W.° 12. A.o 1844. Mesturen en Administration. Nieuwstijdinyen. ZIERI&ZEESCHE toïjdag COURANT. 9 FEBRDARIJ. De toestemming van Z. M. den Koning op de Loterij van Hand werken en Voorwerpen ontvangen zijnde zoo wordt een ieder be leefdelijk uitgenoodigd hetgene hij daartoe zal willen bijdragen te willen bezorgen ten huize van Mev. J. be Chane geb. Ermerins of van Mev. H. de Jonge, geb. van Brecgei, vóór den 29 Fe- bruarij zullende de bezigtiging van alle ingekomene Voorwerpen op Donderdag en Vrijdag den 7 en 8 Maart, van 12 tot 3 ure, open gesteld worden op de Raadzaal van het Stadhuis. De Loten zullen na de bezigtiging op het Stadhuis kunnen genomen worden en voor diegene, die door de een of andere reden daarin verhinderd mogien worden zullen zij te bekomen zijn hij den Boekhandelaar P. de Looze. De trekking zal plaats hebben (iet? 11 Maart. De lijst der getrokkene Prijzen zal dodelijk in de Courant worden geplaatst, ten einde al de belanghebbenden hunne getrokkene Prijzen zouden kunnen laten afhalen op Donderdag den 14 van 3'/, tot 6 ure in den namiddag. Het lot is gesteld op f 1De entree bij de bezigtiging op 10 cents. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 7 Februarij. Z. M. de koning, onderrigt zijnde van de diensten door den heer Lessepsfranseh consul te Barcelona aan de Nederlanders bewezen die zich tijdens de jongste onlusten in dio stad bevonden heeft aan genoemden heer de ridder orde van den Nederlandschen Leeuw geschonken. Dezelfde onder scheiding is te beurt gevallen aan den nederlandschen consul te Barcelona. Het heeft Z. M. den koning behaagdaan don heer F. J. Kruyff. ambtenaar bij de olgetneene rekenkamer alhiereene som van honderd gulden te doen toekomen ten behoeve van de olgemeer.e armen te Delfshaven voor een exemplaar van een dichtstuk getiteld Nederland weker, nu en in deszelfs. hope voor de toekomst, hetwelk genoemde heer heeft vervaardigd en uitgegeven ten voordeele van gezegde armen en waarvan hij een exemplaar aan Z. M. had toe gezonden. Mogt het edel voorbeeld des konings door velen worden gevolgd daar de armoede te Delfshaven naar wij vernemen door het stilstaan der meeste fabrijkenbijzonder groot inoet zijn. In de zitting van de tweede kamer der stolen-generaal van heden is het wels-ontwerp lot regeling en dekking van den achterstand over 1840 en vroeger met 30 tegen 24 stemmen aangenomen. Dezer dagen is in deze residentie aangekomen de heer 5. G. broekman, consul-generaal der vrije hanzeslad Hamburg, voor het koningrijk der Nederlanden gevestigd te Amsterdam. Naar wij vernemen had die heer in last aan Z. M. den koning over te brengen het dank-adres, hetwelk de vrije stad Hamburg ook aan hoogstdenzelven en dit rijk heeft gerigtwegens de zoo spoedige, vermogende en vriendnabuurlijkc hulp, welke uit Nederland aan die stad is geboden toen dezelve bijkans 2 jaren geleden door de ont zettende ramp werd getroffen, wier gevolgen nog zoo lang gevoeld zullen worden doch die ook in zoo ruime mate gelenigd werd door het onbeperkte meégevoel cn de innigste menschlievendbeid die Ham burgin deszelfs groot onheil, van allerwege mogt ontvangen. Met hartelijke dankbaarheid nam de zwaar geteisterde stad de met zoo veel liefde geboden hulp aan en om ook oen ziglbaar leuken van die erkentelijkheid te geven, werd den 8 Mei (les vorigen jaars, bij de verjaring van don dagwaarop het der Voorzienigheid behaagd had, aan het woeden der vlammen die vai! den nacht van 4 tot 5 Mei 1842 Hamburg hadden overheerd paal en perk