ZIERIRZEESCHE C O U R A N T. DÏNGSDAG A.° 1843. 19 DECEMBER. JBesturen en A dm inistrati 'fin Nieuwstijdingen. N.° 101. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de-Provincie ZEELAND. Gelet op de in de Staals-Coxvrant geplaatste Notificatie van Zijue Excellentie den Minister van Justitie ad interim mede belast met de fnnctiën van Minister van Financiën van den 21 November jl. Verwittigt alle Houders van Assignation of andere aanwijzingen op de kas van den Agent van 'sBijles Scholiast te Goes, hetzij in deszelfs tegenwoordige hetzij in deszelfs voormalige betrekking van Agent van den Algemcenen Rijks Kassier afgegeven datna den 31 December dezes jaarsdie Assignation en vérdere aanwijzingen niet meer ter plaatse hunner aanvankelijke betaalbaarstelling zullen kunnen worden voldaan maar aangeboden zullen moeten worden ten kantore van den Agent van 's Rijks Schatkist te Middelburgde bedoelde houders tevens uilnnodigendo om ter voorkoming van de moeite en kosten, welke voor hen uit deze veranderde betaalbaarstelling zouden kunnen ontslaan zorg te dragen dat de onder hunne berusting zich bevin dende Assignatiën enz., op het Agentschap te Goes (afgegeven zoo mede die welke in den loop dezes jaars daarop nog mogten worden aangewezen vóór het einde van het lóopende jaar nog bij dal Agent schap ter voldoening worden aangeboden. Middelburgden 15 December 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. NEDERLANDEN. f 's GRAVENHAGEden 15 December. Hedcu middag, ten half bón ure, is de kolonel Spengler alhier uit Berlijn i aangekomen bet treurige berigt brengende dal het der Goddelijke Voorzienigheid be haagd heeft Zijne Majesteit koning Willem Frederihgraaf van Nassau den 12 dezer, des morgens ten 83/,-ore tot zich te nemen. Niels had een zoo spoedig uiteinde van den eerhiedwaardigen vorst doen vermoeden. Hoogstdezelve had zich nog dien eigen morgen met werkzaamheden bezig gehouden, en werd door den bij hem ontboden adjudant door eene hevige beroerte aangetast en schijnbaar levenloos in zijnen armstoel zittende gevonden. Te vergeefs 'waren alle pogingen welke terstond aangewend werden om Zijne Majesteit in het leven terug te roepen. StaalsrCourant Dadelijk na de ontvangst van dit berigt., is er een raad van ministers belegd, die heden omstreeks 2 ure gehouden is en waarin de beschik kingen zijn vastgesteld, welke deze buitengewone gebeurtenis noodzakelijk gemaakt heeft. Terstond is er eene soirée musicale afgezegd welke heden avond ten fiove zou plaats hebben, en werd allerwege aangeplaktdat de voorstel lingen den kon. ned. schouwburg heden avond al dadelijk geen voort gang hebben zou. De provinciale besturen zullen onverwijld gelast wordenvan het overlijden mededeeling te doen aan de stedelijke en gemeente-besturen, met uitnoodigingom al de klokken binnen hunne stad of gemeente ■gedurende acht achtereenvolgende dagen te beginnen met het ontvangen dezer aanschrijvingen voorts nog daags vóór de begrafenis en op den dag der begrafenis zelve drie malen daags gedurende een uur te laten luidenen op die dagen de tooneelen te doen sluiten. De overledene laat 3 kinderen na, als: 1." 7. M. onzen tegenwoor- digen geëerbiedigden koning, Willem II, geb, 6 December 1792; 2." Z K. H. prins Willem Frederilc Kareigeb. 28 Februarij 1797en 3.