ZIERIRZEESCHE GOUR AN T. If.O 99. DINGSDAG A.° 1843. 12 DECEMBER. Nieuwslij dingen. GROO T-B RITTANNIEN. LONDEN den 6 December. De heer O'Connell heeft weder eene proclamatie uitgevaardigd aan het iersche volk waarbij hij de ope^ bare vreugdebetooningen welke zijne aanhangers onlangs aan detr dag hebben gelegd door het, aansteken bij nacht van vuren op de bergen, hoogelijk afkeurt. Op nieuw vermaant hij de bevolking, om in de eerste plaats de orde en rust te bewaren en hij herhaalt in de genoemde proclamatie de verzekering dat binnen den tijd van een jaar de vereoniging van Ierland met Engeland zooals die thans bestaatzal zijn verbroken. FRARK.RIJK. PARIJS, den 5 December. Het Journal des Débats behelst een scherp artikel over de hulde aan den hertog van Bordeaux te Londen toegebragt. Het blad wil niet spreken van al dien getitelden of ongetitelden adeldie er behagen in schept den Koning van Frank rijk te Londen te begroeten noch minder van den heer de Chdteau- hriandwieris ouderdom, tranen en opregt leedwezen eene treffende keerzijde stellen tegenover de ligtzinnigheid van dat kleine hof, waaraan noch slechts een leger van Condé ontbreekt, om de misslagen van 1792 te hernieuwen; maar het Journal vindt het een schandaal, dat afgevaardigden die openlijk bij cede getrouwheid aan den koning hebben gezworen bij die soort van inhuldiging zijn tegenwoordig geweest waarbij de londensche emigranten aan den pretendent den titel van Koning van Frankrijk hebben gegeven. Schoon de toege vendheid der wetten en de zachte zeden hen vrijwaart voor straf, rust, gelijk het Journal zegt, op hen niettemin eene zware verant woordelijkheid. Aan de kamer zijn zij rekenschap van hun gedrag verschuldigddeze hebben zij gehoond en met verachting den eed geschonden die hun het regtj, geeft in dezelve zitting le nemen. Intusschen begeven zich steeds van verschillende zijden commissiën der legitimisten naar Londen om den hertog van Bordeaux te be groeten. Do Qïwtinienne. berigtdat zich in deze hoofdstad commis siën uit de arbeidende klasse tot dat einde vormen en dat elk am bachtsman het zijne bijdraagt om de kosten der reis goed te maken. Ook de vischvrouwen [dames de la kalle) zouden eene commissie benoemd hebben. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGEden 10 December. Van onderscheidene kanten van het vaderland ontvangt men berigten nopens de plegtige viering van 's konings verjaring. Overal legden de bewoners levendige deel neming aan die heugelijke gebeurtenis aan den dag. Te Zwolle werd van stadswege een feest gegeven aan de kinderen der stads armen- inrigtingwelke, ten getale van 800 a 900, op de bovenzalen van het gebouw dier inrigting vcreenigd waren. Nadat, onder accompag nement van de muzijk uitgevoerd door het stnd9 muzijkkorps, de leerlingen dier scholen onderscheidene vaderlandsche liederen hadden gezongen, werden al de kinderen van stadswege op eene gepaste wijs onthaald; terwijl daarenboven de leerlingen der kleine kinderschool, 'ten getale van 260, nog een bijzonder onthaal genoten van wege.z. exc. den gouverneur der provincie, welke dit kinderfeest met zijne tegenwoordigheid geliefde te vereeren. Men verneemt, dat er, ten gevolge eener verwacht wordende reorganisatie van bet wapen der marechausséeeen aanmerkelijk gedeelte van bet personeel daarvan overtollig zal worden, en dat er diensvolgens deliberatiën aanbangig zijn om met eenigen derzelven 's rijks grenzen aan de zijde van Duitschland van af Winschoten tot Groesheok, le doen bezetten, zoo in het belang der opepbare veilig heid in het algemeenals inzonderheid om zooveel doenlijkhet binnendringen van verdachte