Zeetijdingen. dvertentiën iersehe graafschappen zijn nog geene verontrustende bevigten ontvangen. In sommige steden hebben eenige winkeliersop het ontvangen der tijding van de veroordeeling van O'Connellhunne winkels gesloten maar reeds den volgenden morgen stonden die weder open. Eenige dagbladen zijn met rouwranden verschenen,. De voor 00 of 70 jaren uit Cyprus naar Niplef-Egypte overgevoerde kolonie wilde zwijnen welke den land man veel verdriet en schade hebben berokkend doordien zij zich zoo ontzettend hadden vermenigvuldigd, worden tbans overat door militairen opgespoord en gefusilleerd. Eenige dagen geleden is de vrouw van zekeren heer Hesselgravtte Wakefield, door een beer, dien baar man in zijnen tuin in een put bewaarde en die langs den daarin geplaatsten paal opgeklommen en ontsnapt was, aangevallen en zoo deerlijk geteis terd, dat zij twee dagen daarna is overleden terwijl bare zuster, die ter hulp toegesneld was insgelijks zware wonden beeft bekomen. Sedert den vorigen berfst heeft thans ook Siberie zijne stoomvaartden 27 September liep te Grudininskoe (Irlwtsk) het eerste stoomschip tot de vaart op het meer Baikal van stapel. Het russische ministerie van binnenlaridscbe zaken beeft berigtdat den 5 April aan den Kasbek (Kaukasus) een posttrein van 8 rijtuigen door eenen sneeuwval over stelpt geworden is. waarbij 18 menscheo het leven verloren hebben. Op een voorstel van den te Maagdenburg gevesligden d.' Philippson, uitgever der Alïgemeine Zeilung voor het Jodendom zullen op den 12 dezer zich de rabbijnen en andere joodsche geestelijken van Duitschland te Brunswijk verzamelen om over Israels toestand voor het tegenwoor dige zoowel als voor de toekomstte beraadslagen. Onlangs is bij den boekhandelaar IV. de Grebher. te Amsterdam, een werk van L. Laves, architect van Z. M. den koning van Hanover enz. voorzien met eene voorrede van den architect C. Kram, in het licht verschenen hetwelk de aandacht van alle deskundigen en belang hebbenden verdientdewijl het nieuw uitgevonden stelsel van tim merwerk het onderwerp daarvan uitmaakt volgens hetwelk men een boomstam, balk of eind ribhout op bel midden, overlangs, tot aan do einden op een paar palmen na doorzaagt zoodat het hout aldaar in den natuurlijken staat blijft en bet doorgezaagde vatbaar is om door middel van wiggen of spijeu van elkander of opgo- spannen te worden in welken staat do balk, rib of boomstam die verbazende vermeerdering van wederslandbiedemtle kracht verkrijgt, welke met stukken bout van veel grootere- afmeting of dikte niet verkregen zou kunnen worden. Door dit stelsel is het dat men in de meeste gevallen bij het samenstellen van timmerwerk als bruggen zeer groote kappen bevloeringen enz. eerv ongeloofelijk voordeel kan aanbrengen zoo als in genoemd werk door ongeveer 150 voorbeelden in plaat wordt aan gewezen. Blijkens de aanbeveling geplaatst in dt? Slaals-Courant van den 90 Maart li. heeft het dan wok reeds eeltige» lijd: geleden de aandacht van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken tot zich getrokken. Uit Hamburg' meldt men van den 4 dezer: «Met den herbouw van het afgebrande gedeelte onzer stad gaat. het snel vooruit; iederen «lag wordt op. de nieuw opgerigte daken feest gevierd en de vlaggen wapperen nu hier dan daar van dn hooge huizen. Het afgebrande stads gedeelte wordt zoo fraai en grootseh dut de Hamburgers zelve dagelijks daarover verbaasd staan en den brand; als een geluk zouden aanmerken, indien niet de aanmerkelijk verhoogde belastingen en de duurder geworden levenswijze hun de naweeën daarvan deden gevoelend' De Barmer Zeitung deelt uit Much van den 24 April het vol gende mede: «Eene kleine intrigue is oorzaak geworden dat bier «lezer dagen drie menschen op eene verschrikkelijke wijze aan bun einde kwamen. Een herbergier, die de gnnsl des publieks in groote mate genoothad alle moeite aangewendten einde het verzoek zijns buurman»om verlof tot oprigting eener tapperijdoor de autoriteit te doen weigeren natuurlijk dewijl hij bevreesd was voor schade ter» gevolge dezer onverhoopte mededinging. Het verzoek werd inderdaad afgeslagen en de