1 Zeetijdingen JLdvertentiën. overschot des vorston te ontvangen en hetzelve naar het vaderland over te voeren. Voorts zijn de noodige maatregelen verordend om het lijk des gewezen konings met al de aan zijnen verheven rang verschuldigde eerbewijzen te ontvangenhetzelve zal eerslelijk de Maas binnenkomen. Men verzekert, dat de thans zoo onverwècbte tijding van het over lijden des vorsten al de léden vari hét koninklijke gezin in den diep- sten rouw heeft gedompeld en dat inzonderheid HH. MM. de koning cn de koningin, over den slag, dien het koninklijke stamhuis geleden heeftzeer getroffen moeten zijn. Het overlijden van dezen hoog cerbiedwaardigen vorst zal door zeer velen in hel vaderlandin het hijzonder in deze residentiehartelijk betreurd worden. Menigeen, die in moeijelijke of bekrompen omstandigheden verkeerde, en zijnen hijstand mogt ondervinden zal zijne nagedachtenis zegenon de armen verliezen in hem hun steun en troost. De Allgemeine Preuszische Zeilungvan 11. donderdag, maakt deze treurige gebeurtenis op de volgende wijs hekend Berlijnden 12 December. »Hunne Majesteiten de koning en koningin en het gansche ko- «ninklijke huis, zoo als ook de gezamenlijke leden van het zoo na »aan hoogsldezelven verwante koninklijke nederlandsche huis, zien »zich plotseling in diepen rouw gedompeld. »Heden morgen, tusschen 8 en 9 ure, werd Z. M. koning Willem riFredcrikgraaf van Nassau, door eene beroerte getroffen, welke »onverwachl een einde aan hoogstdeszelfs leven maakte. »Z. K. H. prins F reder ik der Nederlanden, die met hoogstdeszelfs »door!uchtige gemalin en kinderen thans hier aanwezig zijnwaren bij het aanwenden der, helaas! vergeefs toegediende middelen tegen- »woordig." Het koninklijke pruissische hof heeft voor 4 weken den rouw aan genomen. Z. M.willende in het wederkeerig belang van het rijk én deszelfs overzeeschc bezittingen de zaakkundige beoordeeling bevorde ren der koloniale aangelegenheden welke het hoogsldenzelven behagen zal ter overweging in den raad van state te brengen en terzelfder tijd onder de koloniale ambtenaren de kennis vermeerderen der finan ciële belangen van het moederland, heeft bij een besluit bepaald: dat in den raad der stateop voorstel van den minister van koloniën een of meer staatsraden tijdelijk kunnen geroepen wordente kiezen onder zekere bepalingen uit de met verlof alhier aanwezige ambte naren van Nederlandsch Indie, en ook voor de West-Indien een' die met de belangen dier koloniën is bekend. Het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jacob de Labijbeklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan do misdaad van moedwillige brand stichting van tweehem in eigendom toebehoorende gebouwen (winkel cn pakhuis), gepleegd in den nacht van den 22 op den 23 November 1842, te Helvoetsluis. Het hof heeft den beklaagde schuldig ver klaard en hem veroordeeld tot de straffe des doods, door het ophan gen aan de galguit te voeren binnen de stad Briclle. Het beigisch regeringsblad deelt den inhoud mede eener overeen komstop den 28 Oclober jl. te 'sGravenhage tusschen de belgische en nederlandsche govolmagtigdcn geslotenbetrekkelijk de wederkee- rige uitlevering van misdadigers. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In den nacht van den 8 op den 9 dezer heeft te Swinemünde een he vige orkaan uit het n. cn n.-n.