Zeetijdingen, -Advertentiën. en zag men op liet meer eene menigte doodt) vissollen en vogels drijven. Dit alles was het werk van een oogenblik. Men zal zich herinneren, dat dit meer, gelegen 400 voeten en meer hoven de oppervlakte van den Rijn, waarschijnlijk door eene vulkanische wer king ontstaan is. Te Niprtin Frankrijk, zijn dezer dagen in hechtenis genomen twee zich noemende geestelijke zusterswelke het land afliepen om liefdegaven tot wij weten niet welk menschlievend doelte verzame len. Die achtingswaardige dames reisden op een karretje en werden bevonden in het bezit te zijn van 40,000 frs. en van papieren die in volmaakte orde waren maar de gendarmes hebben bevonden dat die twee vrouwen mannen waren waarvan men zelfs den eenen voor een ontvlugten galeiboef erkend heeft. Men schrijft uit Lissabon dat te Oporto zeker deserteur gear resteerd en gevangen gezet is, die gedurende twee maanden in zijne levensbehoeften voorzien had door zich in de provinciën Minho en Beiravan plaats tot plaats voor dom Miguel uit te geveneere- posten en titels weg te schenken en zich in vergelding daarvoor door de bedrogen inwoners rijkelijk doen onthalen. In den oogenblik toen hij ontdekt en gearresteerd is was hij juist bezig, ten huize van een welgesteld ingezeten te Lanhose, met al de versierselen van een groot aantal ridder orden bedekt, eene levée te houden en een aanlol personen tot den handkus toe te laten. Ofschoon bet bedrog van dezen fortuinzoeker op zichzelf niels heleekentheeft de zaak daar door eenig belang, dat zij bewijst hoe talrijken aanhang dom Miguel nog in Portugal vinden zoubijaldien bij zelf zicli werkelijk aldaar vertoonde. Een brief uit Akarao in N'ieuw-Zeeland van den 28 Januari] II. geeft het volgende berigt van bet rampzalige lol van 30 Engelschen die aldaar in banden der mrnseheh-eters vervallen zijn «Op het ontvangen van dezen mijnen brief, zal bet u waarschijnlijk reeds bekend zijn, dat de Mahouris, een der stammen van Nieuw- Zecland 30 Engelschen van de kolonie vermoord hebben. Maar hetgene u welligt nog onbekend zal wezen is dat de ligchamen van die ongelukkigen opgegeten zijn geworden. De zaak is maar al te svaar, en zie hier wal ik hieromtrent kan mededeelen »Wij Waren eene jagtpartij in de binnenlanden gaan houden; wij waren er reeds sedert 8 dagen onbewust dat er tusschen de Engel schen en de Mahouris eene botsing was ontslaan toen wij op zekeren avond bij eenen bevrienden stam van Teranparas of Mahouris aan kwamen. Wij vonden ben aan brokken mensciienvleesch kluivende wij dachten dat het aan gevangenen of slaven van hunne eigene natie was dat zij zich dus vergastten. Daar ik hunne taal magtig ben kon ik mij niet onthouden hun mijne verontwaardiging over wat ik zag te kennen te geven hen zelfs bedreigende, hen door de manschap der korvet te zullen doen kastijden. Maar de verschrikte wilden gaven mij ten antwoord: «bel zijn geene mannen van Mahouridie wij eten. het zijn Yes, Yes (alzoo noemen zij de Engelschen)." IIierop wezen zij mij de hoofden dier Engelschen onder welke ik dat van kapitein Wuhepeldeen der aanzienlijkste ingezetenen van de haven van Nicholson erkende. »lk verschrikte niet weinig op dit gezigt. Mijne toglgenooten ver wéten mij, dat ik het gewaagd had, deze menschen-eters misnoegd op ons te maken, want wij waren slechts 5- tegen 200; maar zij stelden ons spoedig gerust, me.l te zeggen: «De Oui-Oiii (de Fran- schen) zijn goed maar de Fes-F«s zijn boos wij hebben hen gedood omdat zij zich hebben willen nederzetten, in eene baai die zij niet van ons gekocht hadden en wij willen hun ook geen land meer verkoopen." Hierop hebben zij ons ongekrenkt weder laten vertrekken, Z1EBIKZEE den 16 Julij. Jl. vrijdag middag heeft er te Nieu- werkerk gemeente Kerkwerve (Schouwen) eeno gruwelijke misdaad plaats gevonden welke onze tezrrs met huivering zullen vernemen. Zekere Nicolaas Krabbe, koornmolenaar aldaar, heeft zichzelven in den molen door ophanging van hel leven berooid', na eerst zijne Vrouw met een ijzeren koevoet