MERM&EESClE 42 <J?w* DINGSDAG 5 DECEMBER. Nieuwslij dingen. N.o 07. A.° 184,% COURANT, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 December. Z. K. H. prins Hendrik is heden morgen van Ylissingen werwaarts hij zich vóór eenige dagen hegeven had teruggekeerd. Ten gevolge op hetgene in het nummer van deze courant van den 25 November, betrekkelijk de door het gouvernement eerlang Voor te dragen financiële maalregelen gemeld is, verneemt men, uit doorgaans wel onderrigle bronnen dat gemelde projecten gisteren door den minister van financiën ad inlerim aan den raad van state ter examinatie zijn toegezonden. Volgens deze zelfde berigten zou de negoliatie ad 3 percentwaarvan almede in bovengemeld nummer gewaagd ishonderd veertig millioenen beloopen. [Kolt. Cour.) GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het te Frankfort gevestigde genootschap tol bot invoeren van hervor mingen onder de Israëlieten breidt zich ook elders in Duitschiand meer en meer uit, en is steeds werkzaam ter bevordering van dcszelfs doel. Met den aanvang van bet volgende jaar zal hetzelve een tijdschrift, onderden titel van De Israëliet der 19jB eeuw, uitgeven. Blijkens een deswege officieel verslag beeft de brand te Hamburg in Mei 1842, aan dien vrij staat in alles 38,442,000 mark banko gekost. De eerste verkoop van de belgische maatschappij van kolonisatiewelke den 27 te Gend heeft plaats gehad bad een groot aantal vreemdelingen getrokken en is naar wensch geslaagd. De gebeele lading van de Theodore is verkocht, en het mahonijhout en eenige andore artikelen zijn lot hooge prijzen afge zet. In Noord-Amerika zijn tegenwoordig valsche bankbiljetten van den staat van Cincinnati in omloop dezelve zijn daargesteld door middel van bel dagucrolype en zoo juist, uitgevallen dat de directeuren zelve der bank niet in slaat zijn de valsche van de echte te onderscheiden. De aanvang der pleidooijen over de zaak van O'ConncH en zijne medeaange klaagden is, door bet bof Ie Dublin met toestemming van den procu reur-generaal, van den 11 December tot.den 15 Januarij verschoven om alle aanleiding lol de beschuldiging weg te nemen dat men den verdedigers geen behoorlijken lijd tot voorbereiding laten wilde. Den 30 November is aldaar eene hoeveelheid wapenen in beslag genomen aan boord van de stoomboot de Hertogin van Kent, van Liverpool. Onder de troepen in Engeiseh Guiana heerschic in het begin van October erne zoo groote sterfte, dat men of op hunne geheele terugtrekking van dien post of althans op betere maatregelen tot hunne voedingen verzorging hoopte. Legitimistische dagbladen schatten bet aantal Franschen die bereids te Londen zijn om den. hertog van Bordeaux hunne hulde te bewijzen op bijna 1700. Ofschoon dit gewis overdreven is bevinden er zich echter genoeg om het fransch gouvernement zorg te verwekken en het, zendt dan ook van zijnen kant niet weinige agenten en spionnen naar Engeland, ter goedmaking der kosten waarvan de geheime fondsen worden aangesproken. Brieven uit Rome tot den 20 dezermelden dat de paus toen den besten welstand genoot zoodat het verspreid ge rucht wegens het afsterven van Z. II. ongegrond blijkt te wezen. Maar de kardinaal-bisschop Pedicinivice-kanselier van de Roomsche kerk enz. is den vorigen dag aldaar overleden. Ook de kardinaal Pacca is gevaarlijk ziek. Ten gevolge van hel ontvangen berigt der ziekte van hunnen zoon hebben de hertog en hertogin van Nemours hun plan moeten opgeven om Brussel op de terugreis uit Engeland te bezoeken. In den nacht van den 20 November heeft hel ijs op de Newa voor Pe tersburg zich vastgezet. De