If.» 8. ZIERIKZEESCHE C O C R A Id T, VRIJDAG A.** 1844, 26 JANUARI J. JSesturen en Administration. Nieuivstijdingen J1RANDSCI] 0 V WING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIÈRIKZËÈ brengen ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dat op Maan dag den 29 dezer maand en volgende dagen éerie ïilgemeene Brand- schouwing door al de wijken dezer Stad zal gehouden wordenen worden mitsdien alle eigenaren en bewoners uitgenoodigd om heereh Brandmeesteren den vrijen 'toegang in derzelver woningen te ver- leenen overeenkomstig de bepalingen van het Brand-Reglement voor deze Stad. En,opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekon digd en omgeroepen mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 24 Januarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. I. P. KROEF. De COMMISSIE Voor de ONDERLINGE tlVAARBORG-VER- EENIGING van ARBEIDERS en WERKLIEDEN te Zierikzee, maakt bij dezen dankbare melding van eene bij haar van eenen onbe kenden gever ontvangene gift van f 25 ten einde die nadat de tiitdee.lingen dezer Waarborg-Vcreeniging zullen zijn afgeloopen door hel verrigten van eenigen arbeid te doen verdienen, door zoodanige Deelnemers dezer Waarborg-Vereónigingdie uil eigen beweging hunne inlagen in bet Fonds hebben ingebragt en alsdan nog geen werk mogten hebben. De Commissie acht het zich tot eenen aangenamen pligt van deze 'edelmoedige gift openlijk melding te maken in de boop dat meer dere menscbenvrienden mogen bewogen worden op gelijksoortige wijze weldadigheid uit te oefenen jegens nijvere huisvaders die ge negen zijn te werken doch bij gebrek aart werk in ledigheid moeten nederzitten'; en oordeelt de voorwaarde aan deze gift verbonden des te gepaster omdat daardoor de deelneming in deze belangrijke inrigting allezins kan worden aangemoedigd. Zierikzee, den 25 Januarij 1844. De Commissie voornoemd A. MO ENS van BLOOÏS, T,er ordonnantie van dezelve 11. C. CAU. OPROEPING van SCHÜLDEÏSCHEBS. De Schuldeiscbers in den failliten Boedel van ADRIAAN GEERT FRANKE, M.' Schoenmaker te Zierikzee, zoo bekende als onbe kende de bevoorregte en de pand'tof hypotheek hebbende daaronder begrepen worden bij deze opgeroepenom in persoon of bij van behoorlijke procuratiën voorziene gevolmagtigdeh op Woensdag den 14 Februarij 1844 des morgens om 10 ure te verschijnen in het gewone lokaal der Arrondissemenls Begtbankop het Raadhuis te Zierikzee, teu einde lot de verificatie hunner schuldvorderingen te zien overgaan. De Curator, M.' W. H. KROEF. B E L G I E. BRUSSEL den 22 Januarij. Het besluit der tweede kamer Van de staten-gëneraal der Nederlanden om zeker verzoekschriftwegens het verleenen van onderstand van regeringswege aan sommige dag bladen in aanmerking» Ie nemen en naar den minister te verzenden heeft alhier een onaangenamen indruk gemaakt en wel uit hoofde bij dit verzoekschrift als waarheid wordt aangenomen dat onder deze dagbladen nog zeker wel bekend blad, hetwelk in Gend het licht ïieten zich steeds onderscheidt door een hefligen tegenstand tegen de thans bestaande orde van zaken zoude worden geteld. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 24 Januarij; Van wege z. exc. den mi nister van justitie ad interim mede belast met de functiën van minister van financiën is hekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 December jl. tot en met den 19 dezer, per mud zijn geweest, tarwe 7,02, rogge f 4,90, boekweit 4,80, gerst 3,84l/2 haver /"2,34'/s en ongepelde spelt ƒ2,79, en dat de regten op den invoer Voor de maand Februarij eerstkomende zijn gesteld pet mud als volgt: tarwe en gepelde spelt f 1 rogge 75 c. boekweit 75 c. gerst en mout 75 c. haver f 1 en ongepelde spelt 75. - zijnde de uitvoer Van alle deze graansoorten vrij. Men verzekert, dat de expeditie of zending haar Japan, aan het hoofd van welke de generaal Nepveu stond en waarbij verschei dene officieren onder anderen de luitenant List, zoon van zijne excel lentie den minister van oorlog, geplaalst waren, om nog niet met zekerheid bekende redenen geen voortgang hebben zal. Uit Weenen wordt gemeld, dat het regement infanterie Koning Willem der Nederlanden toebehoord hebbende aan wijlen Z. M. graaf Van Nasssaudoor den keizer van Oostenrijk aan tien aartshertog Ferdinand van Este gegeven is, GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De rivierberigten zijn van alle kanten gunstigen daar er niet veel sneêuw in de bovenlanden gevallen is heeft men geene hooge rivieren te vreezen. In het voormalige paleis van den prins van Oranje (nu koning Willem II) te Brussel is thans eene tentoonstelling geopend, waaraan eene loterij verhonden is ten behoeve der armenscholen. Men meldt dat al d.e vereischte voorzorgen zijn genomen óm het binnenste van dit prachtige paleis voor beschadigingen te vrijwaren. In den nacht van den 15 op den 16 dézer is in het gehucht Putbroek gemeente Echt, provincie Limburg, een hevige brand uitgebarsten. Eene pacht hoeve töebèhoórerid'e aan den heer van Mulbracht en bewoond door W. Sloks, is geheel in de asch gelegd hel grootste deel van den oogst 13 