><De hoofdoorzaak i die dergelijke onder water draaijende schroeven als geheel bekwaam stuwmiddel voor vaartuigen in vele gevallen nog in twijfel doet trekken of de meer algemeene aanwending daar van hindertis gelegen in het pogen naar het vinden van een ge schikt middel om aan de schroef, des vereischteene voldoende snelle rundvoering te geven. •>Mel dit onderwerp nu hebben twee onzer stadgenooten de heeren J'. N. Rijk en D. van den Boschzich bezig gehouden en eene za- menstelling uitgevoerd die op goede gronden het vooruitzigl oplevert van in eenvoudigheid sterkte en doeltreffendheid de tot heden uit gedachte middelen Ier versnelling van gemelde schroeven te over treffenen het is in die vooronderstelling, dat men zich thans mag vleijen dal die schroefwerking spoediger meer algemeen hoven de zoozeer in uitgcdireidheid hinderlijke schepraderen ter voortstuwing van sloomvaurtuigen zal worden verkozen. «Nader verneemt men dat op eergisteren van wege z. exc. den minister van marine eene uilnoodiging aan genoemde heeren is ge- Worden om een grooler model, de uitvinding betreffendein uit voering op 's rijks werf der marine alhier te bezorgen." Uit Groningen wordt onder dagleekening van den 10 dezer gemeld «Bij het ontleedkundig kabinet der hoogescbool alhier is dezer dagen ontvangen een kunst-cadaver uit de fahrijk van d.' Auzoux te Parijs. Dit is het eerste hetwelk lot dusverre voor hel honger onderwijs hij de hoogescholen van ons land is aangekocht. Het is onnoodig om over de schoonheid en naauwkeurigheid waarmede dit kunstwerk bearbeid is uit te weiden daar reeds de nieuwsbladen meermalen den lof daarvan vermeld hebben en het fransche gouver nement aan den vervaardiger de decoratie van het Legioen van Eer heeft geschonken alsmede het genootschap ter aanmoediging en de directie voor de tentoonstelling van voortbrengselen van nationale nijverheid bare groote gouden medaille. Maar het is dan ook een waar kunststuk, waarbij de deskundige niet slechts de Schoonheid bewondert maar ook de naauwkeurigheid waarmede de natuurlijke ligging de gedaante, ja zelfs de fijnere bewerktuiging der deelen zoover deze voor het bloote oog ziglhnar is zijn voorgesteld. Het geheel is vervaardigd uit eene bijzondere soort van deeg dat wan neer het in vormen gegoten wordt de -fijnste afdruksels levert en vervolgens, gedroogd zijnde, de hardheid van hout aanneemt. 130 stukken, die men uit elkander kan nemen, vormen het geheel van het cadaver en vertoonen omtrent 1700 verschillende deelen van het ufcnschelijk ligchnam. De hoogescbool en vooral de geneeskundige faculteit erkent bij de aanwinst welke het ontleedkundig kabinet te Groningen met dit kunst-cadaver heeft verkregen op nieuw de wel willendheid barer verzorgers om den bloei der hoogeschool te be vorderen door al de middelen welke hen tor beschikking staan, liet bezit van dit kunst-cadaver zal zeer veel bijdragen ter bevordering van de ontleedkundige studie en de ontleedkundige verzameling dezer hnogeschool', die reeds te voren voor geene der inlandsche of builen- larulscbe ontleedkundige kabinetten heeft ondergedaanmaar zeer velen overtrof, kunnende thans op nieuw een stuk aanwijzen, het welk tot dusver slechts nog in zeer weinige wordt gevonden en om den hoogen prijs ook nimmer algemeen worden zal," Het weslfaalsche stadje Geiseke of Geseckebij Arnsberg is het tooncel van een oproer geweest ten gevolge van godsdiensthaat of fanatismus. In dat stadje wonen vele Roornschen die zeer gesteld zijn om proselieten te maken of Joodsche 'kinderen tot hunne kerk over te haten. Sedert vele jaren werden de Israëlitische kinderen naar eene school het zoogenaamde hnogere burgerschool gezonden