prins de Polignacde gewezen minister van Karei X wiens verblijf te Parijs in den laatsten tijd oogluikend was toegelaten heeftnaar men beweertvan de zijde der policie aanzegging ontvangen om zich naar elderS te begeven. De prins heeft jl. donder dag de fransche hoofdstad verlaten. Hij vertrekt vooreerst naar Beijeren. Ook een zijner gewozene amhtgenooten de heer Guernon de lianvüle die zich insgelijks te Parijs ophield moet den last ontvangen hebben om die hoofdstad te verlaten. Te Assen (Drenthe) zal op den 18 dezer worden aanbesteed Het maken van eene staande kap over het nieuwe huis van arrest en justitie te Assen, ter vervanging van hel thans aanwe zige patentdak. door de bewerking van twee porson.cn ligt en doelmatig op haar spil te draaijen een treffend bewijs van de zorgvuldigheid waar mede elk gedeelte is bearbeid omdat de minste onzuiverheid daaraan de vrije werking van het geheel zou belemmeren. Men heeft te meer reden zich over dit werk in een zoo kort tijdsbestek afgeleverd to verwonderen omdat bijna gelijktijdig althans mede in weinige maan den nog een drietal soortgelijke bruggen voor den Rijnspoorweg met denzelfden gelukkigen uitslag in de genoemde ijzergieterij zijn vervaar digd. Hel belang dat het vaderland en met name ook onze stad in het bezit van zulk een uitgebreid etablissement heeftnoopt ons het bovenstaande meer algemeen bekend te maken." Men meldt uit 's Hage het volgende «Naar men verneemt is de kolossale ijzeren draaibrug welke ten behoeve van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij voor de Delftsche trekvaart in de nabijheid dezer residentie in 'de alhier gevestigde fabrijk der heeren L. J. Enlhoven Comp. werd vervaardigd sedert het begin dezer week met het beste gevolg beproefd zoodat slechts weinige dagen nadat dezelve op de bestemde plaats was aangehragtde door de aannemers tijdelijk gegraven hulpvaart kon worden gedempt en nu de gewone weder voor de schepen is opengesteld. Wanneer zooveel van de industriële voortbrengselen in naburige landen wordt gesproken zij het tevens met een gepast gevoel van nationaliteit vermeld dat dït belangrijke werk, waaraan, zoo wij wel onderrigt zijn voor twee maanden nog geen enkel stuk bestond nu reeds niet alleen op eene Volledigé wijs is daargesteld maar in het etablissement zelve in al zijne doelen tot zulk eene volmaaktheid is opgevoerd dat do brug ofschoon eene gezamenlijke zwaarte van niet minder dan 120,000 nederlandsche ponden inhoudende evenwel slechts aan hare plaats behoefde in elkander gesteld te worden om bijna dadelijk Sedert eenigen tijd is er, over de Loosduinscho brug, te 'sHage eene inrigling lot stand gobragt tot het geven van onderrigt in do vervaardiging van zoogenaamde brabandsche kanten. Die inrigting, waarvan het nut, uit een induste'riëel oogpunt, zeer groot is, is in volle werking en heeft reeds legen eenen vasten doch zeer lagen prijs den verkoop aangevangen van de kanten Valenciennes genaamd welke door jeugdige werksters van de residentie vervaardigd zijn. Alle soorten van kanten worden in deze inrigting hersteld en in zeer korten tijd worden er, naar alle tcckcningen die men mogt begeerenkanton bewerkt. Het bestuur heeft aangevangen tegen oenen zeer matigen prijsbijzondere lessen te geven aan de jonge jufvrouwen die verlangen moglen dit nuttige en verpoozende hand werk te leeren de op die wijze vervaardigde kanten blijven de eigen dom van deze kweekelingen. Men geeft er overigens den geheelen dag gratis-lessen op den voet van een lot dat einde vastgesteld regie- men!Na verloop van eenigen tijd belooft deze