ïïeetijdingsn, f J&dvertentiën En 5.° om aan 'srijks schatkist, in zoodanige termijnen, als nader geregeld zullen worden, doch waarvan de laatste op 1.° Februarij 1845 verschijnen zal a pari voor te schieten eene som van tien millioenen guldenswaarvoor den graaf geene hoogere rente dan van 3 percent 'sjaars zal worden uitgekeerd, en waarvoor hij zal be komen inschrijvingen op een krachtens de voor te dragen wetten behoeve eener vrijwillige leening a 3 percent daar te stellen grootboek Van nationale schuld hopende de graaf ten slotte, door middel van deze opofferingook vrijgesteld te blijven van aile verdere bijdragen. Nog is in de zitting van heden het ontwerp van wet betrekkelijk den inkoop en de aflossing van schuld over 1843na eenige beraad slagingen aangenomen met eene meerderheid van 38 tegen 10 stemmen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De locomotief de Vuurpijl, waarmede de rijnspoorweg is ingewijd ge worden is eene nederlandschein de fabrijk van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, te Amsterdam, vervaardigd; in welke fabrijk ook thans nog 6 locomotiven voor denzelfden spoorweg naar de laatst verbeterde vinding, gemaakt worden. De commissie van open baren onderstand te Hamburg heeft bekend gemaakt, dat zij van de heeren T. E. Vidal te Batavia in wissels op Rotterdam ontvangen heeft eene som van f 10,600, welke aanzienlijke som door gemelde heeren in de nederlandsche oost-indische bezittingen op Java, SumatraCelebes de Molukken, Banka enz. ten behoeve onzer door den brand ongeluk kig geworden medeburgers is ingezameld. De baron van Wijkersloot bisschop van Curiumheeft den 7 dezer te Parijs het huwelijk van zijnen broeder met prinses Marie de la Tremouille gesloten Men verneemt dat in den stedelijken raad te Rotterdam besloten is de Spanjaardsbrug nabij het Oude Hoofd door eene zoogenaamde brug h bascule te doen vervangen. Uit 's Hertogenbosch meldt men van den 9 dezer: «Laatstleden donderdag avond heeft eene poging tot diefstal in de pastorij der Roomsch-Katholijke gemeente op de Haardsteeg, 2 uren van hiér gelegen, plaats gehad, die, uit hoofde der omstandigheden, wel eenige opmerking verdient. Hel was der policie bekend geworden dat er ten huize van den eerw. heer pastoor in dien nacht diefstal zoude worden gepleegd. Dadelijk werd het huis, uit voorzorg, van binnen met een wachtmeester en 2 marechaussées der brigade 's Bosch bezet. Om niet dadelijk herkend te worden bad de een de kleede ren van den pastoor en de ander die der meid aangetrokken. Om streeks 10 ure werd aangescheld en een der marechaussées, die de rol van meid speeldedeed open. De booswichtmet een blank mes gewapend drong naar binnen sloeg het kaarslicht uit en greep de zoogenaamde vrouwelijke dienstbode aan terwij! de 2 andere mare chaussées, onder het worstelen toesnelden en dén persoon in hechte nis namen. Weldra bleek het dat de misdadige was Hendrik Boer- donlcwonende te Dungen die slechts eenige maanden geleden uit de gevangenis te Leeuwarden is ontslagen. Men verneemt dat hij dadelijk bij de arrestatie heeft bekenddat zijn voornemen was om het gelddat in huis bevonden werd mede te nemen." Door de dagbladen (zie ook onze courant n.° 96) is dezer dagen uit den Gravenhaag schen Nieuwsbode een artikel overgenomen, waarin als een staaltje van moed en tegenwoordigheid van geest van de ne- der'andsche marine verhaald werd, hoe de kapt.-luit.-ter-zee Coerlzen, kommandant op Z.r M.