ZÏERÏRZEESCIIE COURANT» N:o 40. „VRIJDAG A 7 17 MEI. l&esturen cn Administration Bi ieuws l ij d inij e n A,'° T844o 4 HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏÉRTKZKE. Gezien (Ie kennisgeving van den heer Arróndissemonts-lJker alhier Van den 6 dezer maand n.° 132. Rrengen bij deze ter kennis van alle Ukpliglige In-en Opgezotenen Van deze Stad en het Poortambachldat in het locaal van hel voor malige Kazernegebouw, in de Manliüisslraal alhier, met den herijk van Haten en Gewigten zal worden aangevangen op Maandag den 13 tot en met Vrijdag dén 31 dezer maand, (mót uitzondering van zon en feestdagen,) des voormiddagS van 9 tot 12 en des namiddags van 3—5 Ure, waarbij de volgende orde Zal worden in acht 'genomen te weten: Des Maandags: de kóperen gewigten. Des Uingsdags: de ijzeren gewigten. Des Woensdags: de inhoudsmaten voor drooge warén, benevens de strijkol'S. Des Donderdags: alle maten én géWigt'en zonder onderscheid "welke 'de bewoners der landelijke gemeenten zullen aanbieden. Des Vrijdags: de inhoudsmaten voor vloeistoffen vooraf behooflijk Schoongemaakt en Des Zaturdags: de lengtematen en hel medicinaal, goud-en zilvergewigt. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoendö In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en Openbare administration die in dcrzclvor ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken vaii maten en gewigten bij (leze op het nadrukladijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich- zelven de gevolgen daarvan te wijten hebben; En opdat niemand hiérvan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Gouianl geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 8 Mei 1844; Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GTUVENBAGE den 15 Mei. Z. M. de koning js heden morgen ten 3 ure mei een extra spoortrein over Amsterdam en Utrecht ha;>r het Löo Vertrokken Zijne exo. de minister van financiën heeft dezer dagen vastge steld eenc 193sle koninklijke nederlaridsclie loterij, welke zal bestaan uit 23,500 loten, 11,750 prijzen en 53 premiën. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen op den 1 Ju lij. Ten gevolge van hij de regering ingekomen vertoogen wegens het nadeel hetwelk aan den nederlandsohen boekhandel wordt torge- bragt» door het nadrukken buiten 's lands en voornamelijk in België, van werken j van welke in dit rijk kopij regt wordt bezeten, en door het invoeren"verspreiden en verknopen hier te lande van die nage drukte werken hebben de ministers van hinnenlaridsche zaken van justitie ad interim, en van financiën, in verband met de deswege reeds van regerihgswegc genomen maatregelen een ieder die kennis rnogt bëkomen van hét nadrukken huilen 's lahds van een werk, waarvan hier te lande ko'pijregt Wordt bezeten openlijk tiilgenoodigd om daarvan opgave te doen aan de departementen van justitie én Van financiën ten einde die départementen bepaaldelijk op zoodanig werk de recherches zouden kunnen doen rigten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BER1GTEN. Don 13 dezer is ven Harderwijk te water, haar het Nieuwe Diep Vertrokken een detachement troepen, zamengesteld uit 140 onder-offi cieren en verdere manschappen om bij aankomst aldaar over te gaan aari boord van hel schip Lvcipara's, naar Óosl-lndie bestemd. In liet begin van Junij zal een nederlandsch smaldeel Onder bevel van Z. K. II. prins Hendrik, eeno reis ïiaar do Middeliandsche-Zee ondernemen. De voor- en achtergevel van 's konings paleiste Amsterdam zal met gas verlicht worden. Córnciis Ernst verklaart in de Jtotlerd. Cour. (ten einde vervolgingen voor te komen)dat hij finale onwaarheid gezegd On Verspreid heelt: beter kan rneri zichzelvcn niet tegenspreken. De gemeenteraad van Zeijst heeft den 6 dezer besloten, de in die gemeente jaarlijks plaats hebbende kermis af te schaffeh. To 's Hertogenbosch Is Salomon Meijer llamei, ocik genaamd Alexander Joseph, oud 73 jaren tor zake van geldsn'öeijerij ter dood veroordeeld. Het Lon- (Jenscjie Zendelingsgenootschap beeft een schip van 280 ton gekocht niet oogmerk om te dienen tot bet overvoeren van zendelingen naar afgelegen koloniën. De John Williams, die door het genootschap is aangekocht zal in de aanstaande maand met eenc lading van die vrome munsctlen naar de eilanden der Stille Zuid-Zee onder zeil gaan. De einduit spraak in de zaak van den heer O'Connell en de zijnen is tot de volgende assises uitgesteld. Kapitein A. Pronk, voerende het barkschip de Hooponlangs van zijne reis naar Java te Rotterdam geretourneerd rap porteertdat hij op zijne lehuisreis, den 6 April II. op 38 graden 32 minuten noorderbreedte en 33 graden 16 minuten westerlengte, op eene kabellengte afstands, heeft gezien eene klip, waarvan verscheiden punt- aehti'ge rotsen boven water uitstaken. Naar men verneemt, heeft zich (ie'ie 's Dage in hechtenis bevindende Jodocus 'loose op nieuw schuldig gemaakt aan verzet tegen hen die over hem gesteld zijn. Een bewaarder uit het huis van verzekering hein tot orde vermanendeheeft lioose zich 