onderscheidene hoogst gevaarlijke wonden op het hoofd en in het aangezigt te hebben, toegebragt zoodal men haar, bij de ontdekking in eenen hewusleloozen toestand heeft gevonden. Eene, zoo men zegt ongeoorloofde handeling dezer laatste schijnt de aanleiding tot deze gruweldaad geweest te zijn. De verwondingen zijn van een zeer ernsligcn aard, doch er is nog eenige hoop op behoud van haar leven. In het jongste verslag van de gedeputeerde staten aan de staten dezer provincieleest men onder anderen het volgende Door kerkvoogden en notabelen der hervormde gemeente ,te Zierikzee en den curator in het faillissement van den aannemer van den bouw eener nieuwe kerk ten behoeve dier gemeente, is eene akte van dading aangegaan ter beëindiging der eenige jaren aanhan gige procedure over den bedoelden bouw voor de regthank te Breda, en zulks tegen betaling eener som van f 6000 aan dat faillissement terwijl kerkvoogden en notabelen door ons, op hunne daartoe gedane voordragt zijn gemagtigd om tot betaling dier som zooveel effecten tron het nieuwe kerkgebouw te gelde te maken als daartoe zal worden vereischt. Deze eindschikking zal kunnen leiden tot de voort zetting van den ophouw van het genoemde bedehuis welke zoo als tt ed. groot achtb uit vorige verslagen bekend is sedert het jaar 1837 was gestaakt." Op een aanzoek door de ingelanden van den polder van Schou wen gedaan strekkende dat in de hoogst gebrekkige afwatering van dien pofder mogt worden voorzien beeft het Zijne Majesteit behaagd bij besluit van den 26 Januari] jf. n.° 61 te bepalen dat het ontwerp der werken tot verbetering der afwatering van genoemden polder door de ambtenaren van den waterstaat zal worden opgemaakt en onder hun loezigt uitgevoerd alsmede aan de centrale dfreetie van Schouwen Burgh en Westland magtiging verleendom tot bestrijding der kosten van die verbetering, eene geldleening te doen van 80,000, en voorts, tot tegemoetkoming in die uitgaven aan den polder van Schouwen gedurende 33 jaren een jaarlijkscb subsidie van f 1500 uit 's rijks kas toegelegd. Het noodigo ïdt ver wezenlijking van dit plan is thans voorbereid zoodat men zich vleijcn jnag dat de bezwaren die wegens den onvoldoenden staal der urt- watcrings-middefen van voornoemden polder sedert eenen geruimeu lijd zijn ondervonden eerlang zullen kunnen worden weggenomen." De nijverheid in dit gewest blijft bij voortduring door de algemeen ongunstige tijds-omstandigheden gedrukt. Eene te ruime mededinging oefent eenen nadeeligen invloed uit op vele kostwin ningen lerwijl de meeste neringen en bedrijven in Wft'éfwit van vlijt en arbeidzaamheid geen vast bestaan opleveren. De buileu- fandsche handel heeft behoefte aan opwekking en aanmoediging. Wenschelijk ware hel, dat van de gunstige gesteldheid der provincie, in heirekking tot hare welgelegene zeehavens lot hare nabuurschap met Belgie, tot het in derzelver hoofdplaats gevestigd algemeen handels- entrepót meer gebruik wierd gemaakt voor ondernemingen van en naar buiten 'slands, en dat in het algemeen de lust voor handel en zeevaart waartoe het aan geene kapitalen schijnt te ontbreken meer beteekenend wierd en men zich meer dan thans het geval is op de uitoefening van deze takken van volkswelvaart toelegde." In de meesloven is gedurende het werk-saizoen van 1843/1844, meer levendigheid waargenomen toen zijn daarin bereid 5204 vaten meekrap en muilen en 42,389 ponden racin. In 1842/1843 beliep dit cijfer 4120 vaten meekrap en muilen en 8136 ponden racin. Het ware te wenschen dat geschikte middelen wierden aangewend om dien voor deze proiincie belangrijken tak van Cultuur, en in zonderheid de verzending der gefabriceerde meekrap naar buiten 's lands meer en meer te bevorderen waardoor weder eene vroegere bron van welvaart zoude geopend worden welke thans ais genopg- zaam verstopt is aan te merken." Hel zal voor u ed. groot achtb. niet onbelangrijk zijn te ver nemen dat een door bijzondere personen aangegeven plan om ter bevordering van handel en scheepvaart het Sloe af to sluiten dé eilanden