LIA, Zeetijdingen. f jldvertentiën hij is zelf een daglooner en mag de belooning op de teruggave ge steld niet versmaden. Die belooningde kosten der advertentie enz. worden door den meester aan den bediende in rekening gebragt die zich echter nog in grooten nood hevindtom die van zijn sober stukje brood te voldoen. Men moet de waarheid zeggen dat het minder hardvochtigheid van den meester is dan wel zucht om den bediende tot voorzigtigheid aan te sporen. De menschenvriend uit de andere stad wordt van het gebeurde onderrigten met de inne mendste hartelijkheid treedt hij niet terug voor de kleinere gifte daar zijne hand reeds voor de veel grootere geopend was de bediende ontvangt in eens de noodige som om zijnen meester te voldoen wordt geheel in zijne betrekking hersteld en dankt God met de tranen in de oogen voor den weldoener hem toegezondenen die hem onbekend is gebleven." Men schrijft uit Blokzijl van den 16 dezer het volgende: «Gepasseerden zondag ochtend omstreeks 10 ure begaf zich zekere inwoner dezer gemeente met name Gerrit Jans Smitover het ijs zeewaarts om spiering te visschennadat hij aldaar een uur bezig was geweest ontwaarde hij dat er eene afspanning van het ijs plaats had hij wilde zich dus weder landwaarts begeven, doch hoe ontstelde hij toen het hem bleek dat hij reeds wel een half uur ver van het vaste ijs af was en hoe langer hoe meer zeewaarts dreef. Reeds peilde hij 13 voet watef in den doodelijksten angst liep hij her-en derwaartsmaar helaas hij werd rondom door het water terugge dreven en stelde zich niet anders voor dan van koude te moeten omkomen, of, zoo zijn drijvend ijs-eiland door den golfslag aan stukken sloeg te moeten verdrinken. Usselijk waren de 5 uren die hij aldus doorbragt. Dan Gode zij dank er daagde redding voor hem op. Een visscher die op het einde van de haven stond vermeende eenige beweging ver in zee te zien anderen spraken dit weder legen dan hij zond desniettemin berigt herwaartsspoedig kwam dit ter kennis van den vader, die, met hulp van nog 5 per sonen met namen Frederik Oltenhof, Gerrit Buisman, Sijbrand Ruiter, Sternen Klinkert en Gerrit Bijl, met hel grootste levensgevaar., zich met een klein oud bootje zeewaarts begaven en het onwaardeerbaar geluk mogten genieten dien persoon te redden en des avonds om streeks 5 ure aan zijne vrouw en kinderen terug te geven." (Een dergelijk op de Oost-Zee of eigenlijk de Finsche Golf, gebeurd geval is voor eenigen tijd in de duitsche dagbladen vermeld geworden welk verhaal ook in de Vaderlandsche Letteroefeningen van verleden jaar is overgenomen.) Een vreesselijk ongeluk heei'i jl. zaturdag morgen te Brusselin de voorstad S.'-Josse-ten-Noodenabij het observatorium, plaats gehad. Aldaar werd een put gegraven, die reeds eene diepte van 40 voeten had toen bij het wegnemen van den toestel eene instor ting van zand plaats had waardoor 2 werklieden op den bodem van den put bedolven werden. Zondag morgen zijn de ongelukkigen na vele aangewende vergeefsche pogingen opgedolven doch dezelve waren reeds overleden. Er is melding gemaakt van de aardbeving welke zich op de eilanden in het kanaal en de naburige fransche kust heeft doen ge voelen. Deze aardbeving was op het eiland Sark zoo sterk dat de oppasser welke zich bij de stoommachine bevond die lot de mijn werken op dat eiland behoort den schok gevoelende en de deelen der machinerie ziende schudden niet anders dacht dan dat de ketel gesprongen was. Hierbij is de bevreemdende opmerking gemaakt dat de mijngravers die zich op dat oogenblik 400 voelen beneden den grond in den groef bevonden