Advertentie its ongeveer 80 beslaande, is gedurende de laatste dagen tot ver over tie 100 aangegroeid waardoor ook de geldelijke middelen toegenomen lijn. De maatschappij is voornemens een gedeelte van hetzelve te besleden tot verdeeling van premiën aan die 3 personen welke het eerst eenen verbeterden kalverwagen bij het vervoer van dit tot nu toe zeer geplaagde slngtvee invoeren. Andere sommen zullen tot den aankoop van doelmatige geschriften ter verspreiding besteed worden." Eene opvallende gebeurtenis, welke met de zaak der matigheid in verband slaat, wordt in de dagbladen medegedeeld. Dat men som tijds door veel goeds te willen veel nadeeligs kan veroorzaken bewijst het volgende voorval hetwelk onlangs in Lilhauën (Wesl-Pruissen) plaats greep: Een geestelijke had in zijne gemeente eenen dronkaard die, in weèrwil van alie vermaningen en beloften van beterschap, telkens en altijd in zijne kwade neiging verviel en zich dan zondanig aan den drank overgaf, dat hij alle bewustzijn verloor. De pastoor, nadat hij hem, hij zekere gelegenheid, weder gestrengelijk lot beter schap vermaand en de slaaf van den drank deze stellig beloofd had besloot, in zijnen ijver oin het eeuwige heil van de leden zijner ge meente te bevorderen de belofte van den dronkaard zoo plegtlg mogelijk te maken opdat er een goed voorbeeld zou gesleld worden. De Lithauërs zijn over het algemeenveel godsdifenstiger dan de Duitschersen hechten nog veel aan een zeker bijgeloof. Hij brengt den dronkaard alzoo voor de verzamelde gemeente in de kerk en doet hem eenen plegtigen eed voor het altaar zweren voorlaan den drank voor altijd vaarwel te zullen zeggen en hij verheugt zich, op deze wijze, weder eene ziel voor den Hemel te hebben gewonnen. Na geëindigde godsdienst, wordt de schijnbaar gebeterde dronkaard door zijne oude drinkebroers weder aangeklampt, en, uit spijt over zijn' voorharigen eed, bedrinkt hij zich, een uur na die plegtigheid dermate, dal hij schijndood door zijne bloedverwanten naar huis gebragt wordt. Deze beleggen nu eenen familie-raad en hesluiten na eenige beraadslaging.Int den dood des zondaars, dewijl hij toch, wegens de schennis van zijnen plegtigen eed, onfeilbaar aan den satan moest overgeleverd zijn en opdat zulk een dienaar van den satan niet ook nog over ben zeiven eenig onheil brengen rnogtZij berei den daarop een' giftdrank uit rollekruitl gieten het den bewusteloo- zen beschonkene in den hals en deze geeft spoedig daarop onder geweldige stuiptrekkingen den geest. Het onderzoek, tegen deze misdadigers, welke zich voorstelden een goed werk ledoen, ingesteld, wordt door de openbare magt ijverig voortgezet. Men meldt uit Staufen (Zwitserland) van den 24 April: In het naburige Bremgarten is een offer gevallen der godsdienst-dweeperij. Een welgestelde huisvaderdie 50 jaren oud was en bij wien men rreds sedert eenen geruimen tijd kenteekencn van overspanning en geheimzinnige zinsverbijstering had Waargenomen werd voor eenige dagen in zijne woning opgehangen gevonden. Om zijn lijf droeg hij eenen gordel bezet met ijzeren spijkers wier scherpe punten bijna in de huid staken. Op de deur eener kamer had hij zijnen uiter sten wil neergeschreven welke hierin bestond, «dat rnen duizend heilige missen voor hem inogl doen lezen." Dit voorval maakt eenen diepen indruk in onze streken dewijl men daarin de Werking be speurt van het bijgeloof en der mystiek welke Vooral hij do lagere klassen diepe wortels hebben geschoten en in hunne gevolgen menig huisgezin doen te