nr.° io. ZIERIKZEESCHE V'- COURANT. 1 VRIJDAG A.° 1844. 2 FEBRUARU. Besturen en Administration,. Ni e u ivs f i j d i ng e n BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEË Verwittigen bij deze alle belanghebbenden dat van heden af aan dagelijks in den voormiddag, ten kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceerd tot de uilbetaling der Interessen op de Obligation van dezer Stads gevestigde Schulden over 1843 en vroeger; kunnende de respective Obligatiehouders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierikzeeden 27 Januarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KKOEF. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste, zitting van den Militieraad in deze Provincie, voor dit Kanton is bepaald op Vrijdag den 9 dezer maand des morgens ten half 10 ure, in de Abdij te Middelburg, voor welken raad moeten verschijnen de Vrijwilligers casu quo en de voor een jaar vrijgestelde dienslpligtige Lotelingen van de ligtingen 1840, 1841 1842 en 1843, voorzien van de bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling; terwijl de zoodanigen welke op den bepaalden dag uur en plaats aldaar niet verschijnen zullen geacht worden geene reclames te hebben en mitsdien voor de dienst worden gedesigneerd. Gedaan te Zierikzee, den 1 Februarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De toestemming van Z. M. den Koning op de Loterij van Hand- Werken en Voorwerpen ontvangen zijnde zoo wordt een ieder be leefdelijk uitgenoodigd hetgene hij daartoe zal willen bijdragen te willen bezorgen ten huize van Mev. J. de Crane geb. Ermerins of van Mev. H. tie Jonge, geb. van Bredgelvóór den 29 Fe bruarij zullende de bezigtiging van alle ingekomene Voorwerpen op Donderdag en Vrijdag den 7 en 8 Maart, van 12 tot 3 ure. open gesteld worden op de Raadzaal van het Stadhuis. De Loten zullen na de bezigtiging op het Stadhuis kunnen genomen worden en voor diegene, die door de een of andere reden daarin verhinderd mogten Worden zullen zij te bekomen zijn bij den Boekhandelaar P. de Looze. De trekking zal plaats hebben den 11 Maart. De lijst der getrokkene Prijzen zal dadelijk in de Courant worden geplaatst, ten einde al de belanghebbenden hunne getrokkene Prijzen zouden kunnen laten afhalen op Donderdag den 14, van 3'/s tot 6 ure in den namiddag. Het lot is gesteld op f 1. De entree bij de bezigtiging op 10 cents. VOCAAL en INSTRUMENTAAL CONCERT, ten behoeve der Armen van de verschillende gezindheden te Zierikzee te geven door eenige Muzijk-Liefhebbers binnen deze Stad met medewerking van het korps Muzijkanten der Schutterij op Vrijdag den 9 Februarij 1844, ten Huize van den Logementhouder Swarts. Prijs der enlrée /'0,991/s per persoon. - Aanvang 6 ure des avonds. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 31 Januarij. Bij besluit van den 28 dezer heeft Z. M. tot ridder der Militaire Willems-Orde4d' klasse be noemd Michel Bouton, gegageerd militair, laatst 'gediend hebbende bij het leger in Oost-Indie, tot belooning van den in 1819 bij Pa- lembang door hem betoonden moed en trouw. Men verneemt dat Z. M. dezer dagen gebeele kwijtschelding van gevangenisstraf heeft verleend aan de personen van Hoevenaar en Sarisde eerste in het najaar van 1842 wegens diefstal bij herhaling veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en de tweede in het voorjaar van 1843 tot 6 jaren confinement ter zake van criminele verwon ding en zulks tot belooning voor de diensten aan de justitie be wezen door de bewaking van den nu geëxecuteerden van Stenis. Men verneemt tevens dat wijlen ai» Stenis een dag voor zijn dood een brief heeft geschreven aan den procureur-generaal en aan den minister van justitie verzoekende daarbij kwijtschelding van straf, ten behoeve van bovenvermelde twee personen. Naar men verneemtheeft het Z. M. behaagd bij besluit van den 6 dezer aan Hendrik Rruijn en Gerril Sleglingjagers bij het eerste bataillon van het regement jagers thans gedetineerd te 's Her togenbosch kwijtschelding te verleenen van de straf des doods met den kogel en dezelve te verwisselen in eene kruiwagenstraf van 12 jaren. Thans is bekend geworden het voorloopig verslag van de cen trale afdeeling der tweede kamer van de staten-generaal,. betreffende de leenings- en belastingswet waaruit blijktdat de meerderheid der leden, zonder daarom het regerings-ontwerp goed te keuren, het beginsel eener gedwongen heffing, na voorafgaande beproeving eener Vrijwillige leening tot lage rente, heeft gehuldigd. Eergisteren middag ten 1 ure heeft door het