ZIERIEZEESCnE C O V R A N T. sr.*» 31. DINGSDAG A.° 1844. 16 APRIL. Besturen en Administration. bekendmaking. Nieuwstijdingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van bet publiek dat ten gevolge der op heden aan bestede herstellingswerken aan de valbrug buiten de zuid-haven poort alhier de passage langs dio brug zal gesloten zijn van den 22 tol en mei den VA April eerstkommde. Zieriksee, den 3 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de wet op het regt van Zegel van den 3 October 1843, Staatsblad n.' 47)ingevoerd met den 1 dezer maand. Brengen ter kennis van bet daarbij belanghebbend publiek Dat alle verzoekschriften van welken aard ook zelfs in den vorm van mcmoriën of brieven voortaan behooren te worden geschreven op zegel van minstens 50 cents kostende 09 cents en dat op geene ongezegelde of van minderen stempel, voorziene verzoekschriften kan worden acht geslagen of regt gedaan tenzij de verzoekers onver mogend zijn en daarvan door eene verklaring van het bestuur hunner woonplaats, aan bet request gehecht, doen blijken; zulks op eene boete van tien gulden op de overtreding dezer wetsbepaling gesteld. En zal deze tot een ieders narigt 'in dezer Stads Courant worden bekend gemaakt. Zieriksee, den 12 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. AANBESTEDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 24 dezer maand', des middags, ten Raadbuize aan do minsteischenden aan te besteden de volgende Stedelijke Werken te welen 1." liet schoonmaken en opcoegen van de kaaimuren. 2." Het onderhoud van het DIGTSTE SAS, voor een jaar. 3.° De herstellingen en vernieuwingen benevens het onderhoud voor een jaar der BESCHOEIINGEN en RI.ÏSBESLAG-WERKEN. Achtervolgens de daartoe door den Raad gearresteerde bestekken welke van heden af ter inzage van de gegadingden ter Stedelijke Secretarie zullen voorleggen en bij den Architect de noodige inlich tingen en aanwijzingen omtrent deze werken kunnen verkregen worden. Zieriksee, den 12 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGH en WESTLAND maakt door deze bekend dat de gewone jaarlijkscbe Poldervergadering zal gehouden worden op Donderdag den 25 April 1844, des voormiddags om 11 ure, in 'sLandskamer te Zieriksee, en tot bet bijwonen der vergadering worden opgeroepen de stemgeregtigde Ingelanden vari de Polders van Schouwen en Zuiiler-Nieuwlandzoo mede alle de Ingelanden van den Polder van Burgh en Weslland. De stemgeregtigde Ingelanden van den Polder van Schouwen zijn alle manspersonen voor wien één jaar voor de stemming 4 bunders 16 roeden en 80 ellen oude 10 gemeten het volle dijkgeschot betalende, op deszelfs naam of die zijner buisvrouw bekend stonden. Te Zieriksee, den 15 April 1844. De Centrale Directie voornoemd TROMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve, DE JONGE. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 11 April. Gisterenavond is Z. Keiz. H. de grootvorst-troonopvolger van Rusland in deze residentie aangekomen en aan het paleis van Z. M. afgestapt en beeft zijn' intrek op het paleis in bet Noordeinde genomen. Heden avond beeft dc grootvorst dezo hofstad weder verlaten en is naar Biberich teruggekeerd. Vólgens berigten waarop inen meent te kunnen staat maken zou Z. M. de koning onmiddellijk na dat de uitslag van de deel neming in de vrijwillige geldleening ter zijner kennis gebragt was uit eigene beweging besloten hebben de bewuste proclamatie aan de natie uit te vaardigen; en i men wil op goede gronden verzekeren, dat Z. M. er zelf de steller van is. Bij besluit van den 2, heeft Z. M. op de reqneste van H. P. van Dries, c. s., verlof verleend tot bet vormen eener verceniging onder den naam van Onderlinge Maatschappij tol verbetering van den toestand der bewoners van de nieuw opgerigte kerkelijke gemeente S.'-Willebrord (vroeger bet Hoyke)onder de burgerlijke gemeenten van Etten en Leur. Rucphcn en Sprundel, en Hoeven. Z. exc. de minister van binnenlandsche zaken beeft dezer dagen aan de boeren gouverneurs der verschillende provinciën gezonden eene uitvoerige resolutie betrekkelijk bet in acht nemen van do bestaande verordeningen en voorschriften ter wering van de veeziekte, en dezelven uitgenoodigd onder anderen om de plaatselijke besturen ten ernstigste aan te manen tot het meest mogelijk gadeslaan van den gezondheidstoestand van het vee in hunne gemeenten en bet aanwenden van de vereischte zorg en naauwkeurigheid hij bet opmaken der stukken welke ingevolge de wet door of van wege de belang hebbenden ter bekoming van schadevergoeding enz. moeten worden overgelegden om de plaatselijke besturen nader te herinneren aan hunne verpligting om zoo dikwijls zich in hunne gemeenten het geval opdoet dat hetzij de aangifte van ziek of besmet vee geheel verzwegen of te laat gedaan mogt zijn hetzij deze of gene veehouder of ander persoon zich mogt hebben schuldig gemaakt aan eenige andere overtreding tegen de letter of den geest der wetten van den 30 Mei 1840 Staatsblad n.