ZIERIKZEESCIIE A.° 1844. C R A N T« Nie uwslij di ngen N.e 57. DINGSBAG 16 JULI J. *6* s* NEDERLANDEN. 's GRAVENITAGE den 14 Julij. Fill. KK. MM. dé prins en prinses van Ortinje zijn donderdag ochtend van het Loo in deze residentie teruggekeerd. Van 'sHertogenbosch rschrijft men, dat Z. M. de koning in den morgen van den 10 dézer, van Tilburg komende, op hoogsldes- zelfs reis naar Luxemburg, zich in de Cromvoirtscbe Heidenabij de stad begeven aldaar de Werkzaamheden oari het begonnen gere- trancheerd kamp in óogenscbouw genomen heeft en daarna onmidde- lijk verder gereisd is. Bij besluit van den 8 dézer, heeft Zijne Majesteit tot ridder van de Militaire Wi llems-Orde 4de klassebenoemd den gewezen korporaal Vincent de Leeuw, (hans"commies der 2d* klasse l>ij 's rijks belastingen te Groot-Zunderlen zulks ter zake van het dóór hem in den veldlogt van 181.5 gehouden gedrag. Door den minister Van financiën is op jl. vrijdag aan de hoeren leden van de heide kamers dor stalen-generaal officieus toegezonden het ontwerp van wet, houdende vaststelling van een nieuw tarief van rogten op den in-, uil- en doorvoer, vergezeld van de daarbij be boerende memorie van toelichting, zoodanig als hetzelve, hij de ope ning van do naastvolgende zitting der slate'n-generaal aan h. o. in. ter behandeling zal worden aangeboden. Men verzekert dat de staat der Nederlanden ten gevolae van de overschrijvingen op de daartoe bestemde registers thans eigenaar zou zijn geworden van al de vaste goederen vroeger aan de maat schappij van weldadigheid toebehoord hebbende voor zoover die na melijk gelegen zijn aah dé Ommersehans en té Yeenhuizenmet uitzondering alleen van ongeveer 900 bunders veen of heide. Voor bet bedrag van bclgene de slaat nu nog van die maatschappij té vorderen heeft, zijn op al hare vaste goederen hypothecaire inschrij vingen genomen. Ook de roerende goederen Ie Veenbuize'n en aan de Ommersehans aanwpzig, zijn de eigendom vail den slaat geworden. In de zitting der provinciale staten van Gelderland is den 9 dezer ter tafel gebragt een adres van den aartspriester van Gelderland bezwaren daartegen inbrengende dat door de onderwijzers in de gemengde scholen bij de behandeling der bijbelsche geschiedenis en 'christelijke zedekutide leerstellig godsdienstig onderwijs wordt ge geven hetwelk volgens de leer dér R.-Kathoiijke kerk, niet dan van bel kerkelijk gezag mag uitgaan en verzoekende ...dal de staten maatregelen gelieven te nemen óm zoodanig onderwijs van de ge mengde scholen té weren. Op een voorstel van den voorzitter, is, met 58 tegen 5 stemmen besloten dit stuk te verzenden naar ge deputeerde Staten leri éiriile na verhoor van zoodanige autoriteiten als zij noodig zullen oordeeien van hun onderzoek verslag te doen in «ene vólgende nlgemcene vergadering der staten. Naar men ver neemt zijn dezer dagen ook hij andere provinciale stalen-vergadé- fingen dergelijke adressen ingediend geworden. Uit Paramaribo schrijft men van den 25 Mei hoe ten gevolge Van daartoe bekomen ministerieel besluit door z. exc; den gouver neur-generaal bepaald is, dat de werkzaamheden aan de kolonisatie met kracht moeien worden hervaten voortgezet, en dat te dien einde rle weleerw. heer H. Betting zoo spoedig mogelijk naar den post Groningen zou moeten vertrekken. Blijkens de Staats-Courant is in den aanvang van dit jaar aan den gouverneur-generaal van Néderlandsch-Indie de nnpdige magtiging afgezonden oin zoodra hot getal rijks stoombooten in India dit zal gedoogen en men mei éenige zekerheid kan rekenen op de aankomst en het vertrek der engelsché stoombooten te eri van Singapore, het noodige te verriglen om eenmaal in de maand eene stoomboot naar die plaats te zenden iot het brengen en afhalen van de voor Neder- iandsch-indie bestemde brieven en paketten welke over Alexandrie do land-engte van Suez en de Roode-Zee mét de zoogenaamde engel- scbe overland-brievenmanl te Siiigapora worden aongebragt terwijl het uitzigt bestaat, dat nog in den loop van dit jaar het vereisehtc getal stoomschepen in Indie zal aanwezig zijn. