Den 8. Op den 3 en 4 dezer maand is voor het provinciaal gereglshof alhier behandeld de zaak ten laste van Hendrika van Beynom, weduwe Kuhve en Martina Nooteboom weduwe Bezemer beide werksters te Vlissingen welke naar de openbare teregtzitting verwezen waren als beschuldigd jan zich in den avond van den 13 November des laalstvorigen jaars te Vlissingen te hebben schuldig gemaakt aan de misdaad van moedwilligen doodslaggepleegd op Maria Pleune, weduwe Doensewinkelierster aldaar. Nadat in de zitting van den 3 de voorlezing van onderscheidene stukken alsmede liet hooren van een aantal getuigen en deskundigen en het ondervragen der beschuldigden bad plaat» gehad zijn ten volgenden dage de pleidooijen in deze in meer dan een opzjgt be langrijke zaak gehouden en tot in den avond voortgezet. De beschuldiging is door den heer advocaat-generaal legen de beide beschuldigden krachtig volgehouden, en ten slotte door zijn ed. groot achtbare gerequireerd schuldig verklaringen veroordeeling van dezelve tot <le straf van het zioaaijen van het zwaard over het hpofd, en een confinement van niet minder dan vijf en niet meer dan twintig jaren in een tuchthuis; terwijl de raadslieden der beide beschuldigden, in zeer uitgewerkte pleidooijen hebben getracht aan te toonen dat noch de misdaad noch in allen gevalle de schuld der beschuldigden aan dezelve bewezen was en op grond daarvan tot vrijspraak van de beschuldigden geconcludeerd waarna bet bof de uitspraak heeft bepaald op gisteren namiddag ten 2 ure en alstoeo beslistdat er geen bewijs bestond dat er in dezen een moedwillige doodslag zoude gepleegd zijn doch dat. de als bewezen aangenomene daadzaken be hoorden te worden gequalificeprd als het wanbedrijf van onwilligen manslag door onvoorzigligheid begaan; mitsdien do beide beschuldig den van de hun ten laste gelegde misdaad vrijgesprokenvoorts de eerste beschuldigde Hendrika van Beynom schuldig verklaard aan bet wanbedrijf van onwilligen manslag door onvoorzigligheid gepleegd, en te dier zake veroordeeld lot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren en in eene geldboete van 2a, alsmede in de kosten der procedure, doch de tweede beschuldigde Martina Noote boom van dit wanbedrijf almede vrijgesproken, en bare dadelijke in vrijheidstelling bevolen. BROUWERSHAVEN den 6 Mei. Naar men verneemt is de deelneming in de alhier over twee jaren opgerigte Onderlinge Waar borg-Vereeniging van Arbeiders in bet afgeloopen jaar minder gunstig geweest dan in bet voorgaande, als hebbende daarin in 1843 negen tien en dus elf arbeiders minder dan in 1842 deelgenomen door welken iri bet fonds is ingehragt eene som van /'121,8a, terwijl aan dezelve in den afgeloopen winter f 134,54 is terugbetaald. Deze verminderde deelneming moet voornamelijk daaraan worden toegeschreven, dat enkele landbouwers, en daaronder dezulken die een groot bedrijf uitoefenen ofschoon vroeger met dezen nuttigen maatregel ingenomen zoowel hunne toelagen aan bel fonds hebben opgezegd als zich onttrokken hebben om de inlagen voor het fonds bij hunne arbeiders in te houden. Men moet dit voornamelijk in hel belang dier arbeiders zelve hoogstens betreuren want zoo als het in den aard der zaak ligt wanneer deze personen zelve hunne inlagen hij den .thesaurier be zorgen moeten is die deelneming veel gebrekkiger en blijft ter oorzake van den onverstandiger! tegenstand tegen zulke nuttige instel lingen zeer dikwijls achter biervan is bel dadelijk gevolg dat voor zulke arbeiders niets of zeer weinig bespaard wordt voor de behoeften van den winter en bij den minsten onspoed de reeds zoo gedrukte armen-kassen moeten worden aangesproken terwijl dit nalaten om door inhouding de deelneming der arbeiders te helpen voltallig maken voor deze lieden zelve nog dit noodlottig gevolg heeftdat zij nu ook verstoken worden van de voordeelen