4 ZIERIKZEESCIIE DINGSDAG 7 MEI. Besturen en Administratien. Nieuwstijdingen N.o 37. A.° 1844. COURANT. BEKENDMAKING. Acblervolgens art. 3 van Zijner Majesleit's besluit van den 6 Ja- nuarij 1831 n.° 68 Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën bij resolutie van den 2 dezer maand bepaald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs, splitters en debitanlen der Koninklijke Nederlandscbe Loterij de loten en gedeelten van dien voor de ticeede week der trekking van zullen mogen uilgeven te weten Bij verhuring Geheelo loten f 30,00 - 15,00 - 6.00 - 3,00 Halve Vijfde Tiende 1,50 de laatste klasse der 192ste Loterij Bij verkoop Geheele loten 76,00 Halve 38,00 Vijfde - 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste - 3,80 Twintigste Wordende de belanghebbenden bij deze "herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteil's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs, splitters en debitanlen gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publirk beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 6 Mei 1844. Voor den. Staa-tsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierilizee, DE CRANE. VERGADERING der MAATSCHAPPIJ tot dfvordkring en aanmoediging van DEN LANDBOUW en DE VEETEELT in de Provincie Zeeland, over de Afdeclingen Schouwen en Düivelundop Dlngsdag den 14 Met 1844 des voormiddags ten elf ure in de Herberg de Maagd van Stechelen te Brouwershaven. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGft en WESTRAND maakt door deze bekend, dat eene'buitengewone Pol- dervergadering zal gehouden worden op Donderdag den 23 Mei 1844, des voormiddags om II ure, in 's Landskamer te Zierikzee, ten einde nader over de Afwateringsinidtlelen van Schouwen te delibereren en worden tot bet bijwonen dier vergadering opgeroepen alle de slemge- regtigde Ingelanden van de Polders van Schouwen en Zuider-Nieuwland. De slemgcregtigde Ingelanden van den Polder van Schouwen zijn alle manspersonen voor wien één jaar voor de stemming 4 bunders 16 roeden en 80 ellen oude 10 gemeten, het volle dijkgeschot be talende, op deszelfs naam of die zijner huisvrouw bekend stonden. Te Zierikzee, den 7 Mei 1844. De Centrale Directie voornoemd TrvOMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve, DE JONGE. B E L G I E. BRUSSEL den 1 Mei. In het geheim committé over onze han delsbetrekkingenhetwelk nog altijd blijft voortduren heeft de minister van buiteniandsche zaken onderscheiden stukken, ontworpene be staande geslaagde en mislukte handelstraktaten voorgelezen. liet Journal d'Anvers merkt aan dat inzonderheid de gendsche afgevaar digden die eerst slerk voor de differentiële regten waren zich thans tegen dezelve verklaren, zoo het schijnt omdat men te Gend vreest, het vertier van manufacturen naar Neèrlands-lndie te verliezen. Door de kamer van koophandel te Luik is een uitvoerig rapport ingediend lot ontwikkeling van het gevoelen dergenen die het stelsel dat men wil invoeren als gelijkelijk nadeelig voor Belgie en onregt- vaardig jegens andere landen met name jegens Nederland beschouwen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 Mei. Z. M. is eergisteren morgen vroeg naar Tilburg vertrokken. De minister van financiën heeft door middel van de Staats courant bekend gemaakt dat de inschrijvingen welke hebben plaats gehad ten kantore van den agent van bet ministerie van financiën Ie Amsterdam op den 1 en 2 dezer maand in de negotiatie van obli gation rpnlende Vier ten honderd in het jaar ten laste van 's rijks overzeosche bezittingen, krachtens het berigtvastgesteld hij koninklijk besluit van den 13 April laatstleden, Staatsblad n.° 23,1 bedragen: 5620 aandeden in geld; 16,535 aandeden in losrenten ten laste van 's rijks overzeesehe bezittingen rentende vijf ten honderd te zarnen 22,155 aandeden en dat mitsdien al de gedane inschrijvingen worden aangenomen. llcti meldt uit Rotterdam: «Met genoegen verneemt men, dat do alhier weinige maanden geleden gevormde Rotterdamsche IVerk- vereeniging van Z. M. den koning ontvangen heeft eene gift van 500 en van Z. K. II. den prins van Oranje eene gift van f 60. Uit Leeuwarden meldt men het volgende: «Met genoegen kunnen wij vermelden dat de aangename tijding alhier is aange komen dat het wijlen Z. M. Willem Frederikgraaf van Nassau, behaagd heeft, bij uiterste wilsbeschikking, onder vele andere legaten aan inrigtingen van weldadigheid ook voor de diakonie der neder- duitsclie Hervormde gemeente alhier te bestemmen eene somma van vier duizend gulden. Naar men zegt is de aanvraag tot het aanleggen van eenen ijzeren spoorweg van Antwerpen langs Breda naar 's Hertogenbosch en verder van de hand gewezen voornamelijk uit hoofde van beden kingen omtrent krijgskundige aangelegenheden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Hel bruto bedrag van de