huBAe gedragingen gedurende den lijd dat zy onder de wapeqen zijn geweest hebben waardig gemaakten geene schuld op het kleeding- e!) reparatiefonds hebben achtergelaten. De stalen der provincie Vriesland hebben in hunne sitting Van den 18 besloten tot het indienen van een eerbiedig adres aan M den koning betrekkelijk eene herziening der grondwet. Den 24. Uit goede bronnen verneemt men dat eene geheeie Verandering in het reisplan des konings is gekomen. Z. M. zou ten gevolge eener ligte ongesteldheid eene dikke wang naar men zegt noch te Maastricht noch te Tilburg komen maar van Luxem burg naar Colilentz en van daar met eene stoomboot tot Rotterdam reizen en alzoo overmorgen of uiterlijk vrijdag alhier terugkeeren. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. In de tentoonstelling-zalen van het polytcchnieke instituut te Londen bevindt zich tegenwoordig, te midden van reusachtig groote machines van alterlei aard ook eene stoommachine met al haar toebehooren die Zoo klein is dat zij op een 4-pennyslukje kan geplaatst worden. Te Maagdenburg hebben de kinderpokken derwijze de overhand genomen dat de overheden zich hebben genoodzaakt gezien eene gedwongen inen ting te.doen plaats hebben; op de tegenstrevers zal eene straf van twee thaler of gevangenzetting worden toegepast. De stad Adana (Syrië) is door eene vreesselijke oveTslrooming bezocht geworden meer dan 1000 menschen moeten daarbij het leven hebben verloren de veroorzaakte schade wordt op 8 millioen piasters geschat. Ook Antiochic heeft door de overslrooming van den Orontes veel geleden. De huisvrouw van den kastelein Koek, te's Hage is bevallen van 3 zonenwaarvan twee levenloos ter wereld zijn gekomen. De kraamvrouw is redelijk wel. Te Rotterdam verlangd men gymnastische oefeningen ingevoerd en eene zwemschool daargesleld te zien. In den polder bet Broek, bij IJssol- stein is II. vrijdag mórgen de bliksem in een watermolen geslagen ten. gevolge waarvan die molen tot den grond is afgebrand. Ken per soon, die in den molen eene schuilplaats had gezocht, is daarbij gedood. Te Antwerpen is een jongen van 7 a 8 jaren die een hand vol kersen wegnam door de koopvrouw een slag op het hoofd toegcbraglwelke hem dood op de plants deed blijven. Volgens de jongste berigten Uit Spanje bleef de regering schepen naar de klisten van Taiiger zenden. De volkrijke stad 'ironstadtin Zevenbergen is in den nacht van 1 Jqnij door een hevigen brand geteisterd. Omstreeks 30 woonhuizen en 60 andere gebouwen zijn in de asch gelegd. Volgens eene in de dagbladen voorkomende opgaaf, beeft de productie van kofiuj in het jaar 1843 op de geheeie aarde bedragen 459 millioenen ponden en hebben daartoe geleverd: Brazilië 170 millioenen ponden; Java 140; Cuba 45; S.'-Domingo 38; Porto-Rico en Laguayra 36; de britsche west-indisebe koloniën 10; Ceylon 7 Oost-Indie en Mocka 6; de fransche koloniën 4 ,,en de fiederlandsche wesl-indischo koloniën 3 millioenen ponden. Men wil dat 2 deftige ingezetenen van Amsterdam het plan gevormd zouden hebben om aldaar, voor eigen rekening-, eene handelschool op te rigten in Welke jongelieden die voor den handelstand bestemd zijn onderwijs zullen kunnen erlangen in de wis- natuur- starre- en schei kunde, en verder in alle vakken wier kennis voor den koopman noodig geacht kan- worden.. - De belgische senaat heeft hel wets-onlwerp aan gaande de differenliale regten met 28 tegen 5 stemmen aangenomen. ïn den Kunst- en Letterbode van den '19 Julij vindt men een verslag tan d.' Lobry vin Tronslenburg de llruijn, uil Voorts, bij Zutphen xvcgens eene loodvergiftiuiirg. Deze geneesheer werd geroepen bij eenen schilder, wiens 3 kinderen sedert eenige dagen Zeer ongesteld waren. Daar bij loodvergiftiging vermoedde, deed hij onderzoek, en vernam dat er voor 3 dagen in een klein laag en gesloten vertrek gedurende den achtermiddag en avond, eene groote hoeveelheid oud lood Was gesmolten., en dat de kinderen in dit vertrek den middag en nacht had den doorgebragt. Zijn vermoeden bevestigd vindende behandelde bij de zieken, met dat gunstig gevolg, dat zij alle herstelde. Do