ZIERIKZEESGUE COURANT, T JS.o 30. VRIJDAG A.° 1844. 12 APRIL. Besturen en A d min istratië n Nieuwslij d imj e n AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Slad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 17 dezer maand, des middags, ten Raadhuize in liet openbaar aan den minsteischenden aan te besteden, de volgende stedelijke werken te weten De vernieuwing van een gedeelte KAAIMUUR op de nieuwe haven en herstelling van KAAIMUREN op de oude haven, mitsgaders het onderhoud van hel WEST-HAVENHOOFD voor een jaar, achter volgens het bestek (lat van heden af ter inzage van gegadingden ter Stedelijke Secretarie voorleggen zal terwijl inmiddels nadere inlich tingen en aanwijzingen op het werk verkregen kunnen worden bij den Stads Architect. Zierikzeeden 3 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. N E IJ ERLAN1) E N. 's GRAVENHAGE den 9 April. Z. M. de koning en HH. KK. HH. de prinsenen prinsessen hebben jl. zondag morgen het H. Avond maal gehouden. Bij besluit van den 4 April jl.heeft Zijne Majesteitop de requeste van WE gelingrned. doctor te Haarlem, T. C. It. Huij- decoperpredikant te 's Gravenhageen J. Stuurt, grondbezitter te Velzen verlof verleend tot het vormen eener vereeniging onder den naam van: «Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank." Bij besluit van den 6 April jl. heeft Zijne Majesteit aan M. II. Straetals burgemeester der gemeente Mesch (Limburg), ontslag uit die betrekking verleend. Naar men uit Zwolle schrijft heeft het Z. M. den koning dezer dagen behaagd om voor hoogsldeszelfs bijzondere rekening voor eene som van tien duizend gulden op het plan der aldaar op te rigten naamlooze maatschappij in te schrijven welke maatschappij de strekking heeftom de welvaart van Overijssel in het algemeen en de verbetering van het Zwolsche Diep in hel bijzonder te bevorderen. Vrijdag jl. had er een aandoenlijk voorval plaats. De koning had zich to voet naar de Kloosterkerk, nabij hoogsldeszelfs paleis, begeven, om er do godsdienslige plegtigheid. der Voorbereiding hij te wonen. Ten omstreeks 4 ure daaruit terugkeerende deed eene 70jarige weduwe en moeder, door haren tweeden zoon ondersteund, te midden der straat, een voetval voor den vorst. Zij strekten hare armen tot den koning uit, bood Z. M. een verzoekschrift aan, en riep in hartroerende taal uit: Sire, genade, genade voor mijnen zoon De koning, diep bewogen over dit treffende schouwspel, bood zelf der ongelukkige moeder, die in tranen als wegzonk, de hand, om haar op te rigten, nam welwillend het adres aan, en zeide: Arme moederbedaar, deze zaak is mij bekend, stel u gerust; ik zal alles doen wat ik kanom uw ongelukkigen zoon in het leven te behouden vaarwel, vaarwel. De koning, blijkbaar ontroerd, keerde in allerijl naar hoogsldeszelfs paleis terug. liet was de moeder van A. L. van Os, korporaal hij het tweede regement infanterie die eerst hij von nis van den krijgsraad in Noord-Holland en vervolgens bij sententie van het hoog militair geregtshof, van den 14 September 11. ter zake van doodslag, gevolgd door diefstal, tot de doodstraf was verwezen, welke misdaden, volgens die uitspraken, den 25 April 1842, te Alk maar zijn gepleegd. