ZIEMKZEESCIIE J/1 VRIJDAG A.o 184a COURANT. 22 DECEMBER. Besturen en AdministraHen. Niewivs tij d inge n N.o 102. BEKENDMAKING. Tk COMMISSIE ter Uitreiking van SOEP 'aan Behoefligen binnen deze Stad verwittigt de daarbij belanghebbende dat op Donderdag en Vrijdag den 28 en 29 dezer maanddes namiddags van 4, tot 7 ure, in het gewone lokaal Zal gevaceerd worden tol uitreiking der Kaartjesder gedurende dezen Winter te bedcelen Personen welke behooren voorzien te zijn van een bewijs inhoudende de naam van den te bedeelen Persoon en van de bandteekening des Inschrijvers die hem het genot daarvan verlangt toe te kennen zonder welke geene bedeeling kan plaats hebben alsmededat met de uitdeeling van Soep op Woensdag den 3 Januarij 1844 een aanvang zal worden gemaakt en er ook weder niets onbeproefd zal worden gelaten om de milde bijdragen der Inschrijvers door de uitreiking van een gezond en verwarmend voedsfel erkentelijk te besteden. ZicrikZeeden 19 December 1843. De Commissie voornoemd W. i). dr .IONGE vt., Ter ordonnantie van dezelve J, ISEBREË MOE NS. BELGIË. BRUSSEL den 18 December. De tijding van het plotseling Overlijden van Z. M. den graaf van Nassau heeft hier te lande een diepen indruk verwekt ohder alle klassen der maatschappijen het blijkt bij deze gelegenheid op nieuw dat die grijze vorst een aantal Vrienden onder dezelve telde Welke zijne grootê en wézenlijk vor stelijke eigenschappen hoog waardeerden erl geregtigheid lieten weder varen. Algemeen hoort men het nu erkennen dat koning Willem I, waar hij kon, het algemeene belang trachtte te bevorderen, nimmer nalietwanneer hem zulks mogelijk was bijzondere personen aan zich te verpligten en dat hij met zwarte ondankbaarheid is beloond geworden door menigeen welke zijne weldaden in ruime mate had óhdervonden. Ter zake van het overlijden van Z. M.is het te Gend uitkomende orgaan der zoogenaamde orangistische partijmet rouwranden voor zien in het licht verschenen. De nederlandsche gezant bij ons hóf, de heer Bochussenheeft eergisteren onderscheidene leden van het korps diplomatique ontvan gen alsmede den heer van Praeiminister van het huis des konings, die hunne deelneming kwamen betuigen wegens het overlijden van Z. M. den graaf van Nassau. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 18 December. In do zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is ingekomen de volgende koninklijke boodschap wegens het overlijden van Z. M. koning Willem Frederik. «Edel mogende heëren! «Het valt mij smartelijk aan u edel mogehdén het treffend berigt te moeten mededeelen dat mijn hartelijk geliefde en hoogst geëer biedigde vader, koning Willem Frederik, graaf van Nassau, op den 12 dezer te Berlijn door eene hevige beroerte aangetast en plotse ling overleden is. «Dus eindigde een werkzaam dikwijls moeitevol maar ook roem rijk levehhetwelk reeds vroeg aan Nederland Was toegewijd waarvan zeven en twintig jaren aan de zorgen der hooge regering van dit rijk werden besteed en welks laatste dagen nog getuigen Waren van de hartelijke liefde die hoogstdezelve aan hot land zijner geboorte en zijner keus toedroeg. «In de aanbiddelijke wegen Gods met diepe onderwerping berus tende ben ik echter met geheel mijn huis door dit onverwacht verlies grootelijks geschokt. «tl edel mogenden zullen dan ook gelijk ik vertrouw onze regt- matige droefheid billijken cn in dezelve deelën met hét gevoel van die verknochtheid welke de natie in hel lief en leed dat het konink lijk huis wedervaarteen levendig belang doet stellen en welke wederkeerig zoo hoog wordt gewaardeerd. «En hiermede hevelen wij u edel mog. in Godes heilige bescherming. »'s Gravenhage den 15 December 1843. WILLEM." Met zekerheid wil men welen dat Z. M. de koning verklaard heeft het aanbod door wijlen hoogsldeszelfs vader korten tijd voor diens overlijden gedaan, betrekkelijk de bewuste 10 en 4 millioen per soonlijk te garanderen. Of zulks door boogstdenzelve al dan niet in de veronderstelling geschied is dat de overige erfgenamen daarin mede zullen toestemmen doet minder ter zake naardien de verklaring stellig geweest is en bereids vóór de opening van het testament aan den raad van ministers zou zijn medegedeeld. De lezing van genoemd testament heeft eergisteren plaats gehad en zegt men vrij lang geduurd uit hoofde deze akte door den vorst eigenhandig geschreven en bij den notaris Schiefbaan gede poneerd geweest veertig bladzijden klein schrift besloeg benevens nog eene codicil van zeventien bladzijden. Wat dit een en ander inhield kan natuurlijk nog niet in het publiek bekend zijn. Ten blijke van deelneming aan het overlijden van Z. M. koning Willem Frederik, hebben de reeders te Scheveningen sedert II. zondag van hunne vaartuigen de vlag ter