ge neesheer voegt hierbij: «dat hel te wonschen Ware, dat handwerks lieden en kunstenaars meer bekend waren met de gevaren, die door ortvoorzigligheid voor zich en de hunnen uit de behandeling hunner materialen kunnen ontslaan." Te Riom (Frankrijk) is dezer dagen zekere Lescure onthoofd, vrij gesproken van de beschuldiging van vadermoord maar overtuigd van «enen oom om hals te hebben gebragt. Uit hoofde van de ongptneene ligchaamskracht van den veroordeelde, waren voor de uitoefening van bel doodvonnis drie scherpregters ontboden. De ongelukkige is, hetzij door toeval of door onachtzaamheid met den nedervallenden bijl alleen zwaar gewond zoodanig dat hijdoor groote krachtin spanning, zich gedeeltelijk los worstelde en op nieuw, niet zonder moeite, op de wipplank der guillotine moest worden bevestigd, als wanneer hembij den tweeden val van de bijl bet hoofd van den roinp werd afgescheiden. Dit tooneel heeft op de verzamelde me nigte een hoogst treurigen indruk gemaakt, en degene, welke in de zen schuldig wordt bevonden zal gewisselijk deswegens worden vervolgd. ZIERiKZEE den 24 Julij. Wat vereenigde pogingen vermogen leerde ons de avond van gisteren die tevens aan elk een deed gevoelen welk genoegen de schoone kunsten verschaffen en welken hoogen luister zij aan elke plegtigheid kunnen bijzetten. Onze stad mag zich dan ook waarlijk geluk wenscben een muzijfc- gezelschap te bezitten dat bij de bekwaamheid van onderscheidene van deszelfs leden eenen goeden wil ijver voor de edele kunst en onderlinge eensgezindheid paart, die het in slaat stelt een feest te vieren waartoe geene kosten noch groote moeiten zijn ontzien ge worden om het een regt luisterrijk aanzien bij te zetten. Dit feestdat in alle opziglen naar een waar volksfeest geleek strekte tot viering van hot vijf-en-twintigjarrge lidmaatschap van den secretaris van het gezelschap, den heer P. A. de Reuren verplaatste de bewoners dezer stad als door betoovering in eene andere meer poëtische hemelstreek het riep ons onwillekeurig het vorstelijke venetie voor den geest waartoe het heerlijke zoele zomerweder der zuidelijke luchtstreken waardoor dit feest begunstigd werd niet ■weinig bijdroeg. Omstreeks 8 ure begaven de leden van het genootschap zich buiten de hoofdpoort dezer stad in eene daarvoor doelmatig ingerigte en rijk inel vlaggen versierde groote sloep en door eene roeiboot voortge sleept voeren zij onder het uitvoeren der uitgelezenste muzijk- slukker» en door verscheidene met toeschouwers bezette roeibootjes gevolgd door de beide havens dezer stad; zij passeerden aldus de 4 verschillende bruggen die even als de kaaijen met honderden toe schouwers bezet waren, en waarbij de alhier nog nooit geboorde harmonische accoorden van een orkest onder de lange gewelven onzer groote steenen hrugeen allervreemdst uitwerksel maakte, vooral wanneer men zich midden op dezelve bevond en de Volle muzijk onder zijne voeten van onder den grond hoorde weèrgalmcn. Inmiddels viel de avond meer en meer en werden de zich op het water bevindende personen nu en dan door het schijnsel van vuur pijlen Verlicht die telkens van den achtersteven der met de muzijk bezette sloep werden opgelaten en duizenden voeten hoog in de lucht hunne vuurvonken verspreidende die met den glans der sterren en planeten wedijverden aan de bewoners der omringende eilanden aankondigden dat er eene feestelijke plegtigheid binnen dé Wallen onzer stad plaats greep. Onder den glans van fakkellicht welks rood schijnsel een aardig contrast opleverde met dc blaauwachlige terugkaatsing der njaan in het wateren het ftaauwe doch op onderscheidene plaatsen zeer goed merkbare, en altijd merkwaardige pliospiioresceren des zeewaters dat zich dien avond wederom op onze kusten vertoonde Voer het gezelschap weder terug naar de hoofdpoorten werd na de sloep verlaten te hebben ten huize van den feestvierenden secretaris op eenen feestdronk onthaald waarbij elk volgaarne eenen gullen en welgemeenden gelukwenscb toebragl aan hem die zooveel tot den bloei des gezelscliaps beeft bijgedragen en ook de verdiende hulde aan de bémoeijingen