ontvangsten der schouwburgen te Parijs gedurende het met Pasohen geëindigde tooneeljaar heeft 8.170,000 fr. twee millioenen meer dan in eender tien laatste jaren beloopen. Te Frankfort is dezer dagen een winkel van mode-goederen en zijden stoffen geopend wiens uiterlijk voorkomen in pracht alles overtreft wat nog immer van dien aard is gezien men zegt dat elk der spiegelglazen waarmede de winkel, op het voorbeeld van Londen en Parijs, is voor zien 1000 fr. heeft gekost; en van zulke vensiers zijn er negen onge rekend de deurdie uit een glas heslaat. De eigenaar heeft de glasruiten buitenslands laten assureren. Een duitsch te Parijs verschijnend dagblad schat het getal duitsclie verhuizers welke zich met der woon in- de Vereenigde-Staten van Noord-.Amerika gevestigd hebben op 3 millioen en verzekert, dat er aldaar meer dan 60 dagbladen in het duitsch geschreven worden uitgegeven. Een dagblad schrijft uit Gibraltar, dat Abd-el-Kader pogingen trachtte aan te wenden otn zich van den troon van Marokko meester to.maken. Er zijn brieven uit Portugal. De opstand verre van bedwongen te zijn scheen eenigo vordering Ie maken. De rebellen hielden het steeds te Almeida. Ta Rome gelooven velen dat hel engelsche kabinet de tusschenkomst van de II. Stoel te baat wil nemen otn aan de onlusten in Ierland eeneinda Ie maken en wel door pogingen om van den Paus een vermaanschrift aan de Roomsch-Katbolijken in dat land te verwerven. Men schijnt zich altijd volgens de meening der genoemde lieden in Engeland her innerd te hebben, hoe eene pausselijke vermaning veel heeft bijgedragen om in 1831 den omwenlelingsgeest in Polen tol bedaren te brengen. Den 1 dezer is bet gesticht op den Binnen-Amstel te Amsterdam waar de pleegzusleren aan de aldaar voor eenigen tijd gevormde Vereeniging voor Ziekenverpleging verbonden, wonen zullen, plegtig ingewijd. De hooggeleerde heer THanusvoorzitter van het bestuur, en de wel eerw. beer./. van Gilse, mede een der bestuurders, hebben bij die gelegen heid treffende toespraken tot de zusteren en verdere aanwezigen gerigt. Gecommitteerden der nederduitsche Gereformeerde gemeente le Rotter dam zullende overgaan tol het doen bouwen eener kerk hebben tot dat einde eene prijsvraag uitgeschreven waarvan bet programma in des- zelfs geheel is geplaatst in de Rotterdamsche Courant van den 2 dezer. Aan liet best gekeurde ontwerp is door gecommitteerden uitgeloofd eene premie van f 800 en aan het naast bijkomende een accessit van f 400. Alle bouwkundigen binnen dit rijk worden tot mededinging nitgenoo- digd. Beriglen van de afrikaansche kust metden dal de verbittering der Moorcn tegen de Spanjaarden van dag tot dag toeneemt en dat do Mooren zich naar Ceuia en Melilla begaven waarschijnlijk met oog merk om die plaatsen te bemagtigen. De kuning en koningin der Belgen zijn den 1 dezer uil Engeland op hel kasteel van Laeken terugge komen. Men heeft berigt dat het geschil tusschen den bey van Tu nis en den koning van Sardinië bijgelegd is. Betrekkelijk het plat spoor van asphalt, in het gedeelte van den straatweg van Amsterdam op Rotterdam, gaande van Rotterdam naar 's Gravenhage wordt ge meld dat er titans door de vereenigde leden lot instandhouding van den fraaijen weg eene hernieuwde aanvraag is gedaan om dusdanig asphalt- spnor ook te leggen in het gedeelte des straatwegs van Amsterdam naar Haarlem. Dezer dagen is er te West-Vleteren (West-Vlaanderen) een hoogst zeldzaam huwelijk voltrokken. Eene 93jar;0e vrouw genaamd Rissen, weduwe Mazereelging trouwen niét den 33jarigen jongman Purrain. Deze vrouw heeft sedert liet onlangs voorgevallen overlijden van haren tweeden echtgenootnog meer aanzoeken tot een derde huwelijk gehad. Hel blijkt daarenboven nog dat zij de peele-moei van haren aanstaanden echtgenoot is. Dit huwelijk kan bewijzen, dat, zoowel op het land als in dè steden het belang dikwijls do eersta. beweegreden is voor echtelijke vereenigingen en wij niet meer in de tijden leven toen koningen herderinnetjes ten huwelijk namen. Men meldt uit Leipzig van den 17 April het volgende«Onderdo talrijke maatschappijen die bij ons sedert een jaar in het leven ge treden zijn en met meer of minder gevolg gewerkt hebben verdient die tot wering van het mishandelen van dieren mede genoemd te worden. Daar het deze maatschappij tot dusverre nog. aan de noo- dige geldmiddelen ontbrak moest de kring barer werkzaamheden noodwendig zeer beperkt blijven zij kon zie.li vooreerst slechts bepa len tot het raadplegen over de middelen door welke de vvreede mishandelingen van dieren door verdierlijkte nienschen zouden kunnen voorgekomen worden. Thans schijnt eindelijk ook voor deze maat schappij het tijdstip gekomen le zijn om opetillijk slappen te doen en helpend op lo treden. Het aantal ledeu langen tijd slechts uit

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1