° H. K. H. mevrouw Wilhelmina Frederica Louisa Charlotte Marianne (prinses Albert van Pruisseri), geb. 9 Mei 1810. De afgestorvene laat voorts 3 aangehuwde kinderén 10 klein-kinderen, 2 aangehuwde klein-kinderen en 2 achter-klein-kinderen na. Wijlen Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassaugeboren den 24 Augustus 1772 overleden den 12 December 1843bad derhalve den ouderdom bereikt van 71' jaren en ruim 3 maanden. Met betrekking tot het overlijden van Z. M. verneemt men nog hel •vólgend®: «De graaf genoot eene volmaakte gezondheid en niets deed eene zoo spoedige ontbinding voorzien. Z. M. zat den 12 dezernaar zijiïe ge woonte des morgens vroeg in zijn kabinet'te arbeiden. De gravin van 'Nassau bevond 'zich in het vertrek Van haren koninklijken gemaal en had "hetzelve voor een oogenbllk verlaten toen op een harden trek aan de schel van den graaf, hoogstdeszelfs adjudant binnenschoot en den konink lijken -grijsaard door eene plotselinge beroerte getroffen en met een papier in de hand bewegingloos in zijnen armstoel zittende vond. Er werden terstond alle pogingen aangewend om Z. M. in het leven terug te roepen doch te vergeefs; de dood Was plotseling geweest. »'De .generadl baron van Omphal, adjudant des graven van Nassau, welke te 'sHage was achtergeblevenvertrekt heden nacht (den. 15) naar Berlijn om bét stoffelijk oversehdt van den graaf af te halen en naar Hol land over te brengen. Hetzelve zal over land naar Hamburg worden vervoerd en aldaar ingescheept worden aan boord van een van Z.' M." stoombortten dewélke tot flat einde naar Hamburg zal worden ge zonden ten einde het koninklijke lijk over zee naar Holland óver te brengen." De hierboven medegedeelde, altijd treurige, maar vooral in deze dagen uiterst gewigtige tijding, wegens het afsterven van Nederlands vóorma- ligen koning wiens aanbod tot tegemoetkoming in de behoeften der schatkist tot hiertoe de laatst bekende zijner openbare handelingen was, geeft gereede aanleiding om vooral de vroegere levensbijzonderheden van dien grijzen vorst kortelijk te herinneren. Willem Frederik, oudste zoon van dén laatsten stadhouderprins Willem Ven van Frederika Sophia Wilhelminaprinses van Pruissen werd den 24 Augustus 1772 op het Huis in 't Bosch bij 's Gravenhage geboren, en verbond zich den 1 October 1790 in den echt met de be minnelijke pruissische prinses Frederika Louisa Wilhelminadie tot haren dood (12 October 1837) al zijne lotwisselingen deelde. (Gelijk men weet, had hij den 16 Februarij 1841 eene tweedeëchtverbindtenis ge sloten met mevrouw Henriette Adriana Ludovika Floragravin d'Oultre- mont de Wégimont, geboren in Februarij 1792.) In 1793 nam hij een werkelijk deel aan den veldtogl in de zuidelijke Nederlanden gaf daarbij proeven van moed en krijgsbeleid veroverde in bet vólgend jaar Lan- drecywaarvoor zelfs: prins Eugenius in den aanvang dier eeuw liet hoofd had gestooten; hielp later de fransche troepen tot viermalen toe terug slaan en zegevierde reeds aanvankelijk in den veldslag van Fleury, toen dezeniet alleen door de dapperheid des vijandsmaar ook door de moedeloosheid van sommige bevelhebbers der bondgenoolen verloren ging zoodat den prins niets anders overbleef dan op het dekken van zijn ■vaderland bedacht te zijn. Deze pogingen waren echter vruchteloosdat vaderland lag weldra voorde Franschen open en werd door hen bezet; De prins vergezelde den 18 Januarij 1795 zijnen vorslelijken vader en verder geslacht naar Engeland; keerde wel, in Augustus 1799, met de engelsch-russische expeditie, in Noord-Holland terug, maar moest het reeds twee maanden later weder ruimen. In den aanvang dezer eeuw voor het verlies zijner bezittingen en ambten in Holland eenigermate schadeloos gesteldonder andéren door het vorstendom Fuldawaar hij zich