N.o 08. ZIERIEZEESCME VRIJDAG A.° 184$. COURANT. 8 DECEMBER. Mesturen en Administration Nieuwslij dingen I SSjgw de :cr- Id; Vf- ide he ide art ill's I» ie It PUBLIC A TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de mededeeling van de opgave der goedgekeurde Spring- stieren in deze Provincie bij besluit van H. E. G. A. heeren Gede puteerde Staten dd. 17 November jl. Provinciaalblad n.° 114.) Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbende Vee houders Dat voor deze Stad drie Springstieren zijn goedgekeurd te weten een zwartbont 31/Jarige ran M. A. Bakkeii lij de keuring zeer goed, 'benevens een zwartbont PI Jarige en een vaalbont 2jarige beiden van W. van Westen, hij de keuring goed bevonden. En worden de Veehouders bij voortduring opgewekt om lot hot doen bespringen hunner Koeijon bij voorkeur göbruik te maken van die Stieren welke bij de keuring bevonden zijn hoven anderen uil te munten als middel om het runderras steeds le verbeteren. Zierikzeedon 7 December 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE i)t. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. P. KROEF. groot-brittannieN. LONDEN, den 2 December. De hertog van Bordeaux, welke in den avond van maandag jl. alhier in het voor hem gereed gemaakte bétel in Bolgrave-square was aangekomen heeft don volgenden mor gen de fransche edellieden en aanzienlijken ten getale van ruim 300, welke uit Frankrijk herwaarts gekomen waren om hem te begroeten en welke hem door don lieer de Chateaubriand werden voorgesteld bij zich ontvangen. De hertog heeft in zijne toespraak aan do bedoelde aanzienlijkenzonnls dezelve door onze dagbladen wordt medegedeeld onder anderen bet volgende gezegd «Ik bemin Frankrijk, omdat het mijn geboorteland is, en indien ooit lrtijrie gedachten zich naar den troon mijner vaderen hébben gewend dan was het alleen in de hoop van mijn vaderland te kunnen dienen met die beginselen en die gevoelens, welke de heer de Chateaubriand zoo roemrijk heeft verkondigd en die nog zoo vele en zoo doorluchtige verdedigers in ons vaderland tellen." Na den afloop der voorstelling aan den prins, heeft de hertog de Filz jamissnamens de overige aanzienlijken, eenc aanspraak gedaan aan den heer de Chateaubriand waarin onder anderen, het volgende voorkwam: «Na hulde aan den koning van Frankrijk te hebben bewezen bleef ons een andere pligt te vervullen over, die, namelijk van hulde te brengen aan het koningschap van hel verstand. Gij zijt in den raad onzer koningen geplaatst geweest, en gij gaaft hun helaas, wijze raadgevingen in de dagen van voorspoed thans komt gij door uwe tegenwoordigheid de afstammelingen van Bodewijk XIV ondersteunen. Op u zijn onze hesle verwachtingen gegrond. Gij hebt geleeft in tijden die nu voorbij zijn en weet ons te leeren hoe wij de klippen die zich op onzen weg bevinden moeten vermijden. Ontvang de hulde van deze Franscben welke bij voor- en tegenspoed getrouw zijn gebleven aan hun koning en vaderland.'' NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 6 December. Bij koninklijk besluit van heden is, onder anderen, tot ridder van de Militaire Willems-Orde derde klasse, benoemd de kapitcin-Iuitenant-ter-zee J. F. A. Coertsentot dusverre ridder dier orde, vierde klasse. Nog is, hij hetzelfde koninklijk besluit, tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de beer G. Salomonsonfabrrj- kant te Almelo. Bij besluit van den 1 dezerheeft M. aan den majoor L. Frankamp, adjudant in bet provinciaal kommandement van Zeeland, op het daartoe door hem gedaan verzoek het traktement van non activiteit verleend iti afwachting dat hem het pensioen zal worden toegelegd.; terwijl hoogstdezelvebij gemeld besluit, lot majoor en adjudant in het bovengemeld provinciaal kommandement heeft benoemd den kapitein der infanterie P. Pistorius, adjudant van den luitenant- generaal baron des Tombe, kommanderende de Is" divisie infanterie, opperbevelhebber der vesting Maastricht en der troepen in het her togdom Limburg. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit authentieke staten is het gèbleken dat zich in de laatste jaren meer dan 6000 spaansclie familiën, ten gevolge der aanhoudende bur gerlijke onlusten in hun land in Algiers hebben gevestigd. Het totaal bedrag der vrijwillige giften ten behoeve van do slagtoffers der aard beving op Guadeloupe, bedroeg, tot op den iaatsten der afgeloopene maand 3,435,502 franken. De bank te Londen hoeft ter kennis van het publiek gebragtdat, ingevolge eene verordening der koningin, alle gouden munten welke van af 1 Januarij e. k. hij gemelde inrigting ont vangen mogten worden en aan welker wettelijk gewigt iets mogt ont- Lrekcn doorgesneden en onkenbaar gemaakt zullen worden. Thans porden zoodanige ligte goudstukken eenvoudig aan de houders terugge- Rcvrn en alzoo wederom in circulatie gebragt. De jongste beriglcn uit Barcelona melden dat in die stad dc volmaaktste rust heerschichetgeert werd toegeschreven aan de door den generaal Sanz genomen maatregelen tot ontwapening der nalionale garde, welke de bevolking, die gereed stond om in de stad terug tc keeren schrik aanjaagde, Het beleg voor Figuieres werd met veel gestrengheid gehandhaafd de belegerden kon den volstrekt de plaats niet verlaten. Het is aan de regering van Sar dinië gelukt, de benden welke dat