Zeetijdingen. Advert entien Nederland. - Zóó spraken zóó handelden uwe edele voorzaten en *9 zegevierden over Spanje zij weêrstonden fransch en britsch ge weld en geëerbiedigd bleef de vaderlandsche vlag op alle zeeën ge ëerbiedigd bleef de vaderlandsche leeuw in 't smetloos wapenschild, geëerbiedigd bleef de vaderlandsche naam bij nagebuur en bondgenoot hij vijanden en vrienden. Zoo staat gij daar nogfiere maagd van Nederland te midden van den vaderlandschen tuin en uwe hand houdt nog krachtig om klemd den pijlen-bondel der rond u vreedzaam geschaarde provinciën. Nog is Gods Heilig Woord uwe leus en uwe kracht uwe hoop en het voorwerp van uw geloofhet steunpunt uwer liefde. Hac nilimurhunc luemur is de randspreuk uwer munt en jaop God vertrouwden ja voor Gods eer blaakten steeds de onverbasterde zonen van het vrije Nederland en daardoor waren eerlijkheid en frowc onvervreemdbare erfgoederen welke de vader den zoon en deze wederom van geslacht tot geslacht zijnen kinderen achterliet. Nederland gij kunt niet onafhankelijk blijven zoo gij de eer lijkheid en de trouw verzaakt. Liever den laatsten druppel bloeds ten offer gebragt dan de vrijheid verloren dus sprak hel reuzen- geslacht waaruit gij voortgesproten zijt. - Liever der, laatsten penning op 't altaar des vaderlands neêrgelegd dan dat schitterend ordeteeken van Eerlijkheid,en Trouw uit den boezem te rukken waarin de godsdienst het zoo diep heeft gedrukt. En zoudt gij dan verdacht kunnen worden landgenooten 1 gij verdacht van zoo schandelijke gehechtheid aan de overdaad uwer schatten, rijken van Nederland? - Zoudt gij het vaderland liever ten prooi geven aan al de rampen die als uit den grond zullen op stijgen en van uit de wolken zullen ncftrstorlen wanneer gij uwe kisten en koffers en beurzen roekeloos zoudt gesloten houden gij rijken van Nederland gij wier schatten eene europesche vermaard heid hebben verkregen? Zoudt gij voor een honderd millioen guldens terugdeinzen welke de staat u slechts ter leen vraagt en waarvoor ti de rente nog wordt aangeboden? Zondt gij-zelve meenen behouden te kunnen blijven wanneer de staat zijne schulden niet langer zou kunnen voldoen? Noen niemand zal u miskennen waardig kroost van eeri waardig voorgeslacht 1 Gij zult den roem de eer en den naam van Nederlander welen op te houden met uw goud des noodig met uw bloed. En dat zullen allen allen zonder onderscheid allen van wat rang of rijkdom ook. - Want heugen ons al de dagen niet meer dat Nederland worstelde tegen de hoofdmagten van Europa, de dagen van een Eilips ii een Louewijk xiv de dogen onzer de RcijterS en Trompf,n toch hebben onze oogen gezien de geestdrift van het tijdstip onzer staalkundige herstelling en het vreesselijk tijdstip onzer losmaking van den broederhand met het zuiden. Toen hebben wij allen, allen zonder onderscheid, allen als één éénig man met de eene hand het zwaard gegrepen en met de andere hond ons goud, on$ zilver, ons koperja, heengebragt naar het altaar van staat- en hebben dan ook at de uitkomsten niet geheel beantwoord aan de verwachting van velen, aan de gegronde begeerte van menigeen Nederland is toch nog altijd gebleven eene zelf standige natie, die zichzelve zal kunnen blijven besturen, wanneer, dat God geve haar krediet thans niet verloren gaat. En noen driewerf neen dat zal niet verloren gaan de natie zal het niet dulden Nederland zal geen zelfmoord plegen. Met het oog op God burgers van slaat, met de band op het hart, zult gij de behoefte de dringende behoefte van den oogenblik van dezen gewigtigen oogenblik overwegen. De Lei:ving is geopend. - De wet heeft gesproken. - Gehoor zaamheid aan de wet is het plegtanker der vrijheid. Een ieder zal het gevoelen wat hij aan de wet verschuldigd isook om der gevolgen wille. Ontmoedigend, vreesselijk zijn de gedachten aan wat er voortvloeijen kan uit het niet