Zeetijdingen. r f f JLdverlentïên meisjes in de stad en zij verzamelden zich den 21 Junijtegen den avond, op de markt en beproefden de gevangene uit baren kerker te bevrijden, hetwelk, ecbler, niet gelukte. Den volgenden avond hernieuwden zij hare poging ondersteund door cenige arbeidslieden waarvan er een gevangen genomen en in verzekerde bewaring gehou den werd. Zijne kamaraden wilden hem uitgeleverd hebben en het volk ging eerst uitééntoen de kurassiers met bloote sabel op de menigte inreden. Zoo eindigde deze oploop welke eenige inhechte nisnemingen ten gevolge had. In der tijd hebben wij gewag gemaakt van den moord gepleegd aan den heer Donon Cadolbankier te Pontoiseen van het als dader daarvan in hechtenis genomen zijn van zekeren Rousseletsmid 5e Samois. Deze Rousselet het feit erkend hebbende, heeft later ver klaard daartoe aangezet te zijn geworden en mitsdien tot medepligtige 'te hebben den eigen zoon des vermoordenEduard Donon Cadot. Beide hebben alzoo deswege voor bet hof van assises leregt gestaan maar de laatstgenoemde is door den jury vrijgesproken. De eerstge noemde is uit hoofde van verzachtende omstandighedenniet ter dood maar tot levenslangen dwangarbeid met voorafgaande tentoon stelling en in de kosten van het proces veroordeeld. Eene nieuwe soort van huismeubel wordt thans in do winkels van tonden tentoongesteld het is een luchtbed. Het is zamengesteld uit een half dozijn groole huizen door een vlies zamenverbonden hetwelk men gewoonlijk goudvlies noemtdeze buizen zijn zamen- gehrcht en met doek bedekt. Door middel van een blaasbalk vult men het bed met lucht: hetzelve levert eene zachte slaapplaats op, ïn wanneer de buizen ledig zijnkan men den geheelen toestel in cenen zakdoek hergen. Om den toestel te ledigen, behoeft men slechts de kraan te openen, Te Bolton in Engeland heeft eenige dagen geleden een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. ïn de fabrijk van den heer Brookes aldaar is, namelijk, terwijl het weik in vollen gang was, de stoom ketel van eene (Ier machines plotseling gebarsten, met zooveel geweld dat het dak en het grootste, gedeelte der muren uit eikander gerukt en ingestort is. Des avonds waren de lijken van 10 werklieden ge vonden doch naardien ongeveer 100 hunner in die fabrijk arbeidden en nog niemand zich had opgedaan die de ramp was ontkomen vreesde men dat nog zeer vele slagtoffers onder de puinen hegraven lagen. De iongste brieven uit Noord-Amerika hebben berigtvan een geval medegeliragthetwelk in afschuwelijkheid bijna alles te boven gaat, wat men omtrent gruweldaden van dien aard nog immer vernomen had. Don 20 Mei was een schip van Newcastle, de Saladinomtrent welks lot in Engeland reeds veie ongerustheid gekoesterd was, achter aan een eiland in Country-Harbourhij Halifax, op strand geraakt. Men vond bet, met slechts weinig volk aan boord en in zulk cenen toestand, dat er terstond kwade vermoedens oprezen. Sedert zijn eenige matrozen tot bekentenis gekomen, en zie hier korlelijk wat men vernomen heeft: Den 17 Februarij was het schip, met koper, haren zilver,, 9000 dollars in geld en voorts eene groote hoeveellreid guano-mest van Valparaiso afgezeild. Een der passagiers zekere kapitein Fielding, had, sedert bet vertrek van het schip, niet den koinmandant van den Saladin, kapitein Mackenzieverscheidene twisten ®n woordenwisselingen gehad. Hetzij uit wraakzucht, hetzijzoo als sommige getuigen zeggen om zich van schip en tailing meester te makensmeedde Fielding, met eenige manschappen der equipage een komplot om den kapitein en de officieren van het schip te ver- moorder». Deze aanslag werd terwijl het schip Kaap Hoorn omzeilde, sn uitvoering gebragt. Midden in den nacht vallen de zaamgezwore- ïienten getale van 4den equipagemeester te lijfdien zij met bijlen neèrhouwen zij werpen