Zeetijdingen. Advertentiën. Dezer dagen heeft het groote, rijk uitgeruste schip de Hanseat, bestemd tot de rohben- en walvischvangst in de Zuid-Zee, de haven van Hamburg verlaten. Hetzelve heeft een duitschen en amerikaan- schen kapitein en behalve de duilsche bemanning 9 amerikaansche zeelieden aan boord. Het was de moeite waard de inwendige inrig- ting van dit vaartuig de verbazende vaten in het ruim de reusach tige ijzeren ketels tot het bereiden der traan en de harpoenen-kamer met derzelver doodelijke instrumenten te zien. De geheele uitrusting kost ruim 75,000 m. b. Er is dezer dagen een aantal landverhuizers varf den Moeseldie voornemens waren zich naar Amerika in Ie schepen van Rotterdam teruggekeerd, daar zij, weinig lijds vóór hun vertrek, aldaar ontmoet hebben onderscheidene üuilschersdio sinds 1-1 jaren in Amerika gewoond niets dan armoede en ellende geleden hadden en nu naar het vaderland terugkeerden. Het berigt van deze lieden maakte zulk eenen diepen indruk op de nieuwe landverhuizers, dat zij óogenblik- kelijk hun voornemen lieten varen, en naar hunne oude woningen teruggekeerd zijn. De tentoonstelling van nijverheid te Parijs is den 1 dezer geopend j dit jaar zijn door 396-3 pesonen voorwerpen ingezonden en dus door 582 meer dan op de laalste tentoonstelling in 1839, waar het getal der in zenders 3381 bedroeg. Wanneer men alle galerijen, waar de voorwer pen ten toon zijn gesteld achtereen doorloopt, is dit eene lengte van 6000 ellen. De werktuigen voorden akkerbouw, die, uit hoofde van plaatsgebrek, buiten het gebouw hebben moeten blijven, zullen in twee overdekte gangen worden geplaatst. Sommige fransche dagbladen spreken van eene vreemdsoortige barbaarsche mode die sedert oenigen tijd vooral onder de vreemde lingen die Parijs bezoeken in zwang moet zijn. Een Franschman namelijk speculerende op den onverzadelijken kijklusl der menschen vooral de liefhebberij tot het bijwonen van teregtstellingen heeft in zeker huis op de kaai Valmi een schavotten eene guillotine opgerigt door middel van welke menschelijke figurenin het gewaad van veroordeelden den kop afgeslagen worden. Dagelijks geeft hij eenige voorstellingen van dien aard en altijd is de zaal stikvolhoewel de entré een louis d'or kost. Vooral moeten vele jonge élégante dames in het bijzonder engelsche en russische van deze vertooningen gebruik maken die dan het instrument naauwkeurig bezigtigen den bijl betasten enz. ilij deze gelegenheid wordt nog een ander voorbeeld van mensche lijke ruwheid verhaald voor welks echtheid de Constitution^ instaat. Voor eenigen tijd namelijk werd een moordenaar genaamd Poul- nian, te Parijs ter dood veroordeeld. Voor zijne tereglstelling verzocht hij om de gunst om nog eens met zijne beminde en eenen anderen insgelijks Ier dood veroordeelden moordenaar te mogen souperen en men meendehem dit verzoek niet te moeten afslaan. Er werd dapper gedronken en het gezelschap was zeer opgeruimd. Alleen Ducros (de andere moordenaar) was soms wat verstrooid en ontstemd zoodat Poulman hem eindelijk vroeg wat er toch aan scheelde «Ja, vriendje," zeide Ducres«ik kan de gedachte aan den laalsten nacht en het schavot maar niet verzetten." «Is het anders nietst' zeide Poulman; «als gij voelt dat u een zwak oogenblik bekruipt, spreek dan maar een woord en ik zal u aanstonds het plaizier doen van u het leven te benemen." Hij tastte bij deze woorden naar het mes en kon maar met moeite verhinderd worden zijnen makker dit blijk van vriendschap te geven. De javasche couranten tot den 30 December behelzen het votgende in dato Batavia den 22 dier maand «In den namiddag van den 18 dezer, omstreeks 2 ure, is in de negorij Tjianjour (Preanger Regentschappen) in eene tot de posterij aldaar bchoorende woning, brand ontstaan, ten gevolge waarvan de in de nabijheid gelegen herberg en verscheiden andere woningen en pakhuizen, ten getale van 254, in de asch zijn gelegd. Door eenen hev/gen wind werd het vuur in verschillende rigtingen uitgebreid, en heeft men eerst omstreeks 4'/, ure den brand meester kunnen wor den. Het blijkt niet dat bij dit ongeval menschen zijn omgekomen." Te Hong-Kong is eene ebineschc drukkerij opgerigtalwaar men «Je chinesche wijze van drukken volgt. De letters zijn in hout diep ingesneden; die holten worden met chinesche inkt opgevuld, en alsr- dan wordt het papier op het hout gelegd. Men strijkt vervolgens zacht met eenen borstel over het papier en krijgt alzoo eenen zeer naauwkeurigen afdruk. Die manier van drukken is overigens zeer zuinig. Europesche arbeiderste Hong-Kong gekomen om werk te zoe ken waren verbaasd te zien dat er geen middel was om de mede dinging tegen de inlanders uit te houden, zijnde het arbeidsloon bij zonder laag gesteld. GOES den 13 Mei. LI. vrijdag ontwaarde men te Wiihelmina- dorpdes avonds ruim 9 ure terwijl de meeste bewoners zich reeds Ier