voltallig worden der leening.' - Wij willen den sluijer niet ontijdig opheffen die dat zwart tafereel bedekt. - De vaderlandsliefde en het welbegrepen belang van alle burgers zal luide genoeg spreken en hen in tijd» aanvuren tot hel storten van hunnen overvloed van hunne weelde van hunnen spaarpenning ja tot zelfs van hunne bekrompenheid toe, opdat de Heffing, metal hare kwellingen en bekommernissen niet de Leening met al de daaraan verbonden voordeelen kome vervangen. En Oranje gaat u voor, als altijd. - Wat de Eerste Willesi met den dood in het aangezigt nog voordeeligs aan Nederland be schikken wilde is door zijne doorluchtige erfgenamen gestand ge daan. - De graaf mn Nassau opende de leening met tien mil- 1ioenen schat3. De geëerbiedigde vorst, die hem op den troon volgde, zal, met de overige leden der dynastie dat schitterend voorbeeld niet zonder navolging laten. - De edelen in de provinciën zulten het regerend stamhuis tonnen dal de adel in Nederland méér is dan eene ijdele klank. - De burgerij zal zich aansluiten bij dynastie en adel en zoodoende zal Neêrlands schoone vlag zrch in eere ophouden met het schitterend Oranje in top met het zilver van den adel in 'thart, en met het vreedzaam btaauw des Hemels de kleur der brave bur gerij ten grondslag van den staat. De Hemel behoede en zegene ORANJE en NEDERLAND 1" ZIEtUKZEE, den 21 Maart. Ingevolge 'skonings opdragt zijn, bij besluit van zijne excellentie den heer staatsraad gouverneur van de provincie Zeeland, van den 15 dezer, benoemd de afwisselende en plaatsvervangende leden van de commission van voorloopig en van eind-onderzoek, bij art. 64, 67 en 68 der wet van den 6 Maart 1844 (Staatsblad n.° 14), ingesteld tot regeling der buitengewone belasting op de bezittingen in het geval dat de vrijwillige leening en bijdrage niet volteekend mogt worden en zijn in voege voormeld voor deze stad benoemd In de commissie van voorloopig onderzoek tot leden, de heeren m.' AJ. F. Egterm.' IV. D. van Don gen, jonkh.' m.r J. Schuurbeque Boeije; plaatsvervangende leden, de beeren m.1 A. Moens van Bloots, jonkh.'m.' J. F. Schuurbeque Boeije, F. Seller. In de commissie van eind-onderzoek tol leden de hee ren J. Nelemans, D. van der Vliet, jonkh.'IE. D. de Jongejonkh.' m.' M. JSchuurbeque Boeije; plaatsvervangende leden de heeren II. W. Ie Sage ten BroekF. J. Olivier, J. A. Mulock Houwer, J. Geradts. Naar men verneemt is de deelneming in de alhier bestaande Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbeiders- en Werklieden in den zomer vaa het vorige jaar minder geweest dan in 1842ofschoon de ingebragte som nog\ beduidend genoeg mag genoemd worden alzoo door 82 deelnemers eene som van f 526,43 is ingehragt en in de jongst verloopene weken eene som van f 580,35 is uitbetaald geworden. Ofschoon de rede dezer verminderde deelneming wel ten deele moet worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de afgeloopen zomer minder werk voor den ambachtsman en daglooner heeft opgeleverd kan men liet evenwel daarvoor houden dat gebrek aan zuinigheid en overleg en zorgeloosheid voor de toekomst zoo vele beletselen zijn om de deelneming zoo algemeen te maken als wel wcnschelijk was. Intusschen is de commissie van bestuur bedacht, om, wanneer zij daartoe, zoo zij hoopt, zal wordert in staat gesteld, voor den volgenden winter de deelneming eenigzins voordeeliger te maken eu dezelve daardoor meer en meer uit te breiden waartoe men in het algemeen belang mag hopen dat allen die arbeiders en daglooners in hun dienst en aan het werk hebben hoe langs hoe meer mede werken daar het iets onredelijks en stuitends in zich heeft dat lieden die het in den zomer niet aan werk ontbreekt en vooral dezulken die voortdurend verdiensten hebbenniets besparen voor de behoeften van den winter, in de hoop, om uit de armenkassen bedeeling te ontvangen