alwaar de onderwijzer een R. Kalholijke geestelijke is, die niet in gebreke bleef, ook de Israëlitische kinderen in de Koomsche godsdienst te onderrigten en deze zoo schoon mogelijk voor te stellen. In den vorigerz zomer ging dan ook een Israëlitische knaap tegen den uit- drukkelijken wil van zijne ouders tot de lïoomsche godsdienst over en werd opentlijk gedoopt. Nadat hij zich aldaar eetrfgen (ijil had opgehouden bezocht hij het gymnasium te Paderborn alwaar hij op knsten der geestelijken zou studeren en pastoor worden. Op ge- regtelijke vordering van den vader werd de jongen voor 3 a 4 weken teruggezonden doch verdween wederzonder dal men zijn verblijf te weten kwam, hetgeen aanleiding gaf tol de wedersprekendste ge ruchten. Werden de gemoederen hierdoor reeds opgewonden zoo werden 'dezelve het nog meer, toen de geestelijke onderwijzer een' anonymen brief uit Paderborn ontving, waarin de geestelijke zelf en ook de godsdienst werden aangerand. In pinaIs Van dezen brief te vernietigen werd de inhoud overal rond gebazuind en de geringe ffomme volksklasse tegen de Joden opgeruid. Zonder eenigen grond werd de jonge Israëliet voor den schrijver van dien brief gehouden. Op den avond van den 8 Mei begon het treurlooneel met het ver brijzelen der vensterglazen hij twee Israëliten. Den volgenden avond zag men de straten met menscben gevuld en hoorde men voor dn huizen der Joden het geschreeuw door meer dan 50 kinderen van <l hepp hejipJoden verrek' Het luiden van de bidklok om 9 ure, scheen het feeken van den aanval te zijn. Het huis van den vader des jongen proseliets werd hel eerst aangevallen de glazen verbrij zeld en de vensterluiken vernield. Van minuut tot minuut nam do ijver of de woede der vernielers toe die al de woningen der Is- raëlilen een bezoek gaven. Deuren en winkels werden met bijlen aan stuk gphouwen de glazen verbrijzeld winkelgoederen en meu belen vernield bedden opengesneden en uitgeschud. Het wilde vreugdegeschreeuw der alles vernielende bende die zeker den Hemer met deze vervolging meende te verdienen werd door het gejammer der Israëlieten afgewisseld welke hun Teven nfet meer zeker waren en naar alle kanten de vlugt namen. Den volgenden morgen werden in de huizen van vele Joden sleenen van 20 ponden gevonden waar mede men gebombardeerd had. Ten gevolge van deze gebeurtenis hebben de Joden hunne vrouwen en kinderen naar elders gezonden deels omdat de huizen onbewoonbaar zijn deels omdat zij meerdere gewelddadigheden vreezen. Het is vreemd en onverklaarbaar dat ge durende die plundering geene policie-beamhten tegenwoordig waren om het volk (ot rust aan te manen. Eerst toen niets meer te ver nieten was verschenen twee leden van den magistraat bij welker verschijning de menigte dan ook aftrok. (Gesecke is een stadje aan ér Weffce met 1 gymnasium een vrouwenklooster en 2600 inwoners Aangemoedigd door bet straffeloos vermeten der buizen te Gesecke Werden in den nacht van den 10 op den 11 Mei ook de woningen der Israëlieten in het dorp Slormede een half uur van daar gelegen door eene bende hebbende een tamboer aan het hoofd aangevallen en verwoest. De winkels werden opengebroken de geheele voorraad van manufacturen werd vernield of gestolen. Zoude men kunnen gelooven dat dergelijke gruwelen welke slechts in de ruwe en don kere lijden van de middeleeuwen te huis behooren nog in de 191" eeuw, in 1844, bedreven worden? Den 19 dezer sloeg op den Theems een zeilschuitje om waarin Zich 13 jonge lieden tot een lusttogtje bevonden. Onder hen bevon den zich ook 2 jonge meisjes waarvan de eene een klein kind op den schoot hield. De oorzaak van dit ongeval Was dat de het roer besturende jongman niet gezorgd