aller liefde en achting verwierf, en na den dood zijns vaders in 1806, met den titel van prins van Oranje bekleed werden zijne nieuwe landen hem kort daarna door de Franschen ontnomen in wier .handen hij zélf viel, maar weldra ontslagen werd, waarna hij bet pruissische hof in diens tegenspoeden volgde, en zich tot in 1813 in Duitschland ophield, om toen van daar naar Engeland te reizen. Hoe de prins door;den algemcenen wensch der natie teruggeroepen op den onvergetelijken 30 November 1813 te Scbeveningen landde, weinige dagen later tot souvereinen vorst uitgeroepen werd en den 29 Maart 1814 zijnen reeds terstond hij de overkomst geuiten wensch door het aannemen van eene grondwet, vervuld zag, ligt velen nog levendig in het geheugen. Evenzeer moet het algemeen bekend zijn hoe hij den 16 Maart van het volgend jaar, na bereids in Augustusbij de vereeni- ging van Nederland en Belgie bet bewind over laatstgenoemd land als gouverneur-generaal; te hebben aanvaard zich als koning der Nederlanden liet uitroepen terwijl hem tevens door het Weener congres het bestuur over het groot-hertogdom Luxemburg was toegewezenwaartegen hij zijne erfbezittingen in Duitschland en Pruissen afstonden hoe hij den 24 September 1815 te Brussel plegtig werd gehuldigd, nadat eene nieuwe grondwet iets vroeger afgekondigd was. De aanvankelijke bloei van het nieuwe koningrijk, al wat de monarch tot bevordering daarvan door het ondersteunen van handel nijverheid kunsten en wetenschap pen loebragt; de afscheiding van Belgie in 1830, met de gevolgen daarvan voor de getrouw gebleven gewesten en wat later geschied is, tot dat de vorst, op den 7 October 1840het besluit volvoerde om de teugels van het bewind neder te leggen en Nederland kort daarna ander maal te verlaten werwaarts hij echter ook na gelukkige herstelling uit zware krankteeen- en andermaal ook nog niet lang geledenweder keerde, terwijl hjj laatstelijk, met zij&ie tegenwoordige gemalin, de gravin van Nassau Is Gravenhage den 7 der vorige maand verliét, om naar Berlijn terug te. reizenzal hier ter plaatse nog veel minder herin nering behoeven. Moge de geschiedenis zijnen hqogst belangrijken le vensloop naar waarheid schilderen, jen met kalme onpartijdigheid be- oordeeien. Den 17. De kamerheer-ceremoniemeester heeft, op last des ko- nings, bekend gemaakt., dat de'rouw wegens het overlijden van Zijne Majesteit koning Willem Frederik, graaf vim Nassau, zal worden aan genomen, van af den -22 December aanstaande. De rouw zal gedra gen worden gedurende 18 weken, te weten: zes weken de groote ót geheele rouw; zes weken de middelbare of halve rouw, en zes weken -de kléine of ligta rouw. Heden morgen ten half twaalf ure heeft er eene godsdienst oefening in de koninklijke kapel op het paleis iplaats gehad waarbjj de weleerw. zeergcl. heer hofprediker I. J. Dermout eene op de om standigheden toepasselijke toespraak gedaan heeft. Gisteren is de kolonel .Spengler naar Berlijn teruggekeerd, en zijn mede derwaarts vertrokken de generaal-majoor van Omphal, adjudant van 'wijlen Z. M. den (graaf van Nassau, en de generaal-majoor Everts, adjudant in buitengewonen dienst van Z. M. den koning, die, naar men meent te weten, van wege Z. M. gelast is, het stof felijk Overschot van Z. M. koning Willem Frederik herwaarts te ge leiden. Mén verneemt voorts, dat Z.' M.9 stoomschepen Cerberus en Curagao den 19 dezer onder het kommando van den schout-bij-nacht Koopman., naar Hamburg zullen stevenen om aldaar het stoffelijk

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1