N.« 35. ZIERIKZEESCIIE DINGSDAG A.® 1844. COURANT. 30 APRIL. JBesturen en Administration. Nieuwstijdingen. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Star! ZIERfKZEE. Gezien het Reglement op <le hinnen rleze Star! op te riglen Bank van Leening door tien Raad vastgesteld en door 'L. M. den Koning, bij hesluit van den 12 December 1843, n.° 45, goedgekeurd, mits gaders het berigt van den 23 dezer maand van hel Bestuur dier Bank houdende dat deze ïorigting op den 1 Mei aanstaande zal kunnen worden geopend. Brengen Dij rleze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en van het Poortamhacht datte rekenen van af den 1 Mei aanstaande de Bank van Leening hinnen deze Stad weder zal worden geopend in de S.'-Anthonijslraat wijk G, n.° 78, onder het Bestuur eener Commissie voor liefdadigheid en met het doel om de winsten die dezelve mogt opleveren te doen strekken ten voordrele van de Armbesturen eh andere liefdadige iurigtingen dezer Stad; dat het kantnor zal geopend zijn van Maandag lot Vrijdag des voormiddags van 9-2 ure en Zaturdag des namiddags van 2-7 ure in den zomer, en van des voormiddags 11 ure tot des namiddags 4 ure in den winter; en dat als beëedigde Inbr'engsters bij dezelve zijn aangesteld; Anna Duifhuize huisvrouw van Ar ij de Vink, en Cornelia Tappm huisvrouw van Joh. IEts.se; wordende elk en een iegelijk, die zich sinls het onverpacht hlijven der vorige' Bank met het heieenen op pand Ier sluiks inogten hehben bezig gehouden ten ernstigste aan gemaand zich daarvan van stonden aan te onthouden onder welken vorm of naam zulks ook moge plaats hebben aangezien de wet zoodanige heleeningen aan dezulken die daartoe niet zijn gemagtigd ten strengste verbiedt en daarop bij het Lijfstraffelijk Wetboek ge vangenis en boetstraffen zijn gesteld terwijl Burgemeester en Wet houders hij do thans vernieuwde gelegenheid om op eene wettige wijze gelden op panden op te nemen het stellige voornemen hebben op alle zoodanige onbevoegde en ongeoorloofde beleeningen door de Policie een waakzaam oog te doen houden, en zonder eenige oogluiking tegen dezulken die zich daaraan eenigermate mogten schuldig maken procesverbaal te doen opmaken, En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en In de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierikzeeden 24 April 18-44. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE, vl., Tor ordonnantie. De Stads Secretaris, W. J. P. ILROEF. Wij ondergeteekenden COMMISSARISSEN der OND. RRANO- TEA ABB -MA ATSC ff.onder Directie van de Heeren DE JONG C gevestigil binnen Amsterdam, hebben het genoegen aan alle daarbij belanghebbenden te berigten dat heden aan ons in tegen woordigheid van eenige Correspondenten en Deelgénonten door ge noemde Heeren is gedaan REKENING en VERANTWOORDING hunner gehoudene Administratie over hot jaar 1843, en daarbij tevens overgelegd een allezins naauwkeurig overzigt van den gunstigen staat en steeds toenemonden bloei dezer Maatschappijal hetwelk weder in de meest mogelijke orde en juistheid bevonden zijnde, met onze volkomene goedkeuring is bekrachtigd geworden en daarbij ons op nieuw geblekendat deze Inrigting het algemeen vertrouwen het welk dezelve sedert zoo vele jaren in steeds klimmende mate ge nieten mag, ten volle waardig is. Amsterdam, den 26 April 1844. Jonkh.' W. H, J. Baron van WEST- M.' M. C. van HALL. M.' P. J. van NAAMEN van SCHERPENZEEL. Commissarissen binnen Amsterdam. REENEN van TIELLANDT. Jonkh.' H. W. Baron van AYLVA van PALLANDT Van WAaR- DENBURG en NEERIJNEN. Commissarissen buiten Amsterdam. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 27 April. Hel Journal de la Jlaye ver zekert dat de minister van huitenlandsche zaken in Belgie in de zitting van de kamer van afgevaardigden te Brussel die woensdag jl. met gesloten deuren gehouden is voorlezing gedaan heeft van eene depêche, die dezer dagen door den minister- plenipolenliaris der Neder landen is ingezonden waarbij kennis gegeven wordt dat indien de belgische regering het stelsel van differentiaal .repten mrrgt aan nemen het nederlandach gouvernement zich in de noodzakelijkheid zou bevinden represaille-maatregelen te nemen. Bij besluit van den 21 April heeft Z. M. de gedeputeerde stalen der onderscheidene provinciën gemagtigd, om ook te beschik ken op de verzoeken van wege de Hervormde en andere tot het de partement voor de zaken der Hervormde eeretlfenst enz. in betrekking staande kerkelijke gemeenten strekkende om geautoriseerd te worden tot bet te gelde maken van inschrijvingen op het grootboek der na tionale werkelijke schold, of andere fondsen, uitsluitend met het doel om de opbrengst daarvan te gebruiken tot voldoening van het bedrag, waarvoor van wege die gemeenten voor kerk- of pastorij goederen is deel genomen in de vrijwillige, geblleening uitgeschreven hij de wet van den 6 Maart jl. onder bepaling dat de gedeputeerde staten bijzonder zullen toezien dal do opbrengst der tegeldemaking tol geeo ander dan liet, bedoelde einde worde gebruikt. Naar men verneemt heeft Z. M. aan J. M. Palm. matroos aan boord van hoogstdeszelfs wachtschip de Maas, kwijtschelding van de doodstraf met