Zeetijdingen Advertentien> schappij te Fijenoordover Rotterdamworden bij voortduring be stellingen ontvangen voor stoommachines en stoombooten zoowel van buitenlondscha gouvernementen als van bijzondere ondernemingen, Gelijk voor eenige jaren door het genoemde etablisserient machines en schepen voor de stoomvaart op den Boven-Donau zijn geleverd zoo beeft hetzelve onlangs ook eene belangrijke bestelling ontvangen van stoomslepers van eene zeer groote kracht voor eene sloonrsleepvaart op de grootste rivier in Europa de Wolga alwaar de stoomvaart lol nu toe slechts in hare beginselen isdoch door het russische gouvernement aanmerkelijk zal worden verbeterd en uitgebreid. Onlangs is te Utrecht lot stand gekomen eene vereeniging tot bet vestigen eenor instelling van diakenessen. Haar doel is, aan christe lijke vrouwen de gelegenheid te verschaffen omdoor vereeniging van krachten, onder een regelend bestuur, te zamen te werken tot verligting van alle geestelijke en tijdelijke ellende, naar de mate der middelen die haar ter dienste zullen staan, liet verenigingspunt zal zijn eene daartoe ingerigte woning, waar aller werkzaamheid geleid zal worden door het zacht beheer eener besturende zuster. Voorts zullen de werkzaamheden der diakenessen zijn het bezoeken en ver zorgen van behoeftigen en bejaarden; het verplegen van kranke» in openbare gestichten of eigen huizen het opvoeden van kinderen enz. Als diakenessen kunnen worden aangenomen weduwen en ongehuwden van allen rang en stand. Door allen wordt eene eenvormige, doch niet in het oog vallende of van de dagelijksche gewoonte afwijkende kleeding gedragen. Zij verhinden zich tot stipte gehoorzaamheid aan de leiding der beslurende zusier, en worden onder het toezigt van deze voor hare taak gevormd. Aangaande het schip Nicker iekapitein Haieegh, Van Batavia naar Rotterdam bij Scilly verongelukt leest men in het Bulletin du Commerce nog het volgende: «Het nederlandsche schip Nickerie gevoerd door kapitein Hawegh, vari Batavia naar Botterdam bestemd, stootte den 21 Febrtiarij ji. np eene der rotsen bij het eiland S.'-Agues (het middelste der Sorhngs) en werd zoo lek dat hetzelve dadelijk zonk, 8 man met zich in de diepte slepende; de 11 overigen waar onder de kapitein poogden zich op eenige stukken wrakhout te red denen dreven gedurende een gcruimentijd in de golven rond. Te vergeefs trachtten zij zich door roepen of teekenen aan land te doen verstaan zoodat na geheel uitgeput te zijn zij achtereenvolgend hun graf in de golven vonden; slechts 2 man, met name: Simon (Irene en Chrtsliaan Soupe, werden, na twee lange dagen, waarin zij niet anders dan het lot van hunne ongelukkige togtgenooten voor oogen haddendoor de bewoners van het eiland gered en half dood aan land gebragt. Het schip had eene rijke lading in welker waarde op meer dan f 200,000 wordt geschat." Zondaguen 3 dezeris in de nabijheid van Lottumeen dorp twee uren van Venlo, aan de overzijde van de Maas gelegen, des morgens omstreeks half zeven urendoor eene hoos groote schade nangerigt. Dezelve sloeg één der wieken van den lottumscben steenen korenmolen aan stukken joeg toen de Maas over langs eene boeren hoeve tusschen het gehucht Lom en het kasteel van Strien nam de helft van eene korenmijt weg, waarachter eenige lieden eene Voevlugl gezocht hadden die nu van daar verdreven en tegen eenen mesthoop geslingerd werden terwijl de orkaan al voortwoedende de korenscho ven tot boven in de eikenhoomen wierp en de zwaarste lakken daar van