'niet ontzien denzelve aan te vallen en slagen toe te brengen welke echter door spoedig tocgebragle. hulp van geen ernstig gevolg zijn geweest. Baron Rothschild heeft zijn bijdrage van f 250:000 tot den bouw eenér nieuwe synagoge te Frankfort teruggenomen, dewijl de voorwaarde, onder welke hij zijne bijdrage deed, dat, namelijk, de keus van een' nieuwen rabbijn afhankelijk zoude zijn van de toestemming en goedkeu ring des tegenwoordigen rabbijns, niet is vervuld geworden. Den 7 dezer bragt de nederlartdsche stoomboot een groot aantal zeer onge wone passagiers te 'Coblenz aan, namelijk 192 stuks jaglhonden van schooli engelsch ras. Deze dieren zijn de eigendom van een' hongaar- 'schen magnaat en worden naar Hongarije getransporteerd onder geleide van eenige bedienden in liverei. Deze hoeren honden verheugen zich Wat ligchnmeiijke verpleging betreftin veel beter lot dan menige «heeren der schepping." Te Canton is den 24 October 11. in de voorstad eene Verschrikkelijke brand uitgebarsten welke na 40 uren gewoed te heb ben ruim 1500 buizen verwoest heeft. Van den Helder schrijft men dat de kanonneerbooten n." 08 en 79 van daar onverwijld Waren ver trokken haar de omstreken van Kolhórn oh Wieringerwaardnabij de Zuider-Zee, ten einde de weerspannige werklieden die reeds door eeu detachement van meer dan 300 man infanterie en 30 man kavallerie in de keeleti omsingeld waren ook van de zeezijde te bedwingen. (Zoo als bereids in ons vorig nummer is gezegd is de orde aldaar weder her steld. De Staal van beleg in Spanje is opgeheven. De cholera is te Bombay uilgebroken. In den lijd van 14 dagen waren 140 rnensohen aan die ziekte bezweken. Men verneemt van Scheveningeri dat de zoogenaamde daaldie het eten van garnalen meermalen in het voorjaar en hu weilci' dit jaarschadelijk Voor de gezondheid heeft gemaakt zich sedert rehigen tijd niet meer op de kust vertoont, en men dus vooron derstellen moet, dat de garnalen thans weder zonder gevaar genuttigd kunnen worden. De uitvoer van voortbrengselen van den landbouw van de. fransche kust naar Engeland begint zeer af te nemen. Die van cijereh onder anderen welke in 1841 nog meer dan 7 milliöenen kilo's bedroeg, is in 1843 lot 5 milliöenen verminderd. Men schrijft dit toe pan de vermeerdering der stoomvaart lusscheri Engeland Ierland en Noord-Amerika. Uil Syrië verneemt men, dat bijna eene gansche ge meente van niet geünieerde Grieken die uit ruim honderd huisgezinnen bestaat op eenmaal tot hel I'roteslantismus is overgegaan en wel ten gevolge der bemoeiingen van noord-amerikaansche zendelingen. In de stad Fiers is in de kerk een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Gedu rende den dienst werd een gekraak gehoord. Zich verbeeldende dat het gebouw zou instorten is de menigte in schrikkelijke verwarring uit de kerk gestormd hetgeen aan omstreeks 20 menschen het leven heeft gé- kost, terwijl erri veel grooter getal is gekwetst geraakt. Ondef de om gekomenen Ireeft men eene ongelukkige moeder gevonden die zich in zwatigereh toestand bevond. Sedert 2 a 3 weken worden ruim 200 schepen uit [ndie China en andere havens huiswaarts keerehdedoor tegenwind in het Kanaal opgehouden. Eenigen tijd geleden opperde de Arnhemsche Courant het plan, om eene eerezuil te stichten vöor de vijf en twintig leden van de tweede kamer der staten-generaalwelke legen de leening- en belastingwet van den 0 Maart jl. gestemd hebben. In haar nummer van den 11 dezer doet zij opgave van de bij haar tol dat doel ontvangen inschrij vingen en bijdragen waaruit blijkt dal toen bereids elf verschillende personen gezamenlijk eene som van f 105,471/, hadden bijeengehragt. Van eenige toegezegde bijdragen uit Deventer zal gemelde courant later opgave doen. Omtrent de plaats waar de eerezuil moet worden opgerigt en den persoon van den directeur zijn de gevoelens der inschrijvers nog zeer uilcenloopende. Uit Noord-Braliand wordt het volgende gemeld: n Een ongeluk, hetwelk op den 6 dezer maand onder de gemeente Baardwijk plaats had heeft op nieuw aangetoond hoezeer hij de volksmenigte het vooroordeel ingeworteld isdat men het lijk eens drenkelings niet uit bet water vermag op te halen, vóór dat «het geregt" zoo als men zich uitdrukt, helz.elve gezien heeft. Naauwelijks was de heer kan- touregter te Waalwijk van het ongeval verwittigd of z. e. a. spoedde zich onmiddelijk met twee deskundigen naar Baardwijk; doch het kon uil hoofde van den afstond niet anders of daarmede moest een groot uur verloopenen nu liet men het lijk van C. D. G., tot na de aankomst van den magistraat lot aan het hoofd in hel water liggen Veel is er reedsgeschreven om die volksverblindheid te doen ophou den, en nog schijnt er niet genoeg gedaan te wezen. Zoowel de geestelijke herders als de burgemeesters behoorden den ingezetenen van dit dwaalbegrip door periodiek herhaalde vermaningen terug td brengen want dc Hemel weet hoe vele slagtoffers hetzelve leeds gemaakt heeft en nog dagelijks maakt."

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1