Walcheren en Zuid-Beveland met elkander te vereenigen én hij middel van een geschikt kanaal door eerstgcmcld eiland te beginnen eenigzins oostwaarts van Vlissihgen en uitkomende in de haven der stad Middelburg eenen nieuwen waterweg te openen op last der hooge regering, door eene bijzondere daartoe ingestelde com missie van deskundigen onderhoorig aan de departementen van bin- nenlandschc zaken oorlog en marine, is onderzocht cn in beoordeeling genomen. Zoodra wij ten dien opzigte met eenig nadere bijzonder heden bekend zijn zullen wij ons haasten die aan u edel groot achtb. mede te deelen." ZIERIKZEE, den 12 Julij. Binnengekomen: het sloepschip For tuin kapt. T. Lolt van Londen naar Brouwershaven. Heden overleed tot onze bittere droefheid in den ouder- dom van ruim twintig jaren onzen geliefden Neef JACOBUS van der JAGT Bz. Student in de Geneeskunde aan de Hooge School te Leiden. Strekkende deze tot kennisgeving aan zijne talrijke Vrienden. Stavf.kisse Namens zijne Betrekkingen den 9 Julij 1844. JOH." EVERWIJN. VIT DE HAND TE KOOP: de HERBERG etc. aan het 'Lijpe, gemeente Bruinisseom met 1 September aanstaande te aanvaarden. De kooper de noodige bekwaamheden bezittende, het Commissariaat der Gorinchemsche Stoomjagt-Onderneming te be dienen zal daarmede vergund worden. Nadere information te beko men bij den ondergateekenden Eigenaar en Commissaris der ge noemde Onderneming. - Brieven franco. h van ELSACKER. OPEN 11 ARE VERKOOP ING. Op Woensdag den 17 Julij 1844 des voormiddag* om tien ure, zal men in den Wilhelmina-Polder te Wilhdmina-Darp nabij de Stad Goes door het ministerie van den Notaris L. LANKIJORS'f residerende te Goes voormeld publiek presenteren te verkoopen i Honderd veertig gecroisseerde drie- en vierjarige Leieester OOUEN bijzonder tot voortteeling geschikt, benevens lien Leicester KAMMEN. De veiling zal geschieden wat de Ooijen betreft in partijtjes van tien te gelijk en de Rammen ieder afzonderlijk afles om kontant geld dadelijk na de toewijzing te voldoen. Nadere informatici! zijn 'te bekomen hij den Weledelen Heer VAii tien Boscrrte Withelminn-Dorp voormeld. De Notaris J. M. BOL VIN zal op Vrijdag den 19 Julij 1844 des namiddags otn 2 ure ten verzoeke van de Erven van L. van df.n BERGE en Vrouw in het Dorpshuis te Oosterlandprésenteren te verkoopen de navolgende VRUCHTEN te Velde, beslaande in: 1 bond. 21 roed. tweejarige Meê, 1 bund, 61 roed. Tarwe 4 bond. 63 roed. 80 elI. Rogge 1 bund. 61 roed. Haver en 73 roed. 93 ell. Paardeboonétven vervolgens ten tijde en plaatse als boven ten verzoeke van de Beneficiaire Erfgenamen van U. MEERMAN en Vrouw 40 roed. 33 ell. Rogge en een partij Ktaverhöoi met tie tweede sneê der Klavers allen staande onder Oosterland voornoemd. De Heer J. van oen BROEKE zatop Zaturtfag den 20 Julij aanstaande, des middags ten 12 ure, in het Logement van den Heer J. Swarts alhier, ten overstaan van den Notaris M.r C. van ber LEK or'CLERCQ publiek presenteren le ver koopen de ONROERENDE GOEDEREN hij vorige anrronee's zoo in deze Courant als bij Plakhiltetten omschrevener. omtrent welke "men nadere information kan bekomen ten Kantore van genoemden Notaris. De Heer JACOB MOOLENBÜRGH zal op Zalurdag den 29 Julij aanstaande, des na de middags ten 4 ure, in de Herberg te Schuddebeurspubliek presenteren le verkoopen, de na volgende VRUCHTEN te Velde liggende in den Poldér Banlum nabij deszelfs Buitenplaats IFeelzigt 8 bunders Winter-Tarwe, 1 Zomer-Gersten 1 tweejarige Meede'. De Notaris C. J. van iif.r HALEN zal ten verzoeke zijnef principalen op Maandag den 29 Julij 1844 des namiddags ten drie ure, in de Herberg te Scharendijkepubliek verkoopen: 2 bund. 45 roed. 80 elf. BOUW- en WEILAND, gelegen onder Klaashinderkèrlc, gemeente Diiivendijliesectie E, n.°' 71 en 93aan komende tie Erven van wijlen den Heer STOFFEL de BRUIJNEj cn daarna de GERST Te Velde in gemeld Land gelegen. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED A, DE VOS EN ZOON STADS DBUKKSBS,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2