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Berlijn zijn op last van prins Albert twee zeer schóone en rijk ver gulde zilveren kandelabers vervaardigd welke door genoemden prins als een aandenken voor de Evangelische kerk te Jeruzalem bestemd zijn. Toen dezer dagen de koning van Saksen naar Londen reisde en le Ostende eerien nacht vertoefde, vorderde de logementhouder voor dit nachtverblijf de ontzettende som van 6000 franks. De koning iiet daarop den matré dei1 stad bij zich ontbieden en stélde hem de gevorderde som ter hand met bevel den logementhouder zooveel te geven als hem billij kerwijze toekwam en het overige onder de armen Ic verdeelen. - In hét hertogdom Bronswijk wordt de staats-loterij afgeschaft. De thans Ion- pende is de laatste. Te Harlingen heeft een iöjarig meisje door zelf moord een einde aan haar leven gemaakt. Te Kempen (groot-hertog dom Posen) hebben 620 leden der KailiOlijke gemeente onthouding van het gebruik van brandewijn en sterke dranken en wijders matigheid in allen verderen drank, vrijwillig en plegtig gezworen. Reeds vóór dat do schadelijke dennen-rups op Rozendaal was omlokt, heeft zij op het landgoed h'empérberg een aanzienlijk bosch vernield en binnen 8 dagen rtadat men haar liet eerst had opgemerkt eene uitgestrektheid van 35 bunders 30- en düjarigc dennen totaal afgeknaagd. De heer Helde- ibiervoormalig zaakgelastigde der Nederlanden in Sardinië en wiens dochter hem met geweld door de geestelijkheid te Turin was onthouden is thans zonder zijne dochter te Parijs aangekomen. In onderscheidend provinciën van Frankrijk is, ten gevolge der gunstige weêrsgesteldheid de graanoogst reeds geëindigd. Sedert 30 jaren heeft men geen zoo vroe gen oogst beleefd. Koningin Victoria heeft weêr wat tafelgoed en zilver doen aankoopen hoewel hare tafel-serviezen bereids óp drie mil- lioon p. st. geschat worden. De. koning der Fra'nschen is verpligt dagelijks aangroèrjeiide schulden aan te gaan. Men kan tegenwoordig door stoombooten spoorwegen omnibussen én diligences in een dag Va'.i Zwolle naar Rotterdam en omgekeerd komenDen 29 der vorige maand is in de gemeente Beaumonl-Verron hij Chinon omstreeks 11 life des avonds eene rots ingestort en hééft een geheel gezin vader, moeder en 3 kinderen dat eén hol in de rots uitgehouwen bewoonde, verpletterd. In het weigerend antwoord der maroccaansche regering, om aan het spaanscli'e gouvernement voldoening te geven en om de tus- schenkomst van Engeland in deze geschillen aan le nemen komt, onder anderen voor: «dat de zeer hooge en zeer niaglige keizer, de van God «geliefde de onoverwinnelijke de. schat van wijsheid zich niet kan be- driegen en niet gehouden is dq door zijne voorvaderen aangegane ver- «bindtenissen te vervullen." Volgens dé laatste beschrijving voor het vee-fonds zijn er in de provincie Zeeland aanwezig29,569 runderen hoven en 12,062 heneden de 2 jaren 16,478 paarden hoven en 3387 beneden de 3 jaren alsmede 20,766 schapen. Den 10 dezer zijn in de Maas binnengekomen de heide laatste haringjagers met 227 en 290 ton. De herigten blijven gunstig. De koning en koningin der Beigen zijn den 10 dezer naar Paiijs vertrokken. Den 6 dezer is, in de niet verre van Parijs gelegene gemeente Batignolles, de bliksem ingeslagpn en heeft er 3 menschen en een paard gedood. Sedert eénige dageri zijn te Rotterdam in Omloop gebragt Valsche vijf-en-twinligcenlstukken met bet jaartal 1826, welke hoofdzakelijk van de "echte zijn te onder scheiden doordien de rand niet zuiver rond is; de