had buiten de zuiging van het water te blijven welke door eene stoomboot werd veroorzaakt. Een enkel dezer onvoorzigligen heeft zich met zwemmen kunnen redden de overigen zijn allen omgekomen. Den Volgenden morgen zijn nog slechts 5 lijken uit den stroom opgeviseht. Blijkens de laatstelijk ontvangene berigten uit Noord-Amerika beeft den 23 April in de kamer der vertegenwoordigers van de Vereenigde- Stalen weder eene vechtpartij plaats gehad. Bij de beraadslaging over het tarief der inkomende regten is lüsschen de heeren White en Ralhbun eene woordenwisseling onlslaanwelke spoedig zoo hoog liep, dat de eerstgenoemde den laatsten aanvloog, en zij te zameti handgemeen geraakten. Terwijl zij al worstelende elkander slagen toehrngten zijn een aantal andere leden toegeschotenwelke de vechtenden gescheiden hebben.- Later hebben Zij in de vergadering, onder het gejuich der overige leden zich met elkander verzoend. Dien zelfden dag heeft een persoon, welke ontevreden was omdat het gouvernement hem zeker aanzoek had geweigerd met een pistool geschoten op den heer M'Causlinafgevaardigde van Ohio, op het oogenhlik dat deze het kapitool binnentrad. Het schot heeft den heer M'Causlin gemist maar eenen ambtenaar die zich in de na bijheid bevondin den schouder getroffen. De moordenaar is terstond gevat. ZfERIKZEE den 25 Mei. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer is benoemd tot gezworen van den polder Ooster- en Sif- Jansland M. de Weeze in plaats van C. Klinkeoverleden. Eeetijdingeiié BROUWERSHAVENden 27 Mei. Binnengekomen Stad Dordrecht, kapt. J. van Nassau, van Proholingo Elizabeth, kapt. E. van Themes, van Liverpool Norm kapt. N. J. 'Bradhering van Marseille, alle naar Dordrecht, Vulcan, kapt. D. Martin, van Glasgow, en Good Jlope, kapt. W. Trenoüth, van Cardiff, heide naar Rotterdam; en uitgezeild-: Sara Lydiakapt. B. van der Tak, naar Rotterdam laatst van Batavia. 192sC' KONINKLIJKE NEDERLANDSGHE LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Een en dertigste Lijst. N.' 3264 f 1000 Drie en dertigste en laatste Lijst. 20466 - 1Ö00 N.° 16231 f 1000 Twee en dertigste Lijst. en prem. -25,000 17441 f 1000 20163 - 70 17690 - 1000 en prem. - 5000 11525 - 1000 Advertentiën Getrouwd MlDDELBÓRG den 24 Mei 1844. A. CALAND Hoofd-Ingenieur van 's Rijks Waterstaat. en Jonkvrouwe A. E. SCHORER. Ter voldoening aan art. 864 Welb. van Kooph. wordt aan belanghebbenden kennis gegeven., dat de rangschikking, opgemaakt in den faiiliten Boedel van A. G. FRANKE met do bewijzen heden Ier Griffie der Arr. Regthnnk is nedergefegd om aldaar gedurende 14 dagen te verblijventér inzage van een ieder. Curator M.' W. H. KROEF. Bij den ondergelcekenden is Van nu af cn voortaan de ge- tegenheid geopeird voor de Houders van OBL1GAT1EN RUSLAND 5 Pc.® bij HoFe öm, tegen betaling eener ge ringe som als premie zich te waarborgen tegen de schade van uil loting hunner nummers. Men ver voege zich om nader onderrigt ten zijnen Kantore en met juiste opgave der nummers van de Obligation 1793 en 1816-, vóór 15 Junij, en van de Obligaliën 1828 en 1829, vóór 15 Augustus. H. W. LE SAGE tEN BROEK Makelaar. De Notaris D. Q. .de JONGE van der HALEN zal, tfo verzoeke van JAN HENDUIKSÈ Pz. op den 30 en 31 Mei 1844 tefkervs des vonrmtifdags ten 10 ure aan te vangen op de Sint-Anthonij'sdam Ie Zierikzee. publiek presenteren te verkoopen Een aanzienlijke partij; RIJTUIGEN, RÓUW-, MELKGEREED- SCHAPPEN MEUBELEN WINKELGEREEDSCHAPPEN en AF BRAAK alles breeder hij biljetten genoemd. Zijnde gemelden verkoop vroeger tegen hel begin der maand Juni} geannonceerd. TE ZfERIKZEE BIJ DE WED, A. DE VOS EN 7.00N, STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2