ZIERIKZEESCHE COURANT, N.o S5. >vVv-/ OINGSDAG A.° 1844» 9 JU LIJ Besturen en Administration Ni'euwst ij d i iuj e n WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERlKZEE waarschuwen de achterlijk geblevene belastingschuldigen voor de grondbelasting over de--vefschenen eerste res maanden van dit jaar benevens hel personeel en het patenlregt dezer Stad over het ver schenen 4J' kwartaaldienst dat tegen hen bij langer ver ruim dwatigschrifl zal worden uitgevaardigd en zij tot de betaling zullen worden vervolgd met aanmaning om die vervolging alsnog door eene onverwijlde aanzuivering van hun verschuldigde ten kantore van den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier voor te komen. Zieri&eden 6 Julij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. F R A N K R IJ K. PARIJS den 4 .Julij. Het hewiml heeft eindelijk tijding betref fende de zaken van Marocco bekend gemaakt. Zij zijn vervat in een berigl van den maarschalk Bugeauduit Ouschda in Marocco van den 19 Junij van den volgenden inhoud a Den 16 verwittigde ik den bevelhebber der Maroccanen dat ik op Ouschda zoude aantrekkenmaar hem tevens nog de voorwaarden aanbood die, vdór het gevecht van den 15, waren vastgesteld. Hij antwoordde in vredelievende bewoordingen noch zonder iets te bepalen. «Den 19 ben ik, Zonder slag of sloot, in Ouschda binnengerukt. Be maroccaansche troepen hadden zich twee dagen te voren in de grootste wanorde, teruggetrokken. Onder de bevelhebbers lieerschte tweedragt en onder do soldaten gebrek aan krijgstucht. Het schijnt, dat dit kleine leger geheel uiteen is geraakt. «Ouschda zal verschoond worden. Den 2! zal ik die plaats weder verlaten, en 1500 personen van de, bevolking van Tlemcen die met geweld werden teruggehoudenen die verlangen ons te volgen mede voeren." Ouschda is eene armoedige stad meestal beslaande uit leemen hutten van 1000 inwoners. Zij is voorzien van een kashba of kasteel doch dit is niet te verdedigen. Het gewigt van de. depêche zal dan eerst kunnen worden beoordeeld als bet zal blijken in welke rigting de maarschalk verder is getogen. Velen veronderstellen, dat hij naar Algerie zal zijn teruggekeerd. Volgens de laatste berigten uit het westen bleef het steeds rustig in die Streken en was de generaal Lamoricière belast met de belangrijke taak, om Abd-el-Kader in het oog te houden en dezen te verhinderen van eenig voordcel te trekken van den togt des maarschalks legen die van Marocco. Van Toulon wordt gemeld, dat de prins van Joinvillena eenen togt van 5 dagen en derhalve den 28 Junij met een deel zijner scneepsmagt voor Tanger is verschenen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 7 Julij. Z. M. de koning, vergezeld van boogstdeszelfs adjudant, van Karnebeekis vrijdag avond ten half twaalf ure met eenen afzonderlijken spoortrein van hier naar Am sterdam en van daar onmiddellijk langs den Rijnspoorweg over Utrecht naar het Loo vertrokken van waar boogstdezelvelangs denzelfden weg gisteren namiddag in deze residentie is teruggekeerd, Men verneemt, dat het Z. M. behaagd heeft, voor den houw eener Roomsch-Katholijke kerk te Frederiksoord gemeente Yledder eene rijks subsidie van 7000 te verleenen. Donderdagavond is te Ylaardingen aangekomen de eerste jager, die den 28 Junij uit de vloot thuisteiidë, met 393/4 ton haring. Hier van zijn dadelijk de gewone geschenken per expressen afgezonden aan Z. M. den koning, den kroonprins en prins Frederikvervolgens is de eerste openbare verkoop geschied tegen f 700 de ton. De tweede haringjager heeft 81 en ue derde 135 ton aangebragt. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BER1CTEN. Het regt van herdruk van den Joodschen Wandelaar" heeft Engéne Site aan eenen franschen boekhandelaar voor 10 jaren verkocht voor de som van 110,000 fr. Aangezien nu de heer Sue, behalve deze som nog 100,000 fr. van den uitgever des Conslitutionels trekt, zoo wint hij met zijn joodschen wandelaarna aftrek van eenige uitgaven nog altijd de matige som van 180,000 franken. Volgens berigten uit Japan is ook daar de komeetwelke zich in Maart des vuurle den jaars aan den hemel vertoonde, waargenomen. Aldaar heeft men aan het einde van den staart eene groole schitterende ster opgemerkt. De duitsche bondsvergadering heeft in hare 19"° zitting den 13 Junij gehouden, een besluit genomen nopens het electromagneliscb werktuig van JVagner. De vergadering heeft heslist, dat de voorwaarden, waarop die heer ƒ100,000 bedongen had voor den afstand van zijn geheim, betrekkelijk de aanwending van het eleclromagnetismus tot beweegkracht, niet zijn vervulden dat hij dus geen regt op die som heeft. Eene bijzonder heid wier mogelijkheid wel is waar door deskundigen is aangenomen maar wier verwezenlijking niet bekend was, heeft in het begin dezes jaars op Java, in de afdeeling Buitenzorg, plaats gevonden, alwaar op Tjogriek eene van 's gouvernements paarden-stoeterij afkomstige merrie geworpen heeft, twee levende, voldragene en groote veulens, heide van het mannelijk geslacht. Bij liet meer en meer toenemen der R.