sckoone inrigting eenen aanmerkelijken invloed op do nederlandsche nijverheid uit te oefenen waardoor niet alleen het bestaan van minvermogenden ver zekerd maar eene groote bron van welvaart voor stad en land ge opend zal worden. Het is daarom te hopen dat deze inrigting door meervermngenden en regtgeaarde landgenootengelijk elders geschiedt worde ondersteund. Do heer B. Dunte, horologiemaker te Utrecht, die meermalen be wijzen van zijnen vindingrijken geest heeft geleverdheeft dezer dagen een uurwerk vervaardigdhetwelk zeer belangrijk is. Dit kunstwerk wijst de uren minuten en seconden aan van den waren en van den middelharen lijd de altijddurende datum de jaren en maanden den op- en ondergang der zon en die der maan van het geheele jaar, alles naar de juiste tijdrekening. Het slaat de uren. Voor hel echapcmcnt of den gang is een vrijanker gemaakt met eene com- pensatiehalans. In dit uurwerk wordt alles in beweging gehragt door slechts ééne veer. Het geheele mechaniek is onder een glazen stolp geplaatst, zoo dat het tol in de kleinste deelen kan bezigtigd worden. Uit 'sHertogenbosch wordt van den 29 November gemeld «Ten opzigte van den alhier gepleegden diefstal verneemt men de vol gende bijzonderheden Gisteren bij donkeren nachtdat de rever- hèros geen licht meer gaven of welligt uitgeblazen zijn geweestheeft alhier in het hart der stad in het midden der Hinlhamerslraatten huize van den weled. heer R. de Jong, een brutale en allerstoutslo diefstal plaats gehad, die aan andere, in den jare 1827 gepleegd, doet gedenken en die even onverschrokken is begaan. De dieven zijn naar bevinding vermoedelijk begonnen het buitenraam open te schui ven door de hinnenblinden met eeno centerboor een gat te maken en alzoo het vertrek binnen te dringen, alwaar voornoemde heer sliep. Aan het bed gekomen moet hij drie in het aangezigt zwart gemaakte personen van tamelijke lengte gezien hebben die hem zeiden dat hem geen leed zou geschieden doch dat hij stil moest blijven en zijne schatten aanwijzen. De oude man ontsteld en ver schrikt wees de plaats aan de oude meid dit gerucht hoorende kwam naar beneden, doch moest, onder bedreigingen, wederom naar boven vertrekken uit vrees van groote mishandelingen en alzoo werd in den donkeren nacht, bij gebrek en gemis van behoorlijk lantaarnlicht en in weerwil der nachtwacht, in eene der volkrijkste straten een buitengewone diefstal aan effecten (die echter later in eene lade teruggevonden zijn gouden rijders en dukaten in rolletjes bijeengehouden en meer gouden en zilveren speciën en andere voor werpen gepleegd dienaar voorloopig gezegd wordt meer dan /"8000 bedraagt. Men houdt zich bezig den diefstal nader te onder zoeken." Uit Arnhem schrijft men van den 27 November hot volgende: «In de maanden Maart, April Mei en Junij werden de gemeenten Bcmmel en Valburg verontrust door het gerucht, dat er ceno bende brandstichters in de buurt rondzwierf, een gerucht, het gevolg van verscheidene brieven, hij sommige ingezetenen ontvangen inhoudende bevelen om ergens geld neder te leggen met vreesselijke bedreigin gen van de have anders in brand te zullen steken. Eindelijk kwam men den regten dader op het spoor, na vele vruchtelooze pogingen daartoe te hebben aangewend en nadat dit leggen van brandbrieven volle 4 maanden ongestraft had geduurd. Iti het laatst der maand Junij ontving de heer Bousquel, te Bemmcl van eenen hem onbe kenden persoon, een' zoodanigen brief, en bij ondervraging erkende deze, dat hij dien brief had gekregen van oenen boerenknecht, die

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1