38. ZIEMKZEÈSCHE WpL VRIJDAG WA G Ij ii A M Tè 10 MEI. Besturen en A dm in is tralie tu Nieuwslij dingen-. /7^j HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7JEHIKZEE. Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissemenls-fJker alhier van den 6 dezer maand n.° 132. Brengen hij deze ter kennis van alle iJkpligtige In-en Opgezetenen van deze Stad en het Poortambacht dat in het locaal van het voor malige Kazernegebouwin de Manhuisstraaï alhier, met den herijk van Malen en Gcwiglen zal worden aangevangen op Maandag den 13 tot en met Vrijdag den 31 dezer maand, (met uitzondering van zon en feestdagen des voormiddags van 9 tót 12 en (fes namiddags van 35 urewaarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te welen Des Maandagsdé koperen gcwiglen. Des Dingsdags: de ijzeren gewigten. Des Woensdagsde inhoudsmaten voor drooge warén, benevens dé strijkels. Des Donderdagsalle maten en gewigten, zonder onderscheid, Welke de bewoners der landelijke gemeenten zullen aanbieden. Des Vrijdags: de inhoudsmaten voor vloeistoffen vooraf behoorlijk schoongemaakt en Des Zalurdagsde lengtematen en het medicinaal, goud-en zil verge wigh Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgeze tenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en 'openbare administration die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten Dij deze op hel badrukkelijkst aangemaand om den openges.têhlen termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich- zelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze wórden afgekon digd én in do Stads Courant geplaatst. Gedaan Leh Raadhuize der Stad Zierikz'eeden 8 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J P. KROEP. BÉKEND M A K1 N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEHIKZEE. Gezien het besluit van H. G. A. de beeren Gedeputeerde Stalen dezer Provincie van den 19 April jl. n.° 8 Provihciaalblad n.°55,j tót mededeeling van dé opgave der goedgekeurde Springstieren in deze Provincie. Brengco door deze Ier kennis van dé daarbij belanghebbende Veehouders Dat voor deze Stad en het Poortambachl zijn gekeurd de driejarige zwartbonte en twee -én-een - ha Ifja rige vaalbonte Springstieren van Wil lem van Westen, beide zeer goed, benevens de tweejarige vaalbóntè Springslier Van M. A. Bakk.fr, goed bevonden. Wordende de Veehouders hij vernieuwing opgewekt örri tot het dóen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken van die Stieren, welke hij dé keuring bevonden zijn boven anderen uit té munten als middel om het ruiiderras stéeds te Verbeteren. Zièrikzeëden 8 Mei 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt, Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEP. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 Mei. Z. M. de koning is heden mor gen van hoogstdeszelfs togt naar Tilburg in deze residentie teruggekeerd. Onderscheiden leden van het koninklijk gezin hebben heden morgen bereids de kermis bezocht en in eenige kramen aankoopen gedaan. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat over eenkomstig de daarvan gedane aankondiging dén 4 dezer ten over staan van eene commissie uit de algemeenc rekenkamerin het open baarin het locaal van het ministerie van financiën te 's Graverihage heeft plaats gehad, de uitlotingtér aflossing van een getal van veertien duizend drie honderd losrenten, ten laste van 's rijks ovérzee- sche bezittingen rentende vijf ten honderd. Dé Staats-Courant van maandag deelt de uilgetrokken nominers medé. Deze uilgelotene losrenten zijn alzoo volgens art. 4 en 6 van 's konings besluit Van den 23 April 1814 [Staatsblad n.° 24 losbaar met aanzuivering van de verloopene renlc, op den 1 Junij aahslaande öf vroegerten kantore van den agent van het ministerie van finan ciën te Amsterdam, zullende geene verdere renten op de uitgelotene stukken worden betaald. De uitgelotene losrenten blijven niette min geschikt tot gebruik hij de stortingen in losrenten Voor of op den 15 Mei aanstaande to doen voor de deelneming in de negotialie tot plaatsing van 4 percenls-ohligatië'n volgens Z.r M.s besluit vat) den 13 April 1844 [Staatsblad n.° 23). Bij de Commissie ter voorziening in dé behoefte Van de door den feilen brand te Aalsmeer noodlijdende personen is onder ando ren eene gift van II. M. de koningin ontvangen, gróót f 200. Men wil dat het legaatdat, zoo als bereids is gemeld, door wijlen 'Z. M. koning Willem Frederik aan de algemeene armen dezer stad bij uitersten wil geschonken isde aanzienlijke som van eerie tonne gouds zou bedragen behalve een bijzonder legaat aan de Ge reformeerde diaconie. Jl. woensdag morgen ten ruim 5 ure ontdekte men brand in dè timmer-werkplaats op de landswerf te Amsterdam waardoor deze al spoedig met een klein gedeelte der smederij eene prooi der vlammen werd. Een oogenblik was men zeer bevreesd voor het op stapel slaande in aanbouw zijnde fregat de Lek, waaraan het vuur zich had medege deeld maar ook dit is