van deszelfs verdienstelijken kapelmeester be wezen werd. En zoo eindigde dan eene schijnbaar eenvoudige doch in deszelfs indruk en uitwerksel plegtige en tooverachtige feestviering, die door niets hoegenaamd gestoord werd en waarvan ieder met ons voor zeker de herhaling bij de eerste gepaste gelegenheid vari harte ver langen zal; het eenige waarover wij ons té beklagen hadden was het luidruchtige gejuich der Zierikzeesche jeugd die ons verhinderde den vollen indruk der schoone muzijkstukkeri op het water uitgevoerd te genieten, en de anders too indrukmakende stilte-, nu en dan zoo prozaïsch afbrak. ïntusschen is men voor hel gesmaakte genot aan aller bemoeijingen groolen dank verschuldigd en elk wensebt van harte den bloei van bet muzijkgezelschap Kunst en Eer dat ons nu getoond heeft, welk heerlijk genot het ons verschaffen kan, W, - --z- 1J i - -v». - -- 1 - ,t Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN, den 23 Julij. Binnengekomen; de Valk, kapt. F. Janssen van Antwerpen naar Rotterdam. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 24 Julij 1844. Nederlanden 2'/s pC. Werk. Schuld 5 y> Amort. Syndikaat 4'/, pC NieuWe 3 pC.® Leening Handel-Maatschappij 41/, Oost-Indien 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje, Negol 1834 hij Ardoin 5 Oostenrijk, Rij Goll. en Comp. 5 Negot. Melaliek 5 gubleven. 61"/» 100'/,, 99'/,, ?4'/, 100'/i, 107 3/s 20"/.. pc. jy middenprijzen van de vollende artikelen te ZlERlKZËË van den 25 Julij 1844. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18"/,, f 8,00 al 8,75 N. dito 1843 - 6.80 a 7,70 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 5,50 a 6,00 Rogge 1843 - 5,20 a 5,75 N. Winter-Gerst - 4,00 h 4,40 O. Zomer-dito - 3,80 h 4,00 Haver - 2,20 a 2,50 Paardeboonen - 4,00a 4,20 Witte dito - 0,00 a 0,00 Bruine dito - 0,00 a 0,00 Graauwe Erwten Groene dito. Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad t)e Ned. Miiddé, f 0,00 a 0.00 - 5,00 a 5,20 - 0,00 a 0,00 - 11,00 5 11,2.5 - 7,00 a 9,00 3,00 a 6,00 Raap-Oliete Zierikzee, f 42,00 p. v, Patent-Olie - 45,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken f 00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 jê dvertentiën De Notaris c. J. VaN df.r IIaLEN zal ten verzoeke zijner principalen op Maandag den 29 Julij 1844 des namiddags ten drie ure, in de Herberg te Schartndijkepubliek verknopen: 2 bund. 45 roed. 80 eli. BOUW- en WEILAND, gelegen onder Klaa&lrinderkerk, gemeente huivendtjkesectie E, n.°' 71 en 93aan komende de Erven van wijlen den Heer STOFFEL de BRUIJNE; en daarna de GERST te Velde in gemeld Land gelegen. Krachtens Vonnis der Arrondissemetils Reglbank to Zierikzee, van den twintigsten dezer maand Julij en geregistreerd verleend op request van JOHANNES DIJKEMA thans Particulier wonende te Zierikzee verzoekende lot Boedel-afstand te worden toegelaten worden bij deze de Schuldeiscbers van denzelven JOHAN NES DIJKEMA, vroeger Commissionair en Handelaar, opgeroepen, om op Zalurdag den zeventienden Augustus aanslaande des voor middags ten tien ure te verschijnen ter Raadkamer van voormelde Reglbank, voor den benoemden Kegter-Commissaristen einde op hel door Voormelde DIJKEMA gedaan verzoek te worden gehoord. Geschiedende deze' bekendmaking en oproeping ingevolge bevel bij voorschreven vonnis ten verzoeke van den Requirant. De Procureur van den Requirant H. A. VAN ADRICHEM. Uit een Vonnis door de Arrondissemenls Reglbank te Zie- rikzeeop den veertienden Mei 1800 vier en veertig, uitge sproken zijnde behoorlijk geregistreerd blijkt dat daarbij tusscben CORNELIS van »e VELDE, Landbouwer, wonende te Brouwers haven, en STOFFELINA RODMAN zonder beroep onder Ellcerzee Woonachtig op derzelver verzoek Scheiding van Tafel en Bed is uitgesproken, waarvan bij deze, ter voldoening aan arlikel 828 van het Wetboek van Burgerlijke Reglsvordering in verband met artikel 811 van hetzelve Wetboek, aankondiging woidt gedaan. Voor deugdelijk uittreksel H. A. van AiJRlGtlEM Procureur- te zierikzee bjj de wei). A. »e vos en zoon' stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2