-Ka- tbolrjken te Berlijn is door vele Protestanten voorgeslagen om ten be hoeve derzelve, daar zij nog slechts ééne kerk bezitten eenige Evange lische kerken lot eeh gemeenschappelijk gebruik af te staan tot zoo lang in dit gebrek, door het houwen van meerdere R.-Kalholijke kerken is voorzien. Dit plan vindt algemeen weêrklank. Te Madrid hebben vele arrestatiën plaats gegrepen, ten gevolge eener groote zamenzwering welke ontdekt is. Volgens berigten uit Madras meldt men van den 20 Meidat de cholera daar in de omstreken groote verwoeslingen annrigtte; voornamelijk onder de troepen ten zuiden van Hyderabad. - De duitsche kolonie Tovar die onder leiding van den overste Codazziin Venezuela is aangelegd neemt in bloei toe. Het dorp bestaat uit ruim 100 woningen eene kerk school enz. en is aangelegd tusschen Caracas Victoria en Puerto Maga op 10 gr. 26 min. noorderbreedte en 69 gr. 46 min. Westerlengte van Parijs, op eene hoogte van 3000 voet hoven de oppervlakte der zee. De grond is zeer vruchtbaar en geschikt lot aanbouw van alle henoodigdhedeu. Den 9 April jl. bevonden zich 37 schepen voor het eiland Ichaüoe, welke bezig waren met ladingen guano in te nemen. Dezelve bevond zich daar in grooten overvloed en nu dat men sedert eenigen tijd de kuilen had bewerkt, kou men zich den nooiligen voorraad gemakkelijk aanschaffen. Men verzekerde, dat men onder den mest een weinig erts, bevattende goüddeelen gevonden had. Den 4 dezer is te Leeuwarden de eerste tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid door Vriezen vervaardigd ge opend. Den 20 Junij is het derde eeuw feest van Dirkslands jaarmarkt gevierd Het is dezer dagen stollig gebleken, dal te Londen niet slechts de brieven van bijzondere personen, maar zelfs die van vreemde ministers geregeld geopend en onderzocht worden. Zulks heeft aldaar veel opzien gebaard en zal niet zonder gevolg blijven. Te Cbalford is eene groole fabrijk lot het vervaardigen van papier uit slroo opgerigt. Men zpgt dal dit papier de vercischte hoedanigheden namelijk fijnheid en kracht vereenigt. De koning van Belgie is van Gend te Brussel teruggekeerd, doch vertrekt eerlang weder naar Parijs. Men meldt uit Arnhem van den 3 dezer: «Dezer dagen heeft zich eene zware ramp in sommige dennenbosscben beginnen të ver tonnen eene ramp Welke de eigenaars dier hosSchèn iiiët gfoole schade zelfs met de geheele vernieling hunner hoomett bedreigt. Het is namelijk de gezellige dennenrups PhalNoch Piniperda) Welk® men eensklaps in eene verbazend groote menigte in eenige hosjdhën en wel het eerst in een bosch onder Roozertddal ölittvaafd beeft doch te laat om hare vernielzucht tegen te gaan daar zij reeds de meeste dennenboomen de overigen laten zij ongedeerd Van fll hüfi groen beroofd hebben, waardoor zij ontwijfelbaar moeten Sterven, dewijl zij hunne sappen niet kunnende verspreiden tiaar!M Stikken. Deze rups vertoonde zich dit jaar uit hoofde van liet koude Wetlëf eerst balf Junij is groen van kleur, doch niet grdot en spint zieh in het laatst van Augustus in om tot haren verandefihgsstaat oVef te gaan. Hoezeer men haren overtogt tot de omliggende bosschén heeft pogen te beletten door om het aangestoken bosch eene grup van 94 duim diep en 1 el 25 duim breed te graven en wel in efins binuenwaardsche rigting aan de zijde vau hel bedreigde bosch is hal gebleken dat dit weinig helpt zoodal de schade welke deze rupsets nog kunnen aanrigtenonberekenbaar is." Nadat het provinciaal gereglshof van Gelderland sedert een kort tijdsverloop twee veroordeelingen had uitgesproken tegen de misdaad van dubbel huwelijk werd hetzelve dezer dagen andermaal geroepen daarover uitspraak te doen ten gevolge waarvan al wederom eene veroordeeling tot infamerende straf werd uitgesproken legen den per soon van W. van Sunder welke na in 1836 te Breda met zekere M. Ambagts in het huwelijk te zijn getreden en deze zijne vrouw na eenigen tijd verlaten hebbende in 1839 te Arnhem eén tweede huwelijk heeft voltrokken met zekere aldaar wonende meerderjarige dochter. Men meldt uit Assen als navolgenswaardige bijzonderheid dat dit jaar op de hooilandsverhuring te Roderwolde geen jenever meer maar hier kosteloos uitgedeeld is. Op de meeste boolgoeden hooi landsverhuringen, houtverkoopingen enz. stroomt de jenever kosteloos wordt zij aangeboden ja opgedrongen men brengt aldus zijn naasten in al te zware verzoekingzonder zicbzelven wezenlijk te bevoor- deelen. Zucht naar drank aanmoediging en voorbeeld van anderen, het denkbeeld van zich op een anders kosten te goed te doen zie daar veel meer dan noodig is orn menigeen te verlokken. Zoodanige openbare bijeenkomsten zijn voor velen eene soort van feest, dat zij alleen om het vermaak bezoeken. De gevolgen blijven daii ook niet uit zoo is voor eenige jaren onder Roderwolde op eene hooilands verhuring eenen knaap zooveel jenever opgedrongendat hij het weldra bestierf. De Hartungsche Zeilimg geeft de volgende berigtenwegens een meisjes-oproer te VVehlau (Èruissen)Een dienstmeisje was gestraft geworden dewijl zij haren heer ontloopcn wasen men had haar eenige dagen in de gevangenis opgesloten. Dit verdroot de dieast-

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1