anderzins aan de deelne ming in deze waarborg-vereeniging verbonden: want «na 5 jaren geregelde deelneming krijgen zij volgens het bier bestaande reglement aanspraak om uit bet fonds wekelijksche ondersteuning te ontvangen als het hoofd des huisgezins door ziekte inogt belet worden te werken terwijl 10 jaren van zoodanige deelneming regl geven, om in den ouden dag, als de staat van het fonds bet toelaat, eene jaarlijksche ondersteuning te bekomen gezwegen nog van het voorregt dat bun, bij eene eenigzins voldoende deelneming hier ter stede te beurt valt om hunne kinderen kosteloos onderwijs to doen genieten." Wie zoude niet gaarne zich de geringe moeite willen getroosten óm zijne arbeiders in de deelneming in dit nuttige fonds behulpzaam le zijn en hen in hun waarachtig belang deze weinig bezwarende voorwaarde willen opleggen wanneer daaraan gevolgen verbonden zijn ais hiervoren zijn opgegeven die door de arbeiders zelve welligt nóg niet gewaardeerd worden maar die men verwachten moest dat door verstandige en anderzins achtenswaardige landbouwers duurzaam moesten worden voorgestaan en begunstigd I Men mag zich daarom verheugen dat er nog dezulken overblijven die zulk eene nuttige zaak gaarne blijven ondersteunen en hartelijk wenschen in hel belang der ingezetenen dezer stad wier voornaam ste bron van beslaan in den landbouw gelegen is en waar hel dus gansch niet onverschillig is of er iets kan worden gedaan om het lot der ve|darbeiders te verbeteren dat er meer medeworking en hulp moge worden ondervonden bij onze voorname landbouwers die daaraan zooveel zouden kunnen toebrengen, Wat betreft de in de naburige gemeente Bommenede en Bloois mede kortelings opgerigte Onderlinge Waarborg-Vereeniging ten dien aanzien verneemt men met genoegen dat over bet afgeloopen jaar de deelneming aldaar gunstiger geweest is dan in het voorgaande zijnde aldaar door 20 deelnemers in bet fonds ingehragt 129,987. en in den afgeloopen winter teruggegeven f 143,08, zijnde bijna f 40 rneer dan in den vorigen winter. Er zijn in deze gemeente landbouwers waar de vaste gewoonte is aangenomen dat bij hen geen veldarbeid verrigt wordt, dan onder voorwaarde, dat de arbeiders genoegen nemen dat zij deelnemers worden van de waarborg-vereeniging en dat ten hunnen behoeve voor dat fonds worde ingehouden eene beschikking welke wel verdiende algemeen te worden ingevoerd en niet nalaten kan voor het welzijn van do huisgezinnen dier arbei ders de gunstigste uitkomst op te leveren. Het gaal met deze instelling zoo als met vele goede inrigtingen bet geval is en ook de aard der zaak medebrengt de groote hoop is er niet gunstig voor gestemd maar er zijn er die dezelve op prijs stellen en zoowel om dezer wille als om de deugdelijkheid der zaak behoord men niet te spoedig ontmoedigd te worden en San men niet zonder grond verwachten dat dezelve in vervolg van lijd gunstiger zal beoordeeld worden en beter slagen zal. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 8 Mei 1844. Nederlanden, 21/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat it/, p<] Nieuwe 3 pG.' Lecping Handel-Maatscbappij 41/, Oost-lndiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. Negot. Metaliek 5 gebleven, 60"/,. pC. loo5/» OS'/s 75»/, 1467, 100"/,. 227, M1DDENPR1JZEN van de volgen van den 9 De Ned. Mudde. de ARTIKELEN te ZlflRIKZEE, Mei 1844. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18"/t» f 8,00 a 8,50 Graauwe Erwten f 0,00 a 0,00 N. dito 1843. - 6,pö ii 7,70 Groene dito - 0,00 a 0,00 Zomer-dilo - 7,00a 8,00 Gele dito - 0,00 a o]o() Ordinaire dito - 5,00 a 6,00 Koolzaad - 0,00 a 0,00 Rogge 1843 - 5,00 a 5,25 Zaai-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Winter-Gerst - 4,00a 4,30 Slag-Lijnzaad - 3,00a 7,00 Zomer-dito - 4,00 a 4,25 Raap-Olie te Zierikzee, f i\ ,00p. v. Haver 2,00 a 2,20 Patent-Olie -44,00 Panrdeboonen - 3,40 a 3,90 Lijn-Olie - 38,00 Witte dito - 3,00 a 6,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. 