschatkavan 600 paardenkrachten, hetwelk den 22 insge lijks ter reede van Kopenhagen is gekomen met verzegelde hevelen voor de vloot welke eerst in het Kanaal zullen mogen worden ge opend. Men meende in Kopenhagen dat de grootvorst na met de vloot in het Engelsche Kanaal aangekomen te zijn met het stoom schip naar Petersburg zou terugkeeren. In brieven uit Athene wordt gewag gemaakt van een voorval hetwelk ofschoon op zichzelf onbeduidend veel opzien had gebaard. Een brigadier der gendarmes is namelijk den 7 Julij mot önt- hlooten sabel door eene poort van het paleis waar gewoonlijk niemand dan de koning en de koningin mag doorgaan binnengedrongen en heeft zich tegen den schildwacht die hem trachtte tegen te houden derwijze verzet dat de laatstgenoemde zich genoodzaakt heeft gezien hem met de bajonet te doorsteken De brigadier verkeerde naar men meldt, in staat van krankzinnigheid. De ongelukkige werd in het hospitaal gebragt en do geneesheeren geven niet alle hoop op hem in weêrwil der gevaarlijke wond in het leven te behouden. BELGIE. BBUSSEL den 29 Julij. Reeds gisteren was het gerucht in omloop dat de Monileur heden een koninklijk besluit zou mede deelen bepalende dat da schepen onder pruissische vlag voortaan tot de klasse der niet bevoorregte schepen zullen terugkeerenen te Antwerpen den betaalden Schelde-tol niet terug ontvangen zullen. Deze maatregel was het gevolg van een onlangs te Berlijn genomen besluit omtrent de verhoogde reglen op den invoer van het Bel gische ijzer. Dit gerucht heeft zich ten volle bevestigd daar het regeringsblad zoodanig besluit gisteren genomen mededeelt. Het besluit voegt er bij dat die bepalingen zullen ophouden zoodra er eene schikking tusschen Belgie en Pruisson mogt gemaakt worden. Volgens uit onze kolonie Santo-Thomas ontvangen brieven zou de staat van San-Salvadorten gevolge van met Guatiniala ontstane oneenigheden voornemens zijn het grondgebied van laatstgenoemden staat te bemagtigen. NEDERLANDER. 's GB AVENIIAGE den 30 Julij. Z. M. is zondag nacht, om streeks één ure van Soestdijk in deze residentie teruggekeerd. Z. M. heeft vóór zijn vertrek uit hel groot-hertogdom Luxemburg eene som van f 2000 lot uitdeeling onder do behoef- tigen aan het armbestuur doen uitreiken. Ingevolge eene missive van z. exc. den minister van hinnen- landsche zaken van den 29 Junij jl. hebben de hoeren gouverneurs der provinciën aan de plaatselijke besturen aangeschreven om aan de ingezetenen hij publicatie den inhoud der wet van den 1 Maart i8ic> (Staatsblad n.° 21) betrekkelijk de viering der dagen aan de open bare Christelijke godsdienst, toegewijd te herinneren en hen tot het pligtmalig betrachten van het daarbij voorgeschrevene op eene ge- pasle wijze aan te sporen zullende zoodanige publicatie voortaan jaarlijks en wel in do maand Maart van elk jaar herhaald en afschriften dier publication aan de gouverneurs moeten ingezonden worden. GEMENGDE BUITEN- EN lU'NNENLANDSCHE BEBIGTEN. Tusschen den 10 en 15 Julij is te Koevorden een aanzienlijke diefstal gepleegd, ten huize der Wed. M. J. de Jónghdoor het ontvreemden van een gesloten reiskoffer, welke gestaan had op een zoldertje hoven de bedstede, en waarin zich bevonden aan kontanten f 2400, 24 zilveren lepels, 20 dito vorken, 12 dito theelepeltjes, 2 dito bekers 2 dito zoutvaten en 1 paar gouden hoekkrappen. De eerste haringhuis is dezer dagen te Amsterdam binnengekomen, welke rapporteert, dat de haringvisscherij sedert het begin van Julij was afgenomen. Reeds zijn er 2,000,000 pond. sterling in Engeland uitgegeven tot het vervaar digen van verschillende afbeeldingen der koningin Victoria. De prins van Pruissen heeft eene dagorde uitgevaardigd waarhij de,n soldaten verboden wordt deel te nemen aan de matigheids-genootschappen. Val- sche munters in Londen waren up hel punt van gearresteerd te worden; om de bewijzen van schuld weg te nemen beproefde er een eenige stuk ken die uit den vorm waren gekomen binnen te slikken en was er bijna doorgestikt. Zondag den 14 is een kind van 13 a 14 jaren, door eenen aanval van vallende ziekte aangetast in de haven der stad Condé (Nord in Frankrijk) gévallen en ten minste een uur onder water ge bleven. Toen hel eindelijk gelukte hem op te halen was hij nog on der den invloed van zijne kwaal en had er geene verstikking plaats ge had. Dit voorval verdient de opmerking der leden van de faculteit. Den 27 Julij heeft de luchtreiziger Hampton te Londen andermaal een togt ondernomen en wel met een ballon van 67 engelsche voeten hoogte en 124 voeten in omtrek. Het schuitje dat van cirkelvormige gedaante is, kan 6 personen bevatten. Te Konstantinopel heeft men den 8 dezer hel daar nog onbekend schouwspel eener luchtreis gehad, die, int tegenwoordigheid van den sultan, en met goed gevolg door den heer Comaschi is ondernomen. In Zweden klaagt men over de niet ophou dende plasregensdie groole bezorgdheid voor den oogst doen ont staan. Op (lingsdog den 6 Augustus aanstaande zal, op hot stadhuis te Bergen-op-Zoom worden aanbesteed het gereed maken van de aar denhaan en het bestralen van het gedeelte des groolen wegs der 2d° klasse n 1 van Bergen-op-Zoom af tol Hoogerheidelang 8170 ellen. Van wege prins Albert zijn dezer dagen (riet het schoonerschip Lord Coke, uit Londen naar S.'-Petersburgten geschenke aan Z. Keiz. M. den keizer van Rusland, toegezonden: eene schoone yorksche merrie ter waarde van 600 guinjeseen prachtige durharnsche stierop 390 p. st. gewaardeerd, henevens een zuivere leichester ram. Men be weert, dat de engelsche regering daags na de geslaagde proefneming van kapitein lEarncr met zijn verborgen vernielingsluigde onderhandelin gen wegens het af knopen van het geheim heeft hervat, en dat de uitvin der geen minderen eisch doet dan van tweemaal honderd duizend ponden sterling (f2.400,000). Onderscheidene helgische officieren verlangen deel te nemen aan den krijg tusschen Frankrijk en Marocco. Do zoon van den graafrfe Merode, die in dienst staat hij het keurregementheeft, op zijn verzoek magtiging hekomen om naar Algiers te vertrekken. in de zaak van den vroegeren opstand in Calabria van den 15 Maart jl. zijn thans 21 personen Ier dood en 24 tol de galeijen of langdurende gevangenisstraf veroordeeld aan 6 personen is het doodvonnis voltrok ken. Do koning en koningin der Belgen zijn zondag avond uit Parijs op Laeken teruggekeerd Den 22 Julij is van Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrokken een detachement troepen zamengesteld uit 150

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1