-o. gewoed waarbij eenige op stroom liggende schepen van hunne ankers geslagen en verscheiden straten der stad onder water gezet zijn. Eene uitbarsting van den berg Etna, die de inwoners der omliggende streken sterk verontrust had scheen den 22 November haren hoogsten graad van hevigheid bereikt te hebben verscheiden velden en wijngaarden zijn door de lava overstelpt gewor den. Laatstleden woensdag avond vierde het te Middelburg gevestigd departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen deszelfs öOjarig bestaan. In den namiddag van den 11 dezer begaven zich van Zoel- mond 3 personen op de ganzenjagt. Naauwelijks waren zij op eene be stemde plaats aangekomen of het geweer van eene der jagers ging on verwachts af en kwetste het hoofd van eenen der twee anderen zoodanig dat deze dood ter aarde viel. Er heeft den 11 dezer in Londen zulk een zware mist geheerschtdat alle winkels de lichten hebben moeten ontsteken. Do hertog van Bordeaux gaat voort een aantal Franschen die aan hem waren voorgesteld te ontvangen. Over 14 dagen zou bij zich naar het vaste land begeven. Het ontwerp, om een kanaal door de land-engte van Suez te graven vindt te Londen meer bijval dan het aanleggen van een' spoorweg aldaar. Dezer dagen heeft de universi- teits regtbank te Leipzig vonnis gewezen in de zaak van een aantal studen ten dier hoogeschool welke voor eenige maanden in regten betrokken zijn wegens deelneming aan eene verbodene vereeniging van staatkundi gen aard. Bij dit vonnis zijn 65 van die jongelieden tot gevangenisstraf fen van 4 weken of minder, veroordeeld en 8 bovendien tijdelijk van de hoogeschool verwijderd. Op de russische werven heerscht bij voort during eene ongewone bedrijvigheid. Rusland wendt thans alles aan om zijne zeemagt in eenen achtbaren toestand te brengen. De duit— sche Allgem. Zeilung maakt van eenen hoogst menschlievenden en ioffe- lijken maatregel des jongen keizers van Brazilië op de volgende min of meer kluchtige wijs gewag: «Tot gedachtenis van zijn huwelijk beeft de keizer het oprigten van een krankzinnigenhuis te Kio-Janeiro bevolen waartoe ook 66 bijzondere inwoners dier stad omstreeks 64 conto's heb ben bijgedragen." Den 18 November is in de nabijheid van Konstan- tinopelmet godsdienstige en andere plegtigheden de eerste steen gelegd voor een nieuw paleis des sultans. Dit paleis wordt van steen gebouwd iets, waarvan tot dusver geen voorbeeld bestond. Yolgens berigten uit Riga, van den 28'November was de Dwina boven en langs de stad nog geheel toegevroren doch was hot vaarwater van Riga tot aan Bol- deraa open. Naar berigten uit Kroonstadtvan den 22was do golf aldaar vol drijfijs. Een van het engelsch ministerie van oorlog uitge gaan bevel verbiedt den Roomsch-Katholijke soldaten in Ierland om ge durende de mis onder eenigerlei voorwendsel de predikatie bij te wo nen. De brieven uit Ierland melden dat de garen- en linnenhandel eene buitengewone levendigheid hernomen heeft. Er is geen wever zon der arbeiden ofschoon bet arbeidsloon lager dan vroeger isvinden de werklieden daarvoor weder eene schadeloosstelling in den ongemeen lagen prijs der levensbenoodigdheden. In de laatste dagen wordt er te 'sGravenhage veel gesproken over bet vinden van vergiftigd zout bij eenen winkelier te dier stede. De policie heeft zich onverwijld deze zaak aangetrokken en een naouw- keurig onderzoek bewerkstelligd. Men vreest, dat eer. of meer per sonen, die den winkel bezocht hebben, uit nijd of wraak, arsenicum in het zout hebben gestrooid. Degenendie van hel zout gebruik gemaakt hebben bevinden zich daardoor.ernstig ongesteld. Men zegt zelfs, dat een kind ten gevolge van dat gebruik, zou zijn overleden. Den 8 dezer zijn de twee laatste steurharingvisscbers te Katwijk van de visscherij voor goed te buis gekomen. Alhoewel gedurende bet geheele saizoen het weder voorbeeldeloos ongestadig en stormach tig geweest is, heeft man echter te Kalwijk gelukkig geene ongeluk ken zoo als te Scheveningen te betreuren. De uitkomst der vis scherij is echter, even als die van dé grooto