don kogel verleend waartoe hij bij sententie van het iioog militair geregtshof. van den 21 December i'843 is veroor deeld en die slraf verwisseld met eene gevangenisstraf van 8 jaren. In de Staats-Courant leest men het hesluit omtrent eene uit loting tot aflossing van losrenten ten laste van 's rijks overzeesche bezittingen, rentende vijf ten honderd, in ons vorig nummer reeds vermeld. Door den minister van financiën is hekend gemaakt, dat de heer 11- N. l/ovy en diens zoonrespectiveiijk nederlandsch consul en vice-consul le Bordeauxna herigt le hebben van bet volteekenen der leening van f 127,000,000, aan dit bewijs van opofferende va derlandsliefde hunner landgenooten niet vreemd hebben willen blijven en mitsdien aan z. exc. den minister van huitenlandsche zaken in een' wissel op Amsterdam eene som van duizend gulden (f 1000), als vrijwillige gift voor 's rijks schatkist hebben overgemaakt. Uit Amsterdam meldt men van den 27 dezer: «Wij vernemen heden met hel grootste genoegen en innige erkentelijkheid dat vol gens schrijven van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden als executeur-testomentair der nalatenschap van Z. 'M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, het wijlen Z. M. behaagd heeft, eene aanzienlijke som aan de algemeene armen dezer stad en daarenboven eene som aan de Hervormde diaconie-armen dezer stad te bespreken." Het Weekblad, van lief. Regt deelt mede, dal Antje van Harten bij vonnis der nrrondissernents-regtbank te Leiden, ter zake-van razernij in een krankzinnigen-gesticht voor den tijd van één jaar geplaatst is; zijnde opge melde persoon bij arrest van het provinci aal geregtshof in Zuid-Holland, van den 24 Februarij II., vrijge sproken ter zake van doodslag mitsgaders ontslagen van alle regts- vervolgingter zake van de haar ten laste gelegde diefstal en brand stichting, doch welk meisje door den heer procureur-generaal van gemeld hof was in bewaring gehouden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN* Ontvangen dppêches uit Rome berigten dat de gemoederen daar in den omtrek alsmede in hel koningrijk Napels nog nooit zoo onstuimig ge weest zijn en dat de door Oostenrijk aangeboden troepen van de hand gewezen waren. De. keizer van Marokko heeft den 8 dezer den oorlog legen de ongeloovigen geproclameerd en reeds 40,000 man kavalerie langs de kusten gelegerd. In vveèrwil van den ophef, dien men van den gunstigen toestand der nieuwe belgische kolonie in Guatimala maakt stelt hel algemeen niet veel vertrouwen in de berigten welke dienaan gaande worden medegedeeld. Sedert men vernomen heeft, dat eene menigte uit de kolonie naar Belgie gezdndene goederen geenszins door de kolonie zijn voortgebragtmaar voor rekening der maatschappij ter ko lonisatie elders zijn aangekocht geworden, is'het vertrouwen in die be rigten geenszins toegenomen. Bij gelegenheid der terugkomst van prins Albert, gemaal van de koningin van Engeland, werd de tijding van zijne komst aan het station van Paddington door den galvanisehen telegraaf, welke langs den ijzeren spoorweg van Greatwestern loopt, iu iéne minuut naar bet station van Slough overgehragt en van daar door een courier in 8l/a minuten naar de verblijfplaats van de koningin. Men schrijft uit Berlijn: «Hoe diep de niensch zinken en de industrie der dieven gaan kan bewijst het volgende voorval. Laatstleden Goeden Vrijdag werd aan iemand, terwijl bij in de Domkerk voor het altaar knielde, om het II. Avondmaal te ontvangen, zijne geldbeurs met 11 th. welke hij nog eenige oogenblikken tevoren in zijn zak voelde, ongemerkt afgenomen. Tien zonen van den onlangs, in llGjarigen ouderdom te Londen overleden James Stuart zijn op het tiagvcld gebleven waar van ef 5 in de Oost-Indien 2 op Trafalgar 1 bij Waterloo en 2 lo Algiers sneuvelden. In de Pelerin var» den Viconite d' ArUncourt leest men dal er eene karrikaluurplaat bestaat welke een congres voorstelt van de koningen van Europa. Rothschild komt bij ben binnen en allé gekroonde hoofden onlbloolen zich voor hem en allen staan op om berft te begroeten. Een eenige blijft zitten het is de koning van Holland. De prins van Wasa heeft gedurende zijn verblijf te Darmstadt, uit dié plaats aan de hoven tier groole mogendheden de verklaring gezonden p dat hij bij gelegenheid der tegenwoordige verandering van regering m Zweden zich wel van elke demonstratie zal onthouden doch geenszins gezind is voor zichzelvcn of zijne familie van zijne regten op den zweed- schen troon afstand te doen. In de jl. vrijdag gehoudene vergadering van deelhebbers in do holl. ijzeren spoorweg-maatschappij heeft de heer ingenieur-directeur Con rad een uitvoerig, verslag gedaan omtrent de aangelegenheden der maatschappij en daarbij de voordeelen do'en opmerken welke de opening van den weg lol 's Grave oh age' heeft opgeleverd. De weg eri' de werken zijn in goeden staat. De maatschappij bezit thans 13' locomotieven niet hunne tenders en reservestukken erv 105 rijtui gen" Van verschillenden aard. Sedert September 1839 tot ullimtf Dëcefttbfcr j(. Zijn Vervoerd i ,-5§Ö,-892 ?e'izi§cteett hebbers de

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1