ruste hadden hegeven brand in de ten' jaro 1817 gebouwde meestoof Hollandgelegen aan den achterweg van het dorp cfigt bij de kerk. Binnen minder dan een half uur stond het grootste ge deelte van het gebouw, hetwelk van hout was, in ligtelaaije vlam, zoodat men de voorhanden zijnde en zoo spoedig mogelijk aangebragte bluschmiddeten aanwendde, om het sleenen gedeelte, de zoogenaamde heete stoof, te behouden. Daar het gelukte, om de brandende ge- bindten en balken waarmede het brandende gedeelte aan het stcenen gebouw verbonden wasnaar beneden te hafen slaagde men na groote inspanningom de vlam dre ook het overig gedeelte had aangetast, meester te worden waartoe twee spuiten, van hier dade lijk na het ontdekken van den brand derwaarts gezondenmede be hulpzaam waren. Ook van naburige gemeenten zijn later brand spuiten ter hnlpe gesneld. De oorzaak van bet ongeval is onbekend. De brand is ontstaan aan de weslzijde des gebouwshij den paardenstal, die sedert lang niet gebruikt was het gebouw was overigens nagenoeg ledig doch op de; zolder was een vrij groote voorraad turf. Ware zulk eeno ramp voorgevallen in het drukke van den teeltdan zou zulk een brand wel veel aanzienlijker schade hebben ten gevolge gehad- dan nu is aangebragt volgens informatie was het gebouw enz. voor brandschade verzekerd,. Geene andere gebouwen hebben leisel bekomen waartoe ook de regen welke na 5 weken droogte juist in dien avond vielzekerlijk heeft medegewerkt. ZIERIKZEE den 14 Mei. Heden is alhier binnengekomen het schooner hoekerschip Clasina Geerlruidakapt. R. S. Cranenburg van Liverpool met klipzout voor deze stad. Het barkschip Elisabeth en Johannakapt. M. van Yelthoven an Zierikzee naar Batavia is den 21 Maart gepraaid noorderbreedte en 20 graden westerlengte. op 3 graden BROUWERSHAVEN den 16 Mei. Binnengekomen Minerva, kapt. Rowfands van Liverpool naar Rotterdam; en uitgezeildNeór- lands Koning, kapt. C. Schoewertnaar Rotterdam laatst van Batavia. 192'" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Een en twintigste Lijst. Zeventiende N.° 1915 1000 Achttiende Lijst. 7788 f 1000 7182 - 1000 Negentiende Lijst. 20101 f 10,000 19310 - 1000 Twintigste Lijst. Geene. N.'11141 f 1000 14200 - 1000 Twee en twintigste Lijst. 20309 f 1500 10322 - 1500 1279 - 1000 12420 ....- 1000 129 - 1000 4494 1000 18788 1000 PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM, Woensdag den 15 Mei 1844, Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Nieuwe 3 pC.' Leening Handel-Maalschappij 4'/i Oost-Indien 5 Rusland, Hope en Comp. 5 n Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleveno 60"/n pC. ïoos/, 99 145 100'/,, 106'/ 22 104'/, 110 yt n Wordt onder zekere bepalingen ter overneming aange- boden, binnen de Stad Zierikzee, een hecht en sterk WOON- HUIS en ERVE, hebbende een bij- of zijgang, en drie nevens elkander staande PAKHUIZEN staande en gelegen aan de Havens en op het beste gedeelte der Stad waarin met goed succes ge durende het tijdvak van zeven en veertig jaren meer andere Trafijken en Handel in Steenkolen en. andere Brandstoffen is en op heden nog wordt gedreven. De voorhanden en in gebruik zijnde GEREED- SCHAPPEN tot den Steenkolenhandel kunnen er bij overgenomen warden. Tot informatie adressere men zich per franco brieven of persoonlijk bij den Eigenaar derzeive JAC.' van den BROEKE te Zierikzee. De Notaris J. de KATER, Nz.zal, op Dingsdag den 21 Mei 1844, des morgens 9 ure, op de Stulp het Rietbosch, onder EUemeet, veilen: 8000 Bossen DEKRfET. De Notaris M.r C. van der LEK de CLERCQ zatten verzoeke van den Heer H. P. SCHILLEMANS, op Don- derdag den 23 Mei aanstaande, des nademiddags ten 3 ure, in hel Logement van den Heer va» Oppen alhierpubliek veilen en verkoopen 18 Bunders 20 Roeden en 90 Ellen BOUW- en WEILANDEN liggende onder hel Poortambacht dezer Stad de nadere ligging vermelding der verpachting en verdceiing in perceelen zullen door de uit te gevene biljetten worden bekend gemaakt. Information te hekomen bij genoemden' Notaris. OPENBARE VERKOOP1NG. De Weduwe en Erfgenamen van wijlen CORNELIS JACOBSE FONTEINE zijn voornemens om op Woensdag den 29 Mer 1844 's namiddags ten 3 ure in de Herberg te Dreischorten overstaan van den Notaris J. P. van BORRENDAM publiek te veilen en te verkoopen eerst in perceefen en daarna in ééne massa Een WOONHUIS met anneve SCHUUR ERVE en TUIN groot 07 Roed. 70 Ellen staande en gelegen op het einde van de West- straat in het Dorp Dreischor, gemerkt n.° 26, kadaster sectie C, n." 149 en 150; alsmede nog 2 Bund. 84 Boed. 90 Elfen BOUW LAND, gelegen onder Dreischor in sectie C, n." 69 en in sectie D, n.° 10 bij aanplakbiljetten breeder omschreven. Informatiën zijn le bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris te Zierikzee, te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers'.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2