kantongeregt la 'sGravenhage plaats gehad de ontzegeling, zoowel in het paleis in het Noordeinde als teh huize van den heer thesaurier van 's konings huis der goederen papieren enz. tot den boedel en nalatenschap van wijlen Zijne Majesteit koning Willem Frederik graaf van Nassau behoorende welke aldaar aanwezig zijn en door hetzelve kantonge regt zijn verzegeld geweest. Jl. zondag morgen isna eene hevige ongesteldheid van slechts Weinige dagen in een' 64jarigen ouderdom in deze residentie overle den z. exc. de minister van staat J. graaf van den Bosch, gepensi oneerd luitenant-generaal grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw, ridder van de Militaire Willems-Orde, 34° klasse, sedert 1842 lid van de tweede kamer der staten-generaal enz.een man die in onderscheidene hooge betrekkingen zoowel hier te lande als in s rijks overzeesche bezittingen, zich steeds door onvermoeide werk zaamheid gelijk door eene uitgebreide veelzijdige kennis heeft onder scheiden die aan het stelsel van cultuur in Oost-Indio eene buiten gewone ontwikkeling heeft weten te geven die deze volkplantingen zoo hoogst voordeelig voor het moederland heeft gemaakt; aan wien de handelde nationale nijverheid en de scheepvaart eene groots uitbreiding hebben te danken gehad die zich door zijne daarstelling van de Maatschappij van Weldadigheid eenen onvergetelijkeu naam heeft verworven en die te allen tijde, en zelfs nog in de laatste dagen zijns levens, getoond heeft met de beste bedoelingen bezield te zijn voor het stamhuis, dat ons regeert, en voor het vaderland, welks geluk en welvaart steeds zijn vurigste wensch zijne hoop, was! Het zweedsch gouvernement heeft den graaf d'Oriolla, secretaris van legatie van Pruissen en den beambte bij de strandvonderij van den Berg te Ter Heide met de rijks medaille begiftigd tot belooning voor hun menschlievend en moedig gedrag bij het stranden van het zweedsch jagt de Tweede Södskendete Ter Heide, op den 13 Octo ber 1843. Ook verneemt men dal het gemelde gouvernement pre- miën heeft toegelegd aan sommige bewoners van genoemd dorp en van Scheveningenterwijl aan andere personen, die, zoo als bekend iszich loffelijk gedragen hebben schriftelijke dankbetuigingen zullen Worden uitgereikt. Door den heer P. Varkevisser te Scheveningen zijn, in zijne hoe danigheid als plaatselijk bestuurder, aan Klaas de Graaf, Gerril Spaans, Gerril Harleveld, visschers, en Tijs Koning, voerman, allen wonende te Scheveningen, uitgereikt geworden getuigschriften en gel delijke belooningen van de Noord- en Zuid-Hollandscbe reddingmaat schappijvoor den door die lieden betoonden ijver en moed, bij het redden van de equipagie van bovengemeld schip. Z. M. de koning van Pruissen heeft goedgekeurd de door den koning der Nederlanden gedane benoeming der te Bellijn wonende bankiers, de Gebroeders Aronstot koninklijke nederlandsche hof ban kiersen aan de hooiden van dat handelhuis, de heeren A. Salinger en B. Arons vergund den geinelden titel Ie mogen voeren. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. Het is thans zeker, dat bij 's Hage in het duin niet ver van het Scheveningsche.Kanaaleen gesticht voor krankzinnigen zal worden gebouwd. Het gebouw zal voor 300 lijders van beiderlei geslacht en van onderscheiden stand en jaren zoowel hehoeftigen als meergegoeden bestemd zijn. Zoo als uit Dresden gemeld wordt, zal H. M. de ko ningin Victoria, in het aanslaande voorjaar Duitsohland bezoeken en voor zoo verre thans bepaald isachtervolgens te Berlijn te Dresden en te Golha eenigen tijd doorbrengen. Uil Algiers schrijft men dat Abd- el-Kader weder aan het hoofd van 1200 man, in de fransche bezitting in het veld verschenen is. Den 18 Januarij heeft een werkman van den spoorweg, Scheppers geheeten in eene van Luik gekomen diligence van den tweeden trein een vergeten portefeuille gevonden en terugge- bragtwaarin voor 50,000 franks aan bankbriefjes en ander papier van waarde vervat was. Dit zakboekje behoorde aan zekeren koopman Kai- zer van Berlijn die het, gebleken zijnde eigenaar te wezen terug ont vangen heeft. De kinderpokken nemen te Londen op eene schrikba rende wijze toe, den 26 Januarij zijn 7 personen, doch alle uit geringen stand aan die kwaal overleden. In navolging van hetgeen er in an dere groote steden bestaatis in de residentie 's Graveuhage een aanvang gemaakt met het plaatsen aan de hoeken der straten en grachten van borden waarop met duidelijke letters do naam van de straat of gracht

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1