die echter naauwelijks toereikende en ook voornamelijk bestemd zijn om ouden en gebrekkigen die niet meer werken kunnen te ondersteunen maar niet zijn daargesteld om menschen in de kracht hunner jaren die het des zomers niet aan werk ontbreekt onderstand te verleenen. Men kan hier nog bijvoegen dat sinls eenigé dagen ettelijke arbeiders deelnemers dezer waarborg-vereeniging die hel ten eenen- male aan werk ontbrak uit de vroeger in deze courant vermeldè, gift van f 25door bet verrigten van eenige aardewerken aan den arbeid zijn geholpen. Hoe wenschelijk ware het dal het gegeven voorbeeld nog bij dezen en genen navolging mogt vinden en de commissie nog met eenige bijzondere giften mogt worden verblijd met het doe! om die werkzaamheden nog eenigzins te kunnen ver lengen in dit jaargetijde waarin nog zoo velen van werk verstoken zijn en het bij het ophouden der winterbedeelingen misschien nog erger hebben dan in het midden van den winter BROUWERSHAVEN dan 21 Maart. Binnengekomen Blixten, kapt. J. R. Soderstrom van Charleston en Reform kapt. J. W. Bousoft van Londenbeide naar Rotterdam en binnendoor opge sleept per stoomboot Pieter Corneliszoon Hooftkapt. D. H. de Boer, naar Rotterdam laatst van Batavia. Het fregatschip de Stad Schiedam, op den Hompelvoet aart den grond gezeild bevorens gemeld is na een ligter te hebben gelost den 19 dezer met adsislentie van de stoomboot de Kinderdijk weder af en op de reede gebragt hebbende geene schade bekomen. Z.' M." stoomschip Bromo is in den namiddag van dm 18 dezer uit Helvoelsluis in zee gezeild om de reis naar Batavia era vervolgens naar Japan te ondernemen. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 20 Maart 1844, Nederlanden, 2'/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Handel-Maatschappij 4'/, Oost-I ndiên 5 Rusland, Hope en Camp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Arduin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Camp. 5 Negot. Metaliek 5 ge&reven. 57s/, s 100'/,, 95'/» 147'/, 99'/. 107'/, -I 'la 106'/, 110 pC. v MIDDENPRUZEN van de volgende ARTIKELEN te Z1ER1KZEE van den 21 Maart 1844. N. dito 1843. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. f 8,00 a 8,50 - 6,00 a 7.80 - 6,00 a 6,20 - 0,00 b 0,00 - 5,00 a 5,25 - 3,50 a 4,00 - 3,80 a 4,10 - 2,00 a 2,10 - 3,50 a 4,00 - 2,00 a 5,00 - 3.00 b 5,50 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 5,00 a 5,5O Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 1 - 4,00 a 4,75 - 0,00 a 6,00 - 0,00 a 0,00 - 7,00 is 9,00 - 3,00 a 7,00 Kaap-Olie te Zierikzee, f 33,00 p. v„ Patent-Olie -42,00 Lijn-Ofie - 38,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 VIT DE HAND TE PACHTEN twee Bunders twee en veertig Roeden DIJKETTING gelegen onder Nieuieerkerk in Schouwen van Tannetje-Tienpondgweegtje in Noordgo-uwe noord waarts op tot aan den Dijk, die Zonnemaire van Noordgouute scheidt om dadelijk op het gebruik Ie komen Ie bevragen bij Th. Brou wer Jz. Dijkgraaf, te Oos Ierland des Donderdags ten Huize van Jacobus Geelhoed op de Schuithaven te Zierikzee, De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal ten verzoeke van zijne principalen mp Vrijdag den 29 Maart 1844, 'smid ten 12 ure, voor de Gebouwen, presenteren te verkoopenEen WOONHUIS en daarnevens slaand PAKHUIS en ERVE, slaande en gelegen in de Ravestraat te Zierilczee, wijk C, n.™ 426 en 427, laatst bewoond door Cornelis Telle. 1 1 v 1 De Griffier G. van WAGE zal ten verzoeke zijner princi- palen op Vrijdag den 29 Maart 1844 des voormiddag» ten 10 ure, op het Marktveld te Brouwershaven, bet openbaar verkoopen Een groote partij AFBRAAK bestaande in goede Balken Ribben, Planken Kozijnen Leijen enz. alles afkomstig van de gesloopte. Hofstede de Noordhoelc. TE ZIERIKZEE y BIJ DB WED. A, SE VOS EN ZOON STADS DRCKEESS,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2