t e U R A M To 7 JUNIJ. Besturen en 'Isnin istraliën SCHOUWING op de WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE verwittigen de daarbij belanghebbenden dat de gewone jaarlijksche omrid door het poórtartibacht bepaald is op Woensdag den 12 Junij eerstkomende, ten einde men zich overluigo dat al de wegen be hoorlijk gemaakt en geëffend de slooten uitgedolven en de snalie- middelen zich in goeden staat van onderhond bevinden wordende de gelanden mitsdien aangemaand om do gebreken welke iu dezen bestaan vóór dien tijd naar behooren te herstellen en in voldoende orde te brengen tot voorkoming van vervolging waaraan zich de ïialatigen zouden blootstellen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 25 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE rt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. K HO EE. BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS REGTBANK te ZIERIKZEE. Gelet op art. 17 en 18 der wet op de zamenstelling der Regter- lijke Magt en het beleid der Justitie mitsgaders op art. 13 en 15 betreffende de orde van de inwendige dienst der Regtbanken vervat in het besluit van Z. M. van den 11. September 1838 Gehoord den Heer Officier van Justitie beeft goedgevonden te bepalen zooals bepaald wordt bij deze, dal gedurende de vacantie beginnende met den 1 Juli en eindigende met den 3.1 Augustus 'aanstaande de Reglbank tot afdoening der spoedvereischcnde Bur gerlijke en Handelszaken hare leregizitlingen zal houden telken Vrijdag, des voormiddags te tien ure, behalve de strafzaken, die, als gewoonlijk ten zelfden dage plaats hebben. En zal biervan door aanplakking aan bet Geregtsgebouw en door aankondiging in de Zierikzeesche Courant openlijk kennis worden gegeven. Gedaan ter openbare civile teregtzitting van den vierden Juni 1811. De Voorzitter der Arrnrrdissemenls Reglbank A. MO ENS van BLOOIS l. Praes. Ter ordonnantie van. dezelve Reglbank, J. BEKMAN, Griffier. Mie ti ws t ij d i ttij e n DUITSE H LAND. FRANKFORT den 2 Junij. De dagbladen deeleu thans de aan schrijving mede, welke Z. IS. paus Gregorius XVI dezer dagen aan alle kerkvoogden gerigt heeftmet betrekking tot de bijbelgenoot schappen. Dit stuk voert de dagteekening van 8 Mei. In deri aan vang wnrilt gezegd, dat onder de kunstmiddelen, waarvan de niet- Kalholijkeh zich bedienen om de aanhangers van de Kaiholijke waarheid in bun geloof aan bet wankelen te brengen eene eerste plaats bekleed wordt door de bijbelgenootschappen welke bel eerst in Engeland zijn opgerigtmaar vaii daar zich over alle landen ver spreid hebben, met het doel om de H. Schrift, in de volkstaal over gezet in talrijke afdrukken onder Christenen enongelodvigen zónder onderscheid te verspreiden cii de menigte verleiden om die schrift zonder eenige besturing te lezen. Vervolgens .wordt het gezag van den Apostel Petrus (2 Petr. Ill, 16, 17) aangehaald, om te bewij zen, dat zoodanig gebruik van den bijbel voor. ongeleerd.en verderfelijk is maar tevens de Katholijke Kerk en de H. Stoel verdedigt .tegeii de verdenking, als óf zij den geloovigen de kennis, der H. Schrift wilden onthouden. Ten gevolge van de door de Lutheranen en Cal vinisten (dus wordt verder in de aanschrijving gezegd) deels opzettelijk deels onwillekeurig daargcstelde vervalschingen in den tekst der. H. Schrift zijn de pauzen genoodzaakt geweest te bevelen dat de bijbel niet anders dan in eene door den II. Stoei goedgekeurde en met aanmerkingen uit de. kerkvaders of uitstekende Katholijke schrijvers voorziene uitgaaf gelezen zal worden. Mitsdien worden de aartsbis schoppen bisschoppen enz. gelost met den H. Stoel mede te werken om de Katholijke kudde te bewaren voor dè strikken die de bijbel genootschappen haar spannen. Voorts wordt de aandacht der kerk voogden in bet bijzonder gevestigd op de sedert eenigen tijd door de genoemde genootschappen en vooral door bet te New-York geves tigde genootschap aangewende pogingen om in Italië en ze lis in de slad Rome eene ilaliaansche vertaling van den bijbel en andere verderfelijke geschriften te verspreiden. Ofschoon daaruit voor den zetel van den II. Petrus geen gevaar te vreezen is acht Z. II. als verantwoordelijk voor het heil der zielen van de geloovigen zich niettemin verpligt ernstige maatregelen daarieg'en te nemen. Mits dien wordt.na rijpe beraadslaging in liét koHegie van kardinalen door den H. Vader tegen de genoemde bijbelgenootschappen en voornamelijk legen dat van New-York de veriroriicefing Uitgesproken; een ieder, die op eenigerhande wijze derzelvcr oogmerken bevordert, schuldig verklaard aan zware zonde jegens God en de Kerk,' en de strenge naleving van vroegere verordeningen omtrent hét uitgeven on lezen des bijbels,' gelijk méde van dé decreten' aangaande v'crbodoüe boeken bevolen. A.o 1844a a G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN, den 2 Junij. Z. M. de keizer van Rusland is gisteren avond, even na 10 ure, te Woolwich aan land gestapt, en heeft zich terstond daarop naar deze hoofdstad begeven alwaar hoogstde- zelve Ie Jl1/, is aangekomen. De Times zegt, dat er nog geen voorbeeld in de geschiedenis to vinden