Zeetijdingens JL dvertentiën. tttis voor eesige dagen zoogenoemd om geweest. Het nieuwsblad vsn bet hertogdom Limburg meldtdat zich te Maastricht eene maat schappij heeft gevormdtot daarslelling van een ijzeren spoorweg van die stad naar Akenin verbinding met de Zuid-Willemsvaart en den Hbija-spoorweg. De verjaardag van den grootmeester-nationaal Z. li. H. prins Frederik der Nederlanden werd te Amsterdam in het gebouw Groot Frascali plegtig gevierd door de vrijmetselaars ter dier stede en door een groot aantal broeders daartoe uit andere oorden derwaarts gekomen te zamen nagenoeg uitmakende een getal Van drie honderd. Op den 20 Februarij overleed te Amsterdam in den ouder dom van ruim 75 jaren de beer P. Schuyt Jr.oud-constructeur der marine aldaar. Een 50tal oorlogschepen van verschillend kaliberwelke onder zijn bestuur van stapel liepen, getuigde van zijne ervaring in den scheepsbouw. De dagpost van Rotterdam naar Amsterdam, per spoortrein zat deszelfs dienst met 1.* April beginnen. De geschillen tusschen Sardinië en Tunis zuilen door bemiddeling van Frankrijk en Engeland welhaast zijn bijgelegd. De laatste tijdingen van Lissabon ontvangen meldendat de rust geheel en al in Portugal hersteld is. Brieven uit Madrid zeggen dat Bonet 14 zijner gevangenen heeft doen om hals brengenals wederwraak voor het doodschieten der 7 officieren door Iloncali. In Rome beginnen de rooversbenden zich weder te bewegen even als de staalkundige vlugtelingen in bet gebergte, die een oorlog op leven en dood met de pausselijke soldaten voeren. De helft der bevolking van Sicilië bestaat uit verhongerde bedelaars. De heer O'Connetl heeft een aantal petitiën uit verschillende plaatsen van Ierland ten behoeve van eene intrekking der unieT in het buis der gemeenten te Londen ingediend. Deze stukken waren door 397.864 personen ondër- teekend. Er doen zich intusschen sporen van afval onder zijiie volge lingen op. Men heeft beriglen uitSjrie, volgens welke de gansche Libanon in opstand is. Reeds staan 12,000 Maroniten onder de wape nen en zulks omdat zij de knevelarijen en verdrukkingen der turksche autoriteiten niet langer kunnen verduren. Zij zeggen,dat zijna hunne vruchteloozo reclamation hij de poriegeene andere hoop voedendart het wel slagen hunner wapenen. Laatstleden, maandag heeft te Leiden ïn de S.'-Pieterskerk de jpïegtige consecratie plaats gehad van den boog eerwaardigen heer Jacolnts Grooff, kamerheer honorair van Zijne Heiligheid paus Gre- g&rins XVI, laatst prefect va» Suriname, en in de maand September II. door Zijne Heiligheid benoemd tot bisschop van Canëa in par- Sibtts infideliumen tot Vicarius Aposlolicus der oost-indische zending. De consecratie werd verrigt door zijne hoog eerw. Cornelius Litdovicus, bisschop van Curiumbaron van Wykersloothgeadsisteerd door de hoog eerw. heeren monseigneur Paradis, bisschop van Hirêne en monseigneur Zwyssnbisschop van Gerra welke hoog eerw. kerk voogden door eene buitengewoon talrijke priesterschaar omgeven werden. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 27 Februari) het volgende r «Twee ambtenaren bij 's rijks belastingen, gestationeerd té Boxtel, hebben bijsmid wonende te Esch op den zolder zijner Woning gevonden eenen hand- of zoogenaamden karnmolengeheel te- Zamengesleld uit ijzer, aan eenen reglopslaanden paal vastgehecht, die aan den bovenzolder was verbonden welke molen zeer veel over eenkomst had met eenen keuken-kolïïjmolen en kennelijk bestemd tot het breken van granen daar de kaarbovenop denzelven be vestigd nog gevuld was met eene hoeveelheid daarvan reeds half gebroken en is het dan ook bewezen geworden dat dezelve gebruikt