If Zeetijdingen, A. dvertentien E1 op oen stuk lands aan den Arnhcmschen weg stond te werken en item verzocht had den brief te willen bezorgen. Bij het ingestelde onderzoek bleek het nu, dat het aangeduide stuk lands toebehoorde aan den landbouwer Gradus Roggen, onder Oosterhout, en dat dien dag een zijner beide knechts daar had gewerkt. In den beginne le verde dit onderzoek genoegzame bezwaren op tegen die beide knechts, Jai\ Thijssen en Christiaan Nalerop genoemd om ze beide voorloo- pig in hechtenis te nemenmaar bij het voortzetten der procedure cn na het hooren van eenige getuigen werd het duidelijk dat de laatste geheel onschuldig aan deze misdaad wasniettegenstaande Thijssen door ingewikkelde gezegden de schuld op hem trachtto te werpen. Bïj het derde verhoor echter, bekende Thijssen, dat hij de Schrijver was van de brandbrieven aan den heer Bousquetaan Hen drik Janssen te Vaalburg en aan Pieter Laurcntius te Ressen terwijl hij ten sterkste ontkende de drie brieven, welke Jan Willem Verburgt te Oosterhout ontvangen had te hebben geschreven. Deskundigen evenwel, verklaarden dat er niet alleen veel overeenkomst en weinig verschil bestond tusschen de drie eerstgenoemden onderling maar zelfs ook tusschen al de brieven te zamen zoowel door de daarin gebezigde uitdrukkingen bij voorbeeld van geen geteekend geld nedr te leggen geen wacht te houden niemand iets er van te zeggen cn de bijgevoegde bedreiging van binnen 12 jaren in do asch gelegd te zullen worden enz.als door den vorm der lettershet papier waarop ze geschreven waren en de wijze van digtmaken. Meer cn meer bevestigde zich do schuld des beklaagden toen vorder uit een door vrouw Roggen, en door eene werkster, vrouw Goossenafgeluisterd gesprek tusschen Thijssen en Nalerop bleek dat op zekeren avond toen deze beiden zich alleen in hunne cel bevon den de twee vrouwen duidelijk geboord hadden dat Nalerop tegen Thijssen zeide «Ik wil met zoo een gemeenen kerel als gij zijt geen omgang meer hebben en niet meer te zamen slapen. Wat zullen jou arme ouders nu wel zeggen Waarop Thijssen ant woordde«Het geval ligt er nu eenmaal toe." In de gevangenis te Nijmegen zelfs wist Thijssen een brief aan den heer Bousquet en aan Verburgt te schrijven waarin hij dezen beiden weder de vorige bedreigingen maar nog sterkerherhaaldeen hen verzocht toch een goed woord te willen spreken voor den onschuldig gevangenen Thijssen. Deze brieven zijn echter onderschepten hoewel Thijssen zo niet als door hem geschreven erkend heeft is het genoegzaam gebleken dat ze van hem afkomstig waren. Het geheele geval bevatte veel duisters hoe een anders stille brave boerenjongen er toe kwam, om deze misdaad te plegen of hij het alleen gedaan had dan wel op aanzetting van anderen en welke beweegredenen hij had om zijn kameraad Nalerop te beschuldigen. Ten gevolge van alle boven genoemde feiten werd nu Jan Thijssen beschuldigd van het leggen van brandbrieven met voorwaardelijke bedreigingen voor welke misdaad de advokaat-generaal Dijckmeester tegen hem eischte tepronk- slelling en tuchthuisstraf van niet meer dan 15 jaren, M.! Reijers, door den beschuldigde als raadsman gekozen trachtte te bewijzen dat in casu niet toepasselijk was art. 436 maar wel art. 405 van het strafwetboekwaarin gehandeld wordt over opligterijen en be driegerijen. In de zitting van den 16 heeft het provinciaal geregtshof den beklaagde Jan Thijssen op deszclfs eigene zoowel in de instructie als op do teregtzitting afgelegde bekentenis de verklaringen van onder scheiden getuigen aan welke hij de brandbrieven had ter hand ge steld en van de deskundigen schuldig verklaard aan het schrijven der aan den heer BousquetLaurentius en Jansen gerigte brieven behelzende voorwaardelijke bedreiging van brandstichting. Ten opzigfe der drie aan Verburgt gerigte brieven heeft het hof verstaan dat het niet bewezen was dat de beklaagde dezelve