behouden en er met eenige hlakering aan dert spiegel eb gedeeltelijke verbranding vnn den kapJ afgekomen. De oor zaak van dén brand is tot dusverre onbekend. Door do versneld'e gemeenschap was het be'rigt spoedig in Haarlem eb 's G ra ven ha ge ontvangen ten gevolge waarvan de gouverneur reeds ten half 10 en z. exc. de minister van marine met zijnen adjudant omstreeks 2 ure aan de werf aankwamen. Later is ook 's konings adjudant do heet van Kurnebeek aangekomen. Laatstleden zaturdag heeft in de Israëlitische kerk te Breda een ongeluk plaatsgehad, hetwelk de schromelijksle gevolgen had kunnen hébben. In dén vóllen 'ochtenddienst, circa 81/? ure, hoorde men eensklaps een donderend gekraak en in hetzelfde oogenblik Slorllé hét grootste gedeelte van het plafond in scheurde in zijnen val 2 koperen lichtkroonen van de ijzeren stangen af, die r.u gebroken en met gróót geraas nederVielen. Zware onheilen heeft men gelukkig niét te betreuren gehad. Alleen hebben sommigen der aan wezenden eenige ligte kwetsuren bekomen. Ook is eenige schade aan kerkmeu- hélen boeken en bijzonder aan de kleederen der aanwezigen veroor zaakt. De verwarring in het eerste oogenblik, door de gedachte ont slaan, dat hét gebouw zelf begon in te storten was zoo ontzettend dat aJJës in dolle drift en mei angslig geschreeuw naar de deur stormde, en alles wat slechts in den Weg stond omver liep, waar door eenige kinderen onder den voet geraakten én ligte kneuzingen bekomen hebben. Gelukkig zijn dé mees ten met den Schrik vrij ge komen. De kerkdienst bleef echter verstoord en daar ook het nog staande gedeelte van het plafond dreigt in le storten zijn op raad Van deskundigen alle bijeenkomsten in het kerkgebouw verboden j zoodal de kerkdienst vooreerst niet zal kunnen hervat worden. Uit Baardwijk (Noord-Braband) meldt men van den 4 dezer: «Na- dal gisteren nacht anderhalf huis in asch waren gelegd is er gisteren avond omstreeks 8 ure andermaal brand ontstaan ten gevolge van welke wederom 3 huizen geheel zijn vernield met nog een vierde dat in den brand van des morgens ruim half was behouden gewor den. Ziedaar nu tweemaal brand op één dag, en 5 huizen door de vlammen verleerd. Mén vermoedt, dal kwaadwilligheid een bar- baarsch genoegen schept in den rampspoed der gemeente. De naspo ringen der policie zullen niet nalaten op te hélderen of het waar is, dat zich hier eene misdaad vernieuwt, welke over eenige jaren in het naburige Sprang zoovéél onrust gehaard heeft.1' In ons vorig blad van den 7 Mei komt een hcrigl voor omtrent de maatschappij tegen het mishandelen van dieren te Leipzig; sedert lang hestaai er eene zoodanige te Muricheri .waarvan de léden steeds op alle ossen en paardenmarkten rohdkruisen om de mishandelde dieren zooveel mogelijk ie beschermen. Onlangs wilde een. slagter aldaar deze menschlievende ik wil zeggen dierlievende ijveraars bespotten en daar hel begon te regenen geleidde hij zijn pas ge kocht kalfde parapluie daarboven houdende naar zijnen wagen i tilde het er voorziglig in om het geen zeer lé doen en klom ver volgens zelve achter op den wagen. Daar zat hij nu met een gezigt i waarop de triumf te lezen was, over de bespotting die hij de daar zoogenoemde nnti-dierkwcllers vermeende le hebben aangedaan toen plotseling zijne ooren zeer verrast werden door hot geschreeuw van een paar dozijn straatjongens, welke luidkeels riepen: «kijk! kijk! het kleine kalf in dén wagen het groole kalf er achter op." De opriglérs der koninklijke bibliotheek te Koppenhagen hebben onlangs een reuzenwerk ten einde gebraglwaarmede 1l*/a jaar zijn verloopen het is de voltooijing van den Catalogus der drukwerkenin genoemd etablissement voorhanden, welker getal uit 403,322 boek doelen beslaatzonder de vlug- en tijdschriften mede te rekenen. Het handschrift der catalogus hetwelk 174 folianten beslaat is aan den koning aangeboden. Het gouvernement zal voor hare rekening hetzelve op eene doelmatige wijze doen drukken. Men is voornemens daar in aan le geven den naauwkeungen titel niet alleen der zeld zaamste en kostbaarste boekwerken maar tevens dezelve té doen ver gezeld gaan van geschiedkundige en biografische aanteekeniugen die de waarde daarvan zullen doen kennen. De handschriften zijn 22,000 in getal waarvan lot heden slechts 4- a 5000 op den catalogus zijn ingeschreven. MIDDELBURG, den 0 Mei. Men verneemt dat de arróndisse- tnenis-reglhank alhiër den 1 dezer, wegens de vacature van regler ontstaan door het overlijden van den heer m.r J. T. A. van Maancn ter voldoening aan art. 52 der wét óp de fegterlijke Organisatie, heeft opgemaakt, eene lijst van aanbeveling van 3 kandidaten en dat daarop zijn geplaatst dé heerëb m.r® J. IE. de Druijn substituut-griffier bij dezelve regtbank AW. Snóuck ilur'grbnjëregtef in de arrondig- sements-reglbank lë Zierikzéeen li. F. Laiitëlieeïsubèlitiiül- griffier bij het provinciaal gëreglshóf id Zeeland:

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1