Zeetijdingen. A.dvertentiën, der schoonste amerikaansche paketbooten de Sheffield varende tusscuen I New-York en Liverpoolis den 11 November bij het binnenkomen der haven van New-York, op een bank gestrand en verongelukt, wordende I de waarde der lading op circa f 200,000 neder!, begroot. Al de passa giers ten getale van 105zijn gelukkig gered. De Commissie tot ver schaffing van érbeid aan behoeftige werklieden te Amsterdam heeft bekend gemaakt', dat de te barer beschikking gestélde geldèn eene som bedragen van f 54,663,25. Zij heeft reeds aan nagenoeg 400 huisvaders van tal rijke gezinnen werk verschaft en wekelijks het verdiende loon uitgereikt; niet minder dan 2000 ingeschrevenen zijn nog buiten werk. Het be stuur van de belgische spoorwegen is in groote verlegenheid om aan de behoeften des handels te kunnen voldoen in weerwil van zijne 142 lo comotieven en 1600 vrachtwaggons. De koning van Beijeren heeft den 25 November, in de omstreken van Munchenaan eene hofjagt deelgenomen waarbij door hoogstdenzelven en eenige uitgenoodigde aan zienlijken ruim 100 reeën en omstreeks 600 hazen beneye.ns een aapta! vossen geschoten zijn. De brand te Leuven waarbij 6 menschen zijn omgekomen schijnt veroorzaakt te zijn door eene gaspit, die men had laten branden voor eenen studentdie aldaar gehuisvest en bij iemand zijner familie genoodigd was. De vlam van dat licht schijnt de zoldering te hebben aangestoken der kamer, waarin het huisgezin sliep. Dit ver klaart, hoe de brand zoo laat ontdekt isdat niemand zich heèft kun nen redden, Uit Palermo wordt van den 22 November geschreven dat de Etna sedert twee dagen wederom vuur begon te spuwen. Ter aanvulling van de dezer dagen medegedeelde berigten van som mige kunstgewrochten van nationale nijverheid in 'sHage, zoo als de vervaardiging van ijzeren bruggen voor de spoorwegen de piano- fabrijk de kanten-bewerking enz. verdient met niet minder lof ver meld te worden en kan gevoegelijk eene eerste plaats bekleeden de thans aldaar in volle werking zijnde fabrijk van de heeren Steffer en Hdpsch en de kunst van het schilderen op glas, in welk kunstvak ons vaderland nóg menig kosthaar gedenkstuk bezit. Deze kunst weleer door eenen Cahrelte, eenen van Eijk, hoog op gevoerd doch sedert jaren achterlijk gpbleven is door opgemelde afbrijkanten niet alleen weder in het leven geroepen maar tot eene ongekende ontwikkeling gebragtgeevenredigd aan zoo vele stoute en welgelukte ondernemingen van onze eeuw. Onder meer andere rijke voortbrengselen van deze fabrijkthans aldaar vervaardigd en ter bezigtiging van kunstkenners en liefhebbers gesteld behoort eene ruit van 39 a. hoogte tegen 27 d. breedte (rijnl.)I, verbeeldende de afneming van het kruis, gevolgd naar het originele meesterstuk van Rubbens. Yerbaasd over de stoutheid der ondernemingweet men niet wat het meeste te bewonderen of de kunst om grootsche tafereeleiimet de levendigste en blijvendsle kleuren in het glas te branden dan we], het traaijezuivere en trouw gevolgde schilderwerkdaar eene ruit van die grootte de allergrootste is, welke de bakoven bevatten kan. Wij twijfelen niet, of elk regtgeaard Nederlander en voorstander van kunsten en wetenschappen zal deze mededeeling met genoegen vernemen en daarin een bewijs vinden dat ook wij ^QOr moeite en volharding ons van vreemde cijnsbaarheid weten los te maken ter wijl men zelfs een stap verder is gegaan met de lithographie en het mousseline, dat, uitsluitend door gemelde fabrijkanten uitgevonden, met het beste gevolg op glas wordt toegepast. Wij eindigen met den wenschdat deze onze nuttige en verdien stelijke landgenooten door behoorlijke aanmoediging, de vruchten hunner echt nationale nijverheid waarin zij bereids onderscheidene leerlingen opleidenruimschoots mogen plukken. Uit Zwolle wordt gemeld dat de aldaar genomen proeven van asphalt, door de heeren Dournay en Comp.uit Straatsburg allezins aan de verwachting Voldoen. Deze proeven bestaan in het bevloeren van een gedeelte der Kamperstraat en der voormalige stads wallen de dakbedekking van het sierlijk badhuis en een ander woonhuisde bevloering van eenige stoepen het leggjen eener kolfbaan in de groote sociëteit enz. Het gedeelte in de Kampeystraat wordt dagelijks door zwaar beladene diligences en vrachtwagens bereden zonder dat er de mjnste sporen of slijtaadjes zigtbaar zijn. De asphaltdaken en bevloering van stoepen laten eyenmin iets te wenschen over terwijl de kolfbaan uit eenen mond den roem wegdraagt van allen die het kolfspel daarop uitoefenen. Uit Heerenveen meldt men van den 1 dezer: «In onderscheidene dagbladen is melding gemaakt van een vergiftigings-geval hetwelk te Boornbergum zou hebben plaats gehad. Tot dusverre het stilzwijgen omtrent die zaak door ons bewaard zijnde, verheugd het ons thans te kunnen berigten dat die mededeelingen als zeer voorbarig kunnen worden aangemerkt. Ofschoon de omstandigheden wel eenig ver moeden gegeven hebben ten gevolge waarvan het lijk van den over ledene naar herwaarts is overgebragt, heeft echter een gestreng ge neeskundig