lm# ZIEMILZEES€fIE C O U R A N T. JBesturen en Administration Nieuwstijdingen N.« 53. DINGSBA3 A.° 1844. 2 JÜLIJ. AANKONDIGING. De COMSIISSfE ven BESTUUR over de Provinciale School fot aankweeking van Heelmeeslers en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland. Ie Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse van do belanghebbenden Vooreerst: Dal de joodanigen die verlangen met den eerslvól- genden cursus, in de maand Augustus 1844, als leerlingen bij ge zegde school te worden ingoschreven zich in persoon of met vracht vrije brieven van henzelven of van hunne ouders of voogden zullen belmoren aan te melden bij den Secretaris der Commissie en aan denzelven zullen belmoren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed gedrag afgegeven door den heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede: Dat de aanvang der lessen van den eerstvolgenden cursus zal plaats hebben op Woensdag den 7 Augustus 1844, na dat op Dingsilag den G Augustus, des middags1 ten twaalf ure, in het gewoon lokaal der school zal zijn geregeld de rangschikking der leerlingen bij welke een ieder hunner zal belmoren tegenwoordig te zijn. En, ten derde, dat, onder goedkeuring der Commissie, hij onder ling overleg van heeren Professor en Lectoren en van den heer Docent in de latijnsche taal is vastgesteld dot de lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de aankondiging welke aan de voorpoort van het lokaal der school zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 21 Junij 1841. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. ÜUITSCïILAND, FRANKFORT den 28 Junij. De pauselijke regering heeft in de laatste dagen aan de kabinetten van Wcenen Parijs en Londen een memorandum gezonden waarin zij zich in het breede verdedigt tegen de beschuldiging, alsof eene gebrekkige wijs van bestuur van den Kerkelijken Staat de oorzaak zou wezen van do voortdurende onlusten in denzelven en met daadzaken tracht te bewijzen dat de pauselijke regering met bet invoeren van doelmatige hervormingen tegenover geen' staat van Europa achterlijk is gebleven en bovendien bet ernstig voornemen heeft op den weg van veranderingen naar de behoefte van den tijd voort te gaan. FRANKRIJK. PARTJSden 26 Junij. Sedert cenige dagen vervoegden zich dagelijks bij het korps sappeurs der genie twee personen die met hen óver plannen der carlistische partij en over eenige aanslagen die weldra plaats zouden grijpen spraken en brochures brieven en medailles mei de beeldtenis van den hertog van Bordeaux onder hen wilden ronddeelen. Deze krijgslieden hebben hiervan kennis gegeven aan hunne officieren hetwelk ten gevolge heeft gehad dat de heeren Toulain vroeger staatsgevangene. Chauchard- Desmares een geleerde en Lespinoisoud-onderprefect tijdens de restauratie zijn gearresteerd en verschillende huiszoekingen hebben plaats gehad onder anderen bij de volgende legitimisten, Montmorency-Robecqd'Escafs en Cher- bonnierbij welke Vele papieren horstheelden en medailles met de beeldtenis des hertogs van Bordeaux zijn gevonden waarmede naar men zegt twee wagens zijn gevuld. Daar de heeren waar men huiszoeking heeft gedaan zich niet te huis bevonden heeft men de sloten van vele kisten en kasten opengebroken. De prins van Joinville is den 24 jl. met een eskader uit Toulon naar Marocco gezeild. NEDERLANDEN. s GRAVENHAGE den 29 Junij. Men verneemt, dat Z. Al. de koning aanstaande dingsdag hoogsideszeffs reis naar Luxemburg zal aanvaarden. Z. M. zal hoogstens acht dagen uit de residentie afwe zig blijven. Z. Af, de koning hoeft bij besluit van den 25 Junijz. exc. den minister van financiën gemagtigd om over te gaan tot de ver wisseling en tegeldemaking van het eerste gedeelte der belgische schuld en de genoemde minister heeft dien ten gevolge uitgegeven een herigt nopens het openen van cenc negolialie tot het bedoelde einde. Deze nëgóliatio zal bestaan uit 4012 aandeelen elk aandeel van f 20,000 vertegenwoordigende 42,000 fr. 21/-» pc.1 inschrijvingen op het grootboek van Belgiemet genot Van rente van den 1 Jnlij 1844. De inschrijving heeft plaats te Amsterdam den 19 Juli] 1844, bij behoorlijk geteekendo en verzegelde billetten, De hoogö raad heeft dezer dagen verworpen het beroep in cas< satie ingesteld door Jan Kersten én Gerrit Kosmanwelke door het provinciaal gereglshof van Gelderland ter zake van moedwilliger! manslag gepleegd op den commies bij 's rijks belastingen P. H. Stavermanwaren veroordeeld lot de straffe van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en een confinement van 8 en 10 jaren. GEMENGDE BUITEN- EN BiNNENLANRSCKE BËR1GTEN* Het oud studentenfeest te Groningen heeft op eene luisterrijke wijs: plaats gehad. Honderd zeven en zestig voormalige kweekelingen der te dier stede gevestigde hoogeschool hebben deel genomen