afgewezene, die de bron dier weigering kende gaf nu aan een knuistigen arbeider eenig geld in de hand rtiet de boodschapom daarvoor den wel-toegelaten tapper bij ge legenheid eens een duchtig pak slaag te geven. Ongelukkiglijk bood zich deze gelegenheid spoedig aan en de gehuurde kampvechter ran- lelde zoo dapper op den bevoorregten herbergier los dat deze daar ónder bezweek. Toen echter de arbeider ontsteld over zijti werk de volle uitwerking zijner slagen had leeren kennen sneed hij zich met een scheermes de keel af waarop de aanleidende en werkelijke moordenaar zich een strop om den hals wierp en zich ver hing. Alle drie personen waren in den tijd van een uur drie lijken. De spaansche provincie Cordova werd reeds langen tijd door eene vermetele rooverbende onveilig gemaakt; den 23 Mei bad deze in de bergketen lusscben Cordova en Villa Viciosa weder eene diligence overvallen, de reizigers en den conducteur van al hun geld en hun ne kostbaarbeden beroofd, en daarenboven nog drie paarden, ver scheiden vuurwapenen en eenige krijgsammunitie met zich genomen. Den volgenden dag trokken de karabiniers der beide provinciën het gebergte in, en troffen de roovers aan, die zich zoo lang mogelijk verdedigden en zelfs nadat zij alle hunne kogels hadden verschoten hunne zilveren knoopen op de hondbussen laadden doch eindelijk voor de overmagt moesten zwichten. Vier der roovers waren gedood •en vijftien hunner, werden allen, zwaar gewond, gevangen gemaakt. Yan de karabiniers had ook meer dan één eenige wond bekomen. Z1ER1KZEE den 10 Junij. Gisteren voormiddag heeft in de omstreken dezer stad een zwaar onweder gewoed vergezeld van een 'hevige' plasregen waardoor het watergebrek veroorzaakt door de langdurige droogte, in sommige gemeenten eenigzins is verminderd; doch in deze stad alwaar de regen niet noemenswaardig is geweest is hetzelve groot, vooral aan goed drinkwater. Onder de gemeente Oosterland (Duivetand) zijn door dat onweder op eene hofstede be woond door K. Goudswaardtwee hoornen getroffen en vermorseld zoodat de stukken overal in den omtrek zijn gevonden. Do gebouwen der hofstede noch twee daarbij staande houtstapels hebben geen de minste schade geleden. Onze Zeeuwsche Volks-Almanak mist door een toeval dit jaar de opgave der kermissen en andere markten in deze provincie. Die van hel vorige jaar gaf velen verhoerd; dit is mijne schuld niet, want niet zoo als andershad ik die opgaven uit de officiële tijdsbepalingen medegedeeld waaruit een ligt verschoonbaar misverstand is ontstaan. Intusschen ditmaal mijne opgaaf in den almanak niet vindende, hebhen sommigen mij gevraagd wanneer het dit jaar kermis te Haamstede moet zijn. Van gouvernementswege is mij opgegeven den Maandag en Dingsdag vóór St.-Jan. Daar nu de dag van den H. Johannes den Dooper (24 Junij) dit jaar op maandag valt, schijnt de letterlijke zin mede te brengen dat de kermis te Haamstede den 17 en 18 Junij moet plaats hebben. Ik geloof echter, dat men zich daarin vergist, en beroep mij op den oorsprong der kermissen. Het zijn eigenlijk kerkmissen, missen of feestdagen 'er jaarlijksche herin nering aan de kerkwijding, zoo als die feestdagen vóór de Hervor ming plaats hadden. Zij hadden alzoo oorspronkelijk plaats in de week, waarop de feestdag inviel van den Heilige, aan wien de kerk daar ter plaatse, of in grootere steden de hoofdkerk was toegewijd. Zoo heeft de rotterdamsebe kermis plaats in de week, in welke der St.-Laurensdug (10 Augustus) invalt. En waar daarin eene-afwijking bespeurd wordtis hetgeen men kermis noemtoneigenlijk met dezen naam bestempeld en beter eene jaarmarkt te noemen welke eenen geheel anderen oorsprong heeftwant als men op den oorsprong let is kermis en jaarmarkt niet hetzelfde, ofschoon door verloop van tijd en bet gehee.le gemis van godsdienstige plegligheden na de Hervorming dit onderscheid geheel is weggevallen. Waar alzoo de kermissen afbangen van een of anderen Heiligdag, daar moeten zij gehouden worden in de week, waarin die dag invalt want oorspronkelijk dqurden zij die gansche week en krompen eerst later tot éénen of twee dagen iri. Met dien verstande echter, dat de eigenlijke feestdag, waarop dan ook de plegtige hoogmis (de 'kerk mis gevierd werd) het jaarfeest wel besloten maar nimmer opende, en bij gevolg b. v. waar de kerk aan de» U. Nikolaas was gewijd in jaren waarin de 6 December op zondag invalt, de kermis zondag den 29 November begon en den 6 December eindigde. Hieruit volgt dat men niet moet zeggen het is bier of daar kermis des maandags vóór b. v. St.