ZIERIKZEESCilE COURANT, DINGSDAG A.0 1844. 6 FEBRUARIJ. Besturen en Administration. Ni e u wstij d iny e n N.o 11. jfoeJf: NAT I OH ALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Si,-id ZIERIKZEE brengen bij deze Ier kennis van de daarbij belanghebbenden dat dc eerste zitting van den Militieraad in deze Provincie voor dit Kanton is bepaald op Vrijdag den 9 dezer maand des morgens ten half 10 ure, in de Abdij te Middelburg, voor welken rand moeten verschijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienslpliglige Lotelingen van de ligtingen 1840 1841 1842 en 1848 voorzien van de bewijzen tot staving ~hunner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene reclames te hebben en mitsdien voor de dienst worden gedesigneord. Gedaan te Zierikzeeden 1 February 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl., Ter ordonnantie van dezelve De Slads Secretaris W. J. P. KROEF. VOCAAL en INSTRUMENTAAL CONCERT. ten behoeve der Armen van de verschillende gezindheden te Zierikzee, te geven door eenige Muzijk-Liefhebbers binnen deze Stad met medewerking van het korps Muzijkanten der Schutterij op Vrijdag den 9 February 1844, ten Huize van den Logementhouder Swakts. Prijs der cn'lr'ée f 0,99'/, per persoon. - Aanvang G ure des avonds. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 February. Bij besluit van den 29, heeft het Z. M. behaagd den 1""" luitenant j. C. Smit, van het regement grenadiers en jagers, te benoemen tot ridder der Luxem- burgsche Orde van de Eikenkroon tot belooning van zijne bijzondere bewezene diensten, bij gelegenheid van den brand in het ministerie van marine. Voorts zijn ook aan drie militairen van dat korps gratificatiën van f 10 en f 15 toegestaan, wegens hel bij die gelegen heid gehouden gedrag. Men houdt zich aan het ministerie van financiën hezig met het wijzigen van het ontwerp van wet houdende de buitengewone be lasting op de bezittingen enz. Aan de hoofdbedenkingen der groote meerderheid zal worden toegegeven voornamelijk ook aan die welke het meer aannemelijk maken der leening betreft. In het eergisteren bij de tweede kamer ingekomen vervolg op de memorie van beantwoording, betreffende den achterstand van 1840 en vroeger, verklaart de regering hoofdzakelijk, dal Z. M. de koning van oordeel is dat er noch uit het oogpunt van regtnoch uit dat van billijkheid eenige opoffering van het koninklijke huis kan verlangd worden ter zake van de domeinen van Z. K. H. prins Frederile; dat echter Z. M. er prijs op stellende, om zelfs den min sten schijn van strijdig In-lang tusschen koning en natie te doen ver dwijnen en zich met zijne hooge mede-erfgenamen verstaan hebbende bereid is om tot delging van alle beweerde regten op vergoeding wegens eenig deel der domein-inkomsten van Z. 14. 11. prins Frederik, aan den staal over !p dragen de vorderingen groot f 2,01)0,000 en f 55,000 welke wijlen Z. M. koning Willem Frederik zich bij bet door hoogstdenzelven gedaan aanbod heeft voorbehouden op de kanalen van Voorno en van de Grift. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland heeft in deszelfs zitting van den 1 dezer, den persoon van 'Marinus van der Sluijs schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een houtstapel derwijze geplaatst, dat zij den- brand tot gehouwen moest doenOver slaan en te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen de stad Brielle. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Gelijk voorheen de genootschappen tot bewerking van mijnen en ijzer smelterijen zijn thans in Belgie de vereenigingen lot kolonisatie in Brazilië en Mexico aan de orde van den dag. Hel laatste feest, door koning Leopold aan den burgerstand van Brussel gegeven heeft, zooveel tevredenheid gehaard dat er reeds van een tweede wordt gesproken hetwelk hoogstdenzelven in den aanstaanden zomer op het kasteel van Laeken zoude willen geven. De regerende hertog Ernst van Saksen- Coburg-üotha, oudste broeder van den koning van Belgie en vader van den gemaal der koningin van Engeland is den 29 January overleden. Twee andere duilsche hoven zijn mede dezer dagen in rouw gedompeld door treurige sterfgevallen. De groot-hertogin van Oldenburg, welke den 23 January van een zoon was bevallen is vier dagen later in het kraambed overleden. Het tweede sterfgeval is dal der aarts-hertogin Maria Carolinaoudsle dochter van den aarls-herlog Reiniervan Oosten rijk, onder-koning van het Lomhardijsch-Venetiaansche koningrijk. Brieven uit Konstanlinopel maken gewag van een verschrikkelijken brand, welke de stad Varna getroffen heeft, en waarhij een verlies van 4 tnil- lioen