haringvisscherij dit jaar algemeen hoogst ongunstig geweest, alzoo door de 45 vaarluigen, welke te Katwijk daarvoor zijn uitgerust geweest, gezamenlijk slechts is nangebragt een getal van 2,070,000 stuks haringenwaaronder 808,000 ijle welke gezamenlijk eene ruwe opbrengst hebben opgele verd van f 46,671, dat is dooreen per vaartuig slechts f 1037, eene opbrengst slechts te vergelijken n et die van de jaren 1825 van f 9SI 1831 van f 898 en 1824 van f 1045, terwijl anders, zelfs met in begrip dezer jarenbij doorslag over 18 jarentot en met 1837 de middelbare opbrengst was f 1572. Het volgende is eene opgaaf van den ouderdom, diende souvereinen van Europa op den 1 Januarij 1844 zullen bereikt hebben de koning van Zweden 80 jaren, de paus 78, de koning der Franschen 70, de koning van Wurtemberg 57, de koning van Denemarken 57, de koning van Sardinië 55, de koning der Belgen 54, de koning der Nederlanden 51 de koning van Pruissen 50", de keizer van Rusland 47de koning van Saksen 46, de koning van Napels 34, de koning der Grieken 28, de koningin van Portugal 25, de konin gin van Groot-Briltannien 24de sultan 20 de koningin van Spanje 13 jaren. Berigten uit Curasao ontvangen behelzen dat aldaar eene schrik barende droogte had blijven heerschen tot de eerste dagen van November jl. gedurende dewelkebijzonder in de laatste 2 a 3 maanden de vrije lieden bij honderden naar elders verhuisden. Het pas aangevangen werk der uitbreiding van de cultuur voor gouver- nemenls rekening bad eindelijk de verdere emigratie voorgekomen en men was nu ook druk bezig met het bereiden der gronden van de nopaal-aanplantingen. Dit gewas had zich bijzonder goed tegen de droogte gehouden en de cochenille had er bijzonder wel onder getierd zoodat men de beste verwachtingen wegens den invloed van die nieuwe cultuur op het lot der Curafao-Eilanden met regt mag blijven koesteren. Met het begin van November had het belangrijk beginnen" te regenen alles bad er een verblijdend aanzien gekregen zoowel de velden-, als het gelaat der inwoners. ZIERIKZEEden 18 December. Bij besluit van den 11 dezer, heeft Zijne Majesteit,, onder anderen tot burgemeesters van de nnge- melde gemeenten ten platten lande iri de provincie Zeeland ter ver vulling vair vacatures, welke door de gewone aftreding met den 2 Januarij 1844 zullen ontstaan, benoemd de navolgende heeren als: van Duivcndijke, c. a. C. Viergever; vari Eikerzee, W. van den Berg, van EllcmectSchalkwijkvan Haamstede, M. Vis; van Kerk- wervec. a., M. Boogerdvan NoordgouweJ. Hocke; van Noord- welle, C. Gast, Cz.van Oosterland en Sir-Jansland E. E. Schut- ter; van Renesse, B. Steur; van SerooskerkeS. Waling, cn van Zónnemaire, C. Moolenburgh. BROUWERSHAVEN den 18 December. Binnengekomen de schepen Olivier van Noord, kapt. J. W. Verberne Laurens Koster, kapt. D. R. Kleve beide van Batavia naar Rotterdam, Biesbosch kapt. P. M. Vogelsang, van Batavia, Eugenia, kapt. G. Ruggiero, van Messina beide naar Dordrechten uitgezeild bet schip Claredon kapt. J. Grantvan Brouwershaven naar Londen. Bij M. BRIEVETEENEN alsmede Escb en Els PLANTSOEN. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zalop Donderdag dén 21 December eerstkomende, publiek, aan de Balie alhierverkoopen 2 drie-en-een-half- en 2 twee-on-een- halfjarige vette VAARZEN. De Notaris J. M. BOUTIN zal op Woensdag den 27 December 1843, 's morgeus om 10 ure onder Sir-Jansland, (Gemeente Oosterland,) op de Hofstede bewoond geweest bij de Wed. Tintel presenteren te verkoopen een partij opgaande BOOMEN en ander HOUTGEWASstaande op gezegde Hofstede. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DB VOS EN ZOON, STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2