ZIERJKZEESCHE COEKANT. DINGSDAG A.° 1844. 27 FEBRUARIJ, Besturen cn Administration. Nieuwstijdingen. n. fry. PUBLIC A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, in ervaring gekomen zijnde dat art. 10 van het Reglement op den brand binnen deze Stad niet algemeen wordt nageleefd. Herinneren bij deze de Ingezetenen aan derzelver verpligting, om de haard-asch in bet bijzonder, maar ook alle vuilnis aan de dage-_ lijks rondrijdende Karlieden af te geven f^eh*herhalen hel verbod om Mestputten op derzelver Erven aan te leggen of te houden en vooral om de haard-asch aldaar uit te storten en te vergaren soms in de nabijheid van Schuren waardoor het brandgevaar nog vermeer derd wordtzijnde de Commissaris van Policie uitdrukkelijk gelast om tegen de bedoelde misbruiken naauwlettend te waken en de over treders te vervolgen. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 7 Fobruarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordohnanlie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen: dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALF VASTE-MARKT als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 14 Maart aanstaande zal gehou den worden. Zierikzee, den 26 Februarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Wordt mitsdeze geadverteertdat de KEURING der DEK-MENG- STEN zal plaats hebben op Donderdag den 7 Maart aanstaande, des namiddags ten drie ure, op het Plein van den Heer A. Paülussë in de Nobelstraat, te Zierikzee. De toestemming Van Z. M. den Koning op de Loterij van Hand werken en Voorwerpen ontvangen zijnde zoo wordt een ieder be leefdelijk uitgenoódigd helgene hij daartoe zal willen bijdragen te willen bezorgen ten huize van Mev. J. de Crane geb. Erjierins of van Mev. H. de Jonge, geb. van BuedGf.l vóór den 29 Fe bruarij zullende de hezigtiging van alle ingekomene Voorwerpen op Donderdag en Vrijdag den 7 en 8 Maart van 12 tot 3 ure open gesteld worden op de Raadzaal van het Stadhuis. De Loten zullen na de hezigtiging op het Stadhuis kunnen genomen worden en voor diegene, die door de een of andere reden daarin verhinderd mogten worden zullen zij te bekomen zijn bij den Boekhandelaar P. de Looze. De trekking zal plaats hebben den 11 Maart. De lijst der getrokkene Prijzen zal dadelijk in de Courant worden geplaatstten einde al de belanghebbenden hunne getrokkene Prijzen zouden kunnen laten afhalen op Donderdag den 14, van 3'/s tot 6 ure in den namiddag. Het lot is gesteld op 1. De entrée hij de hezigtiging op 10 cents. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE, den 25 Februarij. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandendie zich dezer dagen naar Vlissingen heeft begeven, is heden in deze residentie teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft het Z. M. behaagd, kwijtschelding van de doodstraf te verleenen aan J. Spaan, matroos op Z.' M.' wachtschip de Maasliggende te Vlissingen, en wijders die straf verwisseld in gevangenisstraf gedurende tien jarenmet vervallen verklaring van den militairen stand. Van wege z. exc. den minisler van justitie, ad interim mede belast met de function van minister van financiën is hekend gemankt, dat de middelprijzen der inlandsche granen voor liet geheele rijk over het tijdvak van den 20 Januarij jl. tot en met den 10 dezer, per mud zijn geweest, tarwe f 7,16 rogge/" 4,95, boekweit/" 4,86, gerst f 3,89'/.haver f 2,36'/s en ongepelde spelt f 2,65 en dat de regten op den invoer voor de maand Maart eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt:, tarwe en gepelde spelt f 1 rogge 75 c. boekweit 75 c. gerst en mout 75 c. haver f 1 en ongepelde spelt 75 c. - zijnde de uitvoer van alle deze graansoorten vrij. In de Staals-Courant van jl. vrijdag is door den minisler van oorlog de aanbesteding aangekondigd op den 25 Maart aanstaande eener leverantie van 716 remonte-paarden voor de behoeften der korpsen kavalerie en "artillerie voor het tegenwoordig er. volgend jaar. Die aankondiging verdient de algerneene opmerkzaamheid ver mits dezelve in verband staat met het verlangen der regering, om die leveranliën voortaan, zooveel mogelijk, in het belang van de inland sche paar denteelt te doen strekken, ten einde die daardoor, kan het zijnte bevorderen en te ondersteunen. Als eene proeve is thans voorgeschreven, dat een derde van de te leveren rijpaarden, mitsga ders 64 trekpaarden, onder .gemeld getal van 716 stuks begrepen, van zuiver of qecroiseerd inlandscli ras zullen moeten zijn. Indien deze proeve wei gelukken en aan het doel beantwoorden mogt, bestaat het vooruitzigt, dat aan deze poging ten algemeenen nutte, hij ver volg van lijd nog meerdere uitbreiding zal worden gegeven. Eergisteren zijn bij de tweede kamer der staten-generaal de hoogst gewigtige beraadslagingen over het ontwerp van wethoudende eeno buitengewone belasting op de bezittingen met eene daarmede gepaard gaande vrijwillige leening geopend. Een groot aantal redenaars is ingeschreven om daarover het woord te voeren zoodat men voorziet