gronde gaan. Deze godsdienstige dwaalbegrippen worden vooral gevoed en verbreid door de zendelingen uit don Elzas die hun strafwaardig bestaan op alterlei geheime wegen weten voort te zetten; maar ook in het land zelf ontbreekt het niet aan lieden, die zich onledig houden met de zinnen der onnoozeden door het voortplanten van het bijgeloofdeerlijk en onherstelbaar in verwarring te brengen." Naar men meldt, verlangt de regering van Denemarken ontslagen te worden van de jaarlijksche schatting van 51,000 rijksdaalders, welke zij tot dusver aan den keizer van Marocco betaalt, opdat de dcensche schepen verschoond blijven van de maroeeaanscbe zeeroovers en heeft zij onlangs een gevolmagligde naar Marocco gezonden, om daar over deze aangelegenheid te onderhandelen. Reeds sedert hing heeft men in deensehe dagbladen en ook in de stenden-vergaderingen zich beklaagd over die schatting, en er zelfs op aangedrongen, dat de regering, des noods, van hare vrij aanzienlijke zeemagt gebruik zou maken, om van dezelve ontslagen te geraken. Men leest in den Morning Advertiser van don 24 April «Gis teren is er te Londen eene groote vergadering gehouden in de zalen van Hannover-Square. De vraag werd voorgesteld of hel niet doel matig zoude zijn pogingen aan te wenden om do Joodsche natie in Palestina te herstellen en te dien einde eene britsche en vreemde associatie te yormen. Daarop is men gekomen tot de navolgende besluiten 1.° Er zai eene maatschappij gevormd worden uit Brillen en vreemdelingen om de belangstelling op te wekken van Engeland Ierland en van de geheele wereld in liet Joodsche volk en op de verpligtingen door de schriften aan hetzelve opgelegd. Z.° Er zullen petitiën worden ingediend aan de koningin en aan de heide huizen van het parlement strekkende om de Joden in Palestina gevestigd onmiddellijk onder hunne bescherming Ie nemen. 3.° Er zullen onderhandelingen aangeknoopt worden met de porie strekkende om van haar de onafhankelijk-verklaring Ie verwerven der Joodsche natie. 4." Er zullen toelagen gegeven worden aan de joodsche fa- miliën die naar het land hunner vaderen zouden wenschen terug te keeren. 5 0 Er zullen bezen dingen- gedaan worden van Christenen naar het vaste land, ten einde overal de belangstelling voor do Joodsche natie op te wekken. De vergadering is gescheiden, na besloten te hebben eerstdaags in grooteren getale weder te zullen opkomen." De Times deelt de volgende bijzonderheden medo over de koopvaar dijvloot en den handel van Grool-Brittanniën Op den 31 December 1843 bedroeg, in Engeland, het getal der schepen onder de 50 tonnen 6155, te zamen metende 185,832 ton nen en dat der schepen hoven de 50 tonnen 10,672, groot 2,019,414 tonnen; hel cijfer der stoomv'aortuigen onder de 50 tonnen 337, te zamen metende 8119 tonnen, en dat der stoombooten hoven de 50 Wnnew 309', groot 62,923 loiwenv In Schotland beliep het getal dor ingeschreven koopvaardijschepen 3.549, waarvan 1215 boven de 50 tonnen, en 128 sloomvaartuigen waarvan 97 boven de 50 tónnen metende 481,670 tonnen. In lerlatnl is het getal der koopvaardijschepen geklommen lol 1931 voor meer dah de helft boven de 50 tonnen, en 81 stoombootenwaarvan 76 boven de 50 tonnen groot 198,469 tonnen. In 1843 zijn in Engeland aangekomen 98,295, in Schotland 1^,053, en in Ierland 16,475 koopvaardijschepen, terwijl respectivelijk zijn uitgezeild 108,105, 19,788 en 9979 schepen. In Engeland zijn gearriveerd 9294 in Schotland 2688 en in Ierland 2651 stootnvaar- tuigen zijnde uit Engeland