stempel levért overi gens hij eene oppervlakkige beschouwing geen vefscliil op met de echte, zij zijn iets ligter en hebben eene eenigzins bleekc en zilveren matklour; de gehalte schijnt van compositie of zoogenaamd nieuw zilver te zijn. De zoölogische verzameling in het brilsch'e museum is gedurende het laatste jaar in uitgebreidheid en waarde snel toegenomen. Het blijkt uit eene opgave opgemaakt voor bet huis der gemeenten dat dit gedeelte van het museum alleen 22,000 exemplaren rijker is geworden. Daarónder zijn meer dan 750 zoogdieren, 3000 vogels, bijna 1000 vissollen en replilia 11,000 itisekteri en Crustacea en meer dan 6000 week- en straaldieren. Den eersten dezer is op het oostelijk punt van het Goódwinsand eene nieuwe haak opgerigtzijnde eene ijzeren kolom van 45 voeten hoogte, rood geschilderd én gevolgelijk op een' grooten afstand zigthaar. De heer V. Mauvais, te Parijs, heeft dezef dagen eene nieuwe komeet ontdekt die zich in het sterrebeeld Hercules, én wel lusschen de sterren Sigma en Tan, vertoonde. Deze komeet was door den nachtkijker goed te onderscheiden. Zij vertoonde zicli onder eene middellijn van 3 of 4 minuten en met Ben' kleinen en hel deren kern in het midden. Uit Amsterdam schrijft men, dat dezer dagen de vereischte magtiging verleend is tot de aanbesteding van eeii nieuw buis van arrest en justitie aldaar, hetwelk bezijden de Leidschë póórt, op hel bolwerk zal wórden opgetrokken. In den nacht vart den 11 is onder Kralingen op eene buitenplaats aan den Oudendijk een belangrijke diefstal gepleegd zónder dat men Weet hóe dé daders het huis zijn in- of uitgekomen al het tafelzilver is gestolen. In het verslag, door de gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan de staten dier provincie gedaan, Wordt omtrent de droogmaking van het Haarlemmer-Meer het volgende medegedeeld «In den loop van het jaar 1843 is de bedijking van dezelve zoo goed als voltooid, men is thans bezig die geheel te beëindigen op de kleine gedeeltenwaar men met de onteigening der gronden eenigé moeite had ondervonden. Men voedt dé hoop dat in dit jaar de gaten in dé ringdijken medé zullen kunnen gedigt worden zijnde er iiog circa 1Ö00 ellen van dit werk Ie verriglen. Het stoomwerktuig le Spaarndam, tot uitlozing van het meerwaier in het IJis bijna gehëei in Orde én zeer spoedig zal men met hetzelve eene proef kun nen nemen. «Wat de Leeghuiater betreft, de inrigling van het daartoe goplaatsté gebouw trekt tie bewondering van eik, die bet bezoekt, tot zich; Na de eerste plegtige steenlegging in het vorige jaar, is er aan het zelve geregeld doorgearbeid geworden. Elf pompen in Engeland vervaardigd zijn van daar aangevoerd terwijl de stoomketel en de balansen hier te lande (te Amsterdam) vervaardigd reeds zijn geplaatst. Het aisnu mede uit Engeland aangevoerde stoomwerktuig zal daarbij zoo spoedig mogelijk worden gesteld en zullen de werkzaamheden der bouwing, welke daarnaar thans wachten spoedig geheel kunnèn wor den voltooid. «Wat de verbreeding van het Kalwijksqbe Kanaal en die van de sluis Sin hetzelve aanbelangt, kunnen wij u edel gr. achtb. opgeven, dat dit werk in dén loop der volgende maand geheel en al afgelóoperi en daarmede deze uitlozingsweg voorliet meerwaier tot stand gebragt zal zijn." Een ooggetuige verhaalt, dat bij den 1 dezer hij Uaach een bui tengewoon natuurverschijnsel heeft waargenomen. 's Morgens te half vijf uur, steeg het lileerhij schoon en rustig xvoder, eensklaps buitengemeen hoog en in hetzelfde oogeriblik daalde hetzelve nog meer zoodat nog nimmer geziene afgrotiden eensklaps waargerioniert werden. Tevens hoorde men een donderend geluid, verhiëf zich eert stikkende lucht, werden verscheidene hoornen uit deri gróiid gerukt

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1