ZIERIK.ZEESCIIE VRIJDAG Mestieren en Administration. Nieuws t ij dingen 2l.*48. is PUBLICATIE. BUBGEMEF.STER en WETHOUDEBS der Stad ZIERIK7EE gelet op 's Konings besluit van den 1 Augustus 1831 n.° 72, houdende bepaling dat de Dankdag of Godsdienstige viering der over winning bij Waterloo op den derden Zondag der maand Juuij van ieder jaar zal plaats hebben. Herinneren bij deze dé Ingezetenen aan de plegtige viering van gemelden dag, op Zondag den 1G dezer maandmet uitnoodigihg om denzelven in eerbiedige stilte door te brengen zullende bij die ge legenheid alle herbergen en koffijhuizen moeten gesloten blijven en geene openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben ten einde dezen dag in betamelijke afzondering aan Godsdienstige overdenkingen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afge kondigd en in de Slads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierxkzeèden 5 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEP. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat op aanzoek van de bier gevestigde Districts Commissie van beheer over het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende diénst in Neder land op Maandag den 17 dezer maand, des middags, van wege de Regering, de gewone jaariijksche Collecte aan dé huizen der Ingeze ténen zal worden gedaan, ten behoeve van hetzelve fonds, uit krach ie van het Koninklijk besluit van den 9 November 1815, daargesteld. En worden mitsdien alle Sn- en Opgezetenen aangezocht en drin gend opgewektom door ruime en milde bijdragen naar vermogen dat fonds te helpën stijven waarvan do weldadige strekking is om de verminkte en gekwetste heldhaftige verdedigers van den vaderland- schen grorid zoowei als de nageiatené betrekkingen van gesneuvelden in den slag hij Waterloo of in den jongsten strijd tegen oproer en geweld, zoover de middelen zulks gedoogen, te verzorgen en in der zei ver behoeften te voorzien. Het Bestuur van den vaderlandslievemlen zin der Ingezetenen ton Volle overtuigd doet alzoo met vertrouwen het tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszeifs Stadgöhooten en acht het overbodig dc aangekondigde Collecte meerdere aanbeveling bij te zet ten dan alleen de vermeldingdat uit gedacht fonds, door de Districts Commissie alhier, over het jaar 1843, gratificatiën zijn verstrekt aan de navolgende gekwetsten en verminkten of derzelver nagelatene be trekkingen te weten Aan de Wed. F. Schropp f 43,30 IK. C. Veile 33,30' 1). van Zandijk- 33,30 M. Tèlle - 30.30 A. li og er heide - 30.30 J. AVoshol 30,30 Zamen f 200,80 boven en behalve de toelagen aan de zoodanigen uit den slag bij "Waterloo, in wier ongelukkig lol, zooveel mogelijk, uit dit fonds wordt te gemoet gekomen. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ton Raadbuize der Stad Zierikzee, den 5 Junij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN den 9 Junij. Een poolsch edelman Osirowshi ge naamd beschuldigd van zich in het openbaar te hebben uitgelaten van den keizer van Rusland, de eerste reize de beste, dat hij dien vorst mogt aantreffen te zullen doodschieten, is deswegens uit zijn huis gehaald en in verzekerde bewaring gebragt, als op dat oogen- blik niet bij magte, om den gevorderden borgtogl (e stellen. Daar hij niet onbemiddeld wasis de borgiogl. den volgenden dag geleverd en hij weder op vrije voeten gesteld. Van de zijde van den genoem den persoon die den rang van kapitein in hel fransche leger bekleedt, wordt voorgegeven dat hij de hem te last gelegde woorden zich al leen uit scherts zoude hebben laten ontvallen. B E L G 1 E. BRUSSEL, den 9 Junij. De kamer der gedeputeerden heeft giste ren het tarief der differentiële regten met èenige wijzigingen be paaldelijk aangenomenNederland is de cer.ige mogendheid, op welker bevrediging in ernst is gelet,- Den 11. De kamer der volksvertegenwoordigers heeft heden, mei eene meerderheid van 40 tegen 25 stemmen het geheele wetsont werp betreffende de differentiële reglen aangenomen. N E DER L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 11 Junij. Gisteren middag, even half vijf ure, is Z. M. de keizer vari Rusland, van hoogstdeszelfs reis naar Lonucn in deze residentie teruggekeerd. Z. Alde koning vergezelde» den russischen monarch terwijl Z. K. H. de prins van Oranje (die benevens zijne gemalin "van het Loo was teruggekeerd), en Z. K. H. prins Alexander de vorstelijke reizigers volgden. Een groot aantal ingezetenen had zich langs den weg geschaard om van het binnen komen des russischen keizers ooggetuigen te zijn. Terstond na de aankomst is er familie-diner ten hove geweest waaraan de keizer heeft deel genomen. Meden morgen heeft er eene luisterrijke inspectie plaats gehad op het veld voor de nieuwe kavallerie-kazernen