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat, ten be hoeve van 's rijks schatkist, als eene vrijwillige donatie, en ofschoon do gever niet zou zijn onderworpen geweest aan de buitengewone belasting, is ontvangen van den heer William Dennisoninwoner van Java en thans tijdelijk zich in Nederland bevindende een wis selbrief op zijnen gemagtigde te Batavia groot f 10,000. Men verneemt, dat Z.r M.s stoomschip Merapieonder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee Baars, zich gereed maakt om met den 15 Mei, ter versterking der zeemogt in Oost-Indie en tot het onderhoud der communicatie met het engelsche eiland Singapore waardoor men meerdere gelegenheid zal hebben tot hel verzenden van brieven per landpost derwaarts te vertrekken zullende met dezen bodem do generaal-majoor van Cagernen eenige verdere officieren der genie en artillerie naar Java worden overgevoerd. !n een dagblad van Parijs vindt men het volgende: «De aan zienlijke snm welke in Nederland, hij inschrijving is bijeengebragt om de geldmiddelen van den staat te regelen, heeft hier geene geringe verbazing verwekt. Men schijnt algemeen overtuigd dat dit treffend bewijs van innerlijke kracht, zoowel als van goede gezindheid en vaderlandsliefde, het krediet van dat rijk in het buitenland op nieuw moet bevestigen." Den 10. Men verneemt dat het Z. M. der. koning goedgunstig behaagd heeft aan bovengonoemden A. L. van Os gratie van de doodstraf te verleenen en zijne straf te veranderen in geeseling brandmerk en twintig jaren tuchthuisstraf. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De gezamentlijke rabbijnen in de russische grensgouvernenaentenom zooveel mogelijk voor hel vervolg alle harde maatregelen tegen hunne geloofsgenooten te voorkomen hebben den grooten sijnagogen-ban of het Clierem uitgesproken tegen eiken Israëliet of israëlilin die zich voortaan aan sluikhandel schuldig mogt maken. Er liggen te Ant werpen weder twee schepen zeilreê naar S.'-Thomas-de-Guatimala. De landverhuizers, die zich derwaarts inschepen, zijn meerendeels vlaamsche landlieden. Alle manspersonen in Zweden en Noorwegen, die hun 15"" jaar bereikt hebben zijn opgeroepen om den eed van trouw aan de nieuwe koning af te leggen. Uit verschillende deelen van het rijk zijn bereids herigten ontvangen, dat de huldiging had plaats gehad ook in Noorwegen was dezelve reeds begonnen. Men schijnt uit verscheiden omstandigheden te mogen besluiten, dat de scheuring in de kerk van Schotland die eenigen tijd geleden een zoo groot gerucht heeft gemaakt, van zelf te niet zal loopen. De tunnel onderden Teems, waar gedurende de vorige week eene soort van kermis gehouden is heeft toen meer dan 100,000 bezoekers gehad onder welke benevens vele andore lieden van rang, verscheidene personen uit het gevolg van do koningin der Belgen behoorden. ïn den loop der Paaschweek zou die tunnel in een bazar, tot uitspanning der menigte, herschapen worden. De broeder van den hertog van Nassau, prins Moritzheeft op de jagt in Oostenrijk een hongaarschen magnaat doodgeschoten om dat deze met een hoosaardig opzet twee van 's prinsen bedienden voor zijne oogen had nedergeveld. Aan den prins was daarom huis-arrest opgelegd. Het gerucht van eene besmettelijke ziekte onder de paarden te Brussel is louter eene in den paardenkoopers-hoekverzonnen actie- tijding geweest, hetwelk thans dooreen rapport van den kundigen vee arts Douherlinge ten volle wederlegd is. De fransche generaal Pajol, een der krijgsmakkers van Napoleon, is te Parijs overledenhij had 53 jaren werkelijke dienst; 16 paarden werden hem onder het lijf doodge schoten zijne aanstelling als brigade-generaal is gedngteekend te Aus- terlitz en die als divisie-generaal te Moscou. Den 6 dezer werd eene 68jarige vrouw te Cleef hegraven van welke men deze bijzonderheid mededeelt: dat zij op den 3 April werd geboren op den 3 April hare belijdenis deed op den 3 April huwde, op den 3 April van eenen zoon werd verlost en op den 3 April is overleden. De groole zanger Rubini is kolonel in russische dienst geworden. De hooge raad heeft het beginsel, dat niemand, vreemd aan de dienst der posterijenzich mag inlaten met de overbrenging van brieven, dagbladen enz., gehand haafd. Het klooster op den S.'