ZIERIRZEESCHE DINGSDAG A..® 1844. COURANT. Besturen en Administr alien Ni euivstij dinye n II.® 47. 11 JUNI J. BRANOWEZ EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar krachtdadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen van het Reglement op den brand voor deze Stad. Op het voorstel van het Collegia van Brand- en lirandspuitineesteren. llehhen goedgevonden: 1." Tot Keurmeesters over het opgeslagen hooi voor deze Stad en het Poortambacht te benoemen Nicolaas van den BoutJohannes Plaaling en Basliaan van der MaasJohannes Gtradis Ingezetenen dezer Stad aan welke Keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. '26 van voormeld Brand-Reglement tegen het broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken, en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de In- en Opgezetenen te verstaan met en zich te gedragen naar de orders van Braudineesteren. 2." I)e In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht te herinneren aan de voorschriften van meergemeld art. 26 waarbij bepaald wordt dat een iegelijk die hooi opslaat of gebruiktgehouden zijn zal om een of meer ijzers ter lengte van ten minsten twee nederl. ellen, of naar mate der locaiileitin de hooiklampen te laten stekendie ten allen tijde voor Brand- en Eeurmeesleren toegankelijk zulten moeien, zijn, terwijl niemand zich legen derzelver orders zal mogen verzetten op verbeurte eener boete van drie gulden." Voorts, dal het aan niemand zal vrijstaan kruid of vuurwerken te verknopen of vervaardigen dan na vooraf hekomene toestemming van dit bestuur en ouder verpligting om zich in alles te gedragen naar de voorschriften daaromtrent gegeven hij de art. 34 en volgende van voornoemd Brand-Reglement. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden geplaatst in de Stads Courant, terwijl afschriften zullen worden gezonden aan ieder der benoemde Keurmeestersmitsgaders aan het Collegie van Brand- en Brandspuitmeesters respectivelijk tot aanstelling en uitvoe ring en aan den heer Commissaris van PoTTcië dezer Slad met last om de naleving dezer bepalingen te handhaven daartoe uitgenoodigd de Keurmeesters op derzelver rondgangen te vergezellen en tegen de overtreders te verbaliseren. Gedaan ten Ruadhuize der Stad Zierilizeeden 5 lunij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. LANDBOUW. PROGRAMMA oer inwijding van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op Woensdag den 19 Jijnij aanstaande. Er zal des voormiddags ten 11 ure, in het lokaal der concertzaal te Middelburg, eene daartoe strekkende redevoering worden gehouden en daarna een aanvankelijk verslag van de aangevangen werkzaam heden worden gegeven. Vervolgens zal in den tuin van de sociëteit Sint-Joris op de Balans en op daaraan palende gracht van het Molenwater van af des na middags ten één tot drie ure de tentoonstelling van het oangehrogte en het daaronder begrepen onlangs in Engeland aangekochte ver edelde rundvee en andere voorwerpen ten dienste van den landbouw, worden gehouden. Eindelijk zal die dag besloten worden met eenen vriendschappelijke!! maaltijd onder de leden der maatschappij. De leden in Walcheren die aan den maaltijd wenschen deel te nemen worden uitgenoodigd van dit hun voornemen ten minste 8 dagen te voren daarvan den concierge van Sint-Joris te willen verwittigen; hij wien de bewijzen van toegang a ƒ2, waaronder eene halve flesch wijn begrepen is per hoofd verkrijgbaar zijn gesteld wordende de leden in de overige districten verzocht daarvan vóór dien tijdaan de voorzitters der afdeelings-besturen in derzelver sectiën mededeeling te doen. De leden worden verzocht de bewijzen van derzelver lidmaatschap mede te brengen als moetende dezelve strekken tot bewijs van toegang hij de inwijdings-rede en de veeschouwing wordende dezelve tevens uitgenoodigd zich langs den trap in de Abdij naast het hótel van den heer Gouverneur naar de concertzaal te begeven. Voor de zoodanigen evenwel die ofschoon geene leden, zijnde verlangen mogten de inwijdings-rede bij te wonen is de ingang op de Groenmarkt opengesteld moetende echter zoowel hiervoor als ter bezigtiging der tentoonstelling eene entree van 25 cents per persoon worden betaald. De inzenders van het ter tentoonstelling aangegevene vee worden uitgenoodigd hetzelve des morgens lusschen 7 en 8 ure te willen aan brengen namelijk het inlandsche rundvee aan den ingang hij de Manege., en de paarden langs de Balans in den tuin der bovenge noemde, sociëteit,, dewijl do beoordeeliug der toekenning van premiën hn negen i.re een aanvang nemen zal. De overige voorwerpen ten nutle van den landbouw, zullen reeds den vorigen dag moeten worden aangebragt. Tevens worden de inzenders van vco bij deze geïnformeerd dat op den morgen der tentoonstelling door de welwillende medewer king der regering de biljetten van in- en uitvoer gratis hij het binnenkomen der stad zullen worden afgegeven. Middelburgden 8 Junij 1844. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, {gel.) \V. Ph. VIS Secretaris. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 6 Junij. Z. M. de koning is gisteren morgen teruggekeerd van Vlissingen werwaarts hoogstdezelve II. maandag avond vertrokken was, om het zeilreè liggende eskader, onder Z. K. 11. prins Hendrik, in oogenschouw te nemen. HfT. KK. HH. prins en prinses Frederile der Nederlanden zijn gisteren avond van het Huis de Paauw naar Berlijn vertrokken. Hot Weekblad van het Regl meldt, dat, naar men verneemt, het Z. M. den koning behaagd heeft kwijtschelding van de doodstraf te verleunen aan Jacobus de Loby waartoe hij bij arrest van het provinciaal hof van Zuid-Holland, van den 15 December 1843, ter zake van brandstichting is veroordeeld zijnde die straf verwisseld in die van tepronkstelling van een uur, met den strop om den hals aan de galg vastgemaaktvoorts tot brandmerk en wijders tot een confinement van 20 jaren welke straf binnen kort te Brielle zal worden uitgevoerd. Den 29 Mei en drie volgende dagen heeft ingevolge de aan kondiging van den 23 Meide naloting plaats gehad ter aanwijzing van 5243 af te lossen 5 pc.' losrenten der overzeesche bezittingen, ter vervanging van even zoo vele op den 4 Mei uitgelote losrenten die in de vrijwillige 3 pc.' leening en in de deelneming tot plaatsing van 4 pc.' oost-indische ohligatiën gestort waren. De uitgetrokken nummers worden in de Staats-Courant van vrijdag den 7 dezer op gegeven. Dezelve zijn aflosbaar op 1 Julij of vroeger. Naar men verneemt heeft Z. M. de keizer van Rusland aan do bevelhebbers der stoomschepen welke hoogstdenzelven en zijn gevolg naar Engeland hebben overgevoerdalsmede aan de verdere officie ren van den Cycloop (aan boord waarvan Z. M. zich bevond) en aan den luit.-ter-zee van Karnebeek, adjudant van Z. M. den koning verschillende ridder-orden geschonken; voorts aan den commissaris der loodsen te Ilellevoetsluis welke den togt naar Londen heeft mede gedaan een fraai gouden zak-horologieen aan de gezamentlijke man schappen der bedoelde stoomschepen eene som van duizend dukaten. Een sergeant der mariniers, genaamd Kunlz had, nu een tiental jaren geleden, zich aan boord bevonden van Z.' M." schip de Zeeuw toenmaals onder bevel van den weled. geslr. heer kolonel Rtjk, thans minister van marine tijdens deze bodem zich met een onzer prinsen in Rusland bevond. Hij maakte nu een deel uit der bemanning van den Cycloop. De keizer zag hem en herkende in hem den sergeant dien hij vroeger op de Zeeuw had gezien sprak hem vriendelijk aan en schonk hem de Orde van S.'-Anna 5J° klasse. De stoomschepen hebben den overlogt van de reede van Hellevoet- sluis tol Woolwich in den bijzonder korten tijd van 17 uren vot- hragt. Te Woolwich zijn dezelve door verscheidene Engelschen be zocht en met welgevallen bezigligd. Z. M. de keizer heeft in Engeland een paarden-wedren bijgewoond. Z. M. heeft aan het fonds voor die wedloopen eene jaarlijksche bijdrage van 50Ü p. st. toegezegd tot aandenken aan zijn tegen woordig bezoek. Den 9. Vrijdag morgen is op het veld voor de nieuwe kavallerie- kazerne alhier eene groole wapenschouwing gehouden over de troe pen uitmakende de bezetting dezer slad (grenadiers, jagers, dragon ders en rijdende artillerie). Z. M. de koning, van een' luisterrijken staf vergezeld heeft de troepen geïnspecteerd welke onderscheidens krijgsbewegingen voor hoogstdenzelven uitgevoerd hebben. Men verneemt dal er hij de administratie der Hollandschs IJzeren Spoorweg-Maatschappij een ontwerp beslaat om, na dat het Haarlemmer-.Vleer droog gemaakt zal zijn, een tweeden spoorweg aan te leggen onmiddelijk van Leiden op Amsterdam welke tot bekor ting van- den overtogt zou strekken. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De dijkbreuk aan den polder van Lillo is niet uoor de drukking van het huiten- maar van het binnenwater ontstaan. Men heeft hoop de zelve nog in den loop van dezen zomer te digten zoodat men bij gunstig weder, de verwachting niet behoeft op te geven den polder nog dit jaar droog te zien. Te Maastricht is door de policie aangehouden een persoon welke bij onderscheidene ingezetenen getracht en bij som mige geslaagd had vaische stukken van 10 gulden in omloop te bren gen. Afrika schijnt bestemd om bij vernieuwing het tooneel van gewiglige gebeurtenissen le worden. In Marokko heerscht groola gisting, alles loopt te wapen en men spreekt van niets anders dan van de uitroeijing der Christenen. De algerijnsche volkplanting heeft nu gedurende 13 jaren aan Frankrijk de ontzetlende som van 800 millioenen franken gekost. Te Dublin is het rustig gebleven. Ook uit de overige

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1