had geschreven en hem daarvan vrijgesproken tegen het gevoelen der deskundigen welke hadden verklaard dat de brieven allen van ééne hand afkomstig waren en den beklaagde mitsdien met toepassing van art, 436 van den Code Pénalveroordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van 10 achtervolgende jaren en tot tepronkstelling op een schavot gedurende een half uur." Uit Nijmegen schrijft men van den 28 November Gisteren om streeks 4 ure werd Dirk Derksenschipper te Krlekom door hulp geroep gewekt waarop hij dadelijk met zijne schuit ter hulp snelde en acht hem onbekende Groesbeeker bezembinders vond van welke hij vernam dat zij gedurende den nacht bezig geweest waren met het snijden van waardhout tot het binden van bezemsdat zij eene vastgesiotene schuit hadden losgebroken en met dezelve waren over gevaren dat zij bij het terugkeeren met het gesneden hout en hunne personen de schuit hadden overladen en dezelve was gezonken dat zij allen zich met de grootste moeite hadden geredmaar dat een hunner makkers (indièn wij wel onderrigt zijn met name Gerrit Gerritsen, bekend onder den naam van Papieren Dirk was verdronken. Dadelijk nadat zij aan wal waren gekomen hebben deze acht per sonen zich met de vlugt gered het gesto'iene hout achterlatende. Het lijk was dezen morgen nog niet gevonden." Uit Giethoorn meldt men van den 28 November het volgende «Gisteren avond, omstreeks 9 ure, had in deze gemeente een treurig ongeval plaats. Een arbeider met zijne vrouw waren des avonds van huis gegaan, met achterlating van 4 kinderen, waarvan het oudste 14 en het jongste 7 jaren. Nadat de gemelde kinderen eenigen tijd alleen waren geweesten denkelijk in slaap gevallen ontdekten de buren dat de rieten hut in brand stond doch niet tegenstaande zij zich met den meest mogelijken spoed derwaarts be gaven kwamen 2 dier kinderen hun reeds brandende tegen terwijl de 2 overigen een prooi der vlammen zijn-geworden van de 2 aan de vlam ontkomenen geeft echter slechts een hoop op behoudenis. Treurige ervaring voor do oudersmaar tevens wederom ernstige waarschuwing voor hen die met kinderen gezegend zijn van hen niet te zorgeloos aan hun eigen lot over te laten." Te Rouaan heeft den 28 November een zeer zware brand plaats gehad twee rijen huizen eener geheele straat zijn afgebrand daar onder bevonden zich groote katoenspinnerijen en andere fabrijken die ook allen in de asch gelegd zijn. De oorzaak van den brand is nog onbekend hij is des nachts uitgebroken en niettegenstaande de spoedig aangebragte hulp heeft men dien niet kunnen meester worden voor dat de gansche straat vernield was. Geen levensverlies wordt betreurd maar de geleden schade is zeer aanzienlijk en dewijl in de fabrijken al de machines vernield zijn bevindt een groot aantal werklieden zich daardoor buiten bestaan. Voor eenige dagen werd te Colmar (Frankrijk een proces gevoerd dat de oplettendheid van het publiek in een' hoogen graad gaande maakte. Zekere weduwe, Anna Collignonwas sedert een aantal jaren door de geheele buurt veracht als bekend van hare kinderen gruwelijk fe mishandelen; ja men beschuldigde haar zelfs een der- zelve zoodanig mishandeld te hebben dat het aan de gevolgen daar van overleden was. Daar legen haar echter geene aanklagt bestond liet de policic haar ongemoeid en de afschuwelijke moeder ging voort hare kinderen zoodanig te plagendat eindelijk een derzelve zich heimelijk verwijderde, ten einde de aanhoudende folteringen te ontgaan. Nu eindelijk vond de policie goed zich in de zaak te mengen; men deed huiszoeking en vond een dier rampzalige schepsels, aan welke deze vrouw hel leven gegeven had in eenen toestand dienaar de getuigenis der geneeskundigeneen voorbedacht plan verried om hetzelve langzamerhand te doen sterven. Nu traden een aantal getuigen tegen dit monster opdaar noch armoedenoch eenige andere grond voorhanden waswaarom men hare handelwijs