werd lot het breken van graan alleen ten behoeve van zijn gezin. Deze zaak vervolgd zijnde zoo beeft de arrondissement» regtbank alhierop den 21 Februari] den bekeurde veroordeeld in eene geld boete van f 400 bij onvermogen te vervangen door I maanden ge vangenisstraf, de verbeurdverklaring van genoemden karn-of handmolen en in de proceskosten Als een voorbeeld van sterk en volhoudend tabak rooken kan het vol gende voorval strekken, dat te Vtaglwedde. in Vriesland, heeft plaatsgehad: In den avond van den 17 Februarij jl. verschenen ten huize van den kastelein Schober aldaarde personen van H Brouwer en G. Hiddisten einde, onder loezigt van daartoe ver- iozene opzieners, J. A. Kraai en J. A. Schober, over te gaan, om eene door hen aangegane weddingschap, wie van beide het spoedigste eene zekere groote hoeveelheid tabak konde verrookente beslissen. De wedders hadden elk twee goudascbe pijpen, doch mogten niet tneer dan één te gelijk bezigen. In bijzijn van een groot aantal nieuwsgierigen werd de strijd geruimen lijd door beide personen hevig volgehouden, niettegenstaande het bleek, dat zij met zeer on aangename gewaarwoidingen te kampen hadden tot dat eindelijk G. Hiddes de weddingschap verloren gaf. In bijna een uur tijds zijn door H. Brouwer achttien door diens opziener met tabak gevulde pijpen geheel uitgerookt geworden. Liefhebbers van rooken, zon der onderscheidzijn door beide personen uitgenoodigd om legen hen te rookenonder beding van het bezigen van gelijksoortige pijpen en tabak. Wij hebben voor eenigen tijd vermeld boe de heer TJonon Cadol een rijk kapitalist te Ponloise des morgens in zijn huis vermoord gevonden en een kapitaal van omstreeks de 800,000 fr. meerendeels waarde in papier vermist was geworden en alzoo vermoedelijk door den moordenaar ontvreemd was alsmede hoe het meerendeel van dat papier later in een pakketover den post was teruggezonden. De moordenaar is thans ontdekt en in handen der justitie; het is zekere Ronsseleleen smid te Sannois in het departement van Seine en Oise. Van het niet teruggezondene was een gedeelte door hem besteed tot het afbetalen van sedert lang krijtende schuldendeze afbetaling heeft het eerst vermoeden tegen hem doen opvatten en is het overige nog te zijne huize gevonden. Het opschrift op het terug bezorgde pakket papieren, die hij bet waarschijnlijk gevaarlijk achtte Ie gelde te maken had hij door een zijner kinderen doen schrijven. Na het plegen van zijne gruweldaad schijnt hij geen oogenblik rust meer te hebben genoten en op zelfmoord bedacht geweest te zijn want in zijnen tuin beeft men eenen door hem gegraven kuil gevonden en op eene daar nevens slaande schutting had hij met krijt het verzoek geschreven, dat men wanneer men zijn ligchaam zou, hebben gevon den het aldaar begraven zou. Zijne vrouw en kinderen zijn nevens hem gearresteerd. Bij zijn verdedigrngs-pleidoor heeft O'Cmnell dezer dagen vermeld gehad hoe er in Groot-Briltanniën in een enkel jaar, voor de in- en uitgaande regten 172,000 en voor de accijnsen 158,000 eeden gevorderd waren geworden terwijl die beide administration door het scherp toezïgthetwelk zij daarna nog over deze 330,000 beëedigde personen lieten houden genoegzaam betoondenhoe weinig ver trouwen zij in die eeden stelden. Maar tot welk bedrag zou de redenaar niet komen zoo hij de eeden van getrouwheid wilde op sommen die sedert de komst van Bodewijk XVI tot den troon, in Frankrijk gevorderd en afgelegd zijn geworden. Bij de debatten over bet heilige van den eednog onlangs ter gelegenheid van het dank-adres in de kamer der pairs gehouden zeido de markies van Boissy. «Ik heb nog slechts twee eeden van getrouwheid gezworen aan mijne jeugd de schuld hiervan. Hadde ik reeds langer in onze groote vergaderingen gezetenik had er ongetwijfeld even als de meesten uwer reeds zes of zeven*gezworen." Dit was evenwel, zegt een der franscbe bladen zeer gematigd van hem gesteld, want onder de reeds meer bejaarde franscbe staats mannen is het aantal niet gering van hen die reeds het twaalftal eeden van getrouwheid hebben votgemaakt. Zij toch die reeds van d# troonsbestijging van Loéewijk XVI dagteekenen tellen, immers de meeste hunnerde volgende eeden 1.