land een' tijdlang onveilig maakten geheei uiteen te jagen en voor het tegenwoordige ten minste onschadelijk te maken. De meeste deelnemers hadden of Sardinië verlaten of in het gebergte de wijk genomen. Voor het handhaven eener goede policie op het door China aan Engeland afgestane eiland Hong-Kongzullen van Londen 24 inspecteurs en andere policie-beambten derwaarts gezon den worden. Dé overige agenten zullen uit de inboorlingen worden ge kozen. De belgische minister van financiën heeft eene overeenkomst gesloten met de belgische bank om tusschen de 4 en 5 millioenen aan 25cenlsstukken die sedert jaren in de schatkist lagen te doen versmel ten in geldstukken van 25 en 50 centimes en 1 frank. Te Gend be droeg de bevolking op den 1 Januarij dezes jaars 100,810 zielen. Dc slerfte in Londen is sedert eenigen tijd aanmerkelijk toegenomen. In de week van don 11 tolden 18 November zijn er 1230 personen overleden 300 meer dan in dezelfde week der 5 vorige jaren. Men merkt vele longziekten en andere ziekten aan de deelen der ademha ling op, waaraan in die week dan ook 459 personen zijn gestorven. Dc policie te 'sHertogenbosch blijft ijverige nasporingen doen om de daders van den diefstal te ontdekken waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. Men heeft sints vernomen, dat de oude heer, bij wien de diefstal gepleegd is abusievelijk bad opgegeven dat hem ook russisclie en andere obligatiën ontvreemd waren. Dezelve zijn onaange roerd gelaten. De dieven hebben slechts baargeld medegevoerd met nog conig zilver serviester waardealles zamen genomen, van ruim 2000, Te Amsterdam is den 3 dezer voorspoedig van drie welge schapen kinderen, zijnde twee zoons en eene dochter, bevallen, Geer- truy Christina Malgo, huisvrouw van Isaak Bout. Het provinciaal gereglshof van Zuid-Holland heeft zichin deszelfs zitting van vrijdag den 1 dezer, bezig gehouden met de behandeling der zaak van Maarten Kalf, oud 21 jaren zeeman beschuldigd van moedwilligen doodslagden 20 April II. te Rotterdamop den matroos Klaas Hollander gepleegd. Uit de instructie der zaak was geblekendat Half in dronkenschap verkeerde en door Hollander hij herhaling in de borst gegrepen en hevig geslooten zijnde, zijn mes had getrokken en hem daarmede eene steek in de regterborst had tocgebragtten gevolge waarvan de verwonde den 26 April in het gasthuis te Rotterdam is overleden. Nadat de getuigen gehoord warenwerd de beschuldigde voor het hof verhoord. Ten gevolge van den hevigen staat van dronkenschap waarin hij verkeerd hadkon hij zich niets meer van het voorge vallene herinneren. De uitspraak van het hof in deze zaak heeft op II. zaturdag plaats gehadon is M. Kalf schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag doch daarbij tevens beslistdat die misdaad was begaan na bij her haling te zijn geprovoceerd. Het hof heeft ook onderscheidene ver- ligtende omstandigheden in aanmerking genomen en, eindelijk, dén schuldig verklaarde veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van den jaar. Hetzelfde hof heeft, in deszelfs zitting van den 1 dezer, uitspraak gedaan in de zaak van J. IV. van den Broek, L, van den Broek en IV. F. Vijgeboom, van Rotterdam, beschuldigd, de eerste van het verminken of snoeijen van zilveren nederlandsche muntspeciën, de tweede, van het bewust misdadig in omloop brengen van dusdanig gesnoeide muntspeciën, en de derde van deelneming en medepligtig- heid aan deze laatste misdaad. Het hof heeft de beschuldigden van dc tegen hen ingebragte beschuldiging vrijgesproken, en hunne on middellijke invrijheidstelling bevolen op grond dat er geene wettige bewijzen geleverd of gevonden zijnwaardoor de schuldpligtigheid zou zijn geslaafd. Welke heillooze gevolgen het misbruik van sterken drank kan na zich slepen en hoe een overigens ingetogen huisvader hierdoor in één oogenblik de welvaart van zijn gansclie gezin kan verwoesten - leerde de teregtzitting der arrondiSsements regtbnnk (correctionele kamer) te Arnhem dd. 18 November 11. weder op eene treffende wijze. Ar- noldus Siébarbeider te Oosterbeek stond teregt beschuldigd van in den laten avond van den 8 October dezes jaars zich te hebben schuldig gemaakt aan hel ten deele vernielen van het dak en. do deur der aldaar aan den spoorweg staande groote- keet van den putbaas Jün Schuppener voorts van vernieling van de beide in dezelve zich bevindende vensters mitsgaders van het in dezelve voorhanden geweest zijnde huisraad. Uit een aantal getuigen door de regtbank gehoord bleek dat de beklaagde die als een zeer oppassend en ijverig werkman hekend staat en.om deze reden van zijnen meester, den voornoemden putbaas dagelijks ecnige stuivers meer loon dan andere arbeiders genoot in den namiddag van zondag den 8 October zijnen meester heeft bezocht en te kennen gegeven dat hij onte vreden over de beschuldiging van dagdieverij welke zijns meesters vrouw hem den vorigen avond had toegevoegd voornemens was zijne dienst te verlaten en elders werk te zoeken van welk voor nemen Schuppener hem had teruggehragt en voorts met hem in eene herberg was gegaan alwaar zij te zamen eenigen drank hadden ge bruikt dat beklaagde na het vertrek van zijnen meesteraldaar nog ecnige borrels had gedronken en in den Idlen avond in beschonken

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1