het lijk over boord en schreeuwen «een man in zee!" De kapitein, door deze kreten gewektklimt op het dek en nu ontstaat tusschen hem en de zaamgezworenen een vreessetijke strijd. Maar spoedig is de kapitein overmand en zijn tijk volgt dat van den equipagemeester. De timmerman die den kapitein getrouw was ondergaat hetzelfde lot. Drie manschappen der equipage waarvan de zamenzweerders niet zeker waren worden op gelijke wijze afgemaakt, en Fielding verklaart zich meester van het schip; maar zijne medepügtigen laten hein niet lang in het genot zijner oppermaat. Zij stemmen onderling zamen hem met zijnen zoon in zee le werpen, hetwelk 3 dagen na de nioordslagting van den 29 wordt volvoerd. Na alle deze moordfeiten zweren 3 onverlaten onderling door de misdaad vereenigd elkander, met de hand op den bijbel, vertrouwen ®n broederschap, en deelden onderling al wat zich aan boord bevond. Met een' matroos en den kok wier beider leven zij hadden gespaard zetten zij nu hunne reis voort. Maar die reis moest voor hen nood lottig eindigen. De 3 matrozen die door eene reeks van gruwelen zich meester van het schip hadden gemaakt, zijn in Halifax opgebragt waar zij hun vonnis verbeiden. MIDDELBURGden 5 Julij. Door de provinciale staten van Zeeland is, in derzelver vergadering van gisteren, als lid van de tweede kamer der staten—generaal herkozen jh.' m.' J. Snouck Hur- gronje. Uil het verslaggedaan door gedeputeerde statén der provincie Zeeland, aan de staten van dat gewest, blijkt, dat de bevolking der provincie op den 1 Januarij dezes jaars zonder inbegrip der militaire garnizoenen bedroeg 154,633 zielen te welen 45,966 in de negen Sleden en 108,637 in de steden en gemeenten ten platten lande; zijnde dezelve over bel geheele gewest in het afgeloopene jaar met 633 toegenomen. De bevolking verdeelt zich wijdersonder de verschillende gods dienstige gezindheden, als volgt; 110,595 Hervormden, 39,672 Roomsch-Katholijken 5 Jansenisten 1108 Lulherscben (Evangelische), 2 dito (Herstelde) 6 Remonstranten, 215 Doopsgezinden, 660 Is raëliter. (Hoogduilsrhe) '13 dito (Portugescbe) 1378 Christelijk— Afgescheidenen (erkende) 979 niet genoemde gezindheden waaronder Chrislelijk-Afgescheidenen die tot geene erkende gemeenten behooren. In bet jaar 1843 hebben 6600 geboorten plaats gehad zijnde 146 minder dan in 1842, waaronder 329 onechte te weten: 13! inde sleden en 198 in de gemeenten ten platten lande; de sterfgevallen beliepen 5009 zijnde 34 minder dan in 1842. In hetzelfde tijdvak zijn 1116 huwelijken aangegaan en 3 echt scheidingen uitgesproken. VLISS1NGENden 4 Julij. Heden zijn, na een langdurig onder zoek, door de regterlijke autoriteiten in het huis zelf, gevankelijk naar Middelburg overgebragtJohan Philip Walther, oud 28 jaren, geboren te 's Gravenhageen Lamberline du Pont, oud 24 jaren geboren te Quesnoywaard en waardin in het nacht- of speelhuis de Spiegel, alhier. Naar men verneemt zijn beide betrokken in de zaak, welke in het Journal de Liège is vermeld ten aanzien van twee jeugdige meisjes, welke uit Luik herwaarts zouden zijn gelokt onder voorwendsel van in een hötel te dienen, doch met het doel om hen aan de ontucht prijs te geven. Zonder het reglerlijk onderzoek hetwelk zich met deze beklagenswaardige zaak ernstig schijnt bezig le houden', in eenig opzigt vooruit te loopenacht men het niet on dienstig deswege het navolgende te melden. De beide jeugdige onge- lukkigen welke slagtoffers van de schandelijkste verleiding schijnen le zijn, zijn genaamd Marie Freusgeboren le Jemmappes oud on geveer 17 jaren, gewoond hebbende te Tilleur, bij Luik, en Therese Hagen, geboren te Kerkenrnde (Limburg)oud naar gissing 16 jaren, insgelijks te Tilleur woonachtig. Naar men verneemt zijn heide door tusschenkornst van zekeren Reclcaart of Becquarlwetke te Luik in