aan dat feest ter herdenking van den akademischen leeftijd loopende van het jaar 1820 tot en met 1830. De kamer der badenscbe afgevaardigden heeft, bij de beraadslaging over door de eerste kamer voorgestelde ver anderingen in het ontwerp van het wetboek van slrafregteen voorstel van een barer leden om de doodstraf af te schaffen verworpen niet 38 tegen 19 stemmen. De uitvoer van kaas uit Engeland naar China is toenemende, en zou wel spoedig eene groote rol kunnen spelen. De kaas wordt geheel in kisten gepakt en de tusschenruimle met zaagsel opgevuld. De kisten worden digt gelijmd derwijze dal geene lucht er kan indringen. Het ontwerp, om zoogenaamde veiligheidshavens in het engelschc Kanaal aan te leggen wordt ijverig doorgezet. In élk dier havens zullen een linieschip en verscheidene fregatten liggen om de koopvaarders, die door storm of tegenwind het Kanaal niet hintten kunnen komen te hulp te snellen ingeval Van oorlog. Ook zullen die havens zelve versterkt worden. Den 26 Junij is te Moordrechthij Gouda een droevig ongeluk gebeurd lusschen 2 manspersonen heb bende al spelende de een den anderen meteen geweer dood geschoten. Het stadje Cluse, gelegen aan don grooten weg van Geneve naar Gha-» mouni en bestaande uit 200 buizen met 2000 inwoners, is in den nacht van 13 óp 14 Junij met uitzondering van eenige weinige huizen afgebrand. Naar men meldt zou deze brand door eenen krankzinnige zijn aangelegd. Het lijk van dien persoon, en 4 andere döodön zijn onder de rookende puinhoopen gevonden. Sedert eenige jaren laa6 de administratie dor godshuizen te Parijs ingevolge den raad van eenen vermaarden geneesheerde krankzinnigen in de opene lucht arbeiden* Een groot aantal velden in de omstreken van Bicêlre worden door de ongelukkige bewoners van dat gesticht bebouwd. De uitwerking dezer1 geneeswijze is zoo heilzaam bevonden dal thans over bijna gansch Frankrijk dit voorbeeld navolging vindt. Z.r M.s stoomschip Mcrapie is den 27 Junij van Helvoelsluis tiaar Batavia vertrokken. De bevol king van Londen bevat naar de jongste volkstelling 2,007.550 zielen. Het gemiddeld getal der sterfgevallen berekend naar de officiële lijsten van 1839 tol 1844 bedraagt wekelijks 946. Het tafelservies der ko-» ningin van Engeland wordt op eene waarde van 2 tot 3 millioen ponden sterling begroot. Uit Overijssel schrijft men hel volgende: «De tweede zondag vat! Zomermaand was in eene hooge male noodlottig voor vele landbou wers in Twcnlhe daar hun veel belovende oogst en de 'welvvassendstö veldvruchten grootendecls vernield of zeer aanmerkelijk beschadigd werden door eenen hagelslag derwijze zwaar en verwoestend dat daarvan hier te lande schier geen Voorbeeld bestaat. De lange aan houdende koude en noordewinden hébben vermoedelijk de bouvVstofïëri bijeengebragt voor een onweder dat door plotselinge hitte en druk kende lucht Ontstaan uit dén leznamgepersten dampkring Zich moest ontlasten. Schrikkelijk slörtlen massa's van ijs (want het kott goeu hagel boeten) neder en veroorzaakten den geluid als van eenèn leger trein die in gespoorden draf eenen harden weg passeert. De hagel was meestal hoekig en puntig van gedaante wij Hebben zeer veld steenen gezien ter grootte van een hoender- en sommige van ecu eenden-ei die op twee door ons bezochte plaatsen des avonds ten 7 ure, dus 4 uren na het ottvVedér nog (er hódgte van eene halve nederlandsche ei den grottd bedekten. .Men kan zich daardoor eent denkbeeld maken van de ontstane verwoesting. Deze hagelslag heeft voornamelijk de gemeente Lounekcf* getioffett én bepaaldelijk de buur-* schappen DridneÜssolo Broekheurne en Hutheek welke deerlijk zijn geteisterd terwijl de aangrenzende gemeente Weerselo Hengelo en Haaksbergen mede veel nebhen geleden. De meest beduidends schade is veroorzaakt anti de rogge die in baren schoonsten wasdom stond en naai* eene golvende korenz.ee geleek en die in minder dan een i/k uur zoodanig werd vernield dat nagenoeg niets daarvan over-» bleef en meer dan 200 bunders verwoest werden. Andere veld-* Vruchten hebben mede veel geleden' maar bet. voornaamste verlie'S bestaat in rogge met dat noodlottig gevolg dat vele landlieden dé eenige bron missen die hen moést voeden en niet weten waar zij voor den aanstaanden Winter bróód zullen vindon. Het is te hopen dat menschlievende landgenoolen de arme boeren in Twenlhe zullen te liulp komen zonder dat vullen velen aan honger en gebrek lenj prooi zijn." Dc vervaardiger van karn machines Johannes van toon te Tilburg woonachtig aan wien in 1842 door Z. AL den koning voor ders tijd van 5 jaren is octrooi verleend beeft eenige maanden geleder. op jast der directie van het kabinet van landbouwkundige werktuigen lo Utrecht eene zoodanige karnmacbirïe' derwaarts gezonden en

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1