° stoomschip Ueltla, in de Oost-Indiën, zich tot bet afslaan der roovers bediend had van het middelom hen met kokend water te bespuiten. Een brief van den victualiemeester aan boord van gemelden bodemden heer Lammlelh, in do Amster- damsche Courant van den 9 dezer medegedeeld geeft wel een belangrijk en uitvoerig verslag van dien kruistogtmaar maakt van voormelde zonderlinge gebeurtenisdie toch den schrijver niet ontgaan zoude zijngeen het minste DE WELDADIGHEID. Er is eene weldadigheid die uiteen medelijdend hart voortspruit, en waarmede men meent der lijdende menschheid te hulp te komen doch die echter geheel verkeerd mag genoemd worden omdat zij ondoelmatig is en nadeelige gevolgen na zich sleept. Zoodanig is het geven van aalmoezen of het uitreiken van geldelijke giften aan personen, die dezelve met een waar of verdicht verhaal van hun ongeluk en behoefte komen afvragen. Maar al te veel wordt aan zulke smeekgebeden gehoor gegeven en acht men het met de Christelijke liefde te strijden den or,gelukkigen die om een aalmoes vraagtaf te wijzen er zijn zelfs plaatsen waar de verkeerde gewoonte is ingeslopen dat op zekeren dag der week een aan tal behoeftigen zich aan de huizen aanmelden en even als of het zoo behoorde, een aalmoes komen ontvangen; en dit geschiedt soms door de zulken wien het anders niet aan werk ontbreektmaar die op dien dag aan het schandelijk handwerk der bedelarij boven nijvere arbeidzaam heid de voorkeur geven. Dat het geven van dergelijke aalmoezen geheel ondoelmatig is en ver keerdelijk werkt, zal wel bij het minste nadenken blijken kunnen. Wanneer men eens konde bekend zijn met het misbruik, dat van zoo danige losgeworpen giften gemaakt wordt-wanneer men van nabij kende hoezeer dezelve de luiheid en de zedeloosheid aanmoedigen - men zoude liever voor een oogenblik bard willen zijn en de smeekgebeden afwijzen om zijne giften daar te bezorgenwaar zena voorafgaand onderzoek der behoeften aan de desbehoevenden worden uitgereikt en zotide daardoor gaarne willen helpen verhinderen, dat niet de onbeschaamde arme boven anderen bevoordeeld worde door, behalve betgeen de arm besturen hem toeleggen zich door bedelarij eenig geld te verschaffen dat meestal kwalijk besteed wordt. Teregt heeft zich daarom de regtschapen Kemper over dit onderwerp in dezer voege uitgedrukt«Niet alle weldadigheid is deugd niet elke »giftaan armen geschonken is eene waardige hulde der Godheid de losgeworpen gift bemoedigt de bedelarijlediggang bemoedigt de zede nloosheid, en verachtelijke laagheid is de vrucht van dagelijksche verne- nderingen. De ware menschenvriend kent een zekerer weg, - hij poogt »door aan armen wel te doen, de armoede zelve te bestrijden, en bij welke weldaad staat niet alleen het oogenblikkelijk tegenwoordigemaar »ook bet belang der menschen en het toekomende voor zijn oog." Mogt men ook onder ons meer overtuigd zijn van de waarheid dat onbedachtzaam gegeven aalmoezen niet dan onheil stichten in eene orde lijke maatschappij de armoede niet weren maar dezelve vergrooten en eene reeks van ondeugden kweeken die de gewaande nooddruft tot op wekking van het mededoogen te baat neemt. Inderdaad het zijn niet de ware armen die zich aan onze woningen aanmelden met een breed verhaal hunner ongelukken en hunne klag- tendat zij niets verdienen, en niets of weinig van de armbesturen be komen kunnen of die hunne kinderen aan de huizen rondzenden om aalmoezen af te smeeken. Moglen er daarom middelen kunnen worden beraamd om met de om standigheden der werkelijk behoeftigen van naderbij bekend te worden mogt een ieder, die iets voor de armen over heeft en ware weldadigheid wil uitoefenen afzien van liet onbedachtzaam uitreiken van aalmoezen en hetgeen daartoe bestemd is liever, tot vervulling der algemeene be hoeften aan de armbesturen ter hand stellen of wel hetgeen nog veel beter is de handen worden ineen geslagen om deze giften op do een of andere wijze door eenigen arbeid te doen verdienen. Het is toch eene zekere waarheid dat ondersteuningdoor werk te ver schaffen, alle andere overtreft, daar zij door het weren