ïf.° 29. ZIEHmZEESCIIE -O ÖINGSDAG A.° 1844. COURANT. 9 APRIL. Besturen en Administratis»,. Nieuwstijdingen. 1 f Be AGENT van 's Rijks Schatkist te Zierilczee berigl flat de BE WIJZEN van INSCHRIJVING in de LEENING en VRIJWILLIGE BIJDRAGE voor zoover die inschrijvingen ten zijnen Kantore heb ben plaats gehad van heden af liij hem te bekomen zijn en ook die wegens de Inschrijvingen bij de Heeren Ontvangers der Di recte Belastingen ten Kantore van dezelve Ontvangers zullen ver krijgbaar zijn. Wordt wijders een ieder herinnerd dat de eerste termijn vóór of op 15 dezer moet betaald worden zullende hij Agent tot den ont vangst van heden af vaceren des morgéns van 9 tot 1 uur. Zierilczee, 9 April 1844. J. S. BOE1JE. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 17 dezer maand, des middags, ten Raadhuize in het openbaar aan den minsteischenden aan te besteden de volgende stedelijke werken te weten De vernieuwing van een gedeelte KAAIMUUR op de nieuwe haven en herstelling van KAAIMUREN op de oude haren, mitsgaders het onderhoud van het WEST-HAVENHOOFD voor een jaar, achter volgens het bestek dat van heden af Ier inzage van gegadingden ter Stedelijke Secretarie voorleggen zal terwijl inmiddels nadere inlich tingen en aanwijzingen op het werk verkregen kunnen worden bij den Stads Architect. Zierikzeeden 3 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van het publiek dat ten gevolge der op heden aan bestede herstellingswerken aan de valbrug buiten de zuid-haven poort alhier de passage langs die brug zal gesloten zijn van den 22 tot en met den 24 April eerstkomende. Zierikzee, den 3 April 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 6 April. Men verneemtdat het Z. M. den koning heeft behaagd heeren studenten der utrechtsche hooge- schooi op eene zeer vlcijende wijze boogstdeszelfs dank te beluigen voor hunne regt vaderlandslievende bijdrage in de vrijwillige gelrl- leening. Z. M. heeft den 22 Januarij 11. een octrooi verleend voor den tijd van tien jaren aan J. R. Baartmans lo Vlissingen op de uit vinding van vier- en driekant eikenhout vaatwerk tot berging van den voorraad van water op oorlog- en koopvaardijschepen. Z. K. I-I. prins Hendrik der Nederlanden is jl. donderdag morgen te Amsterdam aangekomen en heeft hel op stroom liggende voor de walvischvangst uitgeruste schip Anna Louisa naauwkeurig, en melde meeste belangstelling in de onderneming voor welke hel bestemd is, bezigtigd. Des middags is Z. K. H. naar 's Gravenhage teruggekeerd. De minister van financiën lettende op de artikelen 9 en 20 der wet van den 6 Maarten daartoe door Z. M. gemagtigd beeft bekend gemaakt dat al de certificaten welke tot het bedrag van 30 ten hon derd bij elke storting in de geldleening, volgens art. 9 der wet, moeten uitgegeven worden dadelijk na het doen der stortingen bij don agent, welke die storting ontvangt zullen kunnen worden ingetrokken tegen 10 ten honderd van derzelver bedrag en dat dien ten gevolge zijwelke dit verlangen op elke storting voor de geldleening drie ten honderd zullen kunnen korten tegen afstand van hun regt op het bekomen van die certificaten. Naar men uit Utrecht meldt, is aldaar bij den agent van 's rijks schatkist voor de leening ingeschreven f 6,30G,995 en voor de vrij willige bijdrage f 72,070,41. In de provincie Groningen is inge schreven zamen voor omstreeks f 4,000.000. Uit Maastricht wordt gemeld dat de burgemeesters van Uleslra- ten en Eysden reeds weder in hunne functiën hersteld zijn alsmede dat in die stad alleen voor ongeveer een millioen in de vrijwillige leening en bijdrage is deelgenomen. Uit Rotterdam meldt men van den 3 dezer: Wij kunnen met volkomen zekerheid vermelden dat eenige der Zuidcrkerk helende ge,bouwen en erven door heeren gecommitteerden der nederduitsche Gereformeerde gemeente binnen deze stad zijn aangekocht, en zulks ten gevolge vari het besluit, eerst in de laatst verloopen dagen genomen om het nieuwe kerkgebouw te stichten op het terrein der tegenwoordige Zuidcrkerk. Omtrent de Zuiderkerk alhier wier slooping en vervanging door een waardiger gebouw thans besloten is diene kortelijk het volgende: Sommigen willen dat de oude rotterdamsche rederijkerskamer reeds vroeg in de 17"' eeuw hier ter plaatse namelijk aan het einde der Glashaven hare zamenkomsten hield. Meer zeker is het dat aldaar, in 1630 of 1631 ten koste der regenten van het burger-weeshuis, en wel tot vermeerdering der inkomsten van dat huis eeue soort i van openharen schouwburg, in navolging van den ouden amsterdain- schen gesticht is, die dus eigenlijk geene onafhankelijke rederijkers kamer is geweest. De onderneming schijnt echter niet veel opgang gemaakt te hebben immers kort na 1632 nam de stedelijke regering hef gebouw overen