volstrekt geene beweging van den grond gevoeld noch eenig gedruisch gehoord hebben. BRITSCHE ZONDERLINGHEDEN. Een rijke grondeigenaar in het graafschap Sussex beloofde een le venslang jaargeld 7an 50 pond sterling, aan dengenen, die besluiten wilde om 10 jaren lang in een onderaardsch verblijf te leven zonder een levend schepsel te zien, en zijn haar, nagels en baard te laten groeïjen. Een onderaardsche woning werd daartoe ingerigt, die bijna niets te wenschen overliet. Voor het nemen van baden voor eene piano eene welgekozene bibliotheekgoede spijs en drank was bij uitstek gezorgd doch de kluizenaar mogt nimmer zien wie hem be diende. De uitnoodiging werd in een aantal couranten geplaatst en weldra deden zich talrijke liefhebbers op. Degeen op wie de keus vielheeft nu reeds 8 jaren in zijne vrijwillige gevangenis doorgehragt. Een bewoner van Bristol was in het groen zijne geliefkoosde kleur van het hoofd tot de voeten gekleed. Hoed, hemd, rok, halsdoek, kousen schoenen broekvest en stok tot den bril toealles wat hij aan had was groengroen was ook de kleur zijner meubelen hij at slechts wat groen wasgroenten en vruchten. Men zag hem dikwijls in zijnen ruimen tuin wandelen met een' groenen zakdoek en eene groene snuifdoos in de hand dikwijls reed hij op een paard dat hij groen had laten verwen eu welks tuig eveneens groen was, door twee bedienden in groen liverei gevolgd. John Elwes liet bij zijn overlijden 800,000 p. st. nageheele wijken in Londen hoorden hem toe, en toch leefde hij ongeloofelijk gierig. Hij woonde in den hoek van een zijner huizen; twee wrakke stoelen en eene oude tafel maakten al zijne meubelen uit. Het voedsel waar mede hij zijn leven onderhield bestond uit voorwerpen die een dier dikwijls zou versmaad hebbenmaar het zonderlingste van dezen gie rigaard was, dat hij geld leende aan lieden van wie hij dikwijls be- reisenen kon dat hij het nimmer zou terug ontvangen aan kooplieden die op het punt stonden van bankroet te slaan aan booge verkwistende personen en dat hij zich met de gevaarlijkste speculatiën inliet. Op die wijs verloor hij verscheidene millioenen. Toen een zijner zonen huwde gaf hij hem geen enkele schelling uitzetde bewilliging tot het huwelijk was het eenige wat de gierigaard gaf. Lord Rokeby droeg een' baard die hem tot aan de borst reikte en dat in een' tijd toen de geheele wereld een gladgeschorene kin had. Hij werd alzoo doorgaans voor eenen Turk gehouden. De ge nezende kracht van het water werd door hem geroemdlang voor dat de geneeskunde er iets mede ophad. Op zijne tafel verscheen noch wijnnoch likeurkolïij noch thee. Op zijne landgoederen liet hij vele fonteinen daarstellen en wie veel water dronk die was zeker van zijne gunst. Des winters sliep hij met een open venster. Van de geneesheeren had hij den grootsten afkeernimmer verlangde hij hunne hulp. Hij bereikte den ouderdom van 88 jaren. Te Liverpool leefde een rijk koopmandie het luiden of schellen niet hooren kon. Wanneer hij een' zijner bedienden ontbieden wilde, dan loste hij een pistool, waarvan er steeds eenige geladen bij hem' lagen. MIDDELBURG, den 22 lanuarij. Men verneemt, dat de door het gouvernement benoemde commissie, tot onderzoek van het project tot het graven van een kanaal door het eiland Walcheren, en deszelfs verbinding met Zuid-Beveland (waarvan wij in onze courant van den 12 dezer maand melding maakten) nog met twee leden van wege het departement der marine vermeerderd is, zoodat die staats-com- missie thans bestaat uit 8 leden zijnde de volgende heeren de in specteur van den waterstaat D. Menlz, de