te stellen een gevoelvol besluit des raads en der burgerij genomentot uitvaardi ging van dank-adressen aan de onderscheidene loehrengers van milde bijdragen, en dat besluit werd terstond ten uitvoer gelegd. Noderland, met deszelfs koning aan het hoofd, weinig lettende op miskenningen, die het in denzelfden tijd uit Duitschland wedervoer, of op eigene moeijelijke geldelijke omstandigheden, was, gelijk gezegd is, een der eersten, die, door diepe deernis met het lot van dui- zende menschen bewogen, ook aan de duitsche nabuurstad toonde, dat het niet van deszelfs eigenaardigen trek tot liefdadigheid vervreemd was; en talrijk waren de offers, die aanzienlijken of minderen in 't bijzonder, of bij eene algerneene op 's konings last hevolene in zameling bijdroegen ja in deszelfs overzeesche bezittingen bleef men niet achterlijk om aan die roepstem der menschlievendbeid gehoor te geven. Het dank-adres hetwelk de voornoemde heer consul-generaal aan Z. M. heeft overgebragt is door den zich thans in Parijs bevindenden schilder Soltau ontworpen, in gekleurd golhisch schrift geschreven en met keurige randteekeningen voorzien zoodat het geheel aan de beste middclceuwschemet miniaturen voorziene handschriften allezins kon ter zijde gesteld worden. Stijl en ordonnantie zijn ontleend aan een manuscript, hetwelk in den jare 1433 voor koning Hendrik V van Engeland vervaardigd werd. Al het prachtige lofwerk van dit gedenkstuk voor Nederland sluit zich onmiddelijk aan de groote beginletters van het eerste woord [In Folge). In het middelste gedeelte van de eerste letter I is het zinnebeeld van Nederlandde geharnaste ridder met het ontbloots zwaard in de regter- en den pijlbundel in de linkerhand. Boven aan het blad prijkt het nederlandsche wapen. Aan het benedenge deelte van het schrift loopen uit het fraaije, randwerk oranjekleurige en blaauwe linten te zamen met het devies Van het huis van Oranje: Je Mainliendrai. Nog lager ziet men dc hamburgsche stedemaagd op rookende puin- hoopen tot welke nederlandsche schepen te hulpe. snellendie aan hunne vlaggen kenbaar zijn. Dezelfde vlag, op eene grootere schaal waait ook over het hoofd van den geharnasten ridder. Dit gedenkstuk der dankbaarheid van Hamburg is gevat in een fraai bewerkt ebbenhouten kistje, vervaardigd uit overgebleven brok stukken der versieringen van het afgebrande raadhuis. Dit kistje is mede in middeleeuwschen stijlen aan weerszijden rijk met brons- werk voorzien tot hetwelk men zich bediend heeft van het gesmol ten metaal der klokken van de groote kerk. Daaruit is, onder an deren Hamburgs wapen vervaardigd. Het geheel is een wezenlijk kunststuken is de oorzaak waaruit het voortvloeidenog zoo treffend in de herinnering, niet minder treft de eenvoudige, ware dankbaarheid ademende zin van het geschrift zelf, dat bestemd is om voor do edelaardige en vermogende onder steuning, ook uit Nederland aan Hamburg geboden, tot een blijvend aandenken te strekken. Naar men van goederhand verneemt heeft z. exc. de vice- adiniraal Rijkvan zijne gezamentlijke collega's, de ministers, als een blijk van hunne belangstelling en deelneming in de noodlottige ramp die hem getroffen heefteen aanzienlijk geschenk in zilver ontvangen bestaande uit tafel- eu dessert-zilver en al wat verder in een fatsoenlijk huishouden behoort. Hetzelve is zeer fraai bewerkt en vervaardigd door den heer Meyer alhier. Naar men verneemt, zoude de onlangs in deze residentie, in 83jarigen ouderdom, overleden graaf van Heerdt zijne eerste