-Jacobmaar eigenlijkdie en die dagen, van de week in welke St.-Jacob (25 Julij) invalt, den zondag voor dit geval als laatste dag der week gerekend. Juist met dien St.-Jacob hebben wij bot nog kort gelede» gehad. In 1842 viel die dag op maandag. Do kermis Ie Ilenesse (waar de kerk oudtijds aan den II. Jacobus gewijd was) valt in zoo bet heet: maandag vóór St.-Jacob. H.et zou dan toen de 18 Julij volgens die rekening geweest zijn. Doch uitgaande van den oorsprong, entoen nog niet wetende, dat daaromtrent eenig verschil kon bestaan plaatste ik bij bet bewerken van dit gedeelte van ons jaarboekje die kermis op 25 Julij. AUe de andere almanak ken op den 18. Het plaatselijk bestuur kondigde (ook in deze courant) tot voorkoming van verwarring aan, dat de kermis zou gehouden worden-, zoo als die in den Zeeuwschen Volks-Almanak was opgegeven, en volgde dus de eigenlijke en ware tijdsbepaling. Na deze ophelderingen volgt bet antwoord van zelf, dat indien men aan den waren oorsprong der kermissen getrouw zal zijn do kermis Ie Haamslede dit jaar den 24 en 25 Junij moet invallen. Of men die echter eene week vroeger houden zal - daarover wil ik bet harnas niet aantrekken. De opgeworpen vraag was nietwanneer zal, maar wanneer moet (naar den geschiedkundigen oorsprong) de zelve plaats hebben. Die vraag gaf mij aanleiding tot mededeeling van hetgeen misschien aan sommigen minder bekend is. Een vorig n.° dezer courant nam een stukje over tot aanprijzing van afschaffing der kermissen als aanleidingen tot verkwisting en ze- «ietoosheid. Het doet mij lëed dat er maar al te veel waars in die regelen gevonden wordt. «Qock isser misbruijek in de beste dinghen" zeide Spikgiiel reeds voor bijna drie eeuwen; en zonder nu de jaar markten onder de «beste dinghen" te teilen, ziet men uit deze, naar eene mij voor de voet geloopene aanleiding gedane mededeeling dat zij althans zeer afgeweken zijn van hetgeen zij oorspronkelijk waren godsdienstige kerkfeesten. Hrer of elders later nog iels meer over de zoogenoemde Heiligdagen als tijdmerken. Nu is er in dit blad geene plaats meer. Eikerzee, 7 Junij 1844. H. M. g. van Qq&TERZEE, ZIERIKZEE den 7 Junij. Heden rs ter reede dezer itad gearri veerd bet barkschip de Stad Zierikzeekapt. J. G. Hoek, van Batavia naar Middelburg bestemd en geladen mot kolfij en suiker hebbende de heen- en terugreis in 9 maanden volbragt. De geheele equipage is zeer welvarende. BROUWERSHAVEN, den 10 Junij. Binnengekomen: Willem l. kapt. H. Poppen, Hendrik Jan, kapt. P. Wapbeide van Batavia, Tiger, kapt. G. B. Cook, van New-Bleckfordallen naar Rotterdam, Joseph en Fanny, kapt. J. Lobbelhvan Liverpool, en Annegina kapt. W. Padje, van S.'-Uhesbeide naar Dordrecht; uitgezeild: Erasmuskapt. J M. van Dijeke en binnendoor opgesleept Delftkapt. B. J. Muller, Phe'nomène, kapt. M. KateshoekGerardus Jacobus, kapt. H. B. C. 11. Ruyscb, en Nieuw Lekkerlandkapt. W. H. Kramer, allen naar Rollerdal»laatst van Batavia. Mijne geliefde Echtgenoot JOHANNA DOROTHEA van der SCHRÖEFF verlostte beden, zoer voorspoedig, van een Zoon Seuooskerke W. J. KÜLLER den 8 Junij 1844. Predikant. Overeenkomstig de gedane bekendmakingen zal de HOF- STEDE bewoond door A. Batenburg staande onder Noordgouwe met de tot dezelve behoorende LANDERIJEN op Vrij dagdon 14 Junij aanstaande, in de Herberg te Schuddebeurspubliek geveild worden. OPEN BARE VERKOOP1NGten overslaan van den Notaris W. WAS, residerende te St.-Maartensdijkop de Hofstede Rijger burgonder St.-Maarlensdijk voornoemd, van 7 PAARDEN, 22 stuks HOORN-VEE en BOUWGEREEDSCHAPPEN, op Woens dag den 19 Junij 1844, des 's morgens ten 10 ure. TI ZIERIKZEE Sin DE WED. A. DE VOS EN ZOON, STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2