hoofd-ingenieur van den waterstaat A. Caland, de majoor der genie F. von Mühlende kapi tein der genie IF. F. del Campo gen. Camp, de kapitein der genie ff. J. van Druynen, de hoofd-ingenieur der marine A, E. Tromp en de kapitein-luitenant ter zee A. A. Bolken. GOES den 22 Januarij. Met genoegen kunnen wij onzen lezers mededeelen dat de Maatschappij ter bevordering van den Landbouw en de Veeteelt in de provincie Zeeland door een meer dan toereikend getal leden zich dezer dagen heeft kunnen als gevestigd beschouwen zoodat in de verschillende afdeelingen dier maatschappij in den loop dezer maand de vergaderingen zullen worden geopend en gedeeltelijk reeds geopend zijn. ZIERIKZEE den 26 Januarij. Volgens geruchtenzou er op den Oosternabij dit eiland een driemastschip zittende zijn zijnde dit ook op te maken uit de sedert gisteren avond hier gehoorde noodschoten. BROUWERSHAVEN, den 23 Januarij. Uitgezeild: Generaal van den Bosch, kapt. L. G. Verbeek en Prins Veldmaarschalk, kapt. J, R. Butter, beide'naar Rotterdam, laatst van Batavia eerstgenoemds gesleept door de stoomboot Kinderdijk. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM, Woensdag den 24 Januarij 1844. gebleven. Nederlanden, 2'/j pC. Werk. Schuld 55'/8 pC. 5 lOO1/,,, s Amort. Syndikaat4'/i pC. 947s Handel-Maatschappij 47i 139 Oost-Indiën 5 99'/,s Rusland, Hope en Comp. 5 1087i Spanje, Negot. 1834 bij Ardoin 5 217b Oostenrijk Bij Goll. en Comp. .5 Negot. Metaliek 5 1097» M1DDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 25 Januarij 1844. De Ned. Mudde, Graauwe Erwten f 7,00 h 8,00 Groene dito - 4,50 a 5,00 Gele dito - 0,00 h 0,00 Koolzaad -10,50 a 11,00 Zaai-Lijnzaad - 7,00 a 9,00 Slag-Lijnzaad - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 38,00 p. v. Patent-Olie -41,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks» Lijnkoeken -00,00 De Ned. Mudde. 0. Tarwe 18"/jj 7,50 a 8,00 N. dito 1843. 6,50 a 7,25 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 5,00 a 6,00 Rogge 1843 - 4,50 a 5,25 Win ter-Gerst - 4,00 a 4,20 Zomer-dito - 3,20 a 3,60 Haver - 2,00 a 2,10 Paardeboonen - 3,75 4,00 Witte dito - 3,00 a 5,00 Bruine dito - 6,00 a 7,00 Bij den ondergeteekenden zijn te bekomen onderscheidene soorten van WINTER-DRANKENals: Beste Siroop voor Punch a f 1Jamaica Rum a ƒ1,10, Anijs, a 0,70 de Flesch enz. L. van den ENDE Rz. Is TE PACHTEN eene WEIDE onder Kerkwerve, in de 7Je mate, de Bolerpotkadaster sectie D, n.°' 187, 89, 90 en 91 groot 1 Bunder 95 Roeden 90 Ellen. Te bevragen bij Jonkh.' M.' JOHAN SCHUURBEQUE BOEIJE. VERKOOPING op Dingsdag den 30 Januarij 's morgens ten 10 ure, op de Hofstede bewoond door J. de Vlieger, onder Noordgouwevan eene aanzienlijke partij Essehen Elzen en Wilgen HAKHOUT. PUBLIEKE VERKOOPING van eene aanzienlijke partij Essehen en Elzen HAKHOUT mitsgaders Populieren BOOMEN op Woensdag den 31 Januarij aanstaande des morgens ten 9 ure op de Buitenplaats IJpenhovennabij deze Stad. OPENBARE VERKOOPING van eene partij 8jarig Essehen HAKHOUT en drooge MUTSAARDEN, op Maandag den 5 Februarij 1844, 's morgens ten 10 ure, op Rozengaard, onder Noordgouwe. Bij P. de LOOZE is van de pers gekomen JAARBOEKJE voor 1844 bevattende al de namen van Geborene Ge huwde en Overledene Personen binnen de Stad Zierikzee, gedurende het jaar 1843. Prijs 35 cents. Op de persHANDBOEK voor Huurders en Verhuurders van Goederen door L. de Winter te Haamstede. Dit Werkje kan als onmisbaar beschouwd worden voor Huurders en v^einuurders van vaste en losse Goederen. Prijs 50 cents. te zierikzee, bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 2