'Bruine dito - 3,00 a 7,00 Lijnkoeken -00,00 yS dvertentiën Heden beviel van eene welgeschapene Docuteh D. BEVE- LANDER geliefde Echtgenoot van Zierikzee den 8 Mei 1844. D. van der MAAS, Jz. Degene welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de onder bet voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen HELENA de JONGE Weduwe Cornelis M.aniis van der Jaut worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen, voor 1." Junij aanslaande, ten Kantore van den Notaris M.' J. J. ERMER1NS. Er zijn van het Certificaat 5 pC.' Oost-Indiscbc Losrenten N." 52573 abusivelijk in betaling uitgegeven twee COU PONS, verschijnende 1 October 1846 en 1 April 1847; de Houders van dezelve worden verzocht deze bij de Uitgevers dezer Courant,, tegen terugontvangst van het daarvoor uitbetaalde bedrag ten spoe- digslen terug te geven. De Schoenmaker W. de BRAAL maakt aan zijne beguft- sligers bekend dat hij is verhuisd en thans woont over de Brouwerij, wijk C, n.° 130; hij verzoekt bij voortduring ieders gunst en belooft eene goede bediening. MANUFACTUREN en MODE-AR TIKELEN. HoogstraatG 87 Rotterdam. VeemarktstraatD 138 en 139, Groote Markt, J 13, Breda. Middelburg. Neem de vrijheid U Weled. hiermede kennis te geven gearriveerd te zijn met een extra inooije geheel nieuwe Sortering ZOMERSTOF FEN. In het Logement van den Heer J. Swarts uitgepakt zijnde, is mijn verblijf bepaalt van 10 tot 18 dezer. Het hoofdzakelijke U Weled. aan te biedene, zal bestaan in eene brillante Collectie der nieuwste Patronen van JacconetsSylphides, Crêpe Chevreux Mousseline de Laines Bareges Balzorines en ook nieuwe Zwitsersche Katoenen en in de Zijden Sloffen zooals Gros de Naples Moirées Rayé Broché, et Faconné, Foulardines en meerdere Artikelen van smaak ook de elegantste en modernste Shawls, zooweb in Zijde Thibet, Tapis en Indoux Ecbarpes Parasols, Parapluien Ridiculs Zijde en half Zijde Foulards. Mij vleijende met U Ed.' bezoek vereerd te zullen worden heb ik de eer te zijn U Weled, Dw. Dienaar W. MORLEIJ. TE KOOP bij A. DARTIG te Haamstede, zware Elzen MUTSAARD, tegen kontant geld voor f 5,20 het 100, vrij op de wagen. O!' EN BARE VERKOOP1NG op Woensdag den 15 Mei 1844 des voormjddags ten half 12 ure op de Nieuwe Haven, bij bet Bolwerk, te Zierikzee, van Ijiken PLANKEN Bal ken, Palen, Kromhouten en ander Scheeps-Afbraak alles zeer bruik baar voor mestputheiningen bescboeijingen slag- en bodemplanken, en andere einden. De Notaris J. de KATER Nz. zal qp Dingsdag den 2i Mei 1844, des morgens 9 ure, op de Stulp hel Bielbosch onder Ellemeet, veilen: 8000 Bossen DEKRIET. De Notaris M.' J. J. ERMÈRINS zal ten verzoeke van den Heer C- van den THOORNqq. op Dingsdag den 4 Junij 1844, 's namiddags ten 2 ure, te Schuddebcurspresenteren te verkoopen Eene STOLP bestaande in Woonhuis Schuur en gevolgen, staande aan de Verseputsche Weg, onder Kerkucrve kadaster sectie C, n.° 122, thans bewoond door Stoffel Foniise; alsmede 13 Bunders 97 Roeden 70 Ellen KOORN- en WEILAND, in onderscheidene perceelen gelegen onder lierkwervekadaster sec tie B n.° 159 sectie C n." 119 tot 129 en sectie K n." 56 en 57 bij plakbiljetten breeder omschreven. Zullende op Vrijdag den 17 Mei 1814, 's morgens ten 9 ure, op voorzeide Stolp door genoemde Notaris worden verkocht 7 stuks extra baatgevende M ELKKOEU EN 1 Kalfdragende Vaars 1 Vare Koe, 3 tweejarige Vaarzen, 1 Jaarling, 1 Kalf, 1 Kaarnhond 1 DRIE LINGWAGEN 1 Huifwagen op vaste assen eene groote MEST PUT waar geen Belt is uitgehouden en hetgeen verder zal worden geveild. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris, te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon, stadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2