vreemdelingen te keeren. De viering van den verjaardag van Z. M. den koning is dit jaar opgeluisterd door de gedenkwaardige plegtigheid der opening van den geheelen ijzeren spoorweg van Amsterdam naar 's Gravenhage en die van een gedeelte van den Rijnspoorweg, te weten lusscben de sleden Amsterdam en Utrecht. Des morgens ten 7 ure heeft de feestelijke trein waarop zich de besturen en genoodigden bevonden, de stad Amsterdam verlaten. Na te Haarlem ingenomen te hebben den beer staatsraad gouverneur van Noord-Holland benevens ecnige leden van bet gewestelijke en stede lijke bestuur en verdere genoodigden is de spoortrein kwart voor 9 ure alhier, te 's Gravenhageaangekomen 'zoodat de togt in 7 kwar tieren is afgelegd. Tusscheri 9 en 10 ure vereenigden zich in bet nieuwe stationsgebouw z. exc. de minister van binnenlandsche zaken eenige leden van het provinciale bestuur van Zuid-Holland de heer burgemeester heereri wethouders en een der secretarissen dezer resi dentie, benevens verschillende andere autoriteiten en personen, die daartoe waren uitgenoodigd. Omstreeks lO'/i ure vertrok, met den stoomtrekker Urania-de feestelijke trein, met de genoodigden, die aan dien togt deel kondén neinen in plpgtigen optogt, naar Amster dam, alwaar dezelve, na slechts aan het station te Veenenburg te hebben opgehouden, vóór 12 ure aankwam, den geheelen afstand in één uur en 38 minuten afgelegd bebhende. De verschillende overhe den en genoodigden zijn te Amsterdam door bet bestuur der spoor weg-maatschappij ontvangen en verwelkomd. In bet fraaije en wel ingerigte stationsgebouwhetwelk op dezen feestdag is ingewijd werd een prachtig dejeuner gegeven bij welke gelegenheid inen den gewigtigen dag, waarop eene driedubbele feestviering gehouden werd herdacht. Na den afloop van het dejeuner, werden de gezamenlijke genoodigden, met omnibussen en andere rijtuigen, naar het station van den Rijnspoorweg, buiten de Weesperpoort, te Amsterdam, vervoerd, aan welk station zich, onder andere genoodigden, ook de heer staatsraad gouverneur der provincie Utrechthenevens afgevaar digden uit de stad Utrecht bevonden. Nadat men de gebouwen en inrigtingen aldaar bezigtigd had en over den aanleg van een en an der zijne tevredenheid had betuigd plaatste men zich in de nieuwe fraaije eu sierlijke rijtuigen van dezen spoorweg. Even na 2 ure vertrok de feestelijke trein van Amsterdam naar Utrecht, alwaar dezelve omstreeks 3 ure is aangekomen en onderscheidene festiviteiten hebben plaats gehad. Al de stations te 's Gravenhage Leiden Haarlem Amsterdam en tusscher.gelegen plaatsen waren met vlaggen versierd. Ook op de tusschen-slations had alles een feestelijk aanzien. De treinen zelf waren evenzeer smaakvol opgetooid. Dat zich op alle plaatsen waar deze voorbij stoomden een groot aantal nieuwsgierigen bevond be hoeft geene vermelding. Een ieder nam het grootste deel in de feest vieringen op dezen blijden dag en verheugde zich over het openen van de spoorwegen waardoor reeds vier of vijf der aanzienlijkste steden des vaderlands zooveel nader tot elkander zijn gebragt zoo dat bij voorbeeld, de afstand tusschen de hoofdstad naar's Graven hage slechts een paar uren is geworden waardoor de steden Amster dam en Utrecht slechts een groot uur van elkander verwijderd zullen zijn waardoor men waarschijnlijk den weg van 's Gravenhage naar Utrecht, binnen de 4 uren over Amsterdam zal kunnen afleggen, en waardoor eindelijk tusschen de twee groote koopsteden Am sterdam en Rotterdam mede slechts een afstand van 4 uren zal bestaan. Dit middel van vervoer kan nu daar het reeds op aan merkelijke liniën werkzaam isbereids groote