gaf het tot een predikhuis aan de engelsche independenten welke sedert 1623 hunne vergaderingen hier ter slede hadden mogen houden. Men vindt aangeteekend hoe deze lieden toen zij hij de aanvaarding van het gebouw nog eenige tooneel- sieraden vonden die met grootcn ijver vernietigden. In 1647 werd tot de daarstelling van een derde kerkgebouw voor de nederduitsche Gereformeerde gemeente en wel in dat gedeelte der stad, besloten. Eerst in 1651 werd deze engelsche kerk tot dit doel ontruimd, langs de geheele oostzijde van eene ruime galerij voorzien en den 13 September die tevens tot dankdag voor den afloop der beroemde groole staatsvergadering strekte plegtig ingewijd. Blijkens eene kerkrekening van 1651 noemde men dit bedehuis eerst de Zuidkerk doch deze naam ging al spoedig in dien van Zuiderkerk over. Zij had toen hare tegenwoordige diepte doch was veel smaller dan thans weshalve zij hij den aanwas der gemeente te klein ge worden in 1676 aan de zuidzijde werd uitgezet, en aan de buiten zijde van den westmuur met de wapenschilden der toenmalige heeren burgemeesters en fabrijkmeesters versierd. Eerst in 1690 stelde men een vierkant houten torentje niet eene luiklok op het gebouw. Sedert de vermelde vergrooting in 1676 heeft deze kerk, van de Glashaven naar de Jufferstraat eene lengte van 27,78 ned. ellen op eene breedte van 22,52 ncd. ellen en is in liet midden 9,42 ned. ellen hoog. In dit midden heeft zij het voorkomen eener vierkante kruiskerk maar is aan de vier hoeken veel lager rust op 9 vier kante houten pilaren met lioogen vereenigd en ontvangt haar licht door 10 hooge glasramen, 6 kleinere en 4 hooge ronde vensters. Van binnen heeft zij niets merkwaardigs. De vroeger vermelde galerij, later weggebroken is in 1809 floor eene andere vervangen, die eenige jaren geleden op hare beurt weggenomen is. De kerk die op ee» vrij luchtig plein slaat is de eenige der vier van de neder duitsche Gereformeerde gemeente waar geene dooden begraven werden doch zij had tot dat einde, ter wederzijde een afgesloten kerkhof." Hel Journal de la Relgique meldtdat de belgiscbe gezant in den Haag. de generaal Prisse, van de nederlandsche regering verlof ver zocht heeft, om op kosten van Belgie het geheel vervallen graf van Jacob Jordaenste Putten, in Noord-Brahand te doen herstellen. Jordaens, zegt dit blad werd in 1594 te Antwerpen geboren en stierf er in 1678. Hij was een der meesters, die den roem. der vlaamsche school hebben uitgemaakt; men weet hoe schoon het kolo riet der talrijke schilderstukken is, welke men aan zijn penseel te danken heeft. Het was de pligt van den staat om het graf van eenen Belgdie tot de glorie van zijn land heeft loegehragt niet langer te laten ontheiligen. Alles doel hopen dat Holland volijverig een verzoek zal inwilligen hetwelk al deszelfs medegevoel verdient. De vriend en medewerker van Rubens was Protestanten deze reden is het, dal hij op het nederiaudsche grondgebied begraven is, gelijk zulks destijds ten aanzien aller te Antwerpen woonachtige Protestan ten plaats had. Zekere Ris. aan de fransche grenzen woonachtig die zich met den sluikhandel ophield is onlangs door de fransche tolbedienden overvallen en daarbij door een' groolen daarop afgerigten hond in den arm gegrepen. Zich van dit dier niet kunnende ontslaan, heeft hij het op zijn' rug geslingerd en is hij, alzoo de vlugt nemende, ondanks de hevige pijn naar Belgie onlsnaptalwaar hij zich van den hond heeft kunnen ontdoen die vervolgens getrouw bij hem ge bleven is. Zoo men zegt, is die man in Frankrijk bij verstek tor dood veroordeeld en hebben de fransche gendarmes er groolen prijs op gesteld om zich van zijnen persoon te verzekeren met dat ge volgdat hij laatstelijk, in de nabijheid der grenzen eene herberg verlatende, door een aantal personen is overvallen, gebonden, op fransch grondgebied gesleept en aldaar door de gendarmes gearresteerd. Men beschouwt zulks als eene schennis van het grondgebied en men heeft in tie kamer der verlegenwoordigers den minister van ju stitie dienaangaande inlichtingen gevraagd welke daarop heeft ver klaard dat zijn ambtgenoot voor de buitenlandsche zaken zich do aangelegenheid had aangetrokken en deswege verloogen bij de fransche regering had doen inleveren. AI wederom eene bijdrage tol de menigvuldige bewijzen dat men reddingspogingen niet dan zeer laat, wanneer alles hopeloos is, moet opgeven. Te Castelnau in het fransche departement van Lot en Garonne laat eene vrouw haren emmer in eenen put vallen. Zij poogt met een ijzeren haak den emmer terug te krijgen kan dien niet behoorlijk vatten en eindelijk onlslipl ook de haak aan haro handen. Nu daalt een metselaar, Saplii geheeten in den 15 ned.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1