piasters moet geleden zijn. Het is thans stellig heslist, dat de koningin-weduwe van Spanje den 8 of 10 dezer maand uit Parijs naar Madrid zal vertrekken. De debatten in de beruchte zaak van O'Con- nell zijn afgeloopen. Den 26 January hebben de pleidooijen een aan vang genomen. De heer Slieil heeft daarbij eene uitvoerige schitterende pleitrede uitgesproken welke veel indruk moet gemaakt hebben en waarin hij trachtte aan te toonen, dat de beschuldigden tot herstel der grieven van Ierland niet dan wettige middelen hadden gebezigd. Te Botterdam heeft zich eene vereeniging gevormd onder den naam van Werkvereenigingdie ten doel heeft, den behoeftigen door arbeid eenige verligling te verschaffen en alzoo te trachten eerlijke armoede te hulp te komen. Naar men verder verneemtis de vereeniging voornemens met het doen rcinhouden der straten te beginnen. Zekere Engelsch- man Jeffrays gebeeleiiheeft aan de weldadige monniken op den berg S.'-Gothard een respirator ten geschenke gegeven. Dit instrument dient om het ademhalen in de dunne berglucht gemakkelijker te maken. Het zal hoven alles nuttig zijn voor de verongelukten wier redding het hoofddoel dor vrome vaders is. De Jezuiten koopen in Belgie ook vele goederenzij houwen prachtige huizen en verspreiden zich overal. De belpische dagbladen vragen of zulks geschiedt krachtens het bevel van de vrome keizerin Marie Thercsedie deze congregatie uit Belgie ver bande of krachtens de Imlle van paus Clement XIVvan 21 Julij 1772, waarbij dezelve vernietigd wordt. In sommige der engelsohe graafschappen in welke de landbouw de voorname tak van nijverheid is hebben de zaken tegenwoordig een waarlijk zeer ernstig aanzien door de menigvuldige verwoestingen door brand welke de boerderijen de schuren en de oogsten er ondervinden. Bijna dagelijks verneemt men er zulk eene ramp en het lijdt bijna geen twijfel of de meeste zijn aan moedwil toe te schrijven. «Het algemeen gevoelen," dus uitte zich nog onlangs de Times, «is dat al die rampen hel gevolg zijn van een komplot tus schen de veldarbeiders ten einde de pachters er toe te brengen weder af te zien van het gebruik maken van al die nieuw uitge vonden werktuigen en alzoo weder meerdere handen te bezigen en dezelve weder ruimer te betalen." De Times houdt het voor stellig, dat sir F. Burdett aan niets anders overleden is, dan aan do hydrophatisehe behandeling, of genezing door koud water. Sedert den 8 October 1843 had de baronet zich geheel overgeleverd aan een, te Londen gevestigd, hydrophalisch geneesheer. Die doctor had hem stellig in het hoofd weten te prenten dat hij de jicht, waaraan hij sterk leed, op die wijze zou overwinnen. Se dert was koud water het vade-mecum van den baronriet geworden. Toen hijkort voor zijn eigen overlijdenhet ongeluk hadzijne gemalin te verliezen verklaarde hij dat het enkel kwam omdat zij zich niet door zijnen water-doctor had willen laten behandelen. Zijn vertrouwen op het onfeilbare middelhetwelk hem ook inderdaad uit zijn lijden heeft geholpen, was zoo groot, dat hij, ook zelfs te paard rijdend, met natte servetten omwonden was Hij zal met zijne ge malin ten zelfde dage begraven worden. Door een luitenant der russische marine te S.'-Petersburg is dezer dagen een nieuw middel uitgevonden om langs een electro- gnlvanischen weg klompen giet-ijzer of ander metaal die in de diepte gezonken zijn te ontdekken en op te halen. Onlangs is daar mede op de Newa eene proef genomen en in minder dan 20 minuten een anker van 600 en eene diepte van 10 rnètres hoven water getrokken eene ketting van 300 kilogrammes van uit Den 9 January zijn te Rome 2 misdadigers, die de straten dier stad door nachtelijke aanvallen onveilig maakten vele personen beroofd en eenige met dolksteken hebben gewond ter dood gebragt. Onder de menigte toeschouwers bevonden zich eenige hunner makkers, want een derzelven werd herkend door een inwoner, die hij een paar dagen vroeger des avonds had beroofd hij werd dadelijk gear resteerd. Dit voorval levert een nieuw bewijs op hoe weinig indruk de strafoefeningen op onzedelijke menschen maken. De Noord-Amerikanen zijn praktische menschen. Het is nu zoo ver gekomen dat op de spoorwegen boter gekarnd wordt. Men neemt op de stations versche melk in deze wordt in gioote vaten gedaan waarin zich schepraderen bevinden die door eene machinerie met den spoorwagen waarop de vaten liggen in verbinding slaan en door de krachtdie den wagen drijft insgelijks gedreven worden. Men neemt versche melk onder weg in en komt met versche boter in de stad aan.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1