dat de beraadslagingen onderscheidene dagen zullen duren. Zoowel van den kant der voorstanders als van de zijde der bestrijders van den maatregel, moet men zich voorgenomen hebben, inet ernst en met nadruk de financiële gn staatkundige belangen des lands te behandelen. Men houdt den uitslag dezer beraadslagingen bij voortduring voor onzeker; doch over het algemeen meent men, dat de voordr3gt met eene zeer geringe meerderheid, zal worden aangenomen. In deze zitting is ook ingekomen een protest van drie leden der ridderschap van Gelderland te weten de heeren van Héeckercn Van Enghuisenvan Brakell van Doorwerlh en van Wassenaar Katwijk tegen de voordragt waaruit zij de gevaarlijkste gevolgen voor den slaat voorzien. Zij gelooven dat de voorgedrngene wet op de bui tengewone heffing zoo zij ooit wet wierd vele kapitalisten uit het land zal verdrijven en vele landeigenaren die met hunne onroe rende goederen den maatregel niet kunnen ontvluglön noodzaken zal om geenè aangifte te doen maar geheel lijdelijk zich te laten tauxeren en executeren en de gevolgen daarvan niet dan heilloos kunnen zijn. GEMENGDE BULTEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Naar men verneemt heeft de heer Zinkeen 80jarige grijsaard te Arnhem een plan aan de regering medegedeeld om Amsterdam van versch en zuiver utrechts en geldersch beekwater te voorziendoor mid del van huizen die langs den spoorweg zouden gelegd worden. In elke minuut zou men, vooral door de lagere ligging van Amsterdam 16 emmers water bekomen. Onder Delfland is in de laatste weken de longziekte onder het rundvee wederom allerwege schrikbarend toegeno men. Men Schrijft uit Bome, dat de jongste dochter van Lucien Bonaparteprinses Constance, in het klooster der fransche nonnen van het heilige hart onzer lieve vrouw op dén berg Pincio opgenomen is. Zij is thans 21 jaren oud en zal binnen eenigen tijd uit hoofde van hare buitengewone bekwaamheden een klooster van dezelfde orde te War schau stichten. De woelingen in Spanje duren steeds voort; volgens de laatste berigten zijn weder in onderscheidene steden onlusten uitge broken. Delroepen der koningin zijn den 8 dezer onder het gejuich der bevolking Murcia binnengerukt. Alicante er) Carthagena zijn heide door die Iroepen geblokkeerd. De generaal Roricali had 7 olfi- eieren doen doodschieten Volgens de laatsto befigten uit Lissabon zou de oproerige beweging in Portugal weldra gedempt zijn daar da oproerige militairen geene medewerking hij het volk vinden. Lui- dens de jongste brieven uit Athene heerschte ook in die stad eene onge- meene gisting. Den 17 dezer is te NieuWendam van stapel gelaten het nieuw gebouwd barkschip Wilhèlrtiina. Te Weesp is den 13 dezerin 83jarigen ouderdom overleden Anna Soubina Lindeechtge noot van Joh. Stuart (oud 88 jareti na een huwelijk van 60 jaren. Koning Leopold bevindt zich steeds op het kasteel der Ardennenen oefent daar dagelijks zijne geliefkoosde bezigheid uil, de jagt namelijk op herten vossen en wolven. Z. M. heeft onlangs eigenhandig eeno bui tengewoon groole wolvin gedood die dadelijk naar het kasteel te Laeken. is gezonden ten einde te worden opgezet. De belgische minister van oorlog neeft aan onderscheidene officieren een buitengewoon langdurig verlof verleend en dezelve alzoo in staat gesteld om zich voor eenigen lijd naar de kolonie in Guatimala te hegeven. Naar men meldt, zullen onderscheidene derzelve van de hun aangebodene gelegenheid gebruik maken en zich eerlang scheep begeven om naar de gemelde landstreek te worden overgevoerd. Te Mainz zijn de karnavals-vermaken zeer luisterrijk geweest. De optogt van rijtuigen met gemaskerde personen bestond uit 104 wagens, voorafgegaan door een groot aantal jongelieden te paard. Men is le Karlsruhe een komplot hooswichten op het spoor gekomen die het er op toelegden des nachts de graven op het kerkhof open te breken en de lijken van alle kostbaarheden ja zelfs kleeding- stukken met welke zij hegraven mogten zijn te berooven. De hecht en stérk gemetselde graven van een paar generaals hebben zélfs aan de razende hebzucht van deze onverlaten geen' woórStand kunnen bieden. Men zegt, dat er bereids eenige arreslaliën deswege hebben plaats ge had. Volgens een erigelsch dagblad is in de kolenmijn Landshipping daar dezelve zich onder het bed der rivier uitstrekt, eindelijk het water zoo onverhoeds naar binnen gebroken dat van 58 mijnwerkers slechts 18 het. leven hebben weten te redden. Uit het zwitsersche en ander gebergte ontvangt men steeds allertreurigste berigten, Wegens sneeuw vallen. De fransche oorlogsbrik la Boulonnaise heeft van het brazili- aansch gouvernement magtiging bekomen om de Amazonen-Rivier op te Zeilen, tot het onderhemén eéner wetenschappelijke expeditie. Naar men verzekert, heeft het belgische gouvernement de bemanning van de stoomboot British Queen ontslagen, en besloten om dat vaartuig, voor hetgeen het is, te laten liggen in bet dok te Antwerpen. Voor ouge-.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1