° 16) en van den 9 Julij 1842 (Staats blad n.° 21) of tegen de, krachtens dezelve van regeringswege ge nomen maatregelen daarvan onverwijld proces-verbaal op te maken of te doen opmaken en hetzelve ter behoorlijke plaatse in te dienen ten einde de overtreders of nalatigen naar bevind kunnen worden gestraft en beboet. Den 14. Naar men verneemt, wordt Z. M. de koning, bene vens de koninklijke familie in den loop van dingsdag aanstaande den 16 dezer, te Amsterdam verwacht; zullende Z. M. des onderen daags audiëntie op het paleis verleenen en eenige dagen aldaar ver blijven. De Staats-Courant behelst bot berigl eëner negotiatie tot te geldemaking van f 35,000,000 obligatiën rentende 4 ten honderd in het jaar, ten laste van 's rijks overzeesche bezittingen, krachtens 's konings besluit van den 13 April 1844. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Volgens statistieke opgaven bevinden zich thans in Frankrijk omstreeks 40,000 opvoedings-gcstichlen do lagere scholen hieronder begrepen alwaar 3,000,000 kinderen en jongelieden onderwijs ontvangen. In het westen zoowel als in bet oosten der provinciën van Algerie hebben de fransehe troepen weder voordeden behaald maar zij moeten nog gedurig op hunne hoede zijn en telken reize in beweging worden gebragt om wel of kwalijk gelukte aanrandingen te verijdelen of te straffen. De turksche regering heeft besloten voortaan geen doodvon nis meer uit te spreken of uit te voeren wegens geloofszaken. Dezer dagen heeft zich de heer Engelsvan Antwerpen zittende op den rand der havenkom te Brusselvoor bet hoofd geschoten denkelijk met bet voornemen om na het volbrengen van die daad in de haven te storten dit is, na den 1 Januarij van dit jaar de 47"° zelfmoord welke binnen die stad gepleegd is. Bij gelegenheid eener dezer dagen gehoudeno predieatie beeft pater Voone te Brussel verkondigd dat het genootschap ter verbreiding van goede boeken steeds toeneemt; dat bet in 1842 33,000, en in 1843, 47,000 boekdeelen onder de menigte heeft ge bragt. Te Botterdam is in den nacht van vrijdag op zalurdag bet buis van den m.' blikslager M. Krameraan de westzijde van de Schie- kade, eene prooi der vlammen geworden. Ook zijn bij Gorinchem donderdag namiddag twee boerderijen afgebrand welke brand is ont staan door het vuurvatten der kleederen van een kind dat echter geena schade beeft geleden. - Nog is te Ronkum bij Wageningen jl. woens dag avond eene brouwerij geheel in de asch gelegd. Met genoegen verneemt men dat reeds op verschillende plaatsen onzes vaderlands correspondenten van de vereeniging tol afschaffing van sterken drank zich gevestigd hebben en met vrucht werken. De gemeente Zandvoort schoon aldaar niet meer dan elders over het misbruik van sterken drank te klagen was geeft in dezen een navolgenswaardig voorbeeld. Nadat de voornaamsten van het dorp lot het afschaffen van sterken drank zich schriftelijk verbonden had den beeft deze heilzame inrigting aldaar algemeenen bijval gevonden. Van daar wordt gemeld, dat sinds den 12 Octuber 1843, loon men e,r met die zaak een begin maakte 192 inwoners op eene bevolking van ruim 1000 zielen leden dezer vereeniging zijn geworden dat reeds op 10 van de 13 visscherspinken dezer gemeente volstrekt geen sterke drank meer aan boord komtdat de vischkoopers (in zoo ver zij zich als leden verbonden hebben), schoon zij bij bet rondventen hunner waar in velerlei verzoeking komen bun gegeven woord ge trouw houden dat men allen uit één mond boort verklaren hoa zij zich sinds hunne onthouding veel gezonder en opgeruimder ge voelen en de betuiging algemeen is: «ware men dit werk slechts eerder onder ons begonnen dat men toenemende (misselijkheid vooruitgang in welvaart meerdere opkomst bij de openbare gods dienstoefening rust, stilte op den zondagavond duidelijk waarneemt, met een woord dat voor deze goede gemeente de oprigling van het afscbaffingsgenoolschap aanvankelijk tot eenen rijken zegen is en voor.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1