eenigzins zou hebben kunnen verontschuldigen. Het openbaar mi nisterie rangschikte de misdaad in de categorie van doodslag met Voorbedachten rade; en hoewel de jury goedvond, bet bestaan van verzachtende omstandigheden aan te nemen zoo werd zij toch lot tepronkstelling op een schavot en levenslangen dwangarbeid veroordeeld. ZIERIKZEE den 4 December. Den 30 November werd aan de hoogeschool te Leiden tot doctor in de regten bevorderdna ver dediging van Theses Juridicw Inaug.jonkheer W. C. de Jonge. ZIERIKZEEden 2 December. Heden zijn Van hier uitgezeild de engelsche brikschepen Lowland LasSkapt. R. Taylor, naar New castle, en Arsenath, kapt. W. Barfïeldnaar Sunderland, beide met ballast. BROUWERSHAVEN, den 4 December. Binnengekomen: de sche pen de Hoop, kapt. P. J. Gust, Neken, kapt. J. Bormansbeide van Grangemouth naar Dordrecht, en Triton, kapt. J, Bohn van de Oost-Zee naar Antwerpen; zijnde deze laatste weder naar deszelfa bestemming vertrokken. Getrouwd i J. HOOGENBOOM h. Haamstede en den 1 December 1843. M. C. de RIJCKË. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Middelburg, den 30 November 1843. Heden beviel voor- spoedig van een' welgeschapen Zoon, A. M. de ROOHuis vrouw van L. J. DHAENENS. Eenige kennisgeving. Degene welke iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde Nalatenschap van wijlen T. van ERKELENS worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór den 20 December e. k. ten Kantore van den Notaris M.' J. J. Ermerins te Zierikzee. ZANGSCHOOL. De ondergeteékende Stads Muzijkmeester alhier neemt dezen weg te haat, om aan de Ingezetenen bekend te maken, dat hij met Januarij aanstaande eene Zangschool voor Kinderenvan beiderlei kunne, tusschen de 10 en 15 jaren, denkt te openen. Na de aan beveling van deze zijne onderneming door de Edel Achtbare Ileeren Burgemeester en Wethouders der Stad, in de Stads Courant van den 1 dezer, gelooft hij daartoe geene woorden noodig te hebben. Hij verzoekt alleen Ouders en Voogden die hunne Kinderen of Pupillen in zijn Zang-Onderwijs willen doen deelenzich daartoe vóór den 15 dezer bij hem te willen aanmelden. Zierikzee, den 4 December 1843. C. F. L. DIETERICH. De ondergeleekende maakt aan de belanghebbenden bekend dat bij hem een Depót is gevestigd van de PERUAANSCHË VOGELENMËST, Het zal niet behoeven gezegd te worden dat deze Meststof met veel voordeel kan worden aangewend. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen daarvan een proef te nemen zoo kan men dezelve ook met eene kleine kwantiteit bekomen. H. HARDEMAN. Adres bij de Wed. A. de Vos en Zoon, te Zierikzee. De ondergeleekende heeft de eer te berigten, van op nieuw eenige ARTIKELEN voor dit Saizoen te hebben ontvangen, en zal uiterlijk tot en met den 7 December alhier bij den Lieer J, Swakts uitgepakt blijven. Dankbaar voor het aan hem hier ter stede geschonken vertrouwen neemt hij de vrijheid zich ook te recommanderen tot het leveren van Mantels, Mantilles, Bourroux en andere Mode-Artikelen, zoomede Stoffen voor Kleedjes, Shawls en hetgeen verder tot het vak is behoorendedewelke per missive aangevraagd wordende uit het Magazijn te Middelburg, J, n.° 13, Groote Markt ten spoedigste aan zijne geëerde begunstigers zullen gezonden wordenVoor de meest accuraatste cn civielste bediening zal worden zorg gedragen. W. MORLE1J. te zierikzee bjj de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers, T stie put E hou goe leidi doer die te n LC den hótel gen 300, begro voorg aan wordl Franlt gedac "was 1 die b< roemr \erdet aan aanzie waari deii 1 1 pligt konin» geplaa de da de afs beste voorb: op on: deze F aan hu 's G beden derde Coerlset Nog den Ne kant te T Franka op het activitei toegeleg adjudan den kaf generaa opperbe togdom GEM Uit a meer de gerlijk bedrag beving c maand het publ gouden vangen breken f Worden geven en

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2