vruchten voor het verkeer opleveren doch vooral zullen die hoogst belangrijk zijn als de nederlandsche spoorliniën zich aan den schakel der duitsche en belgische ijzeren wegen aansluiten. Algemeen vleit men zich toch dat daardoor het verkeer tusschen de onderscheiden landen zal bevor derd worden en het binnenland van die meerdere wakkerheid eu bloei de voordeelige terugwerking zal ondervinden. Hoe dit ook zijn moge en wat de toekomst hieromtrent in baren schoot verborgen boude, zeker is, dat de 6 December 1843 steeds eene hoogst ge- donkwaardige herinnering zal opleveren als het groote aanvangspunt voor Nederland van die groote ontwikkeling in nijverheid en snelle gemeenschap welke sedert het begin onzer eeuw in immer voort schrijdende kracht voorwaarts gaat en een middel in des Hoogsten hand is tot het onderling nader brengen der volken en landen. Van eene zoodanige bevordering van het nieuwe -die alleen door over dreven gehechtheid aan het oude kan worden afgekeurd mogten onze voorvaderen zich zelfs geen denkbeeld vormen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Men bouwt in Parijs, op verscheidene plaatsen, wachthuizen welko zoodanig zijn ingerigtdat een zeker aantal troepen zich in dezelve kun nen opsluiten en een tijd lang krachtdadig verdedigen en welke daartoe van de noodigc schietgaten zijn voorzien; even als het wachthuis, het welk op de plaats der Bastille is gebouwd. Voorts verzekert men dat, ter hetere bescherming der openbare veiligheid eerlang, zoo bij dag als bij nacht, in elke straat, een policie-bediendc als policie— wachtaanwezig zal zijn en dat deze wachten onderling met bijzon dere seinen des gevorderd gemeenschap zullen hebben. In de na bijheid van Brugge is de kostschool van S.'-Martin door onvoorziglig- heid van een bediendein brand geraakt en geheel in de asch gelegd. Men verzekertdat 2 kweokelingen daarbij zijn omgekomen. De schade wordt op 800,000 fr. berekend. - Bij nader onderzoek is het geblekeu dat de wapenen, in een door de stoomboot Duchess of Kent te Dublin oangebragt vat gevonden voor den kapitein van een schip bestemd wa ren dat naar Zuid-Afrika zeilrée ligt en dat zij tot verdediging dienen moesten bijaldien dat vaartuig wierd aangevallen. Eene der kerken te Norfolk heeft laatstleden zondag een aandoenlijk schouwspel opgele verd. Negen en zestig visscherlieden die gedurende een der jongste stormen bij schipbreuk gered waren werden door den geestelijke met name opgeroepen en knielden toen met ontdekten hoofde om geza menlijk den Almagtigc voor bun behoud le danken. Als een bewijs van den toenemenden bloei der belgische maatschappij van kolonisatie, wordt dezer dagen uit Brussel geschreven dat weder een aan het bestuur behoorend schip, de Jean van Eyck gevoerd door kapitein J. Minne door haar bevracht is, om spoedig na de Dyledie uiterlijk den 20 dezer Antwerpen zal verlaten, zee te kiezen. In bet dorp Guetièresbij Nontron is den 10 November II. eene bedelaarster gestorven met name Anna Lavaudin den ouderdom van 1 12 jaar. In de menagerie van den beer Wombwcllte Leeds, in Engeland waren twee schoone leeu wen en twee luipaarden.in eeno kooi te zamen. De dieren waren zeer leerzaam men had ze aan de zarpenwoning gewend en slechts bij do spijziging pleegde men ze nog te scheiden. Onlangs kwam men op de gedachte, hen ook hunne maaltijden gemeenschappelijk te laten houden. Maar naauwelijks had de eene luipaard een stuk vleescb gevat of een der leeuwen wierp hem met eenen slag zijner klaauwen dood neder. De andere wérd slechts door de tusschenkomst der wachters gered. Een

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1