dienst als page verrigt hebben hij den doop des graven van Nassau, en, niettegenstaande zijnen hoog gevorderden leeftijd er op gesteld ge weest zijn om ook de laatste eerbewijzing aan dien vorst bij te wonen. Men heeft hem hiervan niet kunnen terug houden hoewel bet voor de gezondheid van den grijsaard zeer nadeelige gevolgen inoel gehad hebben. Door de afdeeling der maatschappij tol Nut vnn 't Algemeen, te Geertruidenhergis het plan gevormd, om, ter eere van den admiraal Zoutman, wiens asch sedert 50 jaren in zijn graf in de Hervormde kerk te Geertruidenherg rustop dat graf een waardig gedenkleeken op te rigten. Z. M. de koning, van dit plan onder rigt heeft gemelde afdeeling gemagtigd lot het openen eener inschrij ving lot hetzelve eindeen tevens voor eene som van f 500 ingeschre ven terwijl Z. K. H. de prins van Oranje voor f 200 geteekend heeft. Aan elk, wiens inteekeniag minstens f 3 bedraagt, wordt door het bestuur der geertruidenbergsche afdeeling eene afbeelding van het monument toegezegd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het bevestigt zich volkonen dat de Bussen in den Knukasus belang rijke verliezen hebben geleden en zijn niet minder dan 5 hunner forten in de handen der vijandelijke bergvolken gevallen. De generaal Iler- trand, de getrouwe medgczel van keizer Napoleon op S.'-Helena is te Chateauroux overleden. Men verlangtdat zijn lijk bij dat der keizer zal worden ter aarde besteld. Te Dublin wordt het regtsgeding voort gezet. De zitting van den 29 Januarij is door een incident gekenmerkt geworden welke algemeen ergernis verwekt heeft. De procureur- generaal heeft zich, namelijk, beleedigd geacht door eene uitdrukking van den verdediger, en ten gevolge van dien dezen lot een tweegevecht uitgedaagd. Door bemiddeling van het hof is de zaak echter in der minne geschikt. Te Scheveningen is een weldadig fonds opgerigtter onder steuning van oude visschers. Dezer dagen is er te 's Hage een nieuw dagblad in de fransche taal geschreven onder den titel van Le Temps Journal des Pays-Has, in het licht verschenen. Hetzelve zal driemalen per week uitkomen. Den 30 Januarij II. beviel te Leiden van drie kinderen, zijnde een zoon en twee dochtersMaria Fleurhuisvrouw van .7. L. van Kleef. Gedurende de laatste engels.che parlementszit- ting zijn niet minder dan 25,000 verzoekschriften aan het hoogerhuis ingediend. In eene slad van Finland is de étiquette zoozeer toege nomen dat men aan ieder fatsoenlijk huis eene brievenbus heeft om de visite-kaartjes le ontvangen. Brieven uit Cuba Brazilië en van de west- en oostkust van Afrika stellen het huiten twijfel dat de slaven handel weder in groote male toeneemt. Volgens de berigten uit Görlz was de hertog van bordeaux aldaar den 24 11. aangekomen en nam de hertog van Angoule'me zoozeer in helerschap toe, dal hij reeds den dien dag gehouden familiemaaltijd heeft kunnen bijwonen. De koning van Zweden is juist liii de viering van zijnen 81slc" verjaardag ernstig ongesteld geworden. In een geheim consistorie, den 22 Januarij te Rome gehouden, zijn 3 nieuwe kardinalen en 20 nieuwe bisschoppen benoemd. De tijdingen uil Parijs schijnen het begin eener ministeriële crisis aan te duiden. Luiden? berigten uit het koningrijk' Sardinië, is het legenden bei van Tunis uitgeruste eskader den 21 Janu arij in zee gesloken. Het bestond uit de oorlogschepen Angela en Tripoli die onverwijld nog door een ander oorlogschip en door 12 kanonneer-

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1