vertrokken 8992, uit Schotland 2314en uit Ierland 29S9 stoombooten. Den 26 April heeft in het zwitserscho kanton Graauwbnnderland j bij het dorp Felsberg (nabij Chur) eene geweldige neêrstorting van rotsblokken plaats gehad. Op een aanmerkelijken afstand kon rhen het gedruisch waarmede deze neêrstorting gepaard ging, hooren en de stof, die dezelve veroorzaakte, zien. Dë kantohnalé overheids personen en eene groote menigte ingezetenen zijn naaf het hedreigdé dorp toegesneld, maar hebben hetzelve gelukkig onbeschadigd gevonden. Hetzelve verkeert echter in groot gevaar daar nog meerdere brokken vdn de rtabij zijnde rotsen dreigen neêr te storten. De algerijnscbe Móniieur van den 14 April deelt een breedvoerig verslag mede van den franschen geneesheer Sairttidie te Coleali ge vestigd ii, waarin hij verhaalt, hoe hij er in geslaagd is, om in dien omtrek aan 227 kinderen Van Arabieren de koepok-inenting te bewerkstelligen. Godsdienstige vooroordeeleti en wantrouwen jegens de Christenen maakten de oudêrs dier kinderen van deze kunstbe werking zeer afkeerig. Dóór bedreigingen en vooral ook dtior het magtwoord dat de gouverneur-generaal de inenting had bevolen heeft de geneesheer echter dien weêrzien overwonnen en men mogt zich vleijen dat de Arahieren weldra zouden leeren inziert dat men slechts hun welzijn bedoelde. 192"" KONINKLIJKE NËDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Zevende Lijst Geenc. N." 10183 12.570 1944 20139 Achtste Lijst. f 500(1 - 1500 - lOilO prem. - 100(1 Getrouwd zlerik7.ee den 3 Mei 1844. A. JAGT, Weduwenaar van M. B. Joppe ,- Cn J. van der STEL. Mijne geliefde Echtgenoot, ADRIANA CORNELIA MOS- SELMANS beviel lieden voorspoedig van eenen Zoon. ükf.ischok B. KAM, den 4 Mei 1844. Predikant. Heden overleed ons jongste Dochtertje, HENDRIKA MARIA; slechts vijf maanden mogten wij ons in haar bezit verheugen.- Ziriurzee S. A. KENENS. den 5 Mei 1844. C. WIEGMAN. Vrienden en Bekenden gelieve deze algemeens oölt als bijzon dere kennisgeving aun te nemenzoo binnen als builen de Stad. Degene, welke iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan den onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarden nalatenschap van wijlen HELENA de JONGE, Weduwe Corn el is Manijs van der Jagt worden verzocht daarvan opgave' of betaling te doen, voor 1." Junij aanstaande, ten Kantore van den Notaris M.r J. J. ËRMËRINS. De oridergeteëkendo herigt door deze aan zijne Stad- cn Landgenooten dat hij zijne KLËERMAItERS-AFFAIRË verplaatst heeft uit de Nieuwe Bogerdstraat naar de Poslstraat wijk C n.° 107. J. YOOREN. Dadelijk eene DIENSTMEID henoodsgd hij den Ontvaligef van 'sRijks Belastingen KLEINMAN te Haamstede. C. E. JÜNES MANT verwittigt de Dames, dat zij aan- staande Woensdag in persoon alhier zal arriveren met een scfioon Assortiment ZOMER HOEDEN alsook Ilaliaansche en fijno' genaaide, en verdere MODE-ARTIKELEN als naar gewoonte; waschl en vermaakt de Slroo Hoeden op alle fatsoenen binnen 8 dagen te huis lol billijke prijzen blijft maar zeer korlé dagen. F. TABARD beeft de eer te beri'gtondat zij is uitgepakt bij den Heer J. Swarts tot den 11 dezer,- met een aller mooist Assortiment MODE-GOEDEREN. Maakt hekend aan zijne begunstigers dal bij hem Ie be- komen is beste Stokbolmer en Archangel TEER groet fust, a f 11 per Ton, alsmede beste soort Engelsch STaAE-IJZER a f 9 per honderd Nedcriandsche ponden. Zierikzeeden 6 Mei 1844. W.' ABELS. te zkmk7.ee sm be wed. a-. de vhs en zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2