welke met russische nederlandsche en oranje vlaggen prijkten. Ruim kwartier over elf ure kwamen Z. M. de keizer van Rusland en Z. M. de koningver gezeld van HH. KK. HM. den prins van Oranje en prins Alexander en gevolgd door eenen talrijken staf, langs den nieuwen weg, van de zijde der Willems-kazerneop het exercitieveld aan, onder de luide toejuichingen der talloos zamengevloeide menigte. Te gelijker tijd begaven H. M. en H. K. H. mevrouw de prinses van Oranje ieder in een met vier paarden bespannen rijtuig gezeten van den kont van den scheveningschen weg, zich naar genoemd veld, waarop de troepen in slagorde geschaard stonden de officieren der schutterij, henevens een aantal staf- en andere officieren allen in volle mon tering zicli verzameld hadden en eene groole menigte fraaije rij tuigen waarin eenige van 's konings ministers, de leden der diplomatie en andere aanzienlijke personen met hunne familiën gezeten waren, ziel) bevonden. Terstond na hunne aankomst inspecteerden Z. M. de keizer eri Z. M. de koning onder de levendigste en herhaalde hurrah's der troepen de vereenigde infanterie kavallerie en rijdende artillerie waarna deze onderscheidene manoeuvres met bewonderingwaardigè juistheid en groole vlugheid verrigtten. Ten laatste defileerden zij voorbij Z. M. den keizer en Z. M.jlen koning, die daarop wederom onder de luide toejuicliingen der troepen het exercitieveld verlieten, en zich naar het buitenverblijf van Z. M. op den scheveningscheii weg begaven. Aldaar vertoefde Z. M. de keizer een' korten lijd maakte gebruik van een dejeuner nam toen plaats in het rijtuig vaii II. M. de koningin en keerde met hoogstdezelveen gevolgd door Z. AL den koning op nieuw onder de toejuichingen der menigte naar het paleis in het Noordeinde terug. Weinige oogonblikken later vei liet Z. M. dè keizer, die, naar men verzekert, voornemens was geweest nog een paar dagen alhier te vertoeven doch door het ont vangen van het berigt wegens eene ziekte van hoogstdeszelfs dochter de grootvorstin Alexandra, zijn vertrek bespoedigd heeft, deze resi dentie en heeft zich ten 2 ure naar Leiden begeven om verder per post route naar Duilschland dc reis voort te zetten. Hel schoonste weder heeft het belangrijke militajre schouwspel vari heden begunstigd en alles is niettegenstaande de ontzettende me nigte die op de been was dank zij de zorg der policiè en der mili taire autoriteiten zonder ongelukken en in dc beste orde afgelooperi: Uit Rotterdam meldt men van gisteren: «Heden namiddag, om streeks 3 ure is het koninklijke sloömjagt de Leeuwaan boord vaii hetwelk zich bevonden HH. ALM. de keizer van Rusland eri dë koning der Nederlanden van Hellevoetslüis voor de stad gekomen; HH. MAL zijn met het lossen van het geschut van dc op slroörii liggende schepen waaronder 6 groole oost-indievaurders verwelkomd; en aan de werf aan wal gestapt van waar hoogstdezelve onmiddellijk de reis naar 's Gravenliage hebben voortgezet. De AJaas leverde bij deze gelegenheid weder een zeer treffend schouwspel op. La lei1 zijn ook de britsche stoombooten Black Eagle en Liglhning voor de stad gekomen." Door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, als execéteur vaii de uiterste wilsbeschikking van koning Willem Frederik, is deri burgemeester dezer stad kennis gegeven van eëné vermaking van Z. M» vari eene som van f 100,000 ten behoeve der algemeene armen, welk kapitaal niet zal in ogen worden verkocht, en van een bedrag vari f 10,.000, hetwelk dadelijk ter gedachtenis aan den weldadigen gever; onder de armen zal mogen worden verdeeld of ten hunnén nutte' besleed. De meerderheid vari de tweede kamer der stalen-generaal heeft hare goedkeuring verleend aan de voordrngt der regering, om eene conversie in 4 pc.1 schulden te beproeven. Het is bekend dat art. 374 van' lint wclb. Napoleon den min derjarige, die den ouderdom van 18 jaren bereikt had, de vrijheid gaf, om zonder toestemming zijner ouders het ouderlijk huis te ver laten ten einde dienst te nemen in de legers van den staat. Eved bekend is liet, dat dit art. der fransche wel bij ons is vervangen door dc bepaling van art. 356 burgerlijk welhoek, hetwelk aan ieder' minderjarig kind onvoorwaardelijk .verbiedt het ouderlijk huis zonder loestemmin van zijne ouders te verlaten, en van die der art. 1356 1366, 1367 en 1522 burgerlijk wéthoék die iedere overeenkomst,- door een minderjarige gesloten, zónder toestemming zijner ouders of voogden nietig verklaren, ilel schijnt dat hef departement van' oorlog desniettemin zich hij voortduring geregligd oordeelt öni óp groiui van art. 171 der wet op de nationale militie, van den f? Januari] 1817 (Staatsblad tl.' minderjarige milicfcdsf Sooi è'ojj

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1