® Aan Bodewijk XVI. 2.® Aan (ie staatsregeling van 1789. 3.' Aan die van 1791. 4.* Aan die van bet jaar 1 van het gemeene- best. 5.® Aan die van bet jaar II. 6.® Aan die van het jaar VUL 7.® Aan het keizerschap. 8.® Aan bet charter van 1814. 9.® Aan de additiomieie akte van 1815. 10." Aan het weder ingevoerde charter van 1814. 11.® Aan Karei X bij deszelfs troonsbestijging. 12." Aan de orde van zaken van 1839. Reeds ia 1815, toen men dus nog slechts aan n.® 9 was, had men tot aanwijzing der voornaamste eed-afleggers een werk uitge geven getiteld Woordenboek der windwijzers op de titelplaat zag men een man in franscbe kleedingdosch op zijne borst prijkte de lelie hangende aan een wit lint en daarnaast zag men den keizerlijken arend aan zijn rood lint gehecht om zijn midden had bij twee sjerpende een wit de ander driekleurig. Het hoedje op zijn Hendrik IV prijkte gelijktijdig met eene witte kokarde en met drie pluimen de eene wit de andere blaauw de derde rood. Zijne met eene schrijfpen gewapende regterhand bad reeds zijne ondertee- kening gesteld onder de verschillende staatsregelingen die op eenen molenwiek door den wind werden rondgezweept. Bij zette thans zijnen naam onder de additiomieie akteen maakte zich tevens be reid om ook in de voorbaat zijne verklaring van getrouwheid aan het toekomstig gouvernement van het jaar 2440 te onderleekenen. Onder den titelplaat las me» de spreuk van Saeidi«Zoo de pest geld en titels verleendezou ook de pest vleijers en dienaren vinden." ZIERfKZEE, den 4 Maart. Volgens ingekomen berigtenzou er eergisteren middag op den Banjerd een brik gezonken doch do equi page door eene loodsboot van Helvoet gered zijn. BROUWERSHAVEN, den 4 Maart. Binnendoor opgesleept: Cor nells W'rnard F.dv.ardkapt. E. W. Mellema, naar Botterdam, laatst van Batavia. De Notaris M." C. van uer LEK de CLERCQ zal, ten verzoeke van de Erfgenamen van wij'en ISAAC ROZEMOND en diens mede overledene Weduwe, op hunne Hofstede, onder Stavenisse gelegenrn plaats van den 9 Maart, op Vrijdag den 8 dier maand, des morgens ten 9 ure, publiek presenteren te verkoopen Eenige BEESTIALEN BOUW- en MELKGEREEDSCHAPPEN, mitsgaders HUISMEUBELEN, HOOI, STROO en betgeen verder zal worden te voorschijn gebragtalles bij billetten nader omschreven. De Notaris C. J. vak der HALEN zalten verzoeke zijner principalen op Dingsdag den 19 Maart 1844, des morgens ten 9 ure, op de Stolp bewoond geweest door wijlen KRIJN JANSE BERREVOETS, onder Kerkwerve, in het openbaar presenteren te verkoopen 7 stuks extra goede en baatgevende' MELKKOEIJEN 3 tweejarige Vaarzen, 1 Jaarling, 2 Kolveren, 1 mager Varken en 2 Karnhon den, een partij WEIHOOI en een MESTPUT, een DRIELING WAGEN, KLOETSCHUIT en MELKGEREEDSCHAPPEN; voorts al het HUISRAAD en betgeen verder zal worden aangeboden. DE AFDAMMING VAN HET SLOE NADER AANGE- PREZEN, door B. P. G. van DIGGELEN, Ingenieur van den Waterstaat, is van de pers gekomen bij de Gebroeders ABRA HAMS te Middelburgen alom verzonden. Prijs 50 cent. TK Z1ER1KZEE Bil DB WED. A. DE VOS EB ZOON STADS DRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2