Zeetijdingen. Advertentiën. van het weder in vrijheid stellen van eenen oproermaker. De zaak liep zoo hoog, dat de militairen, in tijds onder de wapenen geroepen en van het noodige voorzien genoodzaakt waren op de menigte te vuren waarbij twee uit den hoop gewond werden. Al spoedig ging toen de menigte uiteen en ten 10 ure was de stad volkomen rustig. Men wil dat de uniform-verandering voor de infanterie op het punt is van gearresteerd te zijn bestaande namelijkonder anderen in ligt-blaauwe pantalons donker-blaauwe jas en rok en voor de manschappen roode epauletten. De plaatselijke staven zouden roode pluimen bekomen enz. Naar men verneemt, moet de diligence, komende van Amsterdam en gaande naar Breda in den nacht tusschen maandag en dingsdag jl.op den weg tusschen Delft en Rotterdam zijn beroofd geworden. Het schijnt, dat men dezelve heeft beklommen en het dekkleed opengesne den op welke wijze men eenige passagiers-goederen is meester gewor den. Den 18 dezer is van Harderwijk te water naar Helvoelsluis ver trokken een detachement van 150 onder-officieren en verdere manschap pen om bij aankomst aldaar over te gaan aan boord van het schip Soolo, bestemd naar Java. In een belgisch blad wordt verzekerd dat eerlang weder 4 schepen mèt kolonisten naar S.'-Thomas de Gualimala zullen vertrekken en dat het gouvernement van laatstgemelde republiek ge negen was de vlag van de compagnie even goed als de nationale te erkennen. Het fransche ministerie heeft den heer beeldhouwer Flat ters die naar Londen gereisd was om de buste van den hertog van Bordeaux te vervaardigen het pensioen ontnomen dat hij sedert lang uit de kas van het departement der scboone kunsten genoot. In de afgeloopene week werd er te 'sGravenhage veel gesproken over het vinden van vergiftigd zout bij een winkelier te dier stede doch de geruchten waren te onbestemd om deswege toen reeds ge wag te maken. De policie trok zich onverwijld deze zaak aan en bewerkstelligde dat een of meer personen die den winkel bezocht hadden uit nijd of wraak arsenicum in het zout zouden hebben ge strooid. Zoo veel was althans zeker dat de scheikundigen rattenkruid in het zout hadden gevonden. Degenendie van hetzelve gebruik gemaakt hebbenzijn ernstig ongesteld. Thans verneemt men dat het der policie gelukt is de vermoedelijk schuldige Antonia van den Berg, in hechtenis te nemen. Zij is de dienstmeid uit den winkel en heeftnaar men zegteen pakje rattenkruid dat zich in de hanenbalken bevond in het zout gemengd. Naar men verzekert zou zij hebben voorgegeven tot die onbegrijpelijke misdaad te zijn gekomen om daardoor hare werkzaamheden bij haren meester ver minderd te zien daar zijne nering zoodra het vergiftigde zout zijne schadelijke uitwerking zou gedaan hebben naar zij verwachtte af nemen moesten zij alzoo verligting zou bekomen in hare bezigheid. Te Rotterdam heeft II. donderdag middag een lOjarige knaap, tij dens zijne oudersdie in behoeftige omstandigheden verkeerenvan huis waren door zich in eene bedstede op te hangenhet leven verloren. Hij was door zijne ouders belast, om het toevoorzigt te houden op twee kleine kinderen als een van 2 en het ander van ongeveer 4 jaren oud, welke in dezelfde bedstede zaten te spelen, loen de vader omstreeks een ure des namiddags te huis kwam en het eerst ooggetuige was van dit verschrikkelijk'tooneel. Men vermoedt, dat de knaap zich met spelen heeft willen vermaken en het slagt offer van onvoorzigligheid is geworden. De beruchte twist tusschen de heeren van Haler en van Göler heeft op nieuw een tweegevecht ten gevolge gehad hetwelk weder een menschenleven als het offer aan de wraakzucht en ijdele eer zuchtgekost heeft. De heer von Sarachaga, namelijk, een Span jaard, die sedert eenigen tijd in badenschen dienst staat, en eene hoofdrol gespeeld heeft in den voormelden twistheeft aan den heer von IJaber een beleedigenden brief geschreven waarop eene uitdaging gevolgd kis. Den 14 heeft het duel nabij Worms plaats gehad waarin de heer von Sarachagabij het tweede schotdoodelijk ge troffen en kort daarna overleden is. In eenen brief van Santa-Maria della Roveriaan den voet van den Etna, wordt van den 25 Nov. gemeld: «Ik ben zoo even ondereen hoogst onstuimig weder te land van Palermo hier aangekomen en heb om te spoediger op het tooneel der verwoesting te zijn hetwelk door de tegenwoordige uitbarsting van den Etna wordt aangerigt, den weg die naar Catania voertverlaten en ben hier aangekomen waar ik nuteruggekeerd van eenen togtonder onophoudelijke regenvlagen aan het vuur der mij van ouds bekende monniken aan u schrijf. Ik heb de lava aanmerkelijk gevorderd gevonden men kan den wegdoor dezelve afgelegd op meer dan 14 italiaansche mijlen rekenen. Daarbij moest de lava diepe valleijen en klooven opvullen en over groote uilgestrektheden vlak land stroomen waardoor de snelheid van zijnen loop zeer belemmerd werd. Nu heeft de lava den grooten weg tusschen Aderno en