koeijen 3 varkens en al het pluimgedierte zijn eene prooi der vlam men geworden alleen de paarden en 2 koeijen zijn gered. Laatst leden dingsdag is in eene boerënhuizing te Onnen (Groningen) een fellé brand ontstaan waarbij behalve eêne menigte goederen 1 koe 2 kal veren en 1 varken door de vlammen verteerd zijn ook de bewoner G. Smit hééft bij eerie poging tol redding van een paard met dat dier het leven verlóren terwijl zijne vrouw benevens 2 kinderen door uit een venster té springen, naauwelijks den dood ontkomen zijn. De stedelijke raad te "s Hagé heeft in een van deszelfs laatste zittingen besloten dat de residentie in alle wijken tenzij zich daartegen op som mige plaatsen onoverkomelijke bezwaren mogten opdoen door gas zal verlicht worden. Het klooster op den berg S.'-Bernard heeft van 1 Januarij tot 10 December van het verleden jaar 13,464 personen geher bergd jyaaronder 12,154 om niet. De jaarlijksche uilgaven beloopen de som Van 50- a 60,000 fr. Gedurende de maand Augustus gebruikt men alleen tot het inzamelen van brandstoffen dagelijks 15 a 18 paar den. Den 7 dezer heeft in de gemeente Kollurn zijne afscheidsrede gehouden de weleerwaarde heer J. P. B. Riedel, predikant aldaar, na 55 jaren lang er zijn dienstwerk verrigt te hebbenterwijl het juist 120 jarett was geleden dat zijn voorganger er was bevestigd ge wórden hebbende deze 65 jaren in gezegde gemeente gestaan zoodat deze gemeente in 120 jaren slechts 2 predikanten gehad heeft het geen voorwaar yvel onder de zeldzaamheden mag gerekend worden. De kóningin van Pruissen is doör de mazelen aangetastmaar de loop der ziekte was gunstig, en haar toestand verwekte derhalve geene be zorgdheid. Alles wat omtrent bet overlijden der beroemde zangeres Calalani gezegd isberustvolgens berigten uit Florence op «ené dwaling; oök haar echtgenoot, de heer de Valabregüe, dien het gerucht reeds in 1828 heeft doen sterven, is nog in leven. Brieven uit S.1- Petersburg houden in dat de russisclie regering besloten heeft deri oorlog tegen de Kaukasische bergvolkeren op nieuw aanvallender wijze te gaati voeren. Reeds had hél daartoe bestemd armeé-korps beduidende ver sterking bekomen. Men meldt uit Amsterdam van den 22 dezer: «In het afgeloopeti jaar gaven wij een breedvoerig verslag der zaak van Pieler Scholtz schoenmaker van beroep aangeklaagd van gedurende vele jaren geidèri te hebben uitgeleend tegen interessen de bij de wet bepaalde verrei te boven gaande (zelfs tot 1040 pc.1) welke feiten het wanbedrijf van woeker daarstellen. Te dier zake veroordeeld kwam Scholtz in booger beroep bij het provinciaal geregtshofvan Noord-Holland, door hetwelk echter het vonnis der arrondisseménts reglbank bekrachtigd werd later nog Vóórzag de veroordeelde zich in cassatie. Dezer dagen is ook het arrést van het provinciaal geregtshof, bij airest van deh hoogen raad gehandhaafd en de cassatie mitsdien gewezen van de hand. Het is allezins wenschelijk dat dit voorbeeld eene heilzame strekking voor velen moge hebben en menig geldschieter in tijds doen afzien van handelingen die hemzelven eene correctionele straf berokkenen terwijl diqzelfde handelingen den ongélu&kigett geld- leener maar al te dikwijls tot den bedelstaf bréngen." In den 's Gravenhaagschen Nieuwsbode vindt men dë volgende edelè trek vermeld «Er wordt wel eens geklaagd dat do tegenwoordige tijd een tijd van eigeiibaat is, en voorzeker is die klagte - het doet leed zulks te zeggen niet ten eehënmale ongegrond. Over de oorzaken daarvan willen wij niet uitweiden liever willen wij onzeri lezereri met een edelen trek van hulpvaardigheid en inriig rrieègevoel met het lot van een in druk verkeerenden natuurgenoot bekend maken, welke dezer dagen hééft plaats gehad en die zeker ten bewijze strékt dat dë opgemcide klagte niet ,zoö algemeen mag toegepast Worden als men wel eens hoort döeii. Voor een paar weken was een bediende, iri zekere nering alhier, zoo ongelukkig eenen brief niet geldswaarde, in den haast der be zorging, te verliezen. De bediende was onbesproken van wandel, maar de meester kón het verlies niet lijdeh en men herinnert zicht zeker een berigtdoor den bediende in dé dagbladen geplaatst, dat, zoo lang hij ben brief niet terugbragt hij zijn bestaan zou verliezen hij een huisvader in deri zoo moeijelijken wintertijd 1 Pijnlijke gedachte! Dóch de Voorzienigheid Waakte over hem en Wel dubbel. Een ménschenvriend uit eerie andere stad Wiens naam wij kennen, maar dien wij uit kieschheid Verzwijgen een man die' geene gelegen heid laat voorbij gaan om mildelijk bij te dragen bij oproepingen tot menschliovendheid meldt zich terstond na het lezen van de adver tentie bij een ingezeten dezer stad aan met dringend verzoek om berigt nopens dit geval in te winnen en die hulpvaardige man toont zich ook dadelijk bereid óm, indien' de verliezer zulks Waardig is y indien alle omstandigheden van de zaak waar zijn het niet onaan zienlijk verlies te vergoeden. Met zorgvuldigheid wofdt aan des edel- moedigens verzoek voldaan. Inmiddels beeft de viriele! iVM aangemeld j

Zierikzeesche Courant | 1844 | | pagina 1