is, dat twee vorsten van zulk eene uitgestrekte magt over zoo onmetelijk' groot gebied, elkander hebben begroet. (De .onverwachte reis des keizers beeft ter beurze van Parijs een ongunstige» invloed gehad, daar men vermoedde, dat deze reis ten doel zou hebben eene nadere aansluiting tusschen Rusland en Enge land hetgeen naar men vreest eene verkoeling tusschen laatstge noemd land en Frankrijk ten gevolge zou kunnen hebben.) Den 30 Mei is het vonnis tegen den heer O'Connell en de an dere iursche beschuldigden uitgesproken. Genoemde heer is tot 12 maanden gevangenis en eene geldboete van 2000 ponden sterl. verwezen alsmede tot het stellen van borg- togtenpersoonlijk van 5000 pond. sterl., en 2 borgen van 2500 pond. elk, ter verzekering dat hij in geene 7 jaren de openbare orde zal versïoóren. De andere beschuldigden zijn tot mindere gevangenis straffen en geldboeten verwezen. De regtcrdie deze uitspraak voor droeg was zoo bewogen dat hem de tranen in de oogen schoten. Na dezelve aangeboord te Lebben stond O'Connell op en verklaarde dat hem én zijne medebeschuldigden onregt was aangedaan. Een oorverdoovend gejuich weêrgalmdc hierop in de regtszaal. Eene on telbare menigte omringde bet geregtsgebouw en grooto spanning heerschte te Dublin, doch men meende dat de orde toch behouden zou blijven. O'Connell beeft weder eene proclamatie tot aansporing daartoe gedaan en aangekondigd, dat bij voor het huis der lords iu appel zal komen. Alle de veroordeelden zijn donderdag avond onder escorte eener sterko policie te paard, naar de gevangenis van Richmond overgebragt en hebben de voor ben bestemde ruime en luchtige vertrekken be trokken. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 4 Junij. Gisteren avond tegen 7 ure is Z. M. de koning uit deze residentie naar Rotterdam vertrokken alwaar hoogstdezelve zich in liet sloomjagt de Leeuw ingescheept heeft om met z. exc. den minister van marine zich naar Ylissingen te be geven ten einde in oogeriscliouw te nemen bet aldaar zeilreé liggende eskader onder Z. K. II. prins Hendrikdie zaturdag- middag derwaarts vertrokken was. Z. M. wordt morgen in deze residentie terug ver wacht. HM. KK. HIJ. de prins en prinses van Oranje zijn uit deze residentie naar bet Loo vertrokken. Hij hesiuit. van den 1.0 December 1843, heeft Z. M. den heer m.' Snouck Hurgronje verheven tot den nederlandscben adelstand met het praedik.aat van jonkheer. Naar men verneemt, zullen er eerstdaags groote militaire manoeuvres, te Waasdorp plaats hebben welke zoowel door de artillerie als door de andere verschillende korpsen der armée zullen worden uitgevoerd en door Z. M. den keizer van Rusland die den 10 dezer uit Engeland in deze residentie wordt terug verwacht benevens Z.M. den koning in hoogstderzelver tegenwoordigheid plaats zullen hebben. De minister van marine heeft ter kennisse gebrogt van de scheep- vareriden dat tér secretarie van liet departement va'ri marine alsmede bij de direction der marine te Amsterdam te Rotterdam te VIis— singen tc Willemsoord en Ie Hellevoetsluis verkrijgbaar is gesteld eene hydrografische kaart der vaarwaters van bet HaringvlietKram mer Volkrak en Hollandsch Diep en zulks voor den prijs van ƒ1,25 per exemplaar. GEMENGDE BUITEN- EN I5INNENLANDSCHE BKRIGTEN. Den 1 dezer is te Rotterdam van stapel gelalen het nieuw gebouwd fregatschip. Nova Zembla groot circa 800 tonnen bestemd voor .tie. vaart op Qost-indie. Door de Nedérlandsche Haiidel-Maatstjliappij zijn voor (leze maand bevrachtvoor Amsterdam 8 schepen voor Rotterdam 7 voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1. Het rendier in den Zoölo- giscbcn tuin te Amsterdam heeft, dezer dagen een levend jong gewor pen. Van de zijde dei' Belgische regering is bij dc. kamer to Brussel eene wel ingediend waarbij wordt bepaald dat het regt van, invoer, op liet slaglvee hetwelk sedert 1835 aan de nederlandsche grenzen omstreeks 50 franken voor ieder hoornbeest bedraagt thans aan al de overige grenzen op dien verhoogden voet zal worden geheven. -De dezer dagen overleden heer Jaques LaStle was. dc moest populaire man van Frankrijk. Het was iu zijn liólel dal dc omwenteling van JliIij 1830 beraamd en de verheffing van het geslacht van Orleans vastgesteld werd zijn vermogen dat voor de omwenteling 40. mitlioenen franks beliep, is sedert tot op 10 millioenen geslonkenhetgeen een bewijs oplevert dat er voor eerlijke lieden niet eene omwenteling niet. gewonnen maar veeleer verforen wordt. Da eugelsche fahrijkep. zijn thans door eene menigte bui tenia ndsclie bestellingen .vooral Uit Amerika in een bloei- jenden slaat. Dit zal een gunstigen invloed op de markt van dc boter, die een artikel van weelde onder de fabrijk-arlreiders is moeien uit oefenen. Hoe meer gebls deze lieden verdienen hoe meer boter zij eten. Dé sultan gaat eene reis door zijn rijk doen. Hij zal Konslan- tinopel verlaten en onder anderen Smirna bezoeken het is éon middel om verkwikking aan de moeijelijkbeden van een afmattend harems-leven le verschaffen en don' jóngen' vórsttjear géést ia ligcKaa'rii versterk!,'

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1