Bronte bereikt. De stroom is ■wel mÜ' breed en meer dan 40 Voet hoog. De vreesselijke massa beweegt zich met eene snelheid van ongeveer 30 voet in het uur terwijl dezelve in de eerste 24 uren den afstand van 8 italiaansche mijlen doorstroomde. De massa rukt als een loodregte wal van vurige steenen voorwaartsmet een gedruisch alsof rotsmassa's over elkander storten. Wie nooit lava in beweging gezien heeftkan zich onmo gelijk een begrip van dit schouwspel maken. Thans bereikt hij den bebouwden grond en wanneer de stroom nog meer voortrukt het geen te vreezen is dan zal de daardoor veroorzaakte schade on metelijk zijn. Aanvankelijk was Bronte bedreigd maar nu schijnt deze rijke plaats buiten gevaar. Hier helpen geene beletselen door menschenhanden daargesteld. De vreesselijke vuurstroom wentelt onophoudelijk verderde hellingen van den bodem volgende. De aarde beeft ver in het rond. Ieder oogenblik dreigen allo gebouwen in te storten. Buiten is het vreesselijk de regen valt bij stroomen en de storm huilt." Volgens eenen brief uit Bronte, van den 28 November, duurt de uitbarsting van do Etna voortde lava had reeds den voet van het gebergte bereikt en naderde de rivier Simeto. Vele vruchtbare lan derijen zijn door den lavastroom verwoesten 70 menschen welke bezig waren een afleidingskanaal daar te stellen vonden hunnen dood door de plotseling toestroomende lava. Wij zien nadere bijzonder heden te gemoet. ZIERIKZEEden 20 December. Heden is van deze reedena gedane reparatie alhier naar zee gezeildde engelsche brik Brenda kapt. J. Stephen, naar New-Castle, met ballast. De pruissische schooner iVolff, op de Walvischstaart gestrand is in den nacht van den 15 dezer verbrijzeld hebbende nog een vierde deel der lading aan boord sedert had men nog eenige oks hoofden wijn opgevischt. BROUWERSHAVEN den 21 December. Binnengekomen de schepen Bernard Hertog van Saksen- Weimarkapt. P. H. Hazewin- kelvan Batavia naar Dordrecht, Wilberforce of Exeter, kapt. T. Shapter van Newport, en Europa, kapt. D. Charlau van Batavia beide naar Rotterdam hebbende deze laatste heden nacht op den Banjaard aan den grond gezeten doch isna 1600 balen rijst en deszclfs batterij te hebben over boord geworpenweder vlot geworden; uitgezeild: het schip Indiakapt. D. Keus, en binnendoor opgesleept door de stoomboot Kinderdijkhet schip Lau rens Kosterkapt. D. L. Kleve beide van Batavia naar Rotterdam. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 20 December 1843. PC. e Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 5 Anjort. Syndikaat 41/, pC. Handel-Maatschappij 41/, Oosl-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 M1DDENPRIJZEN van de volöende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 21 December 1843. gebleven. 54'/, 995/. 94'/, 1337, 98'/, 1077, 207, N. dito 1843 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. f 7,50 - 6,00 - 0,00 - 5,00 - 4,80 - 4,00 - 3,50 - 2,00 - 4,00 - 3,00 - 5,00 Mudde. a 8,25 a 7,00 0,00 6,00 5,10 4,30 3,80 2,20 4,25 6,00 7,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 9,00 - 5,00 a 5,20 - 5,00 a 5,20 - 11,00 a 11,20 - 7,00 a 8,50 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 38,00p. v. Palent-Olie -41,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden verloste zeer voorspoedig van een' welgeschapen Zoon CORNELIA de VOSEchtgenoot van zlerik7.ee den 21 December 1843. II. HARDEMAN. A Igemeene kennisgeving. Met Mei aanstaande een DERDEMEID, van do Protestant- sche Godsdienstgoed kunnende Naaijen en met de Wasch omgaan, benoodigd bij Mevr. van VRUBERGHEgeb. de Wit. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zalop Woensdag den 27 December 1843, 's middags ten 12 ure, vóór na te melden Gebouw, verkoopenEen WOON-, WINKEL- en PAK HUIS staande aan de westzijde van de Schouwsche Botermarktte Zierikzee, wijk B, n." 466, kadaster sectie A, n." 89; En op Zaturdag den 30 December 1843, 's morgens ten 10 ure, ter zelfder plaatseEenige MEUBELEN, bestaande in Tafels Stoe len ChiffonnièreBed KoperTin Glas en Aardewerk alsmede eene partij VERWWARENSTERKE DRANKEN, LIKEUREN, KRUIDENIERSWAREN, benevens den INVENTARIS van een Krui deniers- en Grossiers-Winkel. Alles behoorende tot de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde, Nalatenschap van THEU- N1S van ERKELENS. De Notaris J. M. BOUVIN zal, op Vrijdag den 29 December, des namiddags om 2 ure, in plaats van op Woensdag den 27 dier maand onder Sir-Jansland (Gemeente Oosterlandop de Hofstede bewoond geweest bij de Wed. Tintel, presenteren te verkoopen een partij opgaande BOOMEN en ander HOUTGEWAS staande op gezegde Hofstede. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van den Heer Ju. ROMEIJN op Woensdag den 3 Januarij aanstaandedes morgens ten 9 ure op de Hofstede vroeger van de Weduwe van Potten, onder Bommenedepubliek presenteren te verkoopen ruim 100 stuks zware Esschen en IJpen BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2