als rijsjes wrong en verbrijzelde steeds dezelfde rigting en kracht behoudende tot over de pruissische grenzen toe. Op zeker dorp nabij Lubeck heeft een oud man sedert ruim 30 jaren in de strengste gevangenschap namelijk in eene houten kooi of kleine kamerwaarin het daglicht slechts spaarzaam knfi door dringen doorgebragt. In deze kooi ligt hij aan eene korte ketting gesloten die hem slechts toelaat zich op te rigten wordt met schralen kost gevoed en is van alle menschelijk gezelschap verstoken. Hij is thans 58 jaren oud. Als jongeling was bij ongelukkig in eenen minnehandel werd krankzinnig en na zijne genezing norsch en woest, en gaf zich eindelijk aan het misbruik van sterken drank over waar door zijn gemoedstoestand nog meer in de war geraakte. Op gereg- telijk bevel werd hij in 1812 met behulp van soldaten in bet ouderlijk buis met geweld in ketens geslagen. Na den dood zijner ouders ge raakte het huis en met hetzelve de zieke in andere handen. Tot zijn onderhoud zijn jaarlijks 60 th. aangewezen. Uit Parijs meldt men van den 4 dezerAls een zeldzaam voor beeld van ouderdom mag men aanvoeren den heer Noël de Querson- nièrewoonachtig te Montmartre, die aldaar donderdag II., nog in het genot eener goede gezondheid, zijn acht-en-twintigsten verjaardag beeft gevierd. Acht en twintig verjaardagen zullen sommigen onzer lezers zoo veel niet vinden; maar zij gelieven op het oog te houden, dat het donderdag 11. den 20 Febrtiarij was en dat genoemde heer in een schrikkeljaar geborenalzoo niet minder dan honderd en zestien jaren heeft moeten bereikenom zijnen acht en twinligsten verjaardag te kunnen vierenhundie mogten narekenen dat het de negen-en-twintigsten verjaardag beeft moeten zijnherinneren wijdat het jaar 1800 geen schrikkeljaar is geweest. Men schrijft uit Odessa dat den 25 Januarij aldaar de plegtige zegening der naar den Kaukasus bestemde russische troepen heeft plaats gehaden dat deze laatsten onmiddelijk daarna den marsch naar hunne bestemming hebben aangenomen. Ofschoon zij te midden van den winter, eenen weg van 1600 wersten door woeste streken hadden af le leggen, en aan het einde van dien logt eenen bloedigen strijd met de listige bergvolken voor oogen hadden, waren de man schappen hij hun vertrek vol moed geweest. Het leger in den Kau kasus werd zoo als verder gemeld wordtop 200,000 man gebragt. Uit Bessarabie vertrokken 8 regemenlen infanterie en 4 regementen ruiterij, met hunne artilleriederwaarts; uit Moscau 16 bataljons. Naar men verzekerdewas de keizer voornemensom in het voorjaar zelf zich naar het leger in den Kaukasus te hegevenen was hel hoogstdeszelfs bepaalde begeerte, dat in dit jaar een einde aan den kostbaren en bloedigen oorlog gemaakt zou worden. Naar men verneemt is er een gerucht in omloopdat de vrij willige leening reeds volgeteekend zoude wezen of als zoodanig irt Holland beschouwd wordt; het behoeft echter geen betoog, dat zoodanig gerucht op geen gewisse gronden kan steunen, vermits dö leening eerst den 18 dezer maand zal worden geopend men wachlè zich dus wel daaraan een geloof te hechten dat nadeelige gevolgen kan na zich slepen daar de algemeene: deelneming een onmisbaar vereischte is oin de belasting op de bezittingen te voorkomen en dus de medewerking aan een iegelijk en ook in het bijzonder onzen landlieden wordt aanbevolen. Eergisteren had le Middelburg het ongeluk plaats, dat, bij het in een kelder werken vah een va.tgenfeverde ring, waarin de touw op de straat was vastgemaakt, losliet, waardoor het vat in den kelder stortte en een der werklieden, een bejaard man, hierbij een heenbreuk bekwam, Welke dadelijk naar het gasthuis is gebragt» en zich in zorgfelijken toestand bevindt. ZIERIKZEE den 14 Maart. Heden is alhierter reede gekomen: het schip Koning Willem II, kapt. J. Koogervan Batavia naaf Middelburg. BROUWERSHAVEN, den 14 Maart. Binnengekomen: Ternafa, kapt. S. van de Koppel van Batavia naar Rotterdam. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 13 Maart 1844. Nederlanden, 21/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/, pC. Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 5ï"/,.pC» l00'/s 95"/., 146'/, 99'/, 108 22 109'/, ZIERIKZEE, den 14 Maart. Bij besluit van den 9 dezer, heeft Zijne Majesteit aan den heer J. M. Schalkwijk, op deszelfs verzoek, eervol ontslag verleend als heemraad bij de centrale directie van Schouwen, Burgh en Westland. Heden beviel voorspoedig van eene DoChteR CORNELfA ANTHON1AVIS, hartelijk geliefde Echtgenoot van Haamstede den 14 Maart 1844. P. D. HALFFMAN. Algemeene kennisgeving. Tot mijne innige droefheid en die van mijne Behuwd Kinde- ren iS na een smartelijk lijden van bijna acht maanden op heden alhier overleden, mijn geliefde Dochter, LENA PAAR- LlNG in den jeugdigen leeftijd van circa 24 jaren. Zieiukzee J. A. STRUUK den 14 Maart 1844. Wed. W, Paap.ling. Ten Kantore van den ondefgeteekenden kan van heden af tot Zaturdag den 23 dezer maand worden ingeschreven in de 3 pC.' GELDLEEN1NG, vastgesteld bij de Wet Van den 6 Maart 1844. H. W. le SAGE ten BROEK, Zierikt.ee, den 15 Maart 1844. Makelaar. De otulefgeteekerideti maken bij deze bekend dat zij doof den Edel Achtbaren Baad dezer Stad Zijn aangesteld als M AKELaARS IN EEPECTENonder de Firma van van der STARP BERGen als zoodanig door de ArrondiSsements Regt- bank alhier zijn befedigd zij nomen de vrijheid zich op nieuw in bet vertrouwen hunner Mede-insezetenen zoo hinhen als huilen deze: Stad aan te hevelen ook bij (ie ophanden zijnde LEENING voor dö bedekte Inschrijving en behandeling van ieders belahgens kunnende men zich van eene n8auwkeurige en spoedige afdoening van zaken verzekerd houden. W. van der STARP. Zierikzeeden 15 Maart 1844. H. J. BERG.- De Notaris M.' C. van der LEK be CLERCQ zal ten verzoeke van zijnen principaal, op den 20 Maart 1844, des morgens ten 9 ure, op do Buitenplaats IVëelzigt, onder Noord- gouwe, publiek presenteren te verkoopen ZeVen WERKPAARDEN tien baatgevende Koeijen twee Vare dito zeten Vaarzen vijf BOERENWAGENS een Riemwagen zes Ploegen elf Eggen in soort drie Boeresleden twee ZAADZE1LEN een KARNTON Roomtonnen Teelen et) hetgeen Verder zal Worden te voorschijn gebragt, De Notaris M.' C. Van deR LEK de CLERCQ zatten verzoeke van den Heer H. GERADTS, op den 21 Maart 1844, des namiddags ten 3 ure, in het Logement van den Heef F. J. van oppente Zierihzeepubliek presenteren te verkoopen i Een WOONHUIS, SCHUUR en WAGENHUIS, met circa 18 Bunders BOUW- en WEILAND liggende binnen de Stad en onder het Poortambacht van Zierihzee. 19 Roeden 74 Ellen MOESLAND, gelegen aldaar, en 5 Bunders 48 Roeden WEILAND, gelegen onder de Gemeente Kerkioerve. Alles bij biljetten breeder omschreven. De geannonceerde Verkooping van BEESTIALEN en verdereri INSPAN, van P. KOOPMAN, c. s., onder Oosterland, op den 19 Maart 1844 is uitgesteld en nader bepaald op Vrijdag den 22 Maart 1844, 's morgens 9 ufe. te zierikzee bij de wed. k, de vos en zoon stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2