onderzoek, van wege de arrondissements reglbank alhier bevolen en hetwelk nagenoeg is afgeloopen tot heden niet het minste bewijs voor de beschuldiging opgeleverdzoodat de ongelukkige weduwedie ook niet in hechtenis genomen wasals geheel on schuldig aan den dood hares mans mag gehouden worden." In sommige kleistreken van Yriesland heeft men eene buitengewone vermeerdering opgemerkt van den veldmuiswelke dit najaar op verschillende plaatsen zoo talrijk is, en zoovele verwoestingen of vërgravingen vati de oppervlakte der gras- en bouwlanden aanrigt als zeldzaam in die mate wordt aangetroffen. Groot is bovendien hét aantal mollen welke tot dit zelfde doel medewerken. In het begin van dón herfst was het inzonderheid de aardvloowelke de met koolzaad bezaaide landen hier en elders veel schade heeft aange daan. Algemeen hoopt men dat de aanstaande winter den land bouwer van het vermelde schadelijke gedierte zal bevrijden. Volgens berigten uit Munchen heeft Z. M. de koning van Beijeren ten einde dén daar en elders sedert kort in granen gedreven wor denden woekerhandel tekeer te gaan dezer dagen bepaald dat de geheele oogst van aan den staat behoorende en voor rekening van denzelven bebouwd wordende landen niet zooals vroeger verkocht maar de helft daarvan in natura zal opgeslagen alsmede dat de lands-magazijnen van graan geheel zullen aangevuld worden. Het oogmerk der regering met dien maatregel isnanjplijk pm altijd voor matigen prijs aan behoêfligen graan arte kunnen leveren. Voorzoo- verre men verneemt heeft die maatregel bereids gunstig gewerkt en eene daling der hoog opgevoerde prijzen teweeggebragt. ZIERIKZEE den 11 December. Jjij ^oninklijk besluit van den 4 dezer is tot arrondissements directeur der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Sas-van-Gend benoemd de heer ff. J. Borgerhoff van den Bergh, thans arrondissements inspecteur alhier. Op den 21 dezer zal onder anderen te Middelburg worden aanbesteed 1.° de voorzieningswerken aan den zeedijk van den Stavenisse-polder ten gevolge van den bever- en dijk val in de maand Julij 1843 ontstaan alsmede aan den daar achterliggenden inlaagdijk 2." de voorzieningswerken aan de vallen in den zeeiïijlc van Flaauwers polder van Schouwen ontslaan den 6 September 1837 en den 18 Januarij 1843 ter plaaf.se van de gedeeltelijk weggevallen spatie- sluis benevens eene verzwaring van den inlaagdijk daar achter over eene lengte, van 1180, alles met de leverantie van de vereischte materialen; 3." het leggen van eenen vingerling, benevens jiet verder afdammenopgraven en droogzetten van de defecte suatiesluis van den polder van Schouwen in het district Brouwershaven genaamd de'Noordsluismet den aankleve van dien. ZIERIKZEE den 10 December. Heden zijn van deze reede naar zee gezeild de engelsche brikschepen Lowland Lass, kapt. R. Taylor, naar New-Castle en Arsenathkapt. W. Barfietd naar Sunderland beide met ballast. BROUWERSHAVEN, den 11 December. Binnengekomen de stoomboot l'Estaffettekapt. C. Sueurvan Duinkerken naar Rot terdam. 191sts KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Lijst. Zesde Lijst. N.' 6588 prem. f 1000 N.' 4704 f 1500 4162 - 1000 12520 - 100.0. 8553 1000 a 6488 - 1000 Tweede Lijst, Zevende Lijst. Geene. 19198 - 1500 Derde Lijst. 10539 - 1.000 361 -25,000 23364 - 1000 12598 7500 i V 14560 - 1000 Vierde Lijst. 17497 - 1000 Geene. Achtste Lijst. Vijfde Lijst. 2577 - 1000 877 - 2500 9479 prem. - 1000 21948 ....- 1000 Door Gods goedheid beviel voorspoedig van eene welge- schapene Dochter MARIA JOHANNA VIS Ld. geliefde Echtgenoot van Haamstede A. GAST. den 9 December 1843. Heden overleed tot mijne diepe smart in den nog bloei- jenden leeftijd van 32 jaren en 5 maanden mijne veel geliefde Echtgenoot, J. van der MAAS, mij nalatende een Doch tertje, te jong om baar verlies te kunnen beseffen; een langdurig en sukkelend lijden maakte een einde aan haar dierbaar leven. Zierikzee den 8 December 1843. D. van der MAAS, Bz. Strekkende tot kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan den Boedel van wijlen DIRK FOKKERoverleden onder Renesse, worden verzocht daarvan kennis te geven ten Kantore van den Notaris van dhr Halen, te Brouwershaven, vóór primo Januarij 1844. ZANGSCHOOL. De ondergeteekende Stads Muzijkmeester alhierneemt dezen weg te baat, om aan de Ingezetenen bekend te maken, dat hij met Januarij aanstaande eene Zangschool vbor Kinderenvan beiderlei, kunne, tusschen de 10 en 15 jaren, denkt te openen. Na de aan beveling van deze zijne onderneming door de Edel Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders der Stad, in de Stads Courant van den 1 dezer, gelooft hij daartoe geene woorden noodig te hebben. Hij verzoekt alleen Ouders en Voogden die hunne Kinderen of Pupillen in zijn Zang-Onderwijs willen doen deelenzich daartoe tot den 25 dezer bij hem te willen aanmelden. Zierikzee, den 12 December 1843. C. F. L. DIETERICH. y Bij M. BRIEVETEENENalsmede Esch en Els PLANTSOEN. TE ZIERIKZEE BIJ DB WEB. A. DB VOS EN ZOON, STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2