M.o 34. ZIFJIMZEESCIÏE ISestUren cn Administration Nieuwstijdingen Afi 1,844 CÖIl ft AMT, PUBLICATIE. BURGKMEESTER et. WETHOUDERS 'der Stad ZIFRIKZFE. Gezien het Regiement op de binnen deze Stad op te rigten Bank Van Leening door den Raad vastgesteld en door Z. M. den Koning, bij besluit van den 12 December 1843, n.° 45, goedgekeurd, mits gaders het berigt van den 23 dezer maand van bet Bestuur dier Bank houdendedat deze Inrigting op den 1 Mei aanstaande zal kunnen worden geopend. Rrengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Slad en van bet Poortambacht, dat, te-rekenen van af den 1 Mei aanslaande, d® Bank van Leenirig binnen deze Stad weder zal worden geopend in de S.'-Anthonijslraat wijlt C, n.° 78, onder bet Bestuur eener Commissie voor liefdadigheid en met het doel om de winsten die dezelve mogt opleveren te doen strekken ten voordeele van de Armbesturen en andere liefdadige inrigtingen dezer Stad; dat bet kantoor zal geopend zijn van Maandag tot Vrijdag des voormiddags Kan 9-2 ure en Zaturdng des namiddags vari 2-7 ure ill den zomer, en van'des voormiddags 11 ure tol des namiddags 4 ure in ilefi kvinter en dat als beëedigde Inbrengsters bij dezelve zijn aangesteld Anna DuIfhoize huisvrouw van Ar ij de Vink, en Cornelia Tappij huisvrouw van Joh. Wisséwordende elk en een iegelijk die zich siiits bet onverpacbt blijven der vorige Bank rnel het beleenen op pand ter sluiks moglen hebben bezig gehouden ten ernstigste aan gemaand zich daarvan van stonden aan Ie onthouden onder welken vorm of naam zulks ook moge plaats hebben aangezien de wet zoodanige beleeningen aan dezulken die daartoe niet zijn gemagtigd ten strengste verbiedt en daarop bij bet Lijfstraffelijk Welhoek ge vangenis en boetstraffen zijn gesteld terwijl Burgemeester en Wei houders bij do thans vernieuwde gelegenheid om op eene wettige wijze gelden op panden op te nemen bet stellige voornemen hebben pp alle zoodanige onbevoegde en ongeoorloofde bëleeningen door de Policie een waakzaam oog te doen bonden en zonder eenige oogluiking tégen dezulken die zich daaraan eenigerinate m'oglcn schuldig maken proces-verbaal to doen opmaken. En opdat niemand hiérvan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten' Raadhuize der Stad 7Aerihr.ee, den 24 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. S. l\ KRQEF. NEDERLANDEN. 's GRAVEN HA GE den 24 April. Gisteren morgén zijn HIL MM. henevens HH. KK. HH. de prinsen en prinsessen omstreeks half twaalf pre met eenen bijzonderen trein langs den spoorweg van Amster dam teruggekeerd. Een tweede stoomsleper ging als weg-ontdekker vooruit. Deze extra spoortrein heeft den togt in 1 uur en 34 mi nuten afgelegd. liet heet loopen van de as der locomotief de Amslet heeft te Leiden een klein oponthoud veroorzaakt de reis is echter dadelijk met den weg-ontdekker de Hoop vervolgd. De wijze op welke HH. MM. geduroiulé boógêtderzèlve.r verblijf té Amsterdam bij elke gelegenheid zijn begroet geworden heeft dezelve óp nieuw doen blijken hoezeer zij zich van de verknochtheid der ingezetenen van de hoofdstad verzekerd kunnen houden ook heeft het Z. M. bij bet afscheid nemen behaagd aan den lieer burge meester te betuigen dat hoogs'ldezel've zeer over al die blijken ge troffen was en de hoofdstad verliet met een hoogst genoégelijk her denken aan de ontvangst door hoogstdenzelven aldaar genoten. Toen maandag morgen H. M. de koningin zich te Amsterdam naar de Nieuwe kerk begaf, tot liet ook aldaar bezigtigen der geschilderde glazen, wilde het ongeluk dat eene hoogbejaarde vrouw (van 7G jaren)", genaamd R. Nminingswed. A. F. Borgen, zich verbeeldende, dat de rijtuigen naar den anderen karnt zou.deii kénren er juisl tegen inliep en door de botsing viel ten gevolge waarvan zij zich aan de hand bezeerde en een der duimen brak. H. M. Was diep met dit ongeluk bewogen en gaf dadelijk bevel dat alle mogelijke zorg roof de gewonde gedragen'zou worden zoo van wege Z. M. den koning als van wege II. M. zijn dadelijk aan den beer burgemeester gelden ter hand gesteld ter voorziening in al hetgene lot verkwikking der verwonde zou kunnen strekken. Zoó dién avond als nog gisteren' morgen heeft H. M. zich ten nanuwkciirigst van den toestand der Verwonde, die niet ongunstig is, doen onderrigten. Men verneemt, dat, ten gevolge van bel bepaalde bij art. 4 van 's konihgs besluit van den 13 dezer, [Staatsblad n.° 23), door Zijne Majesteit eene uitloting en aflossing van 5 pc." oost-indische' losrenten ten bedrage van tien mitlioen guldens, is bepaald waar van de lotirtg op den 4 Mei zal plaats hebben', en zulks boven en' behalve zoodanig kapitaal als uit de opbrengst in geld van de vol gens berigt van dort 13 dezer opengestelde riegotiatie vari 35 milli'oen. 4 pc." oost-indische obligation zal kunnen worden afgelost. De minister i/an financiën beeft bekend gemaakt, dot tol we- deropzeggings toe aari de houders van schatkistbiljetten daarges'léld' 26 AÊRïk gKCMBaga—MaMMBUM—'IK' krachtens de wetten van den 27 December 1840 Staatsblad n.° 79) en van den 19 Junij 1843 Staatsblad n.° 25), welke daarvan lus- schentijds de aflossing moglen verlangen de vrijheid wordt gegeven om die stukken aan te bieden ten kantore vari den agent van hot ministerie van financiën te Amsterdam alwaar dezelve zulleri worderi ingetrokken a pari, met bijbetaling der renten tot en met den dag, welke de inlevering zal voorafgaan. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprljzeh der inlandscbe granen voor het geheele rijk over bet tijdvak van den 20 Maart j!. tot en met den 19 dézer, per mud zijn geweest als volgt: tarwe 7,3 l'/j, rogge f 4,917a, boekweit f5,0il/z gerst 4,111/B haver f 2,45 en ongepelde spelÊ f 2,4772l en dat de. regten op den invoer voor de maand Mei eerst komende zijn gestéld per nuid- als volgt: tarwe en gepelde spelt ƒ1, rogge 75 c. boekweit 50 c, gerst cn mout 50 c- haver f 1 eii ongepelde spelt 1 - zijnde de uitvoer van alle deze graansoorten vrij. Het Journal de la flaye doet opmerken dat de inschrijvers die met 5 pc.1 losrenten voldoen, meerdere voorde,elen behalen daii zij die in klinkende munt betalen. Overigens zal het onnoodig zijiï te doen opmerken,, zegt dat blad, dat ieder overtuigd is,, dat dé opvolgende conversion niet op eenen zoo gunstigen voet zuileii ge schieden dan de thans uilgeschrevene. Men verzekert dat de tweede, kamer der staten-generaal iri den loop, der volgende maand en wel omstreeks de helft derzebe hare werkzaamheden zal hervatten. Eenige jaren geleden werd in de nabijheid van het kleine zwil- sersche stadje Villeneuve, aan den oever van het meer van. Geneve, een groot hótel gebouwd waaraan men den naam van flólel Bijroii gaf. Daar deze onderneming op eene le grodte schaal begonnen was, kon het gebouw bij gemis aan fondsen riiet geheel voltooid worderi en de ondernemers bankroet gemaakt hebbende trachtten hunne zaken te herstellen door genoemd hotel en de daarbij behoorende gronden te verloten in navolging van de veelvuldige goederen-lote rijen in Oostenrijk. Bij de trekking dezer loterij welke ten verleden ja.ro in het kanton Zug plaats had vermits in