van ledigheid zedelijkheid en naarstigheid bevorderten zoo krachtig medewerkt om den voortgang der armoede te verhinderen. Daarom is men hierop elders hoe langs hoe meer hedachten het gaal zeker datindien alle de gif tendie hier ter stede op de boven omschreven wijze, wel met goede bedoelingen maar zoo verkeerdelijk worden uitgereiktkonden bijeen verzameld worden om ze door eenigen arbeid te doen verdienendaar door vrij wat meer goeds zoude worden gestichtdan thans het geval is. (Ingezonden.) BROUWERSHAVEN den 14 December. Binnengekomen India kapt. D. Keus, van Batavia naar Rotterdam, en Jan Daniël, kapt. J. H. Zeeman van Rotterdam naar Batavia als bijlegger. VLISSINGEN, den 13 December. In den morgen van den 11 dezer ismet een' belgischen zeetoods en belgischen visscher aan boord, buiten het vaarwater, op de noord-westpunt van den Wal- vischstaartomhoog geraakt de pruissische schooner genaamd IVulff, gevoerd door kapitein P. H. Hobeskomende van Bordeaux bestemd naar Antwerpen engeladen met wijn. Het schip zit reeds vol water, zoodat men vreest dat hetzelve, benevens hel grootste gedeelte der lading, verloren zal zijn. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 13 December 1843. gebleven. Nederlanden 2'/2 pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/2 pC. Handel-Maatschappij 4 Oost-Indiën .5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje, Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metal iek 5 MIDDENPRIJZEN van de voerende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 14 December 1843. De Ned. Mudde. 54s 997,0 93'/» 1337, 98'7s 1077, 207, pC. N. dito 1843. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 7,75 a 6,00 a 0,00 a' 5,00 a 4,80 a 4,00 a 3,80 a 2,00 a 4,00è 4,00 a 6,00 a 8,50 7,20 0,00 6,00 5,10 4,20 4,00 2,20 4,25 7,00 8,00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 8,00 a 9,00 Groene dito - 5,00 a 5,50 Gele dito - 5,00 b 5,30 Koolzaad - 9,00 a 11,00 Zaai-Lijnzaad - 7.00 a 9,00 Slag-Lijnzaed - 3,00 a 7,00 Raap-Ólie te Zierikzee, f 38,00p.v. Patent-Olie -41,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Bevallen van een' Zoon J. N. VISgeliefde Echtgenoot van Haamstede, L. L. BOLLE. den 12 December 1843. Heden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene Dochter E. de VOS Echtgenoot van Zierikzee den 13 December 1843. W.' ABELS. Eenige kennisgeving, Een MERRIEPAARD te Koop; adres bij de Uitgevers dezes. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ zalop Donderdag den 21 December eerstkomendepubliek aan de Balie, alhier, verkoopen: 2 drie-en-een-half- en 2 twee-en-een- halfjarige vette VAARZEN. De Notaris M.r J. J. ERMERINS zal, op Woensdag den 27 December 1843, 's middags ten 12 ure, vóór na te melden Gebouw, verkoopen: Een WOON-, WINKEL- en PAK HUIS slaande aan de westzijde van de Schouwsche Botermarktte Zierikzee, wijk B, n.° 468, kadaster sectie A, n.° 89; En op'Zaturdag den 30 December 1843, 's morgens ten 10 ure, ter zélfdcr plaatseEenige. MEUBELEN bestaande in Tafels Stoe len ChiffonnièreBed, Koper, Tin, Glas en Aardewerk.alsmede eene partij V ER W WA DEN STERKE DRANKEN, LIKEUREN, KRUIDENIERSWAREN benevens den INVENTARIS van een Krui deniers- en Grossiers-Winkol. Alles behoorende tot de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde, Nalatenschap van THEU- NIS van ERKELENS. De Notaris M.' C. van der LEK dh CLERCQ zalten verzoeke van den Heer Jb. ROMEIJN op Woensdag den 3 Januarij aanstaande, des morgens, ten 9 ure, op de Hofstede vroeger van de Weduwe van Putten onder Bommenedepubliek presenteren te verkoopen ruim 100 stuks zware Esscbeii en IJpen BOOMEN zeer geschikt voor Werkhout. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers. 1

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2