-Golhard heeft in het vorige jaar 2221 reizigers kosteloos geherbergd en verpleegd. - Op de Pahnpaardenmarkt te Utrecht zijn dit jaar in het geheel geweest 1097 stuks paarden waar onder een aantaldie uit hoofde hunner schobnheid de bijzondere aan dacht der liofhebbers (rokken. Een ledigganger is des zondags de Christen des maandags de Griek, des dingsdags de Pers, des woensdags de Assyriër, des donderdags de Egyptenaar, des vrijdags de Turk des zaturdags de Israëliet; want deze zijn de onderscheidene rustdagen der verschillende volken. Gedurende den afgeloopen winter is er door de inrigting voor armenverzorging te Amsterdam ongeveer 40,000 portion brood en koffij uitgereikt en aan bijna 1800 personen nachtverblijf in matig verwarmde lokalen verschaft. Te Munchen is den 24 Maart eene oude bedelaarster gestorven die als laatste dienst van hare zuster verlangd had begraven te worden met eene muts. aan welke zij ge hecht scheen. De zuster, aan dat verlangen willende voldoen, bevindt dat er in de muts een hand was, in welke zij 111 banknooten vond van 10 gulden, dus ten gezamenlijke bedrage van 1110 florijnen. Men heeft in sommige bladen mei veel ophef gewaagd van het voornemen der Noord-Amerikanen, om voortaan de betaling van den tol van de Sond aan Denemarken te weigeren, en deze weigering des noods gewa penderhand vol te houden. Men verneemt thans, dot dit berigt van allen grond ontbloot is. Het dagblad the Friend of China bevestigt het berigt der vermoording van den bisschop Imkert, de beeren Chostan en Mauban, benevens 70 andere Kathnlijkcn in de stad Corea. Ge noemd dagblad voegt er hij dat behalve deze 73 personen die onthoofd werden, nog 180 andere geworgd zijn geworden. - In de vorige week zijn door den spekslager Johannes Buiteman, J le Gorinchetn twee buitengewoon zware varkens geslacht hebbende schoon aan de haak gewogen het eene 588 en het andere 540 oude ponden teiNvijl men het gewoonlijk al een zeer zwaar varken acht dat 400 ponden halen kan. Deze dieren waren gemest donr de gebroeders van h'oeverden. Op den tweeden Paascbdag is te 's 11 a go de persoon van Torren door de policio gearresteerd zoo men zegt ter zake van in de Kooinsch-Kotholijke kerk in de Casuaricstraat zijne hand in eens anders zak abusivelijk te hebben gestoken. Den I dezer heeft de eerste algemeene jaarlijkscha vergadering der aandeelhouders in de hclgische maatschappij van koloni satie plaats gehad. De vergadering heeft het bij die gelegenheid uitge- bragt verslag en de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Uit dat verslag is gebleken dat de kolonie zich reeds in zoodanigen gunstigen toestand bevindt, dat er gegronde hoop aanwezig is dat haar bestaan voor het vervolg verzekerd zal zijn. In het district van Yizeu (Por tugal) hoeft een vrij zeldzaam natuurverschijnsel plaats gehad te weten net openharsten van den grond door de persing van het onrleraardscha water. Groole schade was daardoor aangerigt en verscheidene men- schen hadden hierdoor het leven verloren. - De koraalvisscherij op de fransche kusten heeft gedurende het afgeloopen jaar omstreeks 100,000 franks opgebragt. Te Stockholm had men den 29 Maart nog geen uilzigt op de scheepvaartdaar bij onderzoek gebleken wasdat zich het ijs in de Scheereu op vele plaatsen tot 2 ellen dikte vertoonde, en het opgehoopte drijfijs in zee zelfs eene massa van 9 ellen dikte had hetwelk

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1