hal.ver stok doen waaijen. Sche veningen was veel verpligl aan den overleden vorst en hij was aldaar hartelijk bemind. Ook de ingezetenen van Apeldoorn die zooveel aan den overleden vorst te danken hebben zijji diep getroffen geworden door de tijding van zijnen onverwachten dood. De predikant Roeïofsz heeft 11. zondag eene lijkrede op zijn afsterven gehouden. Den 20. Men verzekert dat het stoffelijk overschot van Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, van Rotterdam, alwaar in een der rijksgebouwen eene zoogenaamde rouw-kapel in gereedheid wordt gebragt met plegtigheid naar Delft zal worden overgevoerd. Men meent hier uit goede bronnen te weten dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden door wijlen zijnen koninklijken vader bij testamentaire dispositie tot executeur van hoogsldeszelfs uitersten wil benoemd is. H. K. H. prinses Albert [Marianne)'s vorsten geliefde dochter, bevond zichvolgens de laatste berigten te Romemet het voor nemen omter herstelling harer gezondheid nog eenigen tijd in Italië door te brengen. Men schrijft uit Rotterdam Van den 18 dezer: «Het gerucht wil, dat morgen den 19 dezer, van hier vertrekt Z.r M." stoomschip Cerberus, om Z.7 M.s stoomschip Curacao op de Elve te ontmoeten ten einde gezamenlijk naaf Hamburg verder te stevenen. Het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. den graaf van Nassau zou op de Cerberus het gevolg op de Curasao worden inge scheept. Bij het arrivement te Helvoetsluis zou een saluut van 33 minuutscboten gedaan worden. «Bij het arrivement alhier, te Rotterdam, zal, naar verder gezegd wordt, de batterij op 's rijks werf met 33 minuutschoten salueren, en komt de Cerberus de haven der werf binnen terwijl de Curasao op de reede blijft. Beide de genoemde stoomschepen worden zwart geverwd en geheel overeenkomstig huniie treurige bestemming ingerigt." In een geacht binnenlandsch dagblad leest men een artikel omtrent bet overlijden vah dien vorst, hetwelk aldus eindigt: Het Belgische oproer van 1830 heeft een einde gemaakt aah den toeninaligen nederlandschen staat, die, indien de bewoners dit een stemmig hadden gewild geheel Europa ontzag zoude hebben inge boezemd. «De vorst heeft, bij bet uitbreken van dat oproer, ér zich openlijk op mogen beroemen dat hij zich, ten aanzien van Belgieniets te verwijten bad; dat bij het maatschappelijk verdrag, ook ten opzigle van dat land alwaar onder zijn bestuur eene nimmer te voren ge kende Welvaart en vrijheid is ontwikkeld en genoten eerlijk heeft in acht genomen, en bij is deswegens nimmer gelogenstraft. - Zijna standvastige pogingen om voor Nederland betere voorwaarden van scheiding te erlangenof ten minste den waarborgdathetgeen toegezegd wasgehouden zoude worden hebben niet mogen geluk ken en wij lijden thans, wie kan liet loochenen? - onder do gevolgen vah ontrouw van de zijde van bondgenooten en terugwer king van vroegere overspanning. Intusschen begint men nu reeds van lieverlede den sluijer op te heffen, welke bet gebeurde in dit laatste tijdvak nog bedekt. Men begint te twijfelenof dat thans zoo aangevochten volhardings—stelsel wel het gewrocht is geweest van eigenzin, dan wel bet gevolg van hoogere staatkundige wetenschap; en eenmaal, als men eens weten zal, hoe de nederlandsche, hoe de belgische nationaliteit eenen ernstigen schok in Europa heeft doorge staan zal voorzeker het nageslacht den nu gestorven koning meer onpartijdig kunnen beoordeelen dan het tegenwoordige. «Ongetwijfeld is de dood van den schranderen staatsman een zwaar verlies voor het regerend huis, en even zoo voor het vaderland. Men vergete daarbij niet, dat de zelfstandigheid, de onafhankelijkheid van dit vaderland naauw verbonden is met de regering van dat zelfde huis, hetwelk, in 1572, in 1672, in 1813, onzer vaderen en or.ze onafhankelijkheid heeft helpen grondvesten beschermen en herstel len - men wete wel dat in een betrekkelijk geringen staatalleen kracht door eendragt van het volk met den vorst kan worden ont wikkeld en dat het, zoo immer, in den tegenwoordigen moeijelijken toestand de tijd is, dat een ieder, en voornamelijk degene, die iels te verliezen heeft, en die het wel meent met zijn land met de daad moet toonen den hoogsten prijs te stellen op de spreuk der vade ren eendragt maakt magt. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCIÏE BERIGTEN. De burgerkrijg blijft in de spaansche provincie Katalonie onvermin derd voortwoeden. Dagelijks wordt uit het fort San-Fernado op Fi- gueres gescholen. De koning der Belgen wordt nog vóór het eindo des jaars weder te Parijs verwacht. In den avond van den 11 dezer heeft te Lubeck andermaal een volksoploop plaats gehad, bij gelegenheid

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1