Bellevue woont, en aldaar het beroep van onderwijzer in hel lezen en schrijven uitoefentde waardin uit de Spiegel alhier in handen geleverd, en door haar, onder voorwendsel van in een logement of hólel te dienen, herwaarts gebragt. Om dit schandelijk bedrijf wel te doen slagen, schijnt men zich in Luik, ten huize vau dien Becipiurls van verfoeijelijke middelen te hebben bediend, die tie omzigtigheid ons voor als nog verbieden hier openllijk te vermelden. Het aange vangen onderzoek door de regterlijke magl in deze provincie met betrekking tot dit misdrijf bewijst ten volle, dat men ook hier ijverig waakzaam is voor de regten der maatschappij. BROUWERSHAVEN, den 8 Julij. Binnengekomen: William kapt. W. Bowles van Liverpool Viniengo Slavull, kapt. S, Giegeppo van Napels, Delta, kapt. G. Crans van Batavia alle naar Dordrecht, Sourabaya kapt. F. W. Pooilts en Weltevreden, kapt. J. A. Bangma, heide van Batavia naar Rotterdam. Kapt. Bangmabovengemeld, rapporteert, onder anderen op den 4 dezer, op de hoogte van Bevezierte hebben gepraaid: liet fregatschip Zeeland, kapt. J. Noord, van Amsterdam naar Batavia. 193" KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIË LOTERIJ. eerste klasse. Vierde Lijst. Eerste Lijst. N-.° 15026 ƒ20,000 N.° 15035 f 1500 16535 - 5009 Vijfde Lijsl. 19805 - 1000 9638 f 1000 15105 - 1000 Zesde Lijst. 22182 prem. - 1000 10890 f 1000 Tweede Lijst. 801 1000 17448 f 1000 Zevende Lijst. Derde Lijst. 5384 1500 5276 1000 3154 1000 10966 1000 Achtste Lijst. 1850 - 1000 21087 2500 16523 prem. 1000 -§ Allen die nog iets le vorderen of eenige Effecten of Gne- deren onder zich mogten hebben van en verschuldigd zijn aan den Boedel van ARM he WEËRD, overleden te Zierikzee gelieven daarvan opgave en betaling le doen binnen veertien dagen aan den ondergeteekendenals gemagtigde van den Executeur- Testamentair, Zierikzee, den 8 Julij 1844. F. A. van ZANDÏJK. Een ZAADZEIL te Huur bij J. ENZLIN te Bromvers- haven voor f 3 per dag. De Notaris Q. he JONGE van sier HALEN zal, ten verzoeke van den Heer JOH." BATENBURG, op Vrijdag den 12 Julij 1844 in de gemeente Zonnemaire, publiek presenteren te verkoopen des voormiddags ten 10 ure op de Hofstede van ,1. Batenburg 1 grijze RUIN, 1 bruine Merrie, 4 (matgevende Melkkoeijen 1 vierjarige-en t jaarling Vaars, 2 Karnhonden ecu partij Hoenders 2 BOERENWAGENS 1 drieling Dit» 1 Huifwagen op vasli assen, 1 Perwetkar2 LANDPLOEGENdiverse Eggen 1 Rolldok Sleeper, B aksled eWINDMOLEN, Manden, Wannen, Zeeften Karntonnen, Emmers; een partij HUIS-AFBRAAK, als: Bolken Planken Dakpannen; een partij WE1HOOI Kanlhooi, Stroo et Struiken des namiddags ten 3 ure in de Herberg te Zonnemaire 2 Bunders 16 Roeden TARWE, 1 Bunder Rogge, 72 Roedel Zomer-Garst 1 Bunder '18 Roeden Haver, 2 Bunders Paarden boonen 15 Boeden Bruine Boonen 20 Roeden Blaauwe Erwten 40 Roeden Klavers, 1 Bunder 13 Roeden 2jarige Meede, 1'/, Runde jonge Dito 4 Bunders Hooigras en 12 Bunders Kanlhooi t Velde gelegen in de Gemeente Zonnemaire. Alles breeder hij hilletlen omschreven. OPENBARE VERKOOPING. Op Woensdag den 17 Julij 1844 des voormiddags om tien ure zal men in den Wilbelmina-Polder te Wil hel mina-Dorpnabij d Stad Goes, door het ministerie van den Notaris L. LANKHORST residerende te Goes voormeld publiek presenteren te verkoopen Honderd veertig gecroisseerde drie- en vierjarige Leicester OO IJ EN bijzonder tot voorlleeliog geschikt, henevens lien Leicester RAMMEN De veiling zal geschieden wal de Ooijen betreft in partijtjes va tien tc gelijk en de Rammen ieder afzonderlijk alles om kontas geld dadelijk na de toewijzing te voldoen. Nadere information zijn te bekomen hij den Weledelen Heer va den Boscute Wilhelmina-Dorp voormeld. te ziliukzee bij de wed, a. de vos en zoon stads brekkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2