het kanton Waadt; alle loterijen verboden zijn verbleven al de hoogere prijzen aan dé ondernemers, welke, omstandigheid'gepaard aan verscheiden ohregel- matigheden die bij de verloting waren opgemerkt in de zwitsencho dagbladen stof tot zeer H'.tse aanmerkingen gegeven heeft. Niet te vreden met de hieruit behaalde voordeel-n willen de belanghebbenden! thans andermaal eene verloting derzelfde bezitting beproeven welke in het kanton Wallis zal plaats hebben en waarvoor men de deel nemers buiten Zwitserland schijnt te willen opzoeken. Dit is leriï minste op te maken uit de omstandigheid dat bij het plan der loterij gevoegd is een extract uit het kadaster van Villeneuve onder- teekend door den secretaris der staat ska nsel a rij van Wallis wiens bandteekening men door de zaakgelastigden van Frankrijk en Enge land en door den nederlandsche» consul-generaal te Bern die zulks natuurlijk niet kon weigeren heeJ't doen legaliseren vermoedelijk ook ten deele om door de bandteekening dezer'dijdomalieke agenled aan het publiek meerder vertrouwen in de onderneming in le boeze men. Dit een en ander Ier kennis van de nederlandsche regering gekomen zijnde heeft de minister var? binnenlandsche zaken bij circulaire van den 15 dezer de aandacht der gouverneurs gevestigd Op de pogingen welke waarschijnlijk zullen worden aangewend om ook hier te lande loten van de voormelde loterij af te zetten, én dezelven nïlgenoodigd om zoowel daarop' als in het algemeen op het verspreiden van loten van bui tenia odsche loterijen een streng toe/igt te doen houden opdat dergelijke verboden praktijken worden1 tégen gegaan en vervolgd. (Staats-Courant.) Het engelsch avondblad dé Globe van den 18 April behelst, in zijn Morey-Market- of béursberigtwoordelijk het volgende: «Het nederlandsche volk is thans in hét gedeelte van deszelfs financiële worsteling, en le oordeele» naar de kracht, vve.ike hetzelve in het; eerste hóeft aan den dag gelegd is er alle hoop dat het ook daarin' zal slagen. Éénè natie die haar krediet poogt te handhavenmoet een aangenaam voorwerp van beschouwing voor ieder eerlijk man' zijn en wij wenschen slechts dat de vuil-kleurige beeren van Pen- Sylvanie mogen gaan en alzoo'doen. Voor'het tegenwoordige, naar wij uit een in originali voor ons liggend opstel begrijpen is het doel van den finnpcie-minister van Nederland om eene leening van' 35 millioenën guldens aan le gaan onder waarborg der koloniale inkomsten en daar deze leénin'g geen'e opofferingen gelijk de vorige yereischt, is er alle hoop, datdit oogmerk bereikt zal worderi; zijnde het prijselijk doel van dit alles do inkomsten en uitgaven van heÊ land op oenen gelijken én wat de laatste» betreft óp een goedkoopef voet té plaatsefi. GEMENGDE BUITEN- EN Bl'NNENLANSC11BEftlGTÉN. De hertog Dan Leuchtcnbergwelke door den keizer van Rusland naai? Stockholm is gezonden, om koning Oscar te begroeten, is'den 4 April in de genoemde hoofdstad aangekomen. Van Finland beeft hij de reis over de nog bevrozene zee in sleden gedaan. Den 21 is uit Texel naar zee gezeild het schip' de Anna én Louizakapitein George Gray,Voor rekening van de gebroeders lleefste Amsterdam gaande ter walviscb** vangst uit naar de- Zuid-Zee. Dit is het eerste nederlandsche schip da£ zich mei dat doel naar die streken begeeft waar de Engel sch'en en Noord- Amerikanen reeds sedert véle jaren die vangst met goéd gevolg hebben